Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wykonanie konstrukcji pod dach


anakin

Recommended Posts

Na początku witam wszystkich forumowiczów,i pozdrawiam serdecznie.

Otóż z sąsiadem budujemy garaż wraz z małym pomieszczeniem u góry.Słupy mamy już zrobione ,podłogę tez czas przyszedł na dach,i tu mamy problem gdyż ten garaż niema przekątnej wyszedł w kształcie trapeza z jednej strony robiliśmy według ogrodzenia które nie miało kąta.Dłuższy bok wynosi 6,80m a krótszy 6,45m.

 

http://img21.imageshack.us/img21/8772/beztytuuudc.th.jpg

 

Wyszło jak wyszło.Dach ma być pokryty blacho-dachówką,Raczej pod taką blachę potrzebny jest kąt prosty.Jakie są sposoby wyjścia z konstrukcjia dachu pod kąt aby był pod blachę.Skoro sama konstrukcja budowy niema przekątnych.

 

http://img337.imageshack.us/img337/7760/zdjcie0452.th.jpg

 

Mam nadzieje ze zrozumieliście mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma przekątnych, bo jest krzywo, czy nie ma przekątnych bo obwód nieregularny? jest kilka sposobów. jeśli odchyłki niewielkie- więźbę się naciąga do ( liną i dwóch chłopa) i przykręca łaty, albo jeśli jesteś przed krokwiami to musisz tak zaplanować krokwie ( wpisz jakiś prostokąt w obwód budynku) i tego się trzymaj. Lepiej 3 dni główkować przy więźbie niż trzy dni kombinować jak ładnie ułożyć połacie blachy które za nic w świecie nie będą się ładnie schodzić...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niema przekątnych bo jest w kształcie trapezu jak na rysunku 1.Dach będzie płaski jednospadowy.szkoda ze niema takich dużych kątowników.

Konstrukcja będzie stalowa tylko łaty drewniane.i niem jak wyznaczyć kąt prosty na dachu.aby były przekątne dach będzie prostokątny 6,8mx3,5m.

Tak to jest jak człowiek chwyta się tego czego nie umie .

Edytowane przez anakin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kąt prosty na budowie wyznacza się z twierdzenia Pitagorasa. a*a+b*b=c*c. Żeby nie mieć do czynienia ze zbyt złożonymi rachunkami wykorzystuje się proporcje tzw złotego trójkata 3*3+4*4=5*5. Tak więc możesz odmierzyć taki trójkat sznurkiem: jedna przyprostokątna 3m, druga 4m to przekątna 5m.

Przy mniejszych rozmiarach: przyprostokątne 60cm i 80cm to przekątna 100cm. Tak robią murarze gdy sprawdzają kąt prosty pomiędzy ścianami.

Przydaje się jeszcze twierdzenie, że przekątne w prostokącie są jednakowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dach 6,8 x 3,5m potrzebujesz 6 arkuszy. Arkusz ma około 120cm szerokości, ale tzw. szerkość krycia to tylko 110cm. Z 6 arkuszy uzyskasz więc 670cm. Brakujące 10cm, po 5 z każdej strony musisz przykryć szerszą o 5cm obróbką blacharską, którą zamówisz razem z blachą w odcinkach po 2m. Chyba, że zdecydujesz się na 7 arkuszy, szerszy dach i np. podwójne zakłady.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...