Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja z rur miedzianych, lutowanie twarde miękkie


herakles

Recommended Posts

Tu musze rozczarowac kolege. Byłem dzisiaj na awarii u goscia kturemu pusciły 3 luty miekkie! Na fi 28 i 2 na fi 22. Zagotowało sie podobno gosciowi w piecu gdy nie było go w domu. Zapomniał sobie przymknąc piec. Nie wnikam w to jaka firma to robiła i jak to było zrobione. Wczesniej trzymało. Po tej sytuacji pusciły luty. Widac było ze na rurach były małe naprężenia. Pierwszy puścił 0,7m od pieca następne 1- 1,5 m od pieca. Też mnie to zaskoczyło. Jaka temperatura musiała tam być?! ALE...poszło.Nie chcę tu pisać by wszędzie lutować na twardo bo to by był absurd. Chcę tylko powiedzieć że przy wysokiej temp i naprężeniach może do tego dojść.

 

Dam sobie rękę uciąć że była to instalacje zamknięta

 

Wybaczcie ale fizyka w tej kwestji jest prosta - woda wrze w 100 st C przy normalnym atmosferycznym ciśnieniu, jeżeli zwiększamy ciśnienie to temp można uzyskać wyższą nawet taką by lut miękki puścił DLATEGO NIE WOLNO !!!! wykonywać instalacji stałopoalnych w układzie zamkniętym bez dodatkowych zabezpieczeń (bufor wężownice schładzające zawór bezpieczeństwa na 1,5 BARA itp itd

Edytowane przez Piotr G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę i ja się Tu z Tobą nie zgodzić. Kilkakrotnie jezdziłem do awarii do piekarń, gdzie na piecach wykorzystując ciepło tracone właściciele najczęściej montują zasobniki c.w.u. po 250 - 1000 l. Mieli przedłużną instalację wodną wstawką z miedzi wykonaną przez jakiegoś instalatora. Woda ogrzewając się zwiększa objętość. Dobrze jest wtedy jak ktoś korzysta z cieplej wody, zmniejszając w ten sposób ciśnienie. Natomiast przy dłuższym czasie nieużywania c.w.u. w czasie pracy w nocy woda tak zwiększyła ciśnienie, że kilkakrotnie zerwało połączenie w tym jedną poprawkę robioną przeze mnie, a zapewniam, że partactwa nie zrobiłem na pewno. Jak gość zadzwonił z reklamacją to przejrzałem jego instalację wodną i okazało się, że ma zasobniki 500 l, żadnego zaworu bezpieczeństwa i żadnego naczynia przeponowego na ciepłej wodzie, tylko zawór zwrotny przed zasobnikami.

Zerwanie połaczenia wykonanego lutem miękkim jest jak najbardziej możliwe. Zwróćcie uwagę, że parametry szczelności podawane przez producentów rur i kształtek z miedzi dotyczą tych właśnie elementów, a nie połączeń.

 

Komentarz zaznaczony na czerwono autor postu sam napisł.

 

Instalacje wysokociśnieniowe wykonuje się ze stali grubościennej i wszystkie spawy bada się radiologicznie przed uruchomieniem !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ mnie ta sytuacja wcale nie zaskakuje.Mój klient też raz tak zagotował kocioł,że lut puścił.To wcale nie zwala winy na instalatora,bo lut był wykonany prawidłowo.Na temperaturę nie ma mocnych.

To,że klienci nieodpowiednio dozorują prawidłowo wykonane instalacje jest tylko i wyłącznie ich winą,chyba,że instalator ich wcześniej nie przeszkolił.

Widziałem kilka rozszczelnionych lutów.Zawsze wina była po stronie lutującego.Jak rozlutowało się taką złączkę od razu było widać,że cyna chwyciła tylko na wąskim pasku połączenia,a reszta była ciemnoszara.

Nie dokładne wyczyszczenie kształtki,byle jakie posmarowanie pastą albo niedogrzanie czy przegrzanie podczas lutowania to główne przyczyny takich nieszczelności.Prawidłowo wykonany lut nie rozszczelni się nawet,kiedy będzie poddany naprężeniom

 

Znowu stracę rękę INSTALACJA ZAMKNIĘTA I BRAK ZABEZPIECZEŃ przed wzrostem temperatury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę was nie piszcie głupot.

 

W PRAWIDŁOWO WYKONANEJ INSTALACJI CO I CWU LUT CYNOWY NIE MA PRAWA PUŚCIĆ.

 

Przypadki cytowane przez kolegę zagrażąją życiu i zdrowiu użytkowników jeżeli puszcza lut to temperatura w instalacji przekracza 260 stC a cisnienie 10 bar po rosszczelnieniu ciśnienie spada i woda zaczyna wrzeć całą objętością i błyskawicznie odparowuje LUDZIE TO ZAGRAŻA BEZPIECZEŃSTWU UŻYTKOWNIKA

 

Teraz sytuacja odwrotna wykonamy w takiej instalacji luty twarde które wytrzymają temperaturę ponad 600 st C ciśnienie w instalacji wzrośnie do PONAD 120 BAR Jakie szanse na przeżycie ma użtkownik obecny w tym momencie w kotłowni - chyba szybko się ugotuje ma miękko

 

Mam nadzieję że przekonam kilka osób, aby nie przesadzać.

 

Jeżeli wykonuje się instalacje stałopalne w układach zamkniętych to

1 zawsze dublujmy zabezpieczenia bufor i zaw bezpieczeństwa lub wężownica schładzająca i zawór bezpieczeństwa

2. Serwisujmy je regularnie i od czasu do czasu sprawdzajmy czy zabezpieczenia działają

 

Pozdrawiam

 

PIOTR

Edytowane przez Piotr G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zabezpieczenia to podstawa.

 

Rura 22 mm2 o grubości ścianki 1 mm rozrywa

się podobno przy około 200 barów.

 

Tak się zastanawiam gdyby np. woda

wyciekła w jakiś sposób z instalacji co,

a piec nadal grzał to chyba powinien

poroztapiać wszystkie luty miękkie w

okolicy tego kotła.

Ale czy takie sytuacje się zdarzają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glikol w instalacji solarnej (szczególnie rury próżniowe) może osiągnctemp. topnienia lutu cynowego. Jeżeli tżeba to luty twarde.

A najlepiej to w jednym kawałku miękka rura miedziana.

 

co do ppytania jak woda odparuje to można nawet uzyskać temperaturę że twardy lut puści

 

a kocioł będzie świecić zamiast oświetlenia w kotłowni

 

Pozdr

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...