Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Powiększenie okna po wydaniu pozwolenia na budowę


Recommended Posts

U mnie mam 4 okna inne niż w projekcie - o przepraszam zapomniałam jeszcze o 2, o w mordę jeszcze o 2 dachowych, i o kolejnym które zlikwidowałam - no ale mój dom był bardzo "bogaty" w okna, bo już na etapie adaptacji pozbyłam się 4, a nadal mam więcej niż w innych projektach. Na razie buduje i się nie przejmuję, chociaż już mam zrobiony pomiar powykonawczy i zdałoby się podjechać do architekta i poprosić o zmiany, bo są to zmiany istotne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnego projektu zamiennego. Przy obiorze domu geodeta nie mierzy szerokości okien. A nadzór przyjeżdża tylko w wyjątkowych okolicznościach i nie interesuje ich szerokość okien !! Chyba, że mają wpływ na konstrukcję domu. Ja mam powiększone okna i żadnych tam projektów zamiennych. To samo dotyczy np: ścianek działowych możesz stawiać jak chcesz. Powiększaj i nic się nie martw. Tylko pamiętaj , że musi być odpowiednio dłuższe nadproże nad oknem. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie chcecie zrobić porządku w dokumentacji na etapie budowy?

Co z tego że nadzór nie przyjedzie i nie zauważą zmiany? Po kilku czy kilkunastu latach w momencie sprzedaży, będzie dużo trudniej wprowadzić zmiany.

I co z tego że było pozwolenie na budowę skoro to, i tamto, jest inaczej - samowola budowlana to nie tylko postawienie całego budynku bez pozwolenia.

 

A skąd wiem że to zmiany istotne, bo kierownik budowy powiedział że on tego nie poprawi, żebym szła do architekta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnego projektu zamiennego. Przy obiorze domu geodeta nie mierzy szerokości okien. A nadzór przyjeżdża tylko w wyjątkowych okolicznościach i nie interesuje ich szerokość okien !! Chyba, że mają wpływ na konstrukcję domu. Ja mam powiększone okna i żadnych tam projektów zamiennych. To samo dotyczy np: ścianek działowych możesz stawiać jak chcesz. Powiększaj i nic się nie martw. Tylko pamiętaj , że musi być odpowiednio dłuższe nadproże nad oknem. Pozdrawiam.

 

Dla mnie możesz zbudować dom na kominie -Twoja decyzja. Możesz również budować samowolę bez pozwolenia- mi nic do tego.

Jeśli wprowadzasz zmiany nieistotne - wystarczy dokumentacja powykonawcza, jeśli istotne - pozwolenie zamienne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzyjcie tutaj: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?161295-Zmiany-w-projekcie-drzwi-i-okna

I nie piszcie bzdur bez namysłu - proszę. To co piszecie w necie, zostaje w nim na zawsze :-D

A co niby takiego mądrego tam napisałeś, co by stanowiło o tym, że my piszemy bzdury ??

 

 

Zmiany istotne czy nieistotne do projektu i tak trzeba wprowadzić.

Przeczytaj dwa razy ze zrozumieniem to co napisałeś. Ja nie wprowadzałem żadnych zmian

 

kierownik budowy bo ma uprawnienia do projektowania

I to ma być ta mądrość?? Uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi i uprawnienia do projektowania to dwie zupełnie różne sprawy. Rzadko który kierownik budowy ma uprawnienia do projektowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z obserwacji i rozmów z inwestorami

Kazdy w jakimś stopniu wykonuje chałupę odbiegającą od narysowanego i zaakceptowanego pozwoleniem na budowę, projektu

Jedni nie wprowadzają żadnych korekt, inni odchyłkę kilkucentymetrowa zaznaczają

I teraz chyba najciekawsze

Wszystko zależy od Gminy jak będzie odbierać dom. Znam jeden przypadek gdy Inwestor musiał skrócić krokwie bo okap był o 30 cm za bardzo wystający niż w projekcie. Znam inny gdzie wprowadzono na elewacji dodatkowe okno o przeszło bez reperkusji

Niestety wolna amerykanka ale wszystko dalej zależy od urzędnika - jak przymknie okno jest OK ale jak nie.... dodatkowe koszty i zmiany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co niby takiego mądrego tam napisałeś, co by stanowiło o tym, że my piszemy bzdury ??

 

 

 

Przeczytaj dwa razy ze zrozumieniem to co napisałeś. Ja nie wprowadzałem żadnych zmian

 

 

I to ma być ta mądrość?? Uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi i uprawnienia do projektowania to dwie zupełnie różne sprawy. Rzadko który kierownik budowy ma uprawnienia do projektowania.

 

"Bzdury" odnosiły się do:

1. "Na razie buduje i się nie przejmuję, chociaż już mam zrobiony pomiar powykonawczy i zdałoby się podjechać do architekta i poprosić o zmiany, bo są to zmiany istotne." (odnosiło się do przeprojektowannia okien).

2. "Powiększaj i nic się nie martw." (nie trzeba komentować)

3. "Jeśli wprowadzasz zmiany nieistotne - wystarczy dokumentacja powykonawcza, jeśli istotne - pozwolenie zamienne" (Pozwolenie zamienne jest skutkiem nowego-zmienionego projektu i reszty korowodu, O dokumentacji powykonawczej niżej)

4. "Pozwolenie zamienne, gdyż zmiana istotna. (znów o oknach).

Celowo pomijam autorów gdyż daleki jestem od kłótni.

 

Zapominasz, że autorem wątku nie jesteś Ty, więc nie o Twoje zmiany chodzi.

Rzeczywiście w przywołanym wątku, w zdaniu z kierownikiem, zamiast: "Zmiany nieistotne do projektu często wprowadza kierownik budowy >bo< ma uprawnienia do projektowania" powinno być: "Zmiany nieistotne do projektu często wprowadza kierownik budowy >jeśli< ma uprawnienia do projektowania". Opisywany był mój kierbud, który ma uprawnienia i on robił adaptację. Zaraz edytuję.

Czy zmiana istotna czy nie stanowi prawo, nawet dokładnie wymieniając przypadki istotne i w przywołanym wątku to prawo jest wymieniane, więc chyba kolega ma problemy z rozumieniem tekstu.

Dokumentacja powykonawcza to tylko mapa, z naniesionym budynkiem i mediami. Reszta powinna być robiona w trakcie, a projekt przed robotą, bez względu czy są w nim zmiany istotne czy nie. Chyba nie zgłoszenia zakończenia robót ja bym nie zaliczał do dokumentacji powykonawczej - tam się wpisuje to zostało zmienione wcześniej.

 

Osobną stroną medalu jest życie, które toczy się różnie. Mnie się podoba to, że ktoś się martwi i to do autora wątku był skierowany link, aby mógł się dowiedzieć czegoś więcej.

No i mynia_pynia ma mądrego kierownika co się zna. To on (tak jak u niej) powinien wiedzieć co to zmiany istotne i co trzeba zrobić.

Przywołany wątek porusza w tle sprawę wizyty Inspektora Nadzoru Bud. i z tego trzeba wyciągać wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years później...
z obserwacji i rozmów z inwestorami

Kazdy w jakimś stopniu wykonuje chałupę odbiegającą od narysowanego i zaakceptowanego pozwoleniem na budowę, projektu

Jedni nie wprowadzają żadnych korekt, inni odchyłkę kilkucentymetrowa zaznaczają

I teraz chyba najciekawsze

Wszystko zależy od Gminy jak będzie odbierać dom. Znam jeden przypadek gdy Inwestor musiał skrócić krokwie bo okap był o 30 cm za bardzo wystający niż w projekcie. Znam inny gdzie wprowadzono na elewacji dodatkowe okno o przeszło bez reperkusji

Niestety wolna amerykanka ale wszystko dalej zależy od urzędnika - jak przymknie okno jest OK ale jak nie.... dodatkowe koszty i zmiany

 

 

 

 

 

 

CHodzi o to, że okap wchodzi w granice domu. Więc jeżeli okap wystaje więcej o 30 cm granica domu może być o 30 cm bliżej od działki sąsiada niż pozwalają na to przepisy. Gdyby okna np nie było w projekcie na scianie od sąsiada, a w rzeczywistości było, też mogły by być problemy. Wszystko zależy od tego gdzie okno ( nie jakie) i w jakiej odległosci od działki sąsiada..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem świeżo po odbiorze domku jednorodzinnego. Co prawda chyba były rozbieżności przy malutkich okienkach ale nikt na to nie patrzył. Za to wiele inych niedoróbek wymagało wymiany wniosku o odbiór na nowy i zaznaczeniu w nim, że domek wykonano z następujacymi nieistotnymi zmianami (i tu np musieliśmy wpisać, że 1 pion kominowy zamiast murowany jest wyprowadzony przez kominek dachowkowy).

Ale byłoby fair, również dla siebie samego jako wlaściciela profesjonalnego domu, spytać architekta o to, ćzy wyrwie sobie włosy z głowy jak okno sie poszerzy. Możliwe że tak, bo on zwraca uwagę np na to, żeby krawędz okna była 60 cm od ściany wewnetrznej prostopadłej albo żeby osie okien były w konkretnym rytmie czy w jednej lini z czymstam na dachu. Może sie okazać że lepiej te okno obniżyc lub poszerzać rownomiernie, 10 cm z tej, 10 ztamtej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...