Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mam pytanie czy ktos ma w domu ogrzewanie z pompa ciepla?


Ryszardj

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 481
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Cos wystraszylo Anonimowego bo jakoś nie odpisuje, a szkoda bo właśnie takie rady są najlepsze. Faktycznie ten artykuł o tych pompach w muratorze to tylko takie ble ble, które raczej podpowie coś komuś nie mającego pojęcia o pompach ciepła, ale nic nie wnosi dla tych którzy chłoną najwięcej informacji bo są zainteresowani i zdecydowani na założenie pomp ciepła. Szkoda bo faktycznie poczytalny byłby artykuł gdzie wypowiadaliby się użytkownicy już istniejących instalacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tak się składa, że pompy ciepła użytkują ludzie, którzy nie mają czasu. Niedawno byłem w domu, w którym działała pompa ciepła już od jakiegoś czasu. Nie miałem niestety okazji porozmawiać z właścicielem.

Byłem na budowie domu gdzie instalowano pompę ciepła firmy Climakomfort. Jestem pod wrażeniem. Dom około 210 mkw, prawie całość w podłogówce. Pompa zainstalowana około 2 m od domu. Kolektor gruntowy zainstalowany na głębokości około 1,8m (podlaskie)Inwestor będzie grzał pompą co, cwu i w okresie użytkowania basen na zewnątrz (do użytku przez kilka miesięcy w roku). W moim wydaniu jest problem, bo basen będę miał w domu i będzie on wymagał dogrzania przez cały rok. Instalator (fachowiec, bo potrafił na najtrudniejsze pytania odpowiedzieć rzeczowo bez zbędnego "lania wody") uwinął sie z brygadą w ciągu 5 dni (na placu byłem ostatniego dnia). Koszt około 50000 zł z podłogówką bez wykopów pod kolektor gruntowy i jastrychów. Niestety nasze rozmowy były dla mnie czysto teoretyczne, bo jeszcze nie mam projektu domu, by móc rozmawiać o konkretach. Jednak ta wizyta przekonała moje "lenistwo" do instalacji pompy ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze ze temat sie rozwijia Maco co do tych kosztow to z tego co sie orjentuje to kazda pompa ciepla ma podlaczona grzalke nie jest ona duzej mocy ale spelnia role do podgrzania wody. I to tez musimy brac pod uwage. Moj wykonawca mowil mi ze niektore firmy daja wieksze grzalki niby zeby podniesc wydajnosc pompy, ale nie kazdy to wie i oczywiscie wtedy zwiekszaja sie koszty eksploatacyjne i tu jest ten haczyk?Pozdrawiam Ryszard....Dalej czekamy na Anonimowego zabaczymy czy da odpowiedz......????????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano za wielka woda wspomnialem o tym w wczesniejszych wiadomosciach. Mowie wam ciezko jest budowac na odleglosc , bedac tylko raz na rok w kraju na kilka tygodni nie wiadomo za co sie wziasc , a jeszcze trzeba rodzine odwiedzac. Dlatego staram sie znalesc jak najwiecej info.. w internecie i wszystko nagrac sobie , zeby jak pojade to wykonac . Pozdrawiam Ryszard......
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że jesteście już nieźle zorientowani w temacie pomp ciepła. Ja mam zamiar zainstalować system solanka woda. W związku z tym mam pytanie odnośnie dolnego źródła. Czy jest jakaś strona w internecie albo jakieś wydawnictwo, które jasno wyjaśnia jak się oblicza długość sond, kolektorów oraz od czego zależy jaką temperaturę ma wracająca solanka. Istotne jest dla mnie też zagadnienie regeneracji dolnego źródła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co? - kiedyś czytałem taki artykuł o tym że można przez całe lato nagrzewać kolektorami właśnie zbiornik z solanka zakopany gdzieś głęboko pod ziemią, a potem przez zimę odprowadzać ciepło rzędu 45 stC i oczywiście jak mocno grzeje słońce w zimie to też dogrzewać tę solankę. Ale Ty chyba jesteś bardziej zorientowany. Jak możesz to przybliż nam nieco tę SOLANKĘ! I o jakie rury Ci chodzi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę odbiegając od tematu pompy ciepła ale dalej w temacie odnawialnych źródeł energii, dzisiaj natknąłem się na:

http://www.isomax.stollar.com.pl/index.htm

Ogrzeanie z kolektora, jakim jest cały dach i magazynowanie ciepła w baterii gruntowej...

Komentarze ?

 

[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Maco dnia 2002-07-11 07:25 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi raczej o warunki gruntowe. Układając kolektor gruntowy pompy ciepła wziemi na głębokości np. 2 metrow. odbieram ciepło z ziemi. W rurach kolektora płynie niezamarzająca ciecz (w skrócie solanka, ale tak naprawdę jest to jakaś ciecz na bazie glikolu etylenowego). No i chodzi mi o to jak oblicza się właściwości gruntu. Ja jak na razie znalazłem tylko informacje że temperatura gruntu na głębokości 1-3 m waha się od 17 stopni w lecie do 4 w zimie ale pompa ciepła obniża tą temperaturę odbierając ciepło. No i nie wiem też jaką temperaturę ma wracająca solanka do pompy ciepła jeśli grunt ma np. 5 stopni. Ja tylko znalazłem wykresy wydajności pomp ciepła w zależności od temperatury solanki i ogrzewanej wody. Czytałem też gdzieś, że lepsza jest ziemia mokra i gliniasta niż suchy piasek, ale to same ogólniki, żadnych wzorów ani wykresów. I pomyślałem sobie, że skoro niektórzy z was mają już zrobione projekty i będą montować pompę to może wiecie więcej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Mysle ze te 30000 tys mozna lepiej porownac z dobra kotlownia na olej bo gaz odpada . Przegladalem wiele ofert kotlowni na olej , i po obliczeniach material + montaz dochodze do 20000 tys. Mowa o dobrym oszczednym piecu Buderus lub Viessman.A potem dochodzi koszt oleju i transportu , i mysle ze te koszty szybko sie zwroca Oczywiscie pompa tez pobiera prad i musimy za niego placic, ale np. nie musimy budowac komina do pompy ciepla a to tez jest wydatek powiedzmy kilku tys zl . Mam jeszcze troche czasu do namyslu, wiec narazie nie spiesze sie z podjeciem decyzji. Ryszard.......
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jest dobry klimat na takie instalacje. Lista instalacji na stronie hibernatusa jest całkiem pokaźna co wskazuje, że jset coraz większe zainteresowanie takim źródłem energii. Co z kolei oznacza, że produkcja urządzeń będzie bardziej seryjna i ceny spadną.

Jestem bardzo napalony na pompę ciepła i za jakiś czas zamierzam zrobić całkowite porównanie inwestycji z innymi źródłami energii. Pompa ma jeszcze tę zaletę, że można na nią dostać kredyt z Banku Ochrony Środowiska i mam nadzieję (ale nie sprawdzałem jeszcze), że odsetki kredytu porównywalne będą do oszczędności w użytkowaniu pompy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...