Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mam pytanie czy ktos ma w domu ogrzewanie z pompa ciepla?


Ryszardj

Recommended Posts

To zmienia postac rzeczy nie podales do czego ma byc wykorzystany ten system i jaka bedzie powierzchnia przy takiej malej jak wymieniles tez bym sie zastanawial.Ale pamietaj ze bedzie to nadmuch powietrzny w lecie to jest jeszcze przyjemne ale zima Twoji klienci jezeli jest to lokal gastronomiczny moga nie czuc konfortu ..zwiazany z nadmuchem powietrza bedziesz musial tez podlaczyc elektroniczny filter + urzadzenie do wilgotnosci powietrza no i oczywiscie dmuchawe i te nieszczesne kanaly pochowac gdzies w scianach lub podlodze , i masz troche chalasu jezeli dmuchawa bedzie na tym samym poziomie . Powodzenia Pozdrawiam Ryszard.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 481
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

dot.marco

to cisnienie w obiegu pierwotnym jest konieczne przy wymienniku typu JAD natomiast w konstrukcjach z wymiennikiem płytowym cisnienie jest nieważne.Widzę jak płynie woda u mnie przez filtry i zadnych babli nie ma a jesli cokolwiek sie dostanie to przed wymiennikiem jest odpowietrznik a za wymiennikiem zawór elektromagnetyczny który zamyka wymiennik po pracy pod cisnieniem i nie ma zjawiska podcisnienia cofajacej sie wody zrzutowej, gdyby go nie było przez ten odpowietrznik wchodziłoby powietrze zasysane słupem wody opadajacej w strone studni zrzutowej po pracy pompy , W układzie woda woda nawet pomijajac opór podnoszenia wody do pompy ciepła trzeba pokonac opór stawiany przez wodę w studni zrzutowej o czym sie zapimina i przez co zle dobiera pompy głębinowe, z mojego doswiadczenia aby zapewnic ok 3m3 wody do sredniej pompy ciepła 15KW trzeba liczyc sie z 1kw mocy potrzebnej dla pompy głębinowej bez względu na cisnienie ono i tak bedzie o granicach 1-2bar - opór zrzutu + instalacja.Znam osobe która ma solake i pompe o mocy 12kw jego pompa obiegowa solanki ma moc 1kw więc jestem nieco zaskoczony twoją tylko 200w chyba ze masz pompę ciepła ok4-6kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryszard,

sorry za opóźnienia ale właśnie ostatnio wracam z pracy i idę na budowę.

Kolektor poziomy, 700m2, spiralny.

Ogrzewanie podłogowe na całej powierzchni domu około 210m2.

pompa Nibe15kw - co + woda. Nie mam możliwości klimatyzacji bo to jest rozwiązanie z pompą powietrze-powietrze. Ale dom w tech. Ytong + okna 1,1. W największe upały w domu jest cudownie chłodno (przez cały dzień). Podjąłem decyzję i obłożyłem (jestem w trakcie) dom wełną 5cm.

Dolne źródło zaczynam kopać w najbliższy wtorek.

Osobiście nie zajmowałem się własnymi obliczeniami - wolę pozostawić to specjalistom (firma Zisus z Krakowa).

Może to trochę nieodpowiedzialne ale z dośw. zauważyłem że, jak coś się liczy z wzorów czy tabeli to raczej się otrzymuje wyniki teoretyczne. Wiele osób mi odradzało pompę. Ale jak sobie pomyślę że, z mojego komina nie będzie mi na głowę leciała sadza to nie mam wątpliwości - które się pojawiają coraz częściej im bliżej do rozpoczęcia inwestycji. Wykosiłem piekny ogród (pod kolektor) to też trochę boli. Ale było minęło.

W umowie zawarłem klauzulę że, wykonawca gwarantuje parametry pompy i dla mnie to jest ważniejsze niż moje wyliczenia.Odezwę się za kilka dni jak już będę wiedział więcej.

Pozdr

Neo

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko w porzadeczku ale zastanawia mnie dlaczego ocieplasz jeszcze Ytong jakiej grubosci masz sciany Ja tez budowalem dom zYtonga 36.5cm wspolczynnik ciepla 0.29 ale nie daje zadnego ocieplenia napisz kto Ci to poradzil i jak to robisz wata + co Tynk i jaki i Napisz dress lub telefon tej firmy co Ci to robi Dzieki Pozdrawiam Ryszard.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli masz pompe nibe razem z zespolonym podgrzewaczem cwu w systemie dwupłaszczowym to jestem strasznie ciekaw do jakiej max. temp. dobije pompa wodę oraz jak długo to bedzie trwało i ile pójdzie na to energii.

Ja mam to zwalone, mój wykonawca wogóle dał dupy a potem odwrócił sie plecami i przyszło mi to wszystko przebudowac teraz zostało mi tylko dopracowac cwu - mam 300l zbiornik ze sopietymi węzownicami i to jest mało! ideałem jest wymiennik zewnętrzny ale sztuką jest dobrze go dobrac, na drugim miejscu wydaje się byc ta płaszczówka ale o tym przesadzi czas ładowania bo temperature przekaze napewno prawie co do 1 stopnia-teoria a jak praktyka to myslę ze powiesz :smile:

Dam ci dobrą radę:

jesli chcesz miec pewnosc oszczednosci i dobrego działania pompy oraz z wykonawcą konkretną dyskusję to zamontuj w kotłowni licznik trójfazowy to jest potem cała prawda w kazdej chwili pracy.

Ja tak zrobiłem i nikt mi potem bajek nie mógł opowiadać a zuzycie chwilowe mam na dłoni.

Jeszcze mam prosbę moze ktos wie gdzie mógłbym zrobic taki miedziany spiralny wymiennik - chcę doposażyc mój zasobnik cwu aby zwiekszyc pole wymiany , producent mojego zasobnika Bindl ma go strasznie drogo ok.800zł a nie jestem pewien czy bedzie to wymierna korzysc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest możliwe aby pompa ciepła działała tylko w czasie drugiej taryfy energetycznej. A produkowany nadmiar ciepła był ładowany do jakiegoś zbiornika buforowego w takiej ilości aby CO mogło bez kłopotów działać w pozostałe 14 h doby? Ten zbiornik buforowy mógłby być też ładowany kolektorami słonecznymi i np grzałką (też tylko przez max 10 tańszych godzin). Czy jest możliwe aby dokładnie kontrolować temperaturę zasilania CO z takiego zbiornika? Oczywiście CO musi pracować w systemie zamkniętym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ztego co piszesz moze ma to sens ale mysle ze zbiornik na ciepla wode mosial by bys ogromny zeby trzymal taka ilosc wody cieplej co podgrzeje pompa przez dajmy na to taryfe nocna mysle ze kolektory sloneczne by pomogly Ale pytanie co by bylo gdyby nie bylo slonca przez na przyklad tydzien czasu Mysle ze zastosowanie kolektorow z pompa jest tylko wydawaniem niepotrzebnie pieniedzy bo jak to obliczylem to inwestycjia w kolektory zwraca sie po dziesieciu latach . A mamy na nie gwarancjie do dziecieciu lat Pozdrawiam ryszard j........
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezier,

dobre pytanie !

Gdzieś przeczytałem że dobrze zaizolowany cieplnie zbiornik wypełniony kamieniami polnymi może magazynować ciepło (powietrze ciepłe nagrzewa a potem chłodne odbiera ciepło). Ciekawe, gdyby taki zbiornik jeszce napełnić wodą... ?

Ja myślę (etap projektowania) o ogrzewaniu podłogowym powietrznym (legalett) więc dla mnie zbiornik "powietrzny" byłby lepszym rozwiązaniem).

Pamiętaj jeszcze, że "nocna taryfa" występuje też przez chyba 2 godziny w dzień... :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zastanowieniu doszedłem do wniosku, że pompa ciepła się do tego nie nadaje. Zastanawiam się nad zamontowaniem zbiornika buforowego o pojemności ok 1000 litrów i ładować go gorącą wodą. Więc w grę wchodzą kolektory i jakaś grzałka. Tylko nie wiem jak to ma działać z CO. Zasilanie centralnego to jakieś 40 stopni i jak je zasilać z takiego zbiornika jeśli tam jest woda o temp np. 80 stopni. Czy coś takiego da się zaprojektować aby to miało sens?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do jezier

Możesz zastosować układ mieszający na zaworze trójdrogowym z kapilarą np heimeier , polega to na tym że w obiego CO płynie woda o niższej temperaturze a dodatkowo jest doprowadzana ze zbiornika woda o wyższej temperaturze tak żeby po wymieszaniu wody powrotnej z CO i wody ze zbiornika dało wypadkową temperaturę 40 stC, natomiast gdybyś chiał zmieniającą się temperaturę zamiast stałej 40 stC , to musi być zawór obrotowy z siłownikem proporcjonalnym ( drogie i ciężko kupić nie mówiąc o automatyce do tego ) poza tym czy warto grzać zbiornik do 80 stC , im wyższa temperatura tym wyższe straty na zewnątrz zbiornika .Generalnie w takich dziwnych i nietypowych instalacjach musisz liczyć na siebie bo żaden hydraulik ci nie pomoże . Miałem taki dziwny problem gdy chciałem podłączyc piec węglowy ( jako rezerwowe źródło ciepła )do instalacji ogrzewania podłogowego z pompą ciepła . udało mi się ale sprawa była dosyć skomplikowana.

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Neodor !!Jak przebiegaja sprawy zwiazane z instalacji pompy ciepla ,A moze juz grzejesz nia ? Czekamy na odpowiedz , czy wszystko poszlo po Twojej mysli i czy miales jakies klopoty z firma ktora Ci robila instalacjie , czy masz juz wykonane ogrzewanie podlogowe To na razie Pozdrawiam Ryszardj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam!!

Przeczytałem wszystkie wypowiedzi. Słuchajcie nie jestem fachowcem ale interesuję sie tą tematyką i chciałbym sie podzielić swoimi doświadczeniami.

Buduje dom i ta tematyka zaprząta mi uwage od kilku misiecy.

 

1. Pompy ciepła: super sprawa, wydajność 300-500% dla warunków "optymalnych" a kto z nas je uzyska.

- Czy ktos z wykonawców mówił wam ze glikol co 3 lata trzeba wymienić (koszt ponownego napełnienia i utylizacji starego to 3-6 tyś złotych.)

- Czy ktoś z wykonawców mówił wam ze często dolne żródła w postaci odwiertu tracą swoja sprawność na skutek powstawania szczeliny powietrza miedzy rurami a ziemią.

- Czy ktoś z wykonawców mowił wam ile jest potrzebych prac serwisowych z dolnym zródłem w postaci studni i jak niestabilne sa to źródła.

Oczywiście to są sytuacje ekstremalne ale wymagające serwisu, napraw i dodatkowych kosztów. Jesli mówimy tylko o ekologii to jestem za i nie am dyskusji ale jesli mówilmy o finansach to .... sprawa nie jest tak oczywista.

 

Tak sie składa, że mam dwóch szwagrów w Skandynawii i USA. Pompy ciepła w skandynawii mają racje bytu bo p\Panstwo dopłaca połowę inwestycji a doprowadzanie gazu do rzadko zaludnionych terenw jest nieopłacalne. W niemczech to samo- dopłaty powoduja atrakcyjnośc tej inwestycji. A u nas jak zwykle wszystko na głowie. DLATEGO PROSZĘ WAS PRZEMYSLCIE - CZY NAPEWNO JEST TO BEZOBSŁUGOWY STSEM. Juz sam glikol raz na 3 lata jest po prostu ukrytym kosztem. O którym nikt nie mówi.

 

Pozatym w całej dyskusji nad opłacalnością popy ciepła jest jedno wielkie niporozumienie. Obecnie technologie i sposób myslenie idzie w zupenie innym kierunku. Teraz nie mysli sie skad wziąć urządzenia o wyskoiej spawności dostarczające ciepło (pompy ciepła, piece kondensacyjne). Teraz idzie się w kierunku co zrobić zeby tego ciepła nie trzeba było dostarczać... albo dostarczać jak najmniej. Piszecie wsólczynnik ścian 0,3 to wystarczy, moc pompy dla 300 m .kw za mała czy za duża.) przecież to wszystko zależy od zapotrzebowania na ciepło dla danego budynku. Są na całym swiecie budowane budynki wzorcowe o zapotrzebowaniu 8-10 W/m.kw. I taki budynek ogrzeje kilkanascie osób (ciepło człowieka) żarówki i dawa solary. I po co pompa ciepła, moce 15-30 KW. trzeba robic tak zeby tego ciepła było jak najmniej potrzebne jak??: na sciany 20-40 cm wełny (tak jest w Berlinie budynek o zerowym zapotrzebowaniu na energie)na dach to samo, okna trudno bedzie przeskoczyć bo te 1,1 to standard. Wtedy okaze sie ze dla 300 m.kw wystrczy 10 KW. Ze ogrzewanie tradycyjne wyniesie tylko 300-500 zł misiecznie i ze róznica między pompa ciepła a ogrzewaniem olejem i gazem jest tak minimalna np. 100 zł ze ta inwestycja nie ma zadnego sensu. Powiecie 30 cm wełny ... absurd, Ytong 36cm wystarczy, norma jest spełniona... panowie jaka norma. jeszcze 15 lat temu wszyscy budowali zgodnie z normą i nikt nie oceplał.Tym którzy to robili inni mówli "panie po co". Pomyslcie jesem pewien ze obecny współczynnik 0,3 za 5- 10 lat będzie niczym innym jak przestarzała norma i nikt na takie budynki nie bedzie chciał popatrzec. A sprobujcie je srzedac. Pomyslcie dom bubdujemy na 30-50-70 lat. Jaie normy bedą wtedy.

Ja w kazdym razie policzyłem dokładnie i taki sposób rozumowania mi odpowiada. Budujez Ytongu - ociepenie wełną 30 cm. Wslczynnik przenikania 0,14...... myslę ze tobędzie norma za 10 lat. I po co mi pompa ciepła skoro rachunki będę miał automatycznie o 60 % nizsze od tych którzy maja 36 cm Ytonga i spią spokojnie bo spełnili normę......

To jest tez podejscie ekologiczne, mała moc pieca....

Zapytacie czemu nikt o tym nie mówi ...mówi , mówi...tylko komu na tym zalezy "na pewno nie producentom pieców i pom ciepła. Oni chcieliby zebysmy nie mieli zadnego ocieplenia. Jak silne jest to Lobby to zobaczczcie; sam Kwasniewski otwieral fabrykę Vismanna w Legnicy. I co i teraz jego koledzy z rzau maja wydac nowa normę po której spadnie o 50%zaptorzebowanie an kotły o duzej mocy.

Sorry trochę mnie poniosło. Kogo zainteresuje moje rozumowanie uprzedzam: SZCZELNY CIEPŁY DOM _ TAK, ALE SPRAWNA INSTALACJA WENTLACJI WYMUSZONEJ.

 

Acha Ruszard.. to dziwne mieszkasz w stanach i krytukujesz ogrzewanie nadmuchowe. Chyba masz skopana instalację. Szwagier w USA jaest archtiektem projektuje tylko takie bo najtańsza ekspoloatacja i najwiekszy komfort; w jednym systemie: ogrzewanie, nawilzanie, jionizacja, filtracja i klimatyzacja.. chociaż przyt wymienniku gruntowym ciepła w lecie mamy na wyjsciu 20 stopni i tym mozemy schładzać dom prawie za darmo.

Byłem w takich domach, rozmawiałem z uzytkownikami... rewelacja. Koszty o 30 % tansze. Treaz szwagier robi projekt, dobiera urzadzenia (mozna je juz kupić w Polsce).

Pozdrawiam!! Acha jestem lekarzem a nie producentem urzadzeń doogrzewania nadmuchowego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe. Dosedłem do podobnego wniosku po kiklu miesiącach zainteresowania pompą, ociepleniem, wentylacją, budowaniem...

 

Chcę mieć bardzo ciepły dom (pasywny) z mechaniczną wentylacją i rekuperatorem i gruntpowym wymiennikiem ciepła-powietrza, i ogrzewanie elektryczne na II taryfę i kolektory słoneczne. DObrze zaporojektowany dom względem stron świata i wiatrów zimowych pozwoli na dalsze oszczędnosći.

Mam nadzieję, że za rok będę mógł napisać jak się udało ten pomysł wcielić w życie.

 

A pare miesięcy temu byłem starsznie napalony na pompę ciepła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam anominowy jak wspomniales mniejsze koszty przy instalacji w stanach do ogrzewania powietrzem . Jak wiesz domy w stanach w 90% sa konstrukcji szkieletowej jest zatym bardzo latwo schowac kanaly wentylacyjne w scianach piec przewaznie jest w piwnicy paliwam jest gaz ziemny . Teraz w naszym kraju wyograzasz sobie rozwalenie NP Ytonga zeby zrobic kanaly w scianie moj dom nie bedzie mnial piwnicy to wiekszy chalas bo piec na tym samym poziomie nie mam gazu ziemnego na dzialce.Koszty nie dosc ze placisz za gaz ziemny to jeszcze za nawiew motor za elektrycznosc.I nie wierz ze naprzklad nie ma kurzu moze na poczatku potem jest , i nie pomogom filtry czy nawet ja mam elektroniczny. Po zatym zmiana tem . jezeli jest bardzo zimno a czasami w NEW Jersey jest to ogrzewanie wlancza sie co chwile podgrzeje 2stopnie i sie wylancza znowu spadnie i to samo .POzatym glosnosc wiadomo nie jest to zaden huk ale w nocy jak spisz czujnie to sie zbudzisz.Nie wspomnialem ze jeszcze musisz miec odwilzacz powietcza bo w zimie jest za suche powietrze, a latem za wilgotne.Zona moja miala bardzo alergie gdy kupilismy dom to wszedzie byly nowe wykladziny po jakims czasie wszystko wyrzucilismy teraz mamy podlogi i wyczyscilismy wszystkie kanaly jest o wiele lepiej a i tak kurz jest.To narazie na tyle pozdrawiam Ryszardj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że powracam do wątku ogrzewania powietrznego, ale bierze sie to stąd, że jesli ktoś chce budować nowocześnie... musi zapalnować wentylację wymuszoną. Więc kanały i tak musza być.

Moja zona jest zmarzluchem więc (w obecnie w domu mamy podłogówkę i grzejniki), wybór ogrzewania jest wazną sprawą. Byliśmy w 5 domach którzy maja ogrzewanie powietrzne i klimatyzację od kilku lat. Są zachwyceni .. wszyscy. Podstawa to nawilzacz i np. rozdział na strefy (niezalezne strowanie temepraturą w wybranych strefach... dla alergików filtr ceramiczny klasy E......... . Kanały i tak musi być wentylacja, a pozatym tak ładnie mozna zaranzować oswietlenie wnętrz, że zastanawiam się czy nie zrobić tekich pseudokanałów w tradycyjnym ogrzewaniu wodnym. Ale to zależy co sie komu podoba. Słuchaj Ryszardzie: każdy piec czy to gazowy , olejowy czy urządzenia na prąd włączają sie i wyłączają co kilka minut. Na tym polega ich automatyka. Włączają się po spada temeratura w pomieszczeniu. Tym większa będzie przerwa im lepiej zaizolowany budynek. Tak więc wracam do tematu: Nie wydawajcie pieniędzy na pomy ciepła (20-30 tys wiecej niz inne instalcje). Te pieniądze przeznaczcie na: podwójne ocieplenie budynku (20-25 cm), dachu (30cm), rekuperator na systemie wentylacji. U mnie w bilansie koszty spadły z 4300 zł rocznie (przy budowie z obecna normą) do 2100 rocznie przy wsółczynnikach przenikania o połowę lepszych niż obecna norma (dom 250 metrów powierzchni ogrzewanej). A mieszkacie w domu ze świeżym, wentylowanym i oszczednym energetycznie domu. To tez jest wkład w ochrone środowiska.

Acha jescze jedno Ryszardzie: obecnie mieszkam w domku szeregowym od 3 lat. Nigdy od 22 do 6.00 piec nie musiał się włączać. Po prostu nawet w srogie zimy piec wylaćza się o 22 i do 6 rano temeratura nie spadnie ponizej 18 stopniu. Wiec nawet nadmuch nie będzie chałasował. Obecne peice nadmuchowe nowej generacji, kondensacyjne pracyja tak cicho... kanały wyciszone, tłumiki.... pełny luksus polecam jeszcze raz waszej uwadze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po początkowym zainteresowaniu pompami ciepła też doszedłem do wniosku, że z ekonomicznego punktu widzenia to chybiona inwestycja. Ale przekonałem się też, że olej lub gaz (ziemny czy płynny nie ważne) także mi się nie opłacają. Bardzo niskie zapotrzebowanie na ciepło, oraz wysokie koszty inwestycyjne w podłączenia, zbiorniki, kominy itp powodują, że tylko drogi prąd się opłaca. Rozwiązałem w ten sposób problem ogrzewania ale to mały pikuś w porównaniu z problemem dojazdów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z wypowiedzią poprzednika, iż w ogole nie ma sensu instalowanie jakichkolwiek drogich kotlowni. Są to pieniądze wyrzucone w błoto, o czym przekona się każdy, kto choc troche umie liczyc i policzy sobie wartosc pieniądza w czasie, w szczegolnosci odsetki, które musi placic spłacajac kredyt, lub ktorych nie otrzymuje, a moglby gdyby je zainwestowal (polecałem już kalkulatory kredytowe). Okaze się wtedy, iż najtańsza w eksploatacji jest kotlownia gazowa lub olejowa, a nawet zwykly grzejnik elektryczny, gdyz jego zakup jest tani, a zuzycie energii coraz mniejsze. Każdy z nas mysli o kominku, wtedy jednostka energii jest jeszcze tansza, a radosc z oszczednosci gazu lub oleju jeszcze wieksza. Są tez nowoczesne automatyczne kotly na groszek weglowy, które uzywają wlasciciele domow o duzym zuzyciu energii. Energia z nich pozyskiwana jest b. tania, ale „brudna”, wiec my, myslący ekologicznie nie zaprzątamy nią sobie glowy. I slusznie lepiej zaprojektowac oszczedny dom. Mój projekt jest zmieniany w zakresie zuzycia energii. Planuje sciany trojwarstwowe, ceramiczne i 18 cm welny, a 30 cm welny na poddaszu. To będzie moja inwestycja, stosunkowo tania, a dające wymierne efekty.

 

Nad ogrzewaniem nadmuchowym się zastanawiam, podobnie z rekuperatorem. Teraz siedze w biurze, dobrze ocieplony budynek, jest cieplo w pokoju, mimo zamknietych kaloryferow w moim i sąsiednich pokojach, a na dworze jest ok. 5C. Od czasu do czasu wietrze, lub okno jest caly czas uchylone. I jak się czuje? Bardzo dobrze. Slysze jedynie szum wentylatora od komputera. W moim przyszlym domu będą jeszcze cieplejsze sciany i albo wentylacja mechaniczna, albo grawitacyjna w kazdym pomieszczeniu. Mogę to cieplo wyrzucic nawet do komina, bo ilosc gazu potrzebna na jego ogrzanie będzie mniejsza niż koszt zakupu rekuperatora, kanalow i prądu do wentylatorow oraz serwisu tej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...