Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mam pytanie czy ktos ma w domu ogrzewanie z pompa ciepla?


Ryszardj

Recommended Posts

AHA!!!!!!!!

Nie operuj pojęciem sprawności!

Tandeciarze wykazują, że ich sprawność jest o zaledwie parę % niższa, niż przeciwprądowego, i nie mijają się z prawdą, ale nasza kieszeń czuje straty, a nie sprawność!

 

U Kuleja STRATY! są dwa razy mniejsze, niż u następnych w kolejce.

A Ty płacisz za STRATY!

 

 

Rekuperator musi być przeciwprądowy!!!!!

Innych nawet oglądać nie warto.

Najlepszy "krzyżowy" jest przynajmniej 3x gorszy.(za wymianę powietra zapłacisz 3x więcej.)

Sprzedają sie też "rotacyjne". Pomijajac ich sprawność, nie są higieniczne, część "syfu" wraca.

 

J23

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 481
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam Ryszardziej. Z naszej dyskusji o pompach ciepła zostałeś tylko ty i ja. reszta jest juz na formum domu pasywnego.

 

Sciany jednowarstwowe z Ytonga (lub ceramiki) mozna ocieplac wełna, od zewnątrz (są dostępne pyty 24 cm grube). Są to specjalne elewacyjne płtyty z wełny (mozesz je szlifowac papierem sciernym. Więc ten argument odpada (faktycznie siedzisz w USA i nie wiesz co sie w Europie dzieje. Acha cena takiej sciany jest bardzo [podobna do ściany jednowarstwowej z Ytonga. (50 zł bloczki bk 24 cm, 70zł płyty z wełny 20-24 cm. Na to idzie tynk mineralny lub silikatowy. Tak , Tak Ryszardzie. Polska to nie Ameryka ale u nas prawie nikt nie pokrywa murowanych ścian drewnem lub plastikową boazerią.

2. Oczywiście dodatkowe ocielenia dachu, podłogi na gruncie, ciepłe okna U=0,7. To kosztuje, ale twoja pompa tez nie jest tania. Jest tylko jedna róznica ty zakładasz ze prąd bedzie tani, a ja mnie w moim domu nie bedzie interesowała cena zadnego nosnika bo bedzie on potrzebował tak mało KW do ogrzania ze będzie to bez znaczenia. Zrozum nie krytykuje pompy ciepła .... tylko mam inny sposób rozumowania. Powtarzam: budownictwo idzie w kierunku takim zeby zmniejszyc zapotrzebowanie domów na energię (spada emisja CO2).Natomiast produkowanie coraz sprawniejszych urządzeń, o duzych mocach to woda na młyn dla producentów sprzetu.

 

Zastanawia mnie jedna rzecz. Odnoszę wrazenie , że dom w którym miszkasz w stanach jest ... delktanie mówiąc niezbyt nowoczesny (nie chcę cie urazić, ale wiem ze z polonia róznie bywa). Nie znam nikogo kto by mieszkła w domu z wentylacją i budując drugi dom o niej nie myslał. A z tego co piszesz rozumiem ze nie chcesz jej zakładać. Obecnie mieszkam w domu z wentylacją i nigdy wiecej z niej nie zrezygnuje. To tak jak z Klimą w samochodzie jak raz będziesz miał, to potem mozesz "maluchem " ale z klimą. Zapewniam Cie odwiedz w USA luksusowo, zrobione domy, komfortowo wykonczone, nie szkieletowe tylko murowane i zobaczysz. Piec włącza sie duzo rzadziej, nie ma skoków temperatury.

Co do kosztów to policz: Załóz sobie pompe ciepła, wentylację, klimatyzację, zamontuj nawilżacze, oraz zrób tak zebyś mógł sterować niezaleznie temperaturą w kazdym pomieszczeniu. I policz ile bedzie cię to kosztowało - ponad 100 tyś. A mnie tylko 50 tyś. Koszty.... no wiesz za świeże, wentylowane powietrze w domu, za brak suchych błon sluzowych, zadszych chorób dziecka... zapłacę te 1000 czy 2000 rozcznie wiecej. Dla mnie warto. Oczywiście ok

 

Oferta na pompę ciepła jest atrakcyjna. Jesli sie faktycznie zmieścisz w tej cenie!!! Policz jescze cenę podłogówki. Acha pisałeś, ze twoja zona jest alergikiem. Nie wiem czy wiesz ale ogrzewanie podłogowe jest przeciwwskazane dla alergików. Kurz unosi sie do góry (przez ruch powietrza).Lepiej pomysl o ogrzewaniu ściennym. Tez niskotemperaturowe ale bardziej przyjazne człowiekowi (podłogówka jak wszysto ma tez swoje wady).

Pozdrawiam serdecznie.

P.S. Przechodze na forum "dom pasywny" założony przez Jeziera. To rozumowanioe naprawdę bardziej mnie przkonuje.

 

grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marko!

 

Na dole ciepło, na górze zimno... powietrze idzie do góry i unsi ze sobą wszystko co jest na podłodze. Pozatym powietrze jest suche. jestem ortopedą ale koledzy chirurdzy naczyniowi mówia ze to najgorszy rozkład temperatur na kązenie kończuń dolnych (zylaki). Ale nie martw się ja sie tez zastanawiam nad podłogowym, sciennym lub powietrznym. Ale mając do wyboru podłogowe i scienne wybrałbym to drugie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że powietrze właśnie się nie unosi. Na wszelkich "rozkładach temperatur" podłogowe jest najcieplejsze na dole. Gdyby powietrze się unosiło to najcieplej byłoby przy suficie (tak jak jest w tradycyjnych grzejnikach). Tutaj podłoga grzeje przez promieniowanie a powierze może troszkę się podniesie i chyba się ochładza i dalej już się nie podnosi.

 

Wszędzie mówią, że podłogowe to rozkład temperatur najbliższy "idealnemu" ale nie wiadomo skąd jest ten idealny. On jet raczej "nienaturlany", bo tak jak wspomniałeś w naturze ciepłe idze do góry !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Po kilku miesiącach śledzenia tego wątku postanowiłam dołączyć do grupy osób zdecydowanych na pompę ciepła. Widzę Ryszardzie, że też rozważasz zakup Neuratherm (nas do tego zachęcił tytuł Produktu Roku Muratora). My praktycznie jesteśmy zdecydowani na pompę, pytanie dotyczy tylko - jakiego producenta wybrać, i odpowiedź na to pytanie uzależniamy od doświadczeń innych użytkowników. Niestety zorientowałam się, że na forum o pompie kompetentnie (jako użytkownik) wypowiada się tylko Piotrek, a reszta to zapaleńcy lub zdecydowani przeciwnicy. Nieco rozczarował mnie też artykuł o doświadczeniach użytkowników pompy w ostatnim Muratorze.

Mam zatem do Ryszarda kilka pytań: czy obliczałeś współczynnik E dla Twojego domu, czy parametry U dla poszczególnych przegród miały istotny wpływ na dobór pompy, czy rozważasz wyłącznie ogrzewanie podłogowe niskotepretaturowe, i jak rozwiążesz problem cwu? My jeszcze stoimy przed takimi dylematami, póki co mamy tylko projekt koncepcyjny ze zdefiniowanymi parametrami U dla poszczególnych przegród, i nie mamy rozwiązanego problemu cwu (kolektory plus grzałka?), bo chcemy używać pompy tylko dla potrzeb co (lepsza sprawność?). Czy możesz się podzielić doświadczeniami, bo jak rozumiem, Twoja budowa jest już mozno zaawansowana. Sama obiecuję, że podzielę się swoimi doświadczeniami (przystępujemy teraz do etapu projektowania instalacji, w tym pompy ciepla, wentylacji z rekuperatorem itd). Dodam,że jestem kompletnym laikiem w kwestiach technicznych. I uprzedam, że deycja o instalacji pompy nie podlega dyskucji (z różnych względów, m.in. kosztów doprowadzenia gazu do działki).

Pozdrowienia,

gaga2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy rozważałeś możliwość zastosowania pompy ciepła typu grunt-powietrze i ogrzewania powietrznego. Jeżeli masz zamiar zastosować wentylację mechaniczną z rekuperatorem to takie rozwiązanie będzie dobre.

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2002-05-14 08:45, ryniu wrote:

Chyba masz rację, rzeczywiście nie pomyślałem o tym, że system nie pracuje przecież non-stop. Kwestia zatem jaki jest procentowy udział czasów włączenia, jeżeli te 1700 h jest prawdziwe to mamy:

- dla 6 miesięcy: 1700/4320 = ~40%

- dla 7 miesięcy: 1700/5040 = ~34%

 

Popytam jeszcze jak to jest z tym załączaniem ogrzewania kogoś kto ma ogrzewanie elektryczne (przynajmniej częściowe, np. w łazience). Bo jeśli jest to prawda to sprawy zaczynają wyglądać niezwykle obiecująco!

 

Wiem, że koszt oleju opałowego na sezon grzewczy dla domku o pow. 170 m2 wynosi ~2500,- zł (za samo ogrzewanie). W przypadku pompy mielibyśmy:

170 x 70 = 12 kW (moc grzewcza)

12 / 3.2 = 3.8 kW (moc elektryczna)

3.8 x 40% x 5040 x 0.22 = ~1700 zł

 

Zakładając różnicę w kosztach instalacji kotła olejowego i pompy ciepła 30000,- zł zwrot kosztów nastąpi po 38 miesiącach:

30000/(2500-1700)= ~38

czyli trochę ponad 3 lata (a założyłem znowu wariant bardzo pesymistyczny zgodnie z poprzednim postem)! No, no, zaczynam poważnie mysleć o pompie ciepła! I jeszcze jakby dołączyć kolektor słoneczny.

Przepraszam, ale nie bardzo nadążyłem za tymi obliczeniami...

Przeglądam posty w tej dyskusji po raz pierwszy i muszę przyznać, że wzbudziła moje zainteresowanie pompą ciepła. Czy mogliby cie mi pomóc w obliczeniu opłacalności tego przedsięwzięcia w domu z poddaszem użytkowym, ok. 160 m, i porównać to z kosztami gazu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do MCB.

Jesteśmy zdecydowani na wentylację z rekuperacją, to tak samo nie podlega dyskusji jak decyzja o instalacji pompy ciepła. Czy w Twoim pomyśle ogrzewanie powietrzem ma być systemem wspomagającym pracę pompy czy alternatywnym? Z uwagi na wady pompy (duża bezwładność) myślimy o systemie dystrybucji ciepłego powietrza z kominka (w nieco okrojonej wersji - z nadmuchem na salon i na sypialnie) - na okresy drastycznych spadków temperatury na zewnątrz. W domku parterowym DGP to nie jest problem. Czy możesz coś bliżej powiedzieć na temat współzależności pracy ogrzewania podłogowego zasilanego pompą ciepła, wentylacji z rekuperacją i "ogrzewania powietrzem"? (oprócz uwagi, że jest to dobry pomysł)

Pozdrowienia,

gaga2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Gaga2

W moim domu podstawowym systemem ogrzewania będzie ogrzewanie powietrzne.

Pompa ciepła jest typu grunt (pętla zamknięta) - powietrze.

Ogrzane powietrze będzie kanałami wentylacyjnymi rozprowadzane do pomieszczeń.

Bezwładność tego systemu jest mała. Można bardzo szybko podnieść temperaturę

w pomieszczeniach ponieważ nie ma tu elementu pośredniego typu grzejniki bądź

podłoga. Oczywiście wyłączenie grzania w sytuacji gdy ściany jeszcze nie zakumulowały

ciepła szybko wychłodzi mieszkanie.

 

Jako element wspomagający będzie też kominek. Kominek będzie ogrzewał tylko salon.

Wymuszona wentylacja rozprowadzi powietrze do innych pomieszczeń.

Można też kominek połączyć kanałami z innymi pomieszczeniami

tak aby w przypadku braku energii el. grzane były wszystkie pomieszczenia.

 

Ryzykowne jest bezpośrednie włączanie kominka do kanałów ogrzewania wykorzystywanych

przez pompę ciepła (wysokie temperatury).

Dodatkowo podczas pracy pompy (czytaj grzania lub chłodzenia powietrza) istnieje możliwość

podgrzewania wody w zasobniku cwu. Taką wodę można wykorzystać też do ogrzewania podłogowego,

ale ilość jej będzie niewystarczająca. Rozważam zastosowanie jej do lekkiego podgrzewania podłogi

dla uzyskania komfortu.

 

Latem pompa będzie pracowała jako klimatyzacja i chłodziła pomieszczenia

jednocześnie "pompując" ciepło z pomieszczeń do zasobnika z wodą.

 

Pozdrowienia,

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź. Twoje uwagi z pewnością wezmę pod uwagę przy rozmowach z projektantem, z tym, że chyba nie zdecyzuję się na system pompy woda - powietrze, bo moje dzieci to alergicy, a to im zaszkodzi(?), a GDP będzie pomyślany jako system awaryjny.

Pozdrawiam,

gaga2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Gaga2

 

Dla alergików w sam raz. Urządzenie wyposażone jest w filtr elektrostatyczny na powrocie. Widziałem taki w działaniu i wiem ile świństwa zbiera. Przy ogrzewaniu grzejnikowym to wszystko zbiera się za grzejnikami bądź też krązy po mieszkaniu. Przy podłogowym chyba leży na podłodze do czasu odkurzania. Przy kiepskim podłogowym (za duża temp.) unosi się do góry. Tutaj jest zbierane. Oczywiście nie wszystko. Trzeba też odkurzać :smile:

Ale ogrzewanie powietrzne samo z siebie nie generuje kurzu bo niby jak? Powietrze w domu krąży w obiegu prawie zamkniętym. Trochę jest usuwanego z pomieszczeń "brudnych" trochę jest uzupełniane świeżym z czerpni.

W kanały wdmuchiwane jest więc powietrze oczyszczone. Oczywiście znaczne ruchy powietrza będą w przypadku źle zaprojektowanej instalacji bądź też wentylowania w trybie "turbo" - np. po wyjściu z domu ostatniego gościa palacza.

 

Zobacz wątek: ogrzewanie powietrzne.

 

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Gaga2 zapotrzebowanie na pompe ciepla dostalem razem z oferta trzeba bylo podac sciany z czego bydowane okna czy ocieplany czy nie dla mego domu wystarczy pompa 14kw 230 m/2 uzytkowych zapotrzebowanie na cieplo 75-85 .Zdecydawalem sie na ta pompe ze wzgledu ze nie trzeba wymieniac glikolu i ma lepsza wydajnosc przy miejszym poborze energi.Firma tez robi ogrzewanie podlogowo-scienne to wrazie czego nie bedzie zganiania winy jeden na drugiego.CWU zadalem im pytanie o podgrzewacz na pompe ciepla maja taki osobna pompa powietrze-powietrze kosztujie okolo 7500tys zl 320 litrow podgrzanie wody do tem .50stopni od zera koszt okolo 0.80 groszy za podgrzanie czas pierwszago podgrzania okolo 8 godzin. I prawdopodobnie nie podejme sie tego ba czas zwrotu kosztow jest w tym przykladzie za dlugi okolo 8 lat z normalnym podgrzewaczem na grzalke elektryczna . Wiec biore pod uwage CWU kolektory sloneczne koszt okolo 3000tys wszystko + turbo-kominek z plaszczem wodnym wspomagajacy CWU w zimie strona http://www.akfa.com.pl/main.php Istniejie mozliwaosc ze ta sama pompa moze byc do CO+CWU ale odradzaja mi to poniewaz bedzie ona pracowac latem i zima na okraglo , a druga sprawa to jest wychlodzenie zloza przy kolektorze poziomym nie jest one duze ale moze wplynac zima na efekt ogrzewania.DO PYSIAKA wedlug moich i nie tylko moich obliczen idz na strone http://www.climakonfort.pl i tam idz do pompa ciepla FAQ to wystarczy Ci pompa 10kw do domu jak piszesz o powierzchni 170m/2 co dajie nam koszt w granicach 2.60 zl na dzien ogrzewanie dla Twojego domu czyli liczac 200 dni grzewczych razem 2.60 to jest 200x2.60=okolo 520 zl sezon grzewczy przy cenach za energie z roku 2001.TYlko ogrzewanie ..Mysle ze to brzmi bardziej optymistycznie niz Twojie 1700zl POzdrawiam ryszardj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

> generuje, generuje, pelno robactwa legnie sie w kanalach powietrznych

 

Kurzu nie generuje lecz przy zastosowaniu filtra zmniejsza jego ilość a robactwo lęgnie się wszędzie.

 

Mieszkałem 8 lat w domu z wentylacją mechaniczną (czerpnia, filtr, kanały pod blokiem, nawiew) i jakoś mnie robale nie zeżarły.

 

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Proponuję przeczytać grudniowy nr Muratora, jest tam opis i rady mojego znajomego (Szymański Piotr z Grodziska Maz.) koszt całości ok 28tys zł z małym zastrzeżeniem że człowiek jest bardzo zdolny i gro połączeń wykonał sam.

Opis pompy ciepła+kolektory słoneczne.

BYŁEM I WIDZIAŁEM TO WSZYSTKO DZIAŁA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...