Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mam pytanie czy ktos ma w domu ogrzewanie z pompa ciepla?


Ryszardj

Recommended Posts

i jeszcze dwa moje wnioski z dotychcasowych doświadczeń i przemyśleń:

 

1. masz dostę do gazu - nie zastanawiaj się tylko zakladaj piec gazowy

 

2. w kazdym innym wypadku musisz z glową podejść do tematu , sama PC to nie wszystko taka decyzja automatycznie wymusza parę dodatkowych inwestycji które z reguly są droższe od standardowych rozwiązań (np. ogrzewanie podlogowe). nie możesz się jednak tylko patrzeć na sprawę z ekonomicznego punktu widzenia. PC to tak naprawdę jedyne bezobslugowe podstawowe źródlo ciepla. Jeżeli je zamontujesz i odpowiednio zaprogramujesz to możesz o nim poźniej zapomnieć na wiele dlugich lat, ta zaleta i wiele innych na pewno przemawiają za PC.

powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 481
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 5 weeks później...

jeżeli na instalacje pompy ciepla dostane jakis preferencyjny kredyt (50% kosztow "normalnej" mieszkaniowki) to się na nią zdecyduję. Nie wiem tylko czy na dzialce 735m2 da się coś takiego zainstalować.

I czy czasem krety nie przeziębią się z powodu ochłodzenia gruntu :wink: a wtedy może jeszcze konserwator przyrody jakieś kary nałoży :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli na instalacje pompy ciepla dostane jakis preferencyjny kredyt (50% kosztow "normalnej" mieszkaniowki) to się na nią zdecyduję. Nie wiem tylko czy na dzialce 735m2 da się coś takiego zainstalować.

I czy czasem krety nie przeziębią się z powodu ochłodzenia gruntu :wink: a wtedy może jeszcze konserwator przyrody jakieś kary nałoży :wink:

Radko rozumiem, że to nie są żarty, tylko jaja :lol: .

Krety nie są takie głupie, żeby się pchać w zmarzlinę.

Na małej działce możesz zainstalować wymienniki pionowe.

To czy zamontujesz poziome, zależy od tego ile tej działki zajmuje dom i jakie masz zapotrzebowanie na ciepło (przy dobrze ocieplonym domu może wystarczyć powierzchia wymiennika gruntowego równa dwu- trzykrotnej powierzchni domu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli na instalacje pompy ciepla dostane jakis preferencyjny kredyt (50% kosztow "normalnej" mieszkaniowki) to się na nią zdecyduję. Nie wiem tylko czy na dzialce 735m2 da się coś takiego zainstalować.

I czy czasem krety nie przeziębią się z powodu ochłodzenia gruntu :wink: a wtedy może jeszcze konserwator przyrody jakieś kary nałoży :wink:

Radko rozumiem, że to nie są żarty, tylko jaja :lol: .

Krety nie są takie głupie, żeby się pchać w zmarzlinę.

Na małej działce możesz zainstalować wymienniki pionowe.

To czy zamontujesz poziome, zależy od tego ile tej działki zajmuje dom i jakie masz zapotrzebowanie na ciepło (przy dobrze ocieplonym domu może wystarczyć powierzchia wymiennika gruntowego równa dwu- trzykrotnej powierzchni domu).

 

 

Oczywiście że jaja. Na razie mi do śmiechu bo jeszcze szpadla nawet w działce nie zatopiłem. Wiem, że z czasem odchodzi ochota na dowcipy. Co do 2-3 krotnej powierzchni domu, to chodzi o powierzchnie użytkowa? Czy może lepiej jakos z kubatury przeliczac (dom domowi nierówny)? Ja planuje coś maksymalnie na 130m2. Z powierzchni wychodzi, że starczy mi spokojnie dzialki na 5 krotny nawet wymiennik. Dobrze myśle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do 2-3 krotnej powierzchni domu, to chodzi o powierzchnie użytkowa? Czy może lepiej jakos z kubatury przeliczac (dom domowi nierówny)? Ja planuje coś maksymalnie na 130m2. Z powierzchni wychodzi, że starczy mi spokojnie dzialki na 5 krotny nawet wymiennik. Dobrze myśle?

Te 2-3 razy to taki skrót myślowy wystarczający zazwyczaj do stwierdzenia, czy na danej działce jest miejsce na wymiennik poziomy, czy nie. Ale oczywiście wszystko zależy od domu. Zakładam, że dobrze ocieplony dom ma wskaźnik zapotrzebowania na ciepło rzędu 50W/m2 zaś z 1m2 gruntu mozna w większości przypadków czerpać 20W/m2.

Zarówno jedna i druga wartość może od tych założeń odbiegać. Dla budynku należy obliczyć OZC, zaś bezpieczną wartość wydajności cieplnej gruntu dobrać w zależności od jego parametrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marzycielu,

Pompa ciepła to coś w stylu agregatu do dużej lodówki.

prościej nie mogę.

Aha Agregat ten podłączony jest w ten sposób, że chłodnica znajduje się w domu i oddaje tam ciepło, natomiast nagrzewnica pobiera ciepło z gruntu.

a jak to działa w zimie? przecież zimą to grunt też jest zimny. chyba nie pobierasz ciepła z "wnętrza ziemi"? :evil: :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 2 weeks później...
A więc stało się !!!! uruchomiłem wreszcie swoją pompę ciepła. Pół dnia wszystko odpowietrzałem i .....wszystko działa !!!! Oczywiście całośc wymaga jeszcze konfiguracji co niektórych ustawień pompy ale najwazniejsze że jest ciepło !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc stało się !!!! uruchomiłem wreszcie swoją pompę ciepła. Pół dnia wszystko odpowietrzałem i .....wszystko działa !!!! Oczywiście całośc wymaga jeszcze konfiguracji co niektórych ustawień pompy ale najwazniejsze że jest ciepło !

Gratuluję i życzę bezproblemowej ekspoloatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...