Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mam pytanie czy ktos ma w domu ogrzewanie z pompa ciepla?


Ryszardj

Recommended Posts

Moje gratulacje! Pisz proszę na bieżąco jak się instalacja sprawuje a przede wszystkim jak sprawa wygląda od strony ekonomicznej czyli co na to ZE. :D

 

 

postaram się, na jakieś wnioski co do kosztów to będziemy musieli trochę poczekać, najlepiej do wiosny :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 481
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Już mi trochę uleciała z głowy teoria PC ale z tego co pamiętam to sprawność da się określić właśnie na podstawie temperatur na dolnym i na górnym źródle. Masz tam termometry?

 

hmm no nie byłbym tego taki pewien to raczej jest stosunek włozonej i uzyskanej mocy, a czujniki mam nawet pięć, na dolnym igórnym źródle, na zewnątrz i wewnątrz budynku oraz wbetonowany w posadzkę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewien to ja wcale nie jestem, tylko tak mi coś zaświtało w głowie, że ktoś kiedyś pisał na forum o cyklu Carnota (fizyka, klasa... - kto jeszcze pamięta o co chodzi???), temperaturach źródeł i związanej z tym sprawności pompy. No bo jak ją inaczej wyznaczyć? Muszę doczytać w mądrych knigach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewien to ja wcale nie jestem, tylko tak mi coś zaświtało w głowie, że ktoś kiedyś pisał na forum o cyklu Carnota (fizyka, klasa... - kto jeszcze pamięta o co chodzi???), temperaturach źródeł i związanej z tym sprawności pompy. No bo jak ją inaczej wyznaczyć? Muszę doczytać w mądrych knigach.

Zobacz np. na stronach http://www.ochsner.pl/Logo.GIF .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko nie każcie mi tego przerabiać ! Powiedzcie jakie dane są potrzebne a ja postaram się je spisać. Mysle jednak, że i tak trzeba będzie trochę z tym zaczekać bo teraz jestem na etapie eksperymentowania i kobinowania w stylu ciekawe co sie stanie jak zmienię ten paramatr ? :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zadalem im pytanie o podgrzewacz na pompe ciepla maja taki osobna pompa powietrze-powietrze kosztujie okolo 7500tys zl 320 litrow podgrzanie wody do tem .50stopni od zera koszt okolo 0.80 groszy za podgrzanie czas pierwszago podgrzania okolo 8 godzin

 

Ja bym się na to nie decydował. Piszę to z punktu widzenia osoby sprzedającej tego rodzaju urządzenia.

 

Wiec biore pod uwage CWU kolektory sloneczne

 

Słusznie

 

Istniejie mozliwaosc ze ta sama pompa moze byc do CO+CWU ale odradzaja mi to poniewaz bedzie ona pracowac latem i zima na okraglo

 

Nie słuchaj. Jest to kwestia wykonania. Powiem tak. Pompa ciepła 5 kW, zasobnik buforowy 500l, grzany cały rok (c.w.u. wytwarzana na przepływie). W lecie koszt miesięczny ok.15 zł. To nie teoria

 

a druga sprawa to jest wychlodzenie zloza przy kolektorze poziomym nie jest one duze ale moze wplynac zima na efekt ogrzewania.

 

Wszystko jest kwestią wykonania i zastosowanego rozwiązania. Tak może się zdażyć. Może nie znaczy musi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zadalem im pytanie o podgrzewacz na pompe ciepla maja taki osobna pompa powietrze-powietrze kosztujie okolo 7500tys zl 320 litrow podgrzanie wody do tem .50stopni od zera koszt okolo 0.80 groszy za podgrzanie czas pierwszago podgrzania okolo 8 godzin

Ja bym się na to nie decydował. Piszę to z punktu widzenia osoby sprzedającej tego rodzaju urządzenia.

Wiec biore pod uwage CWU kolektory sloneczne

Słusznie

Istniejie mozliwaosc ze ta sama pompa moze byc do CO+CWU ale odradzaja mi to poniewaz bedzie ona pracowac latem i zima na okraglo

Nie słuchaj. Jest to kwestia wykonania. Powiem tak. Pompa ciepła 5 kW, zasobnik buforowy 500l, grzany cały rok (c.w.u. wytwarzana na przepływie). W lecie koszt miesięczny ok.15 zł. To nie teoria

a druga sprawa to jest wychlodzenie zloza przy kolektorze poziomym nie jest one duze ale moze wplynac zima na efekt ogrzewania.

Wszystko jest kwestią wykonania i zastosowanego rozwiązania. Tak może się zdażyć. Może nie znaczy musi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musiałbyś tylko sprawdzić:

 

Tu = temperatura otoczenia, z którego pobierane jest ciepło

T = Temperatura otoczenia, do którego oddawane jest ciepło

 

czyli temperatura przed parownikiem i temperatura za skraplaczem.

 

czyli co ? temperaturę powietrza na zewnątrz budynku i wewnątrz niego czy też temperaturę dolnego żródła (glikolu) i górnego (wody w rurkach w posadzce ) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zapytam Cię o sprawę wymiany glikolu bo nie jest to dla mnie do końca jasne. Jak często się takiej wymiany dokonuje i jaki jest jej orientacyjny koszt (dla przeciętnej instalacji w domu jednorodzinnym). I może coś więcej na temat innych kosztów eksploatacyjnych (przeglądy, wymiana podzespołów, itp.).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...