Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mam pytanie czy ktos ma w domu ogrzewanie z pompa ciepla?


Ryszardj

Recommended Posts

To zapytam Cię o sprawę wymiany glikolu bo nie jest to dla mnie do końca jasne. Jak często się takiej wymiany dokonuje i jaki jest jej orientacyjny koszt (dla przeciętnej instalacji w domu jednorodzinnym). I może coś więcej na temat innych kosztów eksploatacyjnych (przeglądy, wymiana podzespołów, itp.).

Nigdy jeszcze nie wymieniałem glikolu i myślę że niewielu jest takich instalatorów, którzy wymieniali. Bierze się to z tego, że tak naprawdę niewiele jest pomp ciepła które pracują dłużej niż pięć lat, a jako dolne źródło są kolektory z glikolem propylenowym. Orientacyjny czas wymiany dla glikolu to ok. pięciu lat, ale tak naprawdę po tym czasie należałoby przesłac próbkę np. do Boryszewa i powiedzą Ci co on jeszcze jest wart.

Koszt wymiany? Nie wiem ile masz glikolu w instalacji. Ergolit Eko z Boryszewa to koszt ok 600,00 zł za beczkę 100kg.

Najrzetelniejsze informacje co do czasu użytkowania zawsze uzyskasz u producenta, a nie instalatora. Ja, jako instalator przyznaję się że sam dokładnie nie wiem, a nie bedę opowiadał bajek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 481
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

zaraz, zaraz. Jeżeli chcecie liczyć sprawność pompy cipła za pomoca wzoru na sprawność cyklu carnota to może się okazac, ża pompa ciepła to silnik carnota :D Pamiętajcie o założeniach cyklu carnota. W tym wzorze nie uwzględnia się pracy włożonej w zmiane ciśnienia, która w pompie cipła jest dla nas tak naprawde głównym kosztem i miernikiem sprawności.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wzór podany na stronie oschnera to raczej wzór na wydajność układu a nie sprawność pompy cieła.

Ten wzór pozwala tylko dla konkretnego rozwiazania pompy ciepła obliczyć jak (w przybliżeniu) będzie zmieniała się jej sprawność w funkcji temperatury dolnego i górnego źródła ciepła.

Obieg idealny nie jest możliwy. Dlatego też współczynniki efektywności dla rzeczywistego cyklu pomp ciepła (wraz z wszelkimi stratami) będą mniejsze. Z powodu strat termicznych, mechanicznych i elektrycznych jak również z powodu zapotrzebowania energii napędów pomocniczych efektywnie osiągnięty współczynnik efektywności [e] jest mniejszy niż [ec].

Dla obliczeń przybliżonych można założyć, że e jest równe 0,5 × ec.

W rzeczywistości współczynnik e trzeba określić doświadczalnie - zależy on od konstrukcji pompy ciepła i dla różnych rozwiazań technicznych (sprężarek, wymienników ciepła, zaworów rozprężnych, czynnika roboczego) może znacznie się różnić. Stąd też często wynikają różnice w cenach pomp ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można użytkować pompę ciepła na taryfie nocnej? Tzn. czy nic się jej nie stanie, jeżeli często będzie wyłączany prąd?

Nic się nie stanie. Pompa ciepła, podobnie jak ogrzewanie elektryczne jest najbardziej ekonomiczna przy pracy na taryfie nocnej. Co prawda zalecany minimalny czas parcy pompy ciepła to kilkanaście minut, ale wyłączenie jej wcześniej jest też możliwe.

Pompa ciepła to taka większa lodówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś miał zdecydować to którą pompę bys wybrał. I czy w instalacji wybrałbyś zastosowanie do pompy ciepła tylko do CO czy też CO i CWU?

 

Pytasz o producenta czy rozwiązania techniczne? Producentów preferuje skandynawskich i polskich. Wybrałbym pompe ciepła opartą na bezpośrednim parowaniu ze względu na najwyższą sprawność całego systemu i cenę. Polscy producenci jeszcze się za to nie wzięli, niestety.

Glikol-woda wymaga nieszczęsnych dużych i kosztownych robót ziemnych, a nie każdy klient jest zachwycony krajobrazem księżycowym za oknem. Dochodzi jeszcze kosztenergii elektrycznej zasilającej pompe obiegową dolnego źródła.

Woda-woda z kolei jest może systemem efektywnym, ale do czasu gdy tej wody zabraknie. Co prawda zdarza się to żadko, ale jednak. Koszty energii zasilającej pompę głębinową też są niczego sobie i relatywnie taki system wcale nie jest taki bajkowy. Dochodzi jeszcze kwestia jakości wody (żelazo, mangan) i jakości wykonania studni zrzutowej przez studniarza. Zawartość tych związków jest ważna nie tyle ze względu na wymienniki co na wytrącanie się ich na studni zrzutowej i jej zapychanie. Dwa lata temu ratowałem klienta ponieważ miał lodowisko równo z krawężnikami przy -12C na zewnątrz z powodu złego wykonania studni. Woda powracająca do ziemi była natleniana i wytrąciły się takie ilości żelastwa, że zapchały studnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ta pompa którą polecasz nalezy do tanich czy raczej mam rozumieć że i cena jest tak jak sprawność najwyższa?

 

Ceny są porównywalne do innych pomp ciepła. Od jednych tańsze od innych droższe. Generalnie mieści się raczej w dolnym przedziale cenowym. Zaletą jest przede wszystkim prostota montażu, a co za tym idzie mniejsze koszty inwestycyjne. Mniejsza powierzchnia zalegania kolektorów (dla pompy o mocy niespełna 8kW, 180mb), mniejsza głębokość ułożenia (80cm), brak medium pośredniego (glikolu).

Zachowując odpowiednie zasady kolektory można ułożyć samemu. Zlecić komuś wykonanie od czterech do ośmiu twardych lutów. Zaprosić kogoś, kto zajmuje się chłodnictwem by napełnil obiegi czynnikiem i wyregulował ciśnienia w obiegach na zaworze rozprężnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...