Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mam pytanie czy ktos ma w domu ogrzewanie z pompa ciepla?


Ryszardj

Recommended Posts

Mark1 teraz to mnie zaszczeliles projekt domu jest w kraju ale pamietam ze pompa ciepla miala miec 18kw .ale jakie jest zapotrzebowanie to nie moge sobie przypomniec ale chyba byla mowa cos o 70-85 .......czy 0.70-.85 jak to sa te numery >tylko sie nie smiej jak cos pomieszalem .Mysle ze Ci to pomoze a jak nie to zadzwonie jutro do mojej architekt to mi powie A jakia jest srednia dla nowego budynku zapotrzebowania na cieplo w kraju?Napisz moze mi sie przypomni Dzieki..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 481
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Planuję budowę domu około 300 mkw, gdzie cwu i co będę pozyskiwał przy pomocy pompy ciepła oraz kolektorów słonecznych. Ogrzewanie podłogowe i ścienne. Dodatkowo będę dogrzewał 30 m sześć. wody w basenie. Według producenta instalacja zwróci mi się po 3 latach (jeśli nawet i po 9 to i tak się opłaca) zaś średni koszt całego sezonu grzewczego wyniesie około 1000 zł. Może to nierealne, ale bardzo kuszące, bo jeśli nawet będą to 2000 zł za sezon grzewczy to i tak mniej niż czas stracony na kombinowanie kupna tańszego oleju opałowego lub gazu (nie mam dostępu do gazu) czy pamiętaniu o podłożeniu do pieca, by rano nie było zimno
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo ciekawe czy wiesz jaka metoda odzyskasz cieplo.I lie bedzie kosztowac orietacyjnie ta inwestycjia? 1000zl lub 2000zl przy metrazu takim jak podales to rewelacjia. Czy firma robila Ci kosztorys ile wydasz na ogrzewanie.Jakiej marki jest pompa i gdzie zlalazles firme?.Widzisz same pytania?Jezeli bedziesz w stanie odpowiedziec to bede wdzieczny Ryszard....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacunkowy koszt pompy ciepła wraz z instalacją to około 45000 zł bez robót ziemnych (wykopanie 460 mkw działki na głębokość 1,5m). Podłogówka to około 100 zł/mkw. Nawet jeśli amortyzacja potrwa i 10 lat to instalacja pompy ciepła jest opłacalna, bo następne 40 tylko oszczędzam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Ryszarda. Pompa ciepła firmy Climakomfort (http://www.climakomfort.pl). Jest to trzecia firma, którą znalazłem. Jednak ich pompa jako jedyna ma wymiennik bezpośredni, a czynnikiem roboczym jest propan, który wpuszczasz w system raz i nie musisz nigdy wymieniać. W rozmowach z nimi założyłem współczynnik przenikania U około 0,2 (będę stawiał dwuwarstwowo: Porotherm 30 P+W i styropian P+W, okna ciepłe 1,1 szyba i 1,3 ramy, dach jeszcze nie wiem, ale styropianu też nie będę żałował, wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z rekuperatorem)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze najpierw Ryniu w moim projekcie z pompa ciepla uwzglednialismy Kolektory sloneczne jako pomoc do pompy ciepla . Po wyliczaniy kosztow calego zestawu kolektorow slonecznych 3 sztuki zbiornik montaz wyszlo okolo 6000 tys zl. Doszlismy do wniosku ze jezeli pompa bedzie pracowac bez kolektorow to koszt ten zwroci mi sie w okresie 10 lat.A gwarancjia producenta jest na 10 lat , i nie ma zadnych zapiskow lub historji , co po 10 latach . Osoba ktora dala mi ten kosztorys na co dzien zaklada te instalacie , mysle ze jest uczciwy bo w innym wypadku powiedzial by ok.. pompa ciepla + kolektory wiecej by zarobil > a chce tylko zainstalowac pompe z kotlownia. Mowi ze kolektory beda nie oplacalne , mysli ze po 10lat beda problemy z systemem rdzewienie i.t.p.CO myslisz o tym Ryniu ?Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz Baribal Koszt instalacji w Twoim przypadku jest o wiele wiekszy niz moj. MOJ koszt pompa z cala kotlownia = odwiert i woda do uzytku domowego ogrod i.t.p 45000tys.zl wraz z robocizna nie chce Cie namawiac na innych wykonawcow ale moze sprawdz cenny u kogos innego.http://www.ekoterm.war.pl/ekoterm.html To jest adres mojego wykonawcy jak chcesz to porozmawiej z nim? Nadmieniles ze uzyskasz cieplo kosztem kolektorow poziomych .czyli przyslowiowe wykopy na dzialce. Moge CI tylko podpowiedziec ze metoda glebinowa jaka ja bede mial .Daje wieksze oszczednosci poniewaz sprawnosc pompy ciepla jest wydajniejsza , co za tym idzie wieksze oszczednosci , budzecie domowym ,nie wspominajac oczywiscie o wodzie za darmo , tylko koszt pracy pompy . Co w moim obliczeniu daje oszczednosci okolo 1000zl rocznie na rachunku za wode..Jezeli wykorzystasz ta wode do ogrodka i innych celow domowych. Moja idea jest uzytkowac dom jak najmiejszymi kosztami z tym zwiazanymi >Mysle tez o ekologicznej oczyszczali sciekow . poniewaz scieki tez kosztuja , i to nie malo. A koszt roczny swojej oczyszczalni to okolo 70zl na tabletki + raz w roku wywiedzienie szamba ze szlamu.Co do pompy to niemoge nic powiedziec Na temat pompy z propanem.?Wiem ze moja pompa to Cetus i ma w obiegu gaz R22 popularny Freon stosowany w lodowkach, i niezawody w swym dzialaniu. Pozdrawian Ryszard....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Ryszarda. Jeśli chodzi o większe oszczędności na systemie woda-woda - absolutnie się z Tobą zgadzam. Problem jednak polega na tym, że wydajność studni powinna być minimum 4 metry sześcienne wody na godzinę, a jeśli jej nie uzyskasz? Druga kwestia to czystość tej wody - czy za 10 lat nie będziesz musiał bawić się w naprawy jeśli chodzi o kamień itp. Ja mam dużą działkę - 9400 mkw i wolę przekopać 460mkw raz i zapomnieć (w zasadzie to pamiętać gdzie nie posadzić drzew). Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baribal. Oczywiscie problem jest z iloscia wody 4m3 Wszystko sie zgadza , ale ja jestem w dobrej sytulacji bo Opolszczyzna szczegolnie gdzie ja buduje 8KM od Opola sa wody podziemne zrodla prawdopodobnie najwieksze w Europie. Zastal zrobiony tymczasowy odwiert do sprawdzenia to nic nie kosztuje w moim przypadku, przez wykonawce. A czystosc wody rozwiaze mowa o kamienu przez zainstalowanie zmiekczacza wody nie widzialem tego w kraju ale moze jakby sie popytal to by znalazl . Jak nie bede zmuszony przeslac do kraju ze Stanow. Koszt zbiornika okolo $400 .Normalny zbiornik na okolo nasypana sol.Pelna automatyka, zero kamienia , w moim przypadku korzystam z tego uzadzenia wiecej jak 10 lat...Bylem na stronie ktora mi dales dobry ten pomysl z tym propanem w ukladzie .I co najwazniejsze system jest zamkniety,co powoduje z mniejsze straty ciepla..Ciekawe czy wymyslili to Polscy inzynierowie Bo nie moglem sie doczytac kogo jest ta pompa? Czy to jest krajowa produkcjia.Jeszcze jedno pytanie czy miales jakies inne tansze oferty? Bo wsopniales cos ze to jest 3 firma ktora znalazles. Pozdrawiam Ryszard........
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekodom Przepraszam ze pytam jeszcze raz ale czy robia tylko oczyszczalie dla 10 osob .Chodzi mi okoszt dla 3-4 osob Mam przez to rozumiec ta inwestycjia bedzie o polowe tansza i wyniesie okolo 5000tys zl?Pozdrawiam Ryszard P.S Czy oni robia te oczyszczalie na terenie calego kraju. I czy sie orjentyjesz ze przy oddaniu do 5m/3 wody na dobe nie trzeba pozwolenia od gminy?A do 2/m3 na dobe nie trzeba pozwolenia od inspektora wodnego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryszardj, znowu sobie to pobieżnie policzyłem i wyszło mi, że kolektory zwrócą się najszybciej po 10 latach. Ale ja na 100% zamontuję! Zastanawiam się nawet czy się nie "pobawić" w jakiś system zmiany kąta nachylenia w stosunku do położenia słońca (siłownik elektr.?), żeby wykorzystać je najefektywniej.

Widziałem ofertę firmy V...n: dwa kolektory po 2,5 m kw.+dwusytemowy podgrzewacz wody na 300l+pompa+automatyka za ~12000,- zł. Piszą w prospekcie, że kolektory zaspokajają średnio w roku ok. 50-60% zapotrzebowania na c.w.u. Od kwietnia-maja do września: 80-100%.

 

Baribal, 45 k zł za pompę to dużo. Da się to zrobić już za 20 k (pompa + wymiennik).

 

[ Ta Wiadomość była edytowana przez: ryniu dnia 2002-05-20 14:33 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryszardj. Buduję 20 km od Białegostoku, a o wydajną studnię mogę sobie tylko wyobrazić, bo nikt mi nie da gwarancji, że za 10 lat nie będzie sucho. Odnośnie pozostałych ofert - w jednej firmie facet wspomniał o wstępnych kosztach na poziomie 60-70 tysięcy bez podłogówki (zmieniłem temat rozmowy na pogodę), zaś druga to firma, której zlecę prawdopodobnie budowę domu (http://zbiozorowski.w.interia.pl/) - w pompy ciepła i kolektory słoneczne bawią się już jakiś czas. Na początku czerwca Climakomfort będzie instalować pompę około 100 km ode mnie. Przedstawiciel obiecał zadzwonić i pokazać efekty. Jak pojadę dam znać co i jak.

Ryniu. W przypadku basenu (30 msześć wody, którą trzeba utrzymywać w stałej temperaturze 27-29 stopni) jakiekolwiek rozwiązanie zmniejszające koszty jest na wagę złota (raczej złotego). W moim przypadku stąd wynika szybki czas amortyzacji pompy ciepła (wyobraź sobie grzałkę elektryczną 9kW pracującą około 10 godzin dziennie 365 dni w roku). Napewno masz rację, że da się zrobić to za 20 tysięcy, ale z doświadczenia wiem, że "tanie mięso psy jedzą" (bynajmniej nie chcę Cię obrazić), a ja wolę teraz "troszeczkę" przepłacić, a w konsekwencji mieć święty spokój i czekać na zwrot kosztów kilka lat dłużej Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...