Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mam pytanie czy ktos ma w domu ogrzewanie z pompa ciepla?


Ryszardj

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 481
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Instalacja przepracowała 2 sezony grzewcze.

W ubiegłym sezonie grzewczym (bez ciepłej wody użytkowej)- zbiornik nie był podłączony samo ogrzewanie pochłonęło (od 20 pażdziernika do 20 kwietnia) 4200 kWh. Ten rok zużył 4736 kWh.

Pompy są podłączone do licznika dutaryfowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezwładność cieplna podłogi jest tak duża że nie sprawdził się regulator dzień/noc.

Zaprzyjaźniony elektryk wyliczył że średnio 1kWh w przypadku pracy takiego urządzenia wynosi ok. 0,22 PLN.

Obliczenia uzasadnił tym, że tem. na zewn. spada więcej nocą i jednocześnie pompy muszą więcej pracować przechodząc w niską taryfę płatności.

Udowodnił również że jeżeli zostanie podłączone jakieś urządzenie pracujące w ruchu ciągłym do licznika dwutaryfowego będzie o 30%taniej jak do jednotaryfowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam kominka ani kolektorów słonecznych w tym roku będzie przyłączony zbiornik akumulacyjny, aby mógł współpracować również z kolektorami.Ciepłą wodę narazie uzyskuję z 2 boilerów

o pojemności po 50 l ogrzewanych w godzinach od 4-6 oraz od 13-15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma ma swojego insalatora, ale skorzystałem z opcji montażu przez swojego znajomego chłodnika bez utraty warunków gwarancji.

Prace ziemne tez wykonałem we własnym zakresie.

To potaniło mi w znacznym stopniu koszt inwestycji

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryniu a więc zakładając że kolektor bedzie zakopany na gł. 1.5 metra, temp. gruntu zmienia się od ok. 2-3 Stopni w Styczniu/luty/marzec przez 8-10 stopni maj/czerwiec, 15-16 st. lipiec/sierpien do 6-9 st listopad/grudzień. producent zakłada

standartowo temp. powrotną glikolu z ziemi 0st.C

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Moim zdaniem, jeżeli ktos ma mozliwosc korzystania z gazu ziemnego i w związku z roznicą w cenach zakupu ok. 30000 złotych, to taka inwestycja nie zwroci sie nigdy przy domu jednorodzinnym (w moich obliczeniach przyjąłem koszt kapitału 9% rocznie i okres amortyzacji 20 lat, wychodzi koszt finansowania 250 złotych miesięcznie przez 20 lat, a to już sporo „darmowego gazu”:wink:. Do tego koszt energii – trzy razy wyzszy niż gazu i srednia sprawnosc może 3 – 4 razy wyzsza dla pomp ciepła, co zaledwie niweluje roznice w kosztach nosnikow energii.

 

Kalkulacja Rynia z pierwszej strony jest calkowicie bledna, gdyz najpierw ukazuje (nieprawidlowe zresztą co wynika z kosztow 1 KWh oleju i energii elektrycznej) koszty energii w ujeciu rocznym, a potem zestawia to z oszczednoscią miesięczną.

 

Policzcie sobie koszt finansowania tych urządzeń np. w http://banki.elfin.pl/?id=banki/kredyty/kalk_kredytowy//kalk_kredytowy.html

 

Ja tez byłem entuzjastą pomp ciepła i kolektorow słonecznych, lecz teraz zacząłem liczyc i porownywac koszt finansowania i za bardzo nie widze opłacalnosci tycz urzadzen.

 

Krzysiek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KrzysiekS, już mi się dostało parę razy za te obliczenia, pomyliłem w nich miesiące z sezonami grzewczymi (popatrz na dalsze posty, najlepiej przeczytaj też wszystkie). Przy założeniach, które przyjąłem zwrot wyszedł po klikudziesięciu latach. Ale jak widać z doświadczeń forumowiczów pompy polskiej produkcji są znacznie tańsze i przy dobrych układach różnica w cenie między pompą a kotłem może wynieść (tylko) ok. 15000,- zł i sprawa staje się coraz bardziej opłacalna. Chętnie przeczytam (jak pewnie wszyscy śledzący ten wątek) co na temat pomp ciepła mają do powiedzenia fachowcy z "Muratora".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KrzysiekS, nie zakładaj że ktoś kto decyduje się na PC ma dostep do gazu ziemnego, w tej sytuacji większość zdecydowałaby się na ogrzewanie gazowe. Ludzie którzy zastanawiają się nad wyborem PC mają najczęsciej jako alternatywę olej lub butlę, a to są juz całkiem inne koszty niż przy gazie ziemnym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc o koszcie 1 KWh miałem na mysli to iż, uzyskanie tej jednostki energii ze spalania gazu kosztuje ok. 12 groszy, prądu ok. 33 grodze, gazu ziemnego z uwzględnieniem kosztow dzierzawy butli ponad 22 grosze, a oleju opałowego ok. 16 groszy. Są to wartości zmieniające się często, ale oscylują w tych granicach, przytoczylem je z pamieci. Dokladne dane również dotyczące miału, węgla itp. można znalezc w internecie i w numerach Muratora z początku roku 2002 w których porównywano koszty ogrzewania dla dwoch rodzajow domkow.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnia cena 1 kWh energii elektr. w wysokości 0,22 zł to wartość, którą wziąłem ze swoich rachunków za prąd. Dane z Wrocławia. Dla pompy o sprawności 4 cena 1 kWh energii cieplnej będzie wynosić 0.055 zł, przy sprawności 5 - 0.044 zł, itd. W przypadku pomp ciepła nie mylmy energii dostarczonej z uzyskaną.

 

Aspekt ekologiczny: udowodniono, że zatrucie środowiska przy produkcji prądu w elektrowni jest znacznie mniejsze niż przy spalaniu paliw w domach jednorodzinnych, biorąc pod uwagę te same ilości wyprodukowanej energii.

 

[ Ta Wiadomość była edytowana przez: ryniu dnia 2002-06-04 18:12 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...