Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mam pytanie czy ktos ma w domu ogrzewanie z pompa ciepla?


Ryszardj

Recommended Posts

Ja place 0,3108 zł za 1 KWh tez we Wrocławiu. Dane z faktury z 5 marca 2002 roku z Wrocławia. Na cene tą sklada sie opłata przesylowa 0,1505 zł za 1 KWh i cena energii 0,1603 zł za 1 KWh.

Tak wiec licząc bez super optymizmu widze,że cena 1 KWh z pompy ciepła wyniesie ok. 10 groszy. Wypada to nawet kiepsko w porownaniu z ceną energii uzyskiwaną ze spalania oleju opałowego.

 

A aspekt ekologiczny. Tak sie sklada ze energia elektryczna pochodzi ze spalania wegla brunatnego, kamiennego i gazu, a nie są to surowce ekologiczne. Dawno stwierdzono juz w Europie Zach. i USA, ze samochody z napedem elektrycznym zasilane akumulatorami ładowanymi z gniazdka to pomyłka.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 481
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Kwota 0,3108 zł/kWh jest absolutnie prawdziwa, tyle tylko, że dla taryfy całodobowej. Ja brałem pod uwagę wersję dwutaryfową: 0,3460 zł/kWh - dzień i 0,1873 zł/kWh - noc i założyłem większy udział ogrzewania nocą i akumulowania energii cieplnej przez ogrzewanie podłogowe.

Sprawność pompy ciepła, dane z prospektu Viessmanna: pompa Vitocal 300, dolne źródło: woda gruntowa, temp. wody 0 st., zasilanie 35 st - dla takich parametrów pompa ciepła osiąga sprawność 5,6.

Min. cena możliwa do osiągnięcia: 0,1873/5,6 = 0,0334 zł/kWh

 

KrzysiekS, Ty wykazujesz zdecydowany pesymizm, ja - umiarkowany optymizm, każdy ma do tego prawo. Różnimy się o, bagatela, jakieś 200%.

 

P.S. Ta ekologia to fakt, w elektrowniach są bardzo rozbudowane systemy oczyszczania spalin, w domach ich brak. Na temat samochodów elektr. się nie wypowiadam, nie ma tu na to miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio rozmawiałem z fachowcem w tej dziedzinie który uswiadomił mi pewną rzecz której nikt nie bierze pod uwagę. otóż wszyscy projektują pompy ciepła na maksmalne moce tzn. moce które zaspokoją zapotrzebowanie ciepła w domu gdy temperatura na zewnątrz wynosi -20 C i wóczas należy wybrac pompę za 20 tys lub więcej a tak na prawde obecne temperatury w zimie nie przekraczają -10 C a te z niższą występują przez kilka dni w ostrych zimach. Wobec powyższego należy wybrać pompę o połowę tańszą i np. wspomaganą przez inny piec w przypadku niższych temperatur. I tak naprawdę to ten drugi np. gazowy będzie prawie nie używany i wówczas należy obliczać kiedy ta inwestycja się zwróci.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2002-05-29 12:13, ryniu wrote:

Wracając do tej mocy to chyba musisz mieć b. ciepły dom?

 

Marc1, Ty się na tym znasz: jest realne zapotrzebowanie mocy grzewczej tylko 7 kW do 190-metrowego domu???

 

 

Witajcie. Widzę że zostałem wywołany. Długo mnie tu nie było i pewnie w najbliższym czasie też za często zaglądać nie bedę.

 

Ryniu, jeśli to zapotrzebowanie obliczeniowe, wydaje mi się to raczej mało prawdopodobne. Chyba że mamy np. do czynienia z domkiem 2-piętrowym, z małą ilością i to dobrych okien, dobrze ocieplonym, w pierwszej strefie klimatycznej.

 

Druga sprawa. Tak jest, pompa ciepła nie musi być dobierana na moc obliczeniową (czyli szczytową, przy statystycznie najniższej temperaturze dla danego obszaru). Może współpracować z drugim źródłem ciepła, które dogrzewać będzie budynek. Takim źródłem współpracującym w instalacji jest najczęsciej kocioł gazowy kondensacyjny lub olejowy.

Jeśli systemy nie są połączone ze sobą, może nim być np. kominek z rozprowadzeniem powietrza. Wtedy pompę dobiera się na ok 70-75% mocy obliczeniowej Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, ze to podnosi koszty systemu i oszczędności uzyskane na niższej cenie za pompę pakujemy w kocioł. Często to nawet wychodzi drożej niż sama "mocniejsza" pompa.

 

Pozdrowienia

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marc1, potrafisz się wypowiedzieć nt. porównania rocznego zapotrzebowania na energię cieplną teoretyczną (np. obliczaną ostatnio w "Muratorze") i praktyczną. Czyli: jak wypada porównanie obliczeń z rzeczywistością? Porobiłem sobie trochę obliczeń na podstawie kosztów zakupu oleju opałowego i wyszło mi, że zapotrzebowanie na energię rzędu 16.000-18.000 kWh/rok, które "Murator" podaje dla domu o pow. uż. 100 m^2 wystarcza w rzeczywistości dla domu o pow. 150 m kw. Masz jakieś dane?

 

Dobrzykowice, jeszcze jedna sprawa odnośnie wymiennika gruntowego, być może nieistotna: czy są jakieś ograniczenia dot. roślin, które mogą nad nim rosnąc. Zrozumiałe, że nie chodzi o drzewa, ale jakieś rośliny o dłuzszych korzeniach na pewno miałyby niewłaściwe warunki wzrostu (znaczne przechłodzenie). Czy po prostu sieje się nad wymiennikiem trawę i po sprawie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy posadowieniu kolektoria na głębokości 1,5 m nie ma to praktycznie żadnego wpływu na rosnącą nad nim roślinność. Ja

przynajmniej nie widziałem żadnej różnicy w murawie rosnącej nad takim kolektorem. Cholera 3:0 pakjemy się i jedziemy do domu :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

w zeszłym roku zdecydowałem się na pompę ciepła woda-woda z załozeniami pełnego wykorzystania wody studziennej (dom, ogród,pompa ciepła), 2 taryfowej energii elektrycznej.Poniewaz obawiałem sie polskich pomp zdecydowałem sie kupic pompę 2 stopniową Viessmann na sprezarkach typu scroll.Przygotowanie układu i jego wykonanie zleciłem duzej warszawskiej firmie.

Pompe uruchomiono mi w listopadzie, schemat i praca układu okazała sie wielkim zawodem i poraszką.Popadłem w tarapaty poniewaz wówczas okazało sie jak olbrzymia niewiedza i niekompetencja firm instalujacych pompy ciepła panuje u nas w kraju. Dzięki internetowi, własnemu uporowi skontaktowałem sie ze szwajcarska firma która pomogła mi wyjsc z impasu.Sam przebudowałem układ i rozliczyłem sie ze zbędnych "gratów" jakie mi na poczatku zainstalowano.Od lutego pracowałem na przebudowanym układzie i cały czas powoli samemu go udoskonalam bo nie chcę aby jeszcze ktokolwiek mi tam pieprzył.

Pomimo tego co mnie spotkało chciałbym wam powiedziec ze nie załuję a wrecz jestem dumny i zadowolony z pracy pompy, oszczedności płynące z pełnego wykorzystania systemu woda-woda pompy ciepła są bezwzglednie najwieksze a opowiesci o zwrocie po 15stu latach włózmy w bajki - realnie 5-6lat, po wejsciu do uni opłacalnosc jeszcze bardziej wzrosnie, zaczną sie dopłaty.

Aby zaspokoic ciekawosc czytelników przy dobrze zrobionym układzie ogrzewania i izolacji domu moge powiedziec że:

ogrzanie 1m2 oscyluje w granicy 1zł;

woda na dom i ogród tyle co sam prąd 5x taniej niz z miejskiej ze sciekami ; mozliwosc klimatyzacji; nabicie 300l wody ciepłej do temp.47C kosztuje mnie ok 1,20zł , w uni dostałbym zwrot częsci kosztów, brak przegladów kominiarskich, czysto nic nie smierdzi , zadnych baniaków na podwórku , a wszystko w cenie np.astry classic którą ludzie zmieniaja co kilka lat, zywotnośc układu jest niezbadana ale mysle ze 20lat na luzie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anonimowy napisz troche więcej szczegółów o tym co miałeś zbędne, a co sam poprzerabiałeś. Przecierz to chyba wszystkich interesuje w tym temacie. Teraz to przecież jesteś EKSPERT bo nie ma to jak człowiek sam do czegoś dojdzie, a porady takiego kogoś są najcenniejsze! Wal śmiało wszystko od początku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie ktos z tej drugiej strony na forum . Juz myslalem ze sie nie doczekam , wypowiedzi kogos kto ma pompe zainstalowana. Z tego co przeczytalem wazne jest to komu powierzyc instalacjie pompy. Cieszy mnie tez koszt uzytkowania pompy ciepla. Napisz prosze co wykorzystales do klimatyzacji? Nie dawno dostalem wiadomosc od firmy http://www.thermogolv.gal.pl/ , mozna juz kupic pompy u nich od7000 tys . zl .Ale ja mam oferte od kogos innego co pisalem wczesniej i bede sie trzymal mojego wykonawcy . Pozdrawiam ryszard......
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jednak to prawda ... mój potencjalny dostawca pompy zarzekał się, że jak będę płacił więcej jak złotówkę z m kw to on mi tą różnicę zwróci. Oczywiście potraktowałem te deklaracje z przymróżeniem oka ale jak widzę coś w tym jest. Przyłączam się do młodego i proszę o więcej szczegółów abyśmy nie musieli przechodzić tego samego co Ty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe !

Muszę przyznać, że inforamcja od użytkownika bardzo mnie podniosła na duchu i utwierdziła w dobrym wyborze.

 

A czy słyszeliście o pompie Neuratherm (opisywaną chyba bardzo lakonicznie w Muratorze jako produkt roku 2001. Wydaje mi się, że to produkt Austriacki (to już jakaś otucha) i w jakimś sensie troszkę bardziej nowatorski od innych typowych ?

Piszą o niej tu: http://www.climakomfort.pl/start.phtml?m=2&f=2-1

I piszą tam, że w sezonie grzewczym pompa gwarantuje ogrzewanie na poziomie 2PLN/dobę dla domu ok 140m2 (co daje 60PLN/miesiąc w sezonie, czyli około 360PLN rocznie = przy założeniu 1PLN/m2/mies. wychodzi 1680PLN rocznie, czyli 5 razy więcej ?)

 

[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Maco dnia 2002-07-04 01:24 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuję za dystrubutorem :

"Z jakimi kosztami sezonu grzewczego trzeba się liczyć decydując się na montaż pompy ciepłą?

 

Są to najniższe koszty eksploatacyjne wśród wszystkich dostępnych urządzeń. Płacimy jedynie za energię elektryczną potrzebną do pracy silnika napędzającego sprężarkę. Na energię odzyskaną z gleby lub wód gruntowych nie wydajemy ani grosza! Można oszacować, że średni dobowy koszt sezonu grzewczego kształtuje się na poziomie zaledwie ok. 2 zł! ,dla budynku o powierzchni użytkowej ~140m2."

=======koniec cytatu========

 

Oczywiście, że dużo zależy od izolacyjności domu i użytego ogrzewania (zakładam, że podane koszty dotyczą podłogowego) ale nwet okolice 2PLN/140m2 wyglądają bardzo imponująco. Ciekawe czy dystrybutor albo instalator zobowiązałby się do takich osiągnięć na piśmie...?

Ta pompa wydaje się mieć bardzo wysoką sprawność (dla układu grunt-woda, temperatury wody grzewczej 30C = około 6 !)

Co Wy na to ?

 

 

[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Maco dnia 2002-07-04 08:15 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zadzwonił do mnie pan Sprzedawca z odpowiedziami na moje pytania (z wczoraj wieczorem...).

Jest kilkanaście instalcji 2-3 letnich, gdzie można zdobyć referencje.

Jak będę bliżej wyboru konkretnej pompy to pewnie będę się kontaktował z tymi i innymi użytkonwikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez echa jakoś przeszły artykuły w nr 07/2002 o pompach ciepła. Bo i też niewiele dla nas chyba wniosły do sprawy. Ot, podstawy działania dla tych, którzy nie wiedzieli o co chodzi i próba policzenia kosztów eksploatacji, a tą musi każdy wykonać we własnym zakresie biorąc pod uwagę swoja sytuację.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...