Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sorki, ale tutaj to już mnie obrażasz ;)

Biorąc pod uwagę same straty ciepła większe będą dla okna zamontowanego w licu z pakietem trzyszybowym niż okien z dwoma szybami zamontowanymi w warstwie ocieplenia

I ponawiam prośbę - jeśli popełniłem błąd w obliczeniach proszę wskazać gdzie

 

Jest to stwierdzenie wielce dyskusyjne, które straty bedą większe zalezy od wspól. U dla okien (okna dwukomorowe mają bardzo duzą rozpietośc tego wsp.)

materiałem konstrukcyjnym ściany nosnej (inne straty dla silki inne dla np bk 400 - montaż w licu sciany), zależy również montazu wegarka i jego grubości, stopnia wysuniecia okna, wszystko to wymaga indywidualnych obliczeń. Nie ma jednej uniwersalnej prawdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współczynnik liniowy strat ciepła (ψ) na styku okno-mur przyjmuję się przy montażu w licu na poziomie 0,25-03 zaś w wypadku montażu w warstwie ocieplenia gdzie okno jest całkowicie odsunięte od muru na poziomie zera (W/mK)

I pobawmy się w obliczenia: Okno 1230/1480 ma obwód 5,42 m

hmmm... oszczędzamy na 1 takim referencyjnym oknie, montując je w warstwie ocieplenia, 1,626 (W) [0,3 x 5,42 mb = 1,626]

a może popełniłem gdzieś błąd w obliczeniach?

Witam

błędu tutaj nie widać ale przyjęcie liniowego współczynnika strat ciepła na poziomie zero jest dużym wyzwaniem dla montażystów. Założenie że jego wielkość będzie w granicy 0,1 jest bardziej realne do wykonania. Da to 1,1W co przy 20 stopniach wyjdzie 22W, a w końcu 110kWh i 55 zł. Jest to dalej suma godna uwagi, ale czy od Salamandra, będą w stanie ten montaż zrobić dobrze na tych kotwach JB-D.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobry temat do gazety FM - tylko chyba musieliby to zlecić komuś odpłatnie by powiedział i policzył kila najpopularnijszych wariantów np 2 wymiary okien + standardowy jakis wymiar drzwi tarasowych , 2 szyby, sredniej klasy profil i 3 rodzaje bloczków na mur, silka , BK i ceramika, do tego standardowe wysuniecie np dla 20 cm styropianu trzebaby bylo jakies przyjac i ten wegarek - jaki sie zazwyczaj robi ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazdy przypadek wymaga odrebnego obliczenia, w Audytorze OZC jest ponad 20 przypadków takiego mostka, i w kazdym jego wartość jest uśredniona.

Biorąc pod uwagę fakt ze w wielu przypadkach montazu na licu stosuje sie węgarki to róznica strat między montażem w warstwie ocieplenia a w licu się zmniejsza.

Na straty związane z infiltracją ma też fakt stosowania taśm uszczelniających, ale te można stosować w kazdym przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobry temat do gazety FM - tylko chyba musieliby to zlecić komuś odpłatnie by powiedział i policzył kila najpopularnijszych wariantów np 2 wymiary okien + standardowy jakis wymiar drzwi tarasowych , 2 szyby, sredniej klasy profil i 3 rodzaje bloczków na mur, silka , BK i ceramika, do tego standardowe wysuniecie np dla 20 cm styropianu trzebaby bylo jakies przyjac i ten wegarek - jaki sie zazwyczaj robi ?

 

Czyli co najmniej ok 15 przypadków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli ktos nie robi więcej styro niż 20cm to konsole to mocno naciągany temat

nazwijmy rzeczy po imieniu -kwestia estetyki

 

konsole nie są jedynym sposobem na zmiejszenie strat w okolicach ram okiennych

murarzowi mówicie żeby z cegly robił podparcia tynkarzowi dostarczacie plyty botamentu żeby docieplił węgarki

koszt dla takiego domu jak artura to max 200zł no może plus jesze 400zl za konsole boczne jak ktos chce robić z wypasem.-jedna taka konsola to koszt 7-8zl

rama okna wysunięta całkowicie w ocieplenie.

teraz moim zdaniem pytanie ile zyskujemy poprzez calkowite wysunięcie ramy a ile jak jeśli dodamy do tego 4-5 cm wysunięcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo naciągane to jest i moim zdaniem nie do końca trafne wyliczenie.

Przy ilu cm wysunięcia będą takie straty ? Jakie straty będą przy wysunięciu 3cm a jakie przy 7 czy 15cm ?

Przy grubości ocieplenia 20cm i wysunięciu 15cm węgarek na ramie okna będzie tylko gr.5cm czyli symboliczny i co wtedy ?

110kWh przy grzaniu gazem to nie będzie 55zł a jedynie 27zł.

Witam

zrozumiałem że to wyliczenie jest w moim przypadku i okna Salamander są w warstwie styropianu na 8 cm. Węgarek będzie wynosił mocne 12 cm. Jeżeli gaz jest dwa razy tańszy od prądu to faktycznie zyskam tylko 27 zł na jednym oknie w roku. Tylko w przypadku prądu cała inwestycja to grzejniki elektryczne ( 2000 zł) a gazu (piec + rozprowadzenie + grzejniki + komin + robocizna = ok. 50000 zł). Można więc przyjąć spokojnie do obliczeń prąd bo jest prostszy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz moim zdaniem pytanie ile zyskujemy poprzez calkowite wysunięcie ramy a ile jak jeśli dodamy do tego 4-5 cm wysunięcia

Witam

jeżeli montaż ciepłych okien z licem muru jest nieopłacalny to wysunięcie ich w połowie jest częściowo opłacalne. Do tego doszliśmy. Lepiej mieć 55 zł niż problematyczne 27 zł na jednym oknie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie watek schodzi na psy tylko niektorym nerwy puszczaja.

Tak, to JA wycenilem ci montaz na 7500 i dalej tyle by cię taki montaż kosztował, i podaj tu wszystkim ile metrów obwodu miały twoje okna a nie powierzchnie, bo 18 mkw falszyby obraz przedstawia gdyż miałeś obwodu ok 100 m.

Innemu wyszlo 13000 (ok 150 mb obwodu) i sie zdecydowal, pod Opolem montaz kosztowal 18000 (prawie 200 mb obwodu) i tez zapadla taka decyzja i wszystkie byly poprzedzone dokładnymi obliczeniami klienta.

Arturo, za wszelka cene chcesz cos tu udowodnic a udowadniasz tylko jedno - ze nie stac cie na taki montaz i chocby byl oplacalny ty bys sie na niego nie zdecydowal tak samo jak po prostu nie stac cie na moje uslugi hi hi.

Chciałem tylko pokazac ze montaz w warstwie ocieplenia okien o slabszym Uw daje lepsze efekty niz najcieplejsze okno w licu ściany.

U mnie w tym roku dopłata za 1mb montażu w warstwie ocieplenia zmalała ze 100 do 70 zł/1mb i uwzględnia nie tylko same kotwy lecz także folie czy taśmy

Edytowane przez jareko
poprawa stylistyki i literówek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale TY grzejesz gazem i 110kWh dla Ciebie to 26-27zł,nawet prądem to nie jest 55zł a tylko 40zł.

Skąd wziąłeś 55zł ? Przy jakim medium grzewczym ? Coś mi pachnie reklamą... To ja też reklamuje ;)

Koszt montażu ok.18m2 okien(7szt) w warstwie ocieplenia na kotwach JB-D u znanego montażysty na tutejszym forum to 7500zł :)

Witam

widzę że nie zrozumiałeś mnie. Grzać będę gazem bo dom duży i 18 okien. Ale do obliczeń łatwiej jest przyjąć prąd bo jest prostszy i miarodajny. Jeżeli masz prąd po 36 gr to się ciesz ja płacę 56 gr za jedną kWh jednak do obliczeń przyjąłem 50 gr aby nie było sporów. 55 zł strat ciepła na jedno okno było wyliczone kilka postów wcześniej na podstawie wyliczeń Jareko.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy popełniacie błąd w tych swoich przeliczeniach na złotówki

Spójrzcie jeszcze raz na dokładny audyt szkoły zanim nastąpiła decyzja o normalnym montażu a nie w warstwie ocieplenia. Bierze się w rozważaniach koszt dostarczenie 1GJ energii a to zależy od wielu innych czynników, jak choćby sprawność pieca itp.

Lepsi w tłumaczeniu są ci co się takimi rzeczami zajmują - nie ja

Wziąłem się z czystej ciekawości za porównanie dwu rozwiązań przy znanych współczynnikach liniowych - montaż w licu ściany - przyjąłem 0,3, montaż w warstwie ocieplenia przy wysunięciu głębokość zabudowy + 10mm - przyjąłem 0 bo jest to wartość REALNA do osiągnięcia przy takim montażu.

Najlepiej porozmawiać i skupić się na wynikach działań czysto matematycznych a nie udowadniać że to opłacalne - bo ja to zastosowałem, czy też bez sensu - bo Arturo takiego montaż u nie zastosował

Acha i jeszcze jedno - czas zwrotu w szkole uwzględnia 5% wzrost cen 1GJ na przestrzeni 15 lat.

I teraz Arturo, na spokojnie.

59,94 zł / 1GJ to koszt ogrzewania z sieci miejskiej, jakby z założenia od czachy, bo jak mi tłumaczono, jego wartość określana jest dla tego budynku w wartości preferencyjnej. Ogrzewanie prądem, jak mi powiedziano, byłoby ok trzy razy droższe, nie miałoby to przełożenia na trzy razy krótszy zwrot inwestycji ale i tak mniej więcej z 23 (22,99) lat byłoby to około 10 lat

Arturo, tu zwiększenie kosztu montażu za montaż w ociepleniu to ponad 109 tyś, to jest dopiero kasa no nie ? I gdyby 1GJ kosztował nie 59 a 100 zł decyzja byłaby zupełnie inna

Wyliczenie szkoły.jpg

Edytowane przez jareko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie watek schodzi na psy tylko niektorym nerwy puszczaja. Tak, wycenilem ci montaz na 7500, innemu wyszlo 13000 i sie zdecydowal, pod Opolem montaz kosztowal 18000 i tez zapadla taka decyzja i wszystkie byly poprzedzone dokładnymi obliczeniami klienta.

Arturo, za wszelka cene chcesz cos tu udowodnic a udowadniasz tylko jedno - ze nie stac cie na taki montaz i chocby byl oplacalny ty bys sie na niego nie zdecydowal tak samo jak po prostu nie stac cie na moje uslugi hi hi.

Chciałem tylko pokazac ze montaz w warstwie ocieplenia okien o slabszym Uw daje lepsze efekty niz najcieplejsze okno w licu ściany.

Proszę, prosze panowie Arturo72 i Jareko załatwiaja swoje prywatne sprawy na Forum. I jak tu wierzyć w bezstronność i obiektywizm wyrażanych opinni ( chociaż wiem że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia ). PS Ciekawe jakie by były opinie Atruro72 gdzyby Jareko nie krzyknął mu 7500 PLN za montaż tylko np. 3000 PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

surgi - zmień mój cytat - proszę, nastąpiły w nim znaczące zmiany.

 

Dlatego ciągle mówię, każdemu kto się pyta czy tak należy montować okna - zrób człowieku dokładny audyt energetyczne swojej chałupy

Niech opracowujący uwzględni w nim wariant montażu w licu z (ψ) na poziomie 0,3, podejrzewam że przy węgarku zasłaniającym ościeżnice na 40 mm będzie to 0,2 - ale ja dostępu do tych dokładnych danych nie mam :(, a drugi gdzie masz wysunięcie lica o grubość ościeżnicy + 10mm - czyli (ψ) będzie na poziomie 0, no biorąc pod uwagę niechlujstwo ekip montażowych przyjmij 0,1

 

Jedno co udowodniły te obliczenia - i tu chyba nikt tego nie podważa

Mając do wyboru zakup okien gorszych czy lepszych, sposób ich zamontowania może ostateczne parametry montażu poprawić (przy gorszych) lub zniweczyć (przy dobrych)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wziąłem się z czystej ciekawości za porównanie dwu rozwiązań przy znanych współczynnikach liniowych - montaż w licu ściany - przyjąłem 0,3, montaż w warstwie ocieplenia przy wysunięciu głębokość zabudowy + 10mm - przyjąłem 0 bo jest to wartość REALNA do osiągnięcia przy takim montażu.Najlepiej porozmawiać i skupić się na wynikach działań czysto matematycznych a nie udowadniać że to opłacalne - bo ja to zastosowałem, czy też bez sensu - bo Arturo takiego montaż u nie zastosował

Witam

zgadzam się z tobą całkowicie tylko liniowy współczynnik strat ciepła 0,3 nie zeruję a tylko zmniejszam do 0,1 gdyż nie uda się zrobić tak dokładny montaż i jest to wartość NIEREALNA do osiągnięcia. Błędy były są i będą. Dlatego zysk w wielkości 0,2[W/mK] jest miarodajny i sensowny oraz prosty do policzenia. Realna jego wartość to 110kWh na okno w roku czyli 55 zł. Teraz trzeba się skupić jak to zrobić dobrze.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobne,po przeanalizowaniu za i przeciw oraz dzięki temu wątkowi,gdzie pokazano,że montaż w warstwie ocieplenia można zrobić za małą kasę,stwierdziłem,że nie ma sensu najmniejszego pakowanie tak dużej kasy w montaż.

Chopie,Ty jarzysz albo i nie ? Ty nie będziesz miał zysku 55zł a nawet nikt,kto będzie grzał prądem nie będzie miał takich zysków !! Nikt grzejący prądem nie grzeje w I taryfie.55zł to kwota wyssana z palca,zresztą brudnego,jak to mówią politycy ;)

Używanie takiej kwoty to wprowadzanie w błąd inwestorów !

Witam

55 zł jest tylko jako punkt odniesienia i wynik prostych wyliczeń. Jeżeli zdecydujesz się grzać pompą z ziemi to koszty będziesz miał 5X mniejsze. Ale baza do porównań musi być jedna a nie dziesięć bo do niczego się nie dojdzie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem okazję wstawiać okna w budynku 115 m2 bardzo dobrze ocieplony ale bez szalenstw

 

koszt ogrzewania to w tym roku cena 1900 kg wegla do początku kwietnia -czyli 1400-1500zł

minusy domu rolety beclewera , brak reku i pare szczegółów

teoretycznie reku zbije nam z 20-30 % czyli zostałoby z 1100-1200zł

praktycznie zero zysków z slońca [dom na polanie w lesie]

szyb mają21m2[niektóre 2 szyby]

przy waszych 50zl na m2[ niech będzie że przy węglu to 25 zł] to oszczędność 500zł ponad -czyli schodzimy :rolleyes: do kosztów ogrzewania 600-700zł

i co i dupa obliczenia są niedoszacowane- okna są conięte o 3,5cm w kierunku wnętrza domu - kwestia elewacji dla klienta była ważniejsza

 

moim zdaniem konsole nie przynoszą takich oszczednosci

kwestia estetyki tu jest większym plusem dodatnim

Edytowane przez malux20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...