Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

o wzmacnianiu profili wkładkami stalowymi i piankowaniu już gdzieś słyszałem ...

łącznik 90 stopni nie bardzo jest sens coś z nim robić - okna schodzą się narożnikami - u mnie było uszczelnienie miedzy łącznikiem a fixami , szczelina zapiankowana , całość zakryta listwą maskującą

 

coś mi się wydaje że za duzo na FM siedzicie a za mało pracujecie ... ja jak wracam do domu , ledwo starcza mi sił by posiedzieć na forum i poczytać to co mnie interesuje i padam na pysk ... a rano ledwo z łóżka wstaje ... gdy budzik zadzwoni

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

..coś mi się wydaje że za duzo na FM siedzicie a za mało pracujecie ... ja jak wracam do domu , ledwo starcza mi sił by posiedzieć na forum i poczytać to co mnie interesuje i padam na pysk ... a rano ledwo z łóżka wstaje ... gdy budzik zadzwoni
Hmmm.... wiesz.... pracujemy bardzo intensywnie... znaczy..... pracownicy od rana są na budowie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ jeden z montażystów okien zaproponował mi wypełnienie jednej komory z elementem wzmacniającym (nie pvc) łącznika kątowego 90st dwóch okien, postanowiłem z Wami skonsultować ten "zabieg". Robić tak, czy nie?

 

Jak dla mnie to nie robić, a jeśli okna jeszcze nie zamontowane to bez problemu można wykombinować sposób docieplenia słupa od strony zewnętrznej, wtedy to ma ręce i nogi. Kolejna rzecz na którą radzę zwrócić uwagę to długość łączników kątowych i sposób ich montażu. Regułą jest, że słupy mają taką wysokość jak stojaki przylegających ościeżnic. Moim zdaniem powinny być dłuższe, a powodem jest... skraplająca się w ich wnętrzu woda, a tego efektu bez zewnętrznego docieplenia słupa nie ograniczysz, że o uniknięciu nie wspomnę. Tę wodę należy odprowadzić w takie miejsce, by nie powodować z czasem powstawania potężnego mostka w dolnej części słupa, przy posadzce lub parapecie na styku z przylegającymi oknami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....Regułą jest, że słupy mają taką wysokość jak stojaki przylegających ościeżnic. Moim zdaniem powinny być dłuższe, a powodem jest... .

i bynajmniej nie masz racji kolego. łącznik kątowy powinien być tej samej wysokości co ościeżnica, jeśli nie jest wystający to warto byłoby lekko go przygotować do montażu parapoetów zewnętrznych, w przypadku łącznika jak w Schuco nie jest to niezsbędnie konieczne

Edytowane przez jareko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i bynajmniej nie masz racji kolego. łącznik kątowy powinien być tej samej wysokości co ościeżnica, jeśli nie jest wystający to warto byłoby lekko go przygotować do montażu parapoetów zewnętrznych, w przypadku łącznika jak w Schuco nie jest to niezsbędnie konieczne

 

No cóż, z racją jest jak z du.ą, każdy ma swoją:-). Nie znam konstrukcji słupa kątowego 90 stopni Schueco, ale podejrzewam, że tak jak w większości systemów nie ma on zaślepek zamykających komory. Jeśli słup kątowy będzie miał wysokość ościeżnic, to warstwa termoizolacji w obrębie słupa i pod nim oraz wzmocnienia słupa po pierwszej zimie wyglądają mniej więcej tak jak na tych zdjęciach:-). Po odkrywkach zimno, mokro, korozja i syf. Ale co mnie tam każdy se może słupa wystrugać w długości jak mu wola, rozum i Schueco każą:-).

DSC05561.JPG

DSC05564.JPG

DSC05565.JPG

DSC05566.JPG

DSC05567.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc poznaj konstrukcję łącznika kątowego Schuco - to po pierwsze.

Po drugie nie ma przymusu stosowania zaślepek.

Po kolejne - podstawą nie jest słup tylko obróbka blacharska tego miejsca.

Przy słupie do samego dna otworu dopiero pojawią ci się problemy - zupełnie innego rodzaju. Brak możliwości prawidłowego zamontowania parapetu zewnętrznego. Brak możliwości odprowadzenia skroplin z pierwszej komory na zewnątrz - z powodu braku pod słupem parapetu

Przykład spierniczonego montażu pokazujesz tu kolego jako powód dla którego słup ma być dłuższy ? To określ jeszcze - o ile dłuższy? 10 mm? 20? a może ma się opierać o mur?

Zaślepki nic nie zmienią - to tak na marginesie

Jak masz zdjęcia to poproszę je zamieść - jak był zamontowany parapet - bo tu szukaj powodów takiego stanu rzeczy i naprawdę poznaj konstrukcję łącznika kątowego 90 stopni - wtedy też może przyznasz mi rację, ze Schuco dopracowało każdy duperel w przeciwieństwie do innych systemów

Zresztą nie szukaj - znalazłem dla Ciebie :)

Ach i jeszcze jedno - dla CT70 i Si82 jest taki sam łącznik kątowy jak poniżej ukazany

Si-82 dokumentacja.pdf1.jpg

Si-82 dokumentacja.pdf2.jpg

Edytowane przez jareko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piana w komorze realnie niewiele ci da - jedno da na pewno, strzałka ugięcia stali będzie mniejsza - potwierdzone organoleptycznie - wypełnienie stalowego profila pianą powoduje mniejsze jego uginanie - ale czy o to ci chodzi????

 

Oczywiście, że nie o to. Sądziłem, że 5-komorowy łącznik kątowy przy oknach 3-szybowych i 6-komorowy profilu będzie najsłabszym ogniwem - mostkiem termicznym. Pianka 0,033 lambda miała by poprawić jego właściwości termoizolacyjne.

 

Porównaj sobie opór cieplny powietrza i piany montażowej - daje do myślenia ?

PO jaką cholerę robić? Zamknąć pianą końcówki profila - ale to już się jakby samo robi przy pianowaniu okna w otworze

 

Zamknięcie pianką profilu, czyli łącznika kątowego okien wysuniętych poza lico ściany podczas montażu? Ja pytałem czy wypełnić cały łącznik, ale rozumiem, że wystarczy "zamknąć", czy zapiankować od góry i dołu?

 

Wybaczcie mi jeszcze, że się otwieram jak Tyrolska na biwaku, ale dziś doznałem lekkiego zdziwienia. Pianka montażowa w 20 % powierzchni okien spowodowała, że folia paroizolacyjna odkleiła się od profilu okna. Dziś poświęciłem sporo czasu na "wydarcie" tej pianki, doklejenie przez dociśnięcie foli. W poniedziałek będę osobiście piankował. Czy to możliwe, aby pianka skurczając się "pociągnęła" za sobą folię?

 

I ostatnie. Primier M901 jest środkiem gruntującym. Jak więc ma przykleić folię, która warstwę z klejem miała tylko po stronie, która została już przyklejona do ram okiennych?

Edytowane przez Karlsen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo się kupiło folię z taśmą samoprzylepną do zupełnie innego montażu - takie nie mają warstwy butylu no i oczywiście są tańsze

Zapewne kupiłeś tamy Soudala - czy tak?

Taśmy były ze sklepu firmowego Wurth, zakupione przez osobę dokonującej montażu. Jak ich nie wybierałem. Z tego co usłyszałem, to folia z taśmą samoprzylepną do okien, którą można stosować zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz, z jednej strony gładka, z drugiej nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....Pianka montażowa w 20 % powierzchni okien spowodowała, że folia paroizolacyjna odkleiła się od profilu okna. Dziś poświęciłem sporo czasu na "wydarcie" tej pianki, doklejenie przez dociśnięcie foli. W poniedziałek będę osobiście piankował. Czy to możliwe, aby pianka skurczając się "pociągnęła" za sobą folię?....
Raczej rozprężając się wypchneła folię - gdzie ty masz ją przyklejoną ? Bo takie zjawisko nie ma prawa wystąpić - wysteruje tylko wtedy gdy taśma zamiast do bocznej części ościeżnicy jest klejona do jej czoła - najczęstsze "ułatwienie" "montażystów" klejących taśmę paroprzepuszczalną na zewnątrz.

Normalnie rozszerzająca się piana dodatkowo DOCISKA folie do ościeżnicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silikon, w moim przypadku uszczelniacz budowlany butylenowy (taki mi polecono w przedstawicielstwie Soudal w zastępstwie nieobecnego kleju do paroizolacji) klei przyzwoicie taśmę od wewnątrz. Jak już pisałem, końcówkę folii "traktuję" zaprawą (gipsem). Czy na zewnątrz również w ten sam sposób postępować? Edytowane przez Karlsen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej rozprężając się wypchneła folię - gdzie ty masz ją przyklejoną ? Bo takie zjawisko nie ma prawa wystąpić - wysteruje tylko wtedy gdy taśma zamiast do bocznej części ościeżnicy jest klejona do jej czoła - najczęstsze "ułatwienie" "montażystów" klejących taśmę paroprzepuszczalną na zewnątrz.

Normalnie rozszerzająca się piana dodatkowo DOCISKA folie do ościeżnicy

 

Ja również uważam, że pianka powinna docisnąć folię, ale w moim przypadku odkleiła ją od okna. Folia przyklejona poprawnie, całością taśmy samoprzylepnej do boku. Podejrzewam, że nieoczyszczona powierzchnia ościeżnicy, bądź różnica temperatur w nocy zrobiły mi przykusa. Teraz żałuję, że nie zrobiłem zdjęć, to bym to uwiarygodnił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zdjęcia, to akurat posadzka:-) więc bez parapetu. Montaż rzeczywiście był spartaczony (inaczej nie miałbym zdjęć:-))

 

Zresztą nie szukaj - znalazłem dla Ciebie :)

 

Dzięki słup ładny i dopracowany:-).

 

Po kolejne - podstawą nie jest słup tylko obróbka blacharska tego miejsca.

 

Racja:-). Chociaż to i tak nie rozwiązuje problemu wykropleń w komorze wzmocnienia, ale co tu kryć blacharski kawałek du..y mamy wspólny, to już coś, no nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...