Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

 

Witam czy można by było okno tarasowe podeprzeć na takich stalowych nóżkach jak na zdjeciu ??

http://img818.imageshack.us/img818/1044/stopkap.jpg

 

jak tak to ile takich nóżek dać na 170 cm ??

 

to nie są "nóżki" tylko 2 złączone kątowniki - a czy można, pewnie, że można pytanie ile to wytrzyma ?

 

Proponuję wydać kilka złotych na systemowe poszerzenie, które sprawdzi się dużo lepiej.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś w południe bardzo mi się nudziło, dlatego policzyłem jaki montaż okien byłby dla mnie najbardziej opłacalny.

 

Założenie 1: 5m2 ściany z otworem okiennym o powierzchni 2,25m2 (okno 1,5 x 1,5 m). Ściana z silikatów + 11 cm styropianu fasada 040. U ściany 0.30 W/m2K. Zakładam wartość liniowego mostka cieplnego psi: dla okna zamontowanego z licem muru = 0,02, dla okna z licem muru z 3 cm styropianu o grubości 11 cm na ościeżnicy = 0,06; dla okna w warstwie ocieplenia na kotwach = 0,01.

 

Zatem ze wzoru: U ściany + (obwód okna x psi / powierzchnia pozostałej ściany)

0,30 + (6 x 0,2 / 2,75) = 0,74 W/m2 (dla "zwykłego" montażu)

0,3 + (6 x 0,06 / 2,75) = 0,43 W/m2 (z 3 cm styropianu na ościeżnicy)

0,3 + (6 x 0,01 / 2,75) = 0,32 W/m2 (z oknem w warstwie ocieplenia)

 

Wniosek: Mostek cieplny na ścianie o powierzchni 5m2, której okno stanowi 45% powierzchni, podwyższa U ściany 0,30 do 0,37-0,74

 

Założenie 2: Projekt domu Z254. Powierzchnia ścian zewnętrznych to 117,53m2 murów oraz 22,8m2 okien. Łączny obwód okien to 45,6 m. Ściana z silikatów + 11 cm styropianu fasada 040. U ściany 0.30 W/m2K.

 

ściany domu z oknami zamontowane bez węgarka na ościeżnicy 0,3 + (45,6 x 0,2/ 117,5) = 0,37W/m2K

ściany domu z 3 cm węgarkiem na ościeżnicach 0,3+(45,6 x 0,06/117,5) = 0,32 W/m2K

ściany domu z oknami zamontowanymi na kotwach 0,3 + (45,6 x 0,01/117,5) = 0,30 W/m2K

 

Przeliczmy ile energii ucieknie przez mury tego domu, w zależności od rodzajów mostków cieplnych przy oknach. Liczone według wzoru:

 

Ciepło przenikające przez ścianę zewnętrzną = 92,5 x U przegrody (liczone w W/m2K) x powierzchnia (w m2)

 

straty ciepła dla ścian domu bez węgarków na oknach: 4021 kWh

straty ciepła dla ścian domu z węgarkami ze styropianu na oknach: 3478 kWh

straty ciepła dla ścian domu z oknami w warstwie ocieplenia: 3260 kWh

 

Wniosek: W wypadku domu Z254, o powierzchni murów 117,5 m2:

- przy ociepleniu zachodzącemu 3 cm na ościeżnice, zaoszczędzimy około 540 kWh rocznie (w zależności czym grzejemy: 100 - 230 zł rocznie);

- w wersji z montażem w warstwie ocieplenia, zlikwidowanie mostków cieplnych przy oknach, da nam oszczędności rzędu 760kWh rocznie (140 - 330 zł rocznie).

-gdyby ściany tego domu, budowane z myślą o U=0,3, budowane były dla U=0,15, różnice te wynosiłyby odpowiednio 652kWh i 869 kWh.

 

Pytanie: jaki byłby orientacyjny koszt obu tych montaży dla 54 mb okien, zarówna dla zwykłego styropianu przy ościeżnicy jak i kotew?

Edytowane przez budowlany szaleniec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kilkadziesiąt stron temu było co innego B_S liczone i na to zwróć uwagę - przelicz sobie w oknach jakie dać szyby w oknach od południa i zachodu a jakie od północy i wschodu
Masz na myśli zwykłe 2-szybowe o wysokim g od południa, ciepłe dwuszybowe o niższym g od wschodu i zachodu i trzyszybowe od północy? Źródło. Czy wyszły wam jakieś inne wyniki? Pytam o montaż na kotwach, bo jeśli dla podanego przypadku kosztowałby powiedzmy dodatkowe 2,5 tys to może się jeszcze opłacać, a jeśli np 5 tys zł, to na pewno nie. Edytowane przez budowlany szaleniec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Masz na myśli zwykłe 2-szybowe o wysokim g od południa, ciepłe dwuszybowe o niższym g od wschodu i zachodu i trzyszybowe od północy? Źródło. Czy wyszły wam jakieś inne wyniki? Pytam o montaż na kotwach, bo jeśli dla podanego przypadku kosztowałby powiedzmy dodatkowe 2,5 tys to może się jeszcze opłacać, a jeśli np 5 tys zł, to na pewno nie.

 

Mówisz o 54 mb okien - to nie jest dużo, jakiś mało doświetlony projekt :) ale do wyliczeń

 

Montaż "zwykły" - 54mb x 18 zł - 972 zł - takiego nie polecam

 

Montaż w licu muru z zastosowaniem taśmy zewnętrznej i wewnętrznej - 54mb x 40 zł - 2160 zł

 

Montaż poza murem w warstwie ocieplenia z taśmami - 54mb x 95 zł - 5130 zł - ta wartość jest bardzo zmienna i zależna od rodzaju kotwy jakie należy zastosować a to uzależnione od materiałów budowlanych z jakich wykonano ścianę/otwór okienny.

 

do obliczeń przyjmowałem uśrednione wartości można zrobić te montaże trochę taniej i trochę drożej ale mam nadzieję, że pogląd jakiś jest, natomiast budynek jaki został tutaj przywołany to bardziej domeczek letniskowy wszak to zaledwie 77m2.

 

Im większy budynek i koszty jego ogrzewania tym bardziej wartościowe stosowanie rozwiązań - energooszczędnych - i mam na myśli wszelakie rozwiązania prowadzące do oszczędności energii.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż "zwykły" - 54mb x 18

Dla mnie to nie jest montaż ale po prostu psucie rynku. Chyba, że jesteś "najemnikiem" i za tyle montujesz jako podwykonawca dla firm sprzedających okna. Bo prowadząc poważną firmę sprzedającą stolarkę, mającą siedzibę (salon z prawdziwego zdarzenia), pracowników, płacącą podatki, realizującą zobowiązania gwarancyjne, posiadającą samochody, itp. to za taką stawkę nie da się wyżyć. Wg mnie minimalna cena to 25zł netto/mb chociaż sam stosuję wyższą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to nie jest montaż ale po prostu psucie rynku. Chyba, że jesteś "najemnikiem" i za tyle montujesz jako podwykonawca dla firm sprzedających okna. Bo prowadząc poważną firmę sprzedającą stolarkę, mającą siedzibę (salon z prawdziwego zdarzenia), pracowników, płacącą podatki, realizującą zobowiązania gwarancyjne, posiadającą samochody, itp. to za taką stawkę nie da się wyżyć. Wg mnie minimalna cena to 25zł netto/mb chociaż sam stosuję wyższą.

 

Nie chciałem komentować tych 18zł ale naprawdę za tyle to montaż bardzo zwykły musi być piana firmy x 5zł , kotwa z blachy na puszki 7zł modlitwa przy silnych deszczach i wiatrach bezcenna :wave:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie to rozmowa na temat glowny, ale wlasnie jestem po 3 dniach montazy/wymian drzwi zewn, wewn i po podsumowaniu wynagrodzenia wyszlo mi, ze wolalbym 2 dni okien po 18 zl niz 4 dni tego co robilem (a tez uwazam, ze nie byly to byle jakie drzwi i za byle jaka stawke). Ech, nie dziwie sie ze firmy z tej branzy ostatnio znowu czesto koncza swoja dzialalnosc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Nie chciałem komentować tych 18zł ale naprawdę za tyle to montaż bardzo zwykły musi być piana firmy x 5zł , kotwa z blachy na puszki 7zł modlitwa przy silnych deszczach i wiatrach bezcenna :wave:

 

Dla mnie to nie jest montaż ale po prostu psucie rynku. Chyba, że jesteś "najemnikiem" i za tyle montujesz jako podwykonawca dla firm sprzedających okna. Bo prowadząc poważną firmę sprzedającą stolarkę, mającą siedzibę (salon z prawdziwego zdarzenia), pracowników, płacącą podatki, realizującą zobowiązania gwarancyjne, posiadającą samochody, itp. to za taką stawkę nie da się wyżyć. Wg mnie minimalna cena to 25zł netto/mb chociaż sam stosuję wyższą.

 

Panowie te 18 zł to i tak SPORO, jak słyszę, że ekipy montują za 12 zł to jest dopiero osiągnięcie - dojazd do klienta rowerem i to tandemem i materiały z przeceny w markecie ale niestety takie kwiatki też są a klient potem płacze, że 20 zł to drogo i on chyba sobie jednak SAM wstawi te okno albo poprosi Pana Kazika co to się zna na wszystkim.

 

I faktycznie odbiegliśmy od tematu ale ... można by lekko zmienić postawione w temacie pytanko na:

ZA ILE ZROBIĆ TO DOBRZE? - i będzie OK :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ło Matyldo! Nie wytrzymałem, aż się zarejestrowałem :)

 

Dlaczego 18 zł mbo za - jak to ktoś określił - "zwykły" montaż to mało? Jeśli 2-osobowa ekipa montuje w dzień budowę 20-kilka okien, to się nie opłaca? Ale koszty trzeba mieć, żeby miało brakować :) Pewnie, że jeśli nietypowy montaż, albo z utrudnieniami, to i stawka musi iść do góry, ale za 18 zł mogę montować, zresztą montujemy :) 20 okien O34 ze stawką 18 zł, to na dzień ponad 2000 zł, więc mi pasuje :) Kolegę FINLANDIA też rozumiem, bo zdarza się robić za wyższą stawkę coś, co miało być proste, a okazuje się "schodami" i suma-sumarum po przeliczeniu aż tęskni się za 18 zł :)

 

Psucie rynku, to "żądanie" 6 - 12 zł mbo (mile widziane u developerów).

Montaż warstwowy w płaszczyźnie muru? 35 zł wystarczy.

...w warstwie docieplenia (standard)? 70 zł wystarczy.

 

Oczywiście trzeba mieć dostęp do solidnych materiałów za niewygórowaną cenę i niskie ogólne koszty, a jeśli ktoś namnożył sobie niepotrzebnych kosztów, to zawsze będzie "za mało"...

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ło Matyldo! Nie wytrzymałem, aż się zarejestrowałem :)

 

Dlaczego 18 zł mbo za - jak to ktoś określił - "zwykły" montaż to mało? Jeśli 2-osobowa ekipa montuje w dzień budowę 20-kilka okien, to się nie opłaca? Ale koszty trzeba mieć, żeby miało brakować :) Pewnie, że jeśli nietypowy montaż, albo z utrudnieniami, to i stawka musi iść do góry, ale za 18 zł mogę montować, zresztą montujemy :) 20 okien O34 ze stawką 18 zł, to na dzień ponad 2000 zł, więc mi pasuje :) Kolegę FINLANDIA też rozumiem, bo zdarza się robić za wyższą stawkę coś, co miało być proste, a okazuje się "schodami" i suma-sumarum po przeliczeniu aż tęskni się za 18 zł :)

 

Psucie rynku, to "żądanie" 6 - 12 zł mbo (mile widziane u developerów).

Montaż warstwowy w płaszczyźnie muru? 35 zł wystarczy.

...w warstwie docieplenia (standard)? 70 zł wystarczy.

 

Oczywiście trzeba mieć dostęp do solidnych materiałów za niewygórowaną cenę i niskie ogólne koszty, a jeśli ktoś namnożył sobie niepotrzebnych kosztów, to zawsze będzie "za mało"...

 

Pozdrawiam :)

 

Niby racje a małym ale ... taki "zwykły" powinien być zabroniony/niedopuszczalny w szczególności właśnie u developerów, którzy budują dla innych, jeżeli ktoś chce we własnym domu tak zamontować okna to jego sprawa na moje może i na kit sobie je zamontować.

 

co do stawek 35 i 70 to tak jak pisałem są oczywiście do uzyskania ale czasami trzeba kasować odpowiednio np 50 i 110 i dlatego je uśredniłem.

 

I tak przy okazji pozdrawiam Panie Marcinie, i trochę się zdziwiłem, że Pana tutaj nie było wcześniej :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Na głowę upadliście czy co ? Po jednym montażu na merca chcecie zarobić ?

(oczywiście przenośnia)

Kupowałem okna w salonie MS,montowała ekipa z "mistrzów montażu",koszt montażu wyszedł 22zł/mb brutto,okna wysunięte poza lico ściany ok.3cm.

No cóż,chcieliście to macie :)

Ktoś kiedyś bardzo się obruszył na cierpkie słowa o "mistrzach montażu" ;)

 

Ja mam tylko 44mb okien i uważam,że dom jest badzo dobrze doświetlony.

Nie każdy buduje pałace i wydaje majątek na okna,mi wystarczy 118m2 ;)

 

Kwestia doświetlenia do w sumie sprawa gustu itp ale skoro w M4 mamy ok 30 mb to 44 mb przy ponad 2 krotnie większej powierzchni ... hmmmm.

 

Za te 22 zł wysunęli okna zastosowali taśmy itp itd ?

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...