Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

dzięki, brakuje na nich wartosci.. możesz napisać co oznacza na nich czerwona i niebieska linia?.....
Skoro nie znasz co oznaczają czarna (pogrubiona) czerwona i niebieska linia to tak naprawdę po co Ci przebieg izoterm?

Ale ok - odpowiadam

czarna oznacza przebieg temperatury zero stopni

niebieska => + 10 stopni - poniżej 10 stopni pojawia się kondensacja pary wodnej - tzw. punkt rosy

czerwona => +13 stopni - poniżej 13 stopni następuje tworzenie się pleśni

różnica między jedną izotermą a drugą to 1 stopień

 

Przy obliczeniach przyjmuje się założenia temperatury wewnątrz pomieszczenia 20 stopni i wilgotności 50%, położenie okna w otworze powinna gwarantować temperaturę płaszczyzny przegrody okiennej co najmniej 13 stopni. Im więcej tym lepiej - dlaczego? Wilgotność 50% realnie można utrzymać tylko przy wentylacji mechanicznej, ba, zimą często jest ona o wiele niższa niż te 50% - stąd tak ważne jest przy wentylacji grawitacyjnej, ciągle królującej u nas, prawidłowe jej działanie czyli by coś mogło uciec kominem w to miejsce musi być dostarczone powietrze z zewnątrz - czy to nawiewnikiem ściennym czy naokiennym - a na tym, ludzie w swej - sorki za brutalne słowo - głupocie nie myślą i na tym w pierwszej kolejności oszczędzają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

.... A koszta to i tak są - "parę" zeta w tę czy w tamtą stronę nie rzutuje. .... A więc, elementy mechaniczne - jakiej firmy polecacie i taśmy - którego producenta ?

to nie parę zeta, musisz przyjąć co najmniej 100 zeta/mb obwodu okna za kotwy, folie i robociznę, lub około 150 zeta za system MOWO także z materiałem i wykonaniem

Może cena będzie mniejsza jak wartość całego zamówienia będzie znaczna - z tym różnie bywa

Ja pracuję na JB-D, foliach przeważnie Illbrucka lub Soudala, czasem na AB - realnie w użyciu niczym się nie różnią.

Po ostatnim szkoleniu spodobał mi się niesamowicie system MOWO i będę w niego wchodził jak tylko znajdzie się klient na takie rozwiązanie - niestety, kryterium wyboru rozwiązań jest przede wszystkim kasa

Jako, że nie mam jeszcze za sobą takiego montażu to kilka słów z materiałów Illbrucka na mojej stronie http://www.jareko.pl/poradnik-montazysty/montaz-w-warstwie-ocieplenia-mowo/ i o ile dobrze pamiętam na stronie kolegi testa http://www.oknotest.pl/są już materiały z pierwszego takiego montażu w Polsce

Edytowane przez jareko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie znasz co oznaczają czarna (pogrubiona) czerwona i niebieska linia to tak naprawdę po co Ci przebieg izoterm?

Ale ok - odpowiadam

czarna oznacza przebieg temperatury zero stopni

niebieska => + 10 stopni - poniżej 10 stopni pojawia się kondensacja pary wodnej - tzw. punkt rosy

czerwona => +13 stopni - poniżej 13 stopni następuje tworzenie się pleśni

różnica między jedną izotermą a drugą to 1 stopień

 

czlowiek się całe życie uczy a i tak głupi umiera :) ale co mi szkodzi się dowiedzieć czegoś nowego..

nie znam się w szczegółach na wykresach temperatur ale wykresy jako takie na polibudzie dawno temu nauczyli mnie czytać.. swój rozum (mam nadzieję) mam i żeby coś sobie zinterpretować potrzebne sa dane wejściowe.. z reguly na wykresach jest coś co się nazywa legenda i wtedy wiem bardziej ;)

dziękuję za opis - teraz wszystko jasne..

 

Przy obliczeniach przyjmuje się założenia temperatury wewnątrz pomieszczenia 20 stopni i wilgotności 50%, położenie okna w otworze powinna gwarantować temperaturę płaszczyzny przegrody okiennej co najmniej 13 stopni. Im więcej tym lepiej - dlaczego? Wilgotność 50% realnie można utrzymać tylko przy wentylacji mechanicznej, ba, zimą często jest ona o wiele niższa niż te 50% - stąd tak ważne jest przy wentylacji grawitacyjnej, ciągle królującej u nas, prawidłowe jej działanie czyli by coś mogło uciec kominem w to miejsce musi być dostarczone powietrze z zewnątrz - czy to nawiewnikiem ściennym czy naokiennym - a na tym, ludzie w swej - sorki za brutalne słowo - głupocie nie myślą i na tym w pierwszej kolejności oszczędzają

 

a teraz jeszcze bardziej.. dzięki i pozdrawiam..

co prawda mam mieć wentylację mechaniczną więc mam nadzieję że z wilgotnością będzie dobrze.. muszę sobie tylko teraz wykoncypować jakie rozwiązanie przy WM zastosować..

Edytowane przez _artur_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to bedzie, póki co teraz ma 250 litrów i jednostkam jest umieszczona na komodzie..

akwarium dziala całkiem sprawnie jako nawilżacz ;)

 

a co do wykresów.. wg mnie z nich wynika że już wysunięcie okna z lica muru odsuwa te niebezpieczne granice (zwłaszcza pleśń) od muru, a skoro w styropianie raczej pleśń nie siedzi to można założyć że taki montaż jest juz sporo lepszy niż w licu a montaż całkiem w warstwie ocieplenia odsuwa te granice spoto dalej ale tu trzeba już rozważyć koszty bo wysunięcie na kotwach jest sporo droższe..

i jeszcze dopytam.. czy na te wykresy mają wpływ zastosowane profile? tzn. wiadomo że są różne - jak to się ma do takich wykresów.. i jak wyglądałby wykres bardzo popularnego wysunięcia o 3cm profilu 82mm (przynajmniej u mnie większość firm okiennych dała taką ofertę plus taśmy rozprężne albo taśmy paro szczelne i paroprzepuszczalne) na jb-d też parę było ale sporo mniej i rozrzut ceowy duży..

Edytowane przez _artur_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie są różnice na oszczędności ciepła pomiędzy montażem mowo ( 150 zł za mb) a jbd ( 100 zł za m) - chodzi mi o konkretne wartości.

Nigdzie nie spotkałem się z wyliczeniami jakiś współczynników.

nigdzie nie znajdziesz takich konkretów ;)

a jeżeli nawet ktoś by takie porównanie zrobił to w skali strat całego domu różnice w montażach to pewnie któreś tam miejsce po przecinku, wielkość niewarta żadnej uwagi...

 

Tak w ogóle to zastanowiłbym się mocno jaki jest sens robienia montażu, który kosztuje prawie tyle co okna, to już się po mału robi jakaś patologia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie są różnice na oszczędności ciepła pomiędzy montażem mowo ( 150 zł za mb) a jbd ( 100 zł za m) - chodzi mi o konkretne wartości.

Nigdzie nie spotkałem się z wyliczeniami jakiś współczynników.

Jak mam płacić to chcę mieć argumenty.

Przy montażu w warstwie ocieplenia (niezależnie od systemu) przyjmuje się liniowy współczynnik strat równy zero więc we wszelkich wyliczeniach różnicy nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu nie chodzi o różnice w współczynniku liniowych strat ciepła jest żadna - jak wspomniał IVO przyjmuje się "zero"

Chodzi prędzej o inne zalety - jak choćby podnoszone tu w innym wątku - jak przyjdzie wymienić okna na JB-D - ile dewastacji się zrobi

Przy MOWO faktycznie będzie to banalnie proste

Kolejną sprawą jest sama robota - wydaje mi się że MOWO jest mniej "upierdliwe"

Pożyjemy - zobaczymy - dopiero jak będę miał i taki montaż za sobą opowiem swoje wrażenia a jeśli MOWO da też oszczędność czasu na montaż wtedy tez i można będzie pomyśleć o jakiś dodatkowych zniżkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli pozostaje tylko kwestia łatwości/trudności wykonania. A wydaej się, że Movo jest jednak łatwiejsze, wiec odstępne dla większej ilości montażystów..'

 

Jareko,

daj spokój:D

Wpadnie tu niezapomniany K49 i powie, że masz nowego sponsora :D hahahahha

Edytowane przez finlandia
uzupeł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ta łódź podwodna nie została ostatecznie zatopiona?

Oświadczam więc, mam nowego sponsora ;) MOWO się nazywa - i tematu nie ma - czyż nie?

A na serio, ciągle analizuję wiedzę jaką posiadłem, brakuje mi jeszcze praktycznego porównania MOWO z JBD - wtedy będę miał pełną jasność

Póki co MOWO mi się tak cholernie podoba, że aż się palę do takiego montażu.

Biorąc pod uwagę realia naszego budowania o wiele bardziej pracochłonne będzie przygotowanie do klejenia, połapanie tych wszystkich poziomów - tu w JB-D to tylko podkręcenie śruby, ale dalsze prace przy MOWO powinny być łatwiejsze i chyba nawet szybsze

Fin, pożyjemy - zobaczymy, relację z pierwszego takiego montażu na pewno zdam dokładną :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi prędzej o inne zalety - jak choćby podnoszone tu w innym wątku - jak przyjdzie wymienić okna na JB-D - ile dewastacji się zrobi

 

jareko Ty tak na poważnie?

nie wiem czy kupując dzisiaj nowe dobre okna przepłaciłbym kilkanaście tys za montaż tylko po to żeby kiedyś przy ewentualnej wymianie okien trochę mniej narobić szkód...

 

jak się ludzie naczytają i uwierzą w apokalipsę jaka czeka ich w domku jednorodzinnym za kilka lat po wybudowaniu (wymiana okien, demolka ścian, wywalanie na śmietnik pomp ciepła, wymiana dachów, płytek itd itp) to przestaną się budować i zaczną wykupywać mieszkania w blokach i tego typu marketing przyniesie wymierne korzyści jedynie deweloperom...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu nie chodzi o różnice w współczynniku liniowych strat ciepła jest żadna - jak wspomniał IVO przyjmuje się "zero"

to teraz przynajmniej z tym skonfrontować należy .

http://www.viking-house.ie/passive-windows.htm

oczywiście samo okno ma klika mniejszych lub większych mostków liniowych

http://passivehouse.us/blog/?p=503 co widać tu :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fin chyba nie sądziłeś, że będą montować na MOVO ;)

 

A wiesz.. jakby te przepisy miały wejść, że montaż niby tylko w warstwie docieplenia.. .to kto jak kto, ale deweloperka i tak jest bardziej kontrolowana niż system gospodarczy.

Swoją drogą - też patrzę na budowę centrum handlowego. Ten sam deweloper co bloki a aluminiowe okna pięknie montuje w warstwie ocieplenia..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...