Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Regularnie wracam do tego wątku . Chyba jestem masochistką.

Mam okna aluminiowe zamontowane całkowicie w warstwie ocieplenia. Nie na JB, AD tylko na kotwach stalowych , które doręczył producent okien.

Wracam i tak sobie czytam i im więcej czytam tym mniej rozumiem.

Za dużo kłotni , za mało faktów.

Kotwy , węgarki, normalnie horror dla każdej inwestorki.

Czekam zimy (oby przyszła jak najpóźniej) , wtedy dopiero się dowiem ile jest wart montaż moich okien.

To że nie odpadną , tudzież nie wpadną do środka już wiem.

To, jak je obrobiono dowiem się wkrótce. Jedyne czym się martwię do dołem okien. Doszczelnialiśmy , ale czy będzie to wystarczające ...

Przed montażem szukałam zdjęc okien wysuniętych całkowicie w ocieplenie. Niewiele znalazłam. Wrzucam nasze. Nie wiem czy jest zamontowane zgodnie ze sztuką, ale tak już je mamy.

image.jpg

Edytowane przez cormac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Rozstaw kotew, dybli, srub kotew konsol jest identyczny. tak mówi RAL tak mówiinstrukcja ITB
Niestety, nie masz racji

Instrukcja RAL rozgranicza te dwie sytuacje montażowe i nie doczytaliście się :(

Wy zalecacie jak leci, bez względu na materiał i sposób montażu taki rysunek i taki rysunek faktycznie jest w RAl

Rozmieszczenie punktów mocowanie okien-rysunek.jpg

I jeśli tak zamocujemy okno na dyble czy śruby narożnik będzie zamocowany za sztywno (rozmawialiśmy o tym nie raz bezpośrednio) dlatego też w RAL jest jeszcze jeden rysunek ukazujący inny sposób rozmieszczenia dla srub i dybli

instrukcja_wymiary.jpg

I tego mi w nowej instrukcji ITB brakuje. Rozgraniczenia sposobu mocowania okna

Kolejny przykład, pełniejszy, z dokumentacji Schuco i taki sam schemat ujrzysz także w żółtej książeczce z Rosenheim

Montaż 1-48 - wytyczne Schuco_str.5.jpg

Edytowane przez nikt ważny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikt wazny [a w zasadzie bardzo wazny] - poniekad masz 1005 racje - przesztywnienie to problem - ale wytlumacz to innym - ja w ogole uwazam ze na bokach dwie kotwy wystarcza i jedna na dole [nie zawsze] jedna na gorze. Wspolczesne ramy sa tak sztywne ze nie tzreba mocowac po trzy kotwy z kazdej strony. A okna drewniane powinno sie mocowac jak dawniej - po dwie na bokach i koniec [tak samo aluminiowe] - ale wytlumacz to innym - nie da rady - glowa w mur - moze mnie wesprzyj i podeslij swoje przemyslenia oficjalnie - istrukcja sie rodzi w bolach wielkich
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam po lebkach bo mnie krew zalewa z nadmiaru pieprzonych ekspertyz i durnoty co poniektorych producentow, montazystow i coraz czesciej cwanych inwestorow [mam takiego co idealnie wyprodukowane okna reklamuje - sil mi nie starcza do donosi do derekcji ze nie widze 'wad" tych okien

 

Kotwy dolne to masz 300% racji - zebys widzial co niektorzy kombinuja jak to zrobic - kabaret i horror oraz komedia w jednym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pchełku, co mam powiedzieć. Przyjeżdżam na nadzór, mam tylko 18 lat doświadczenia a tu "specjalista" z 22 letnim stażem wygaduje takie banialuki i głupoty że załamać się można. Tak to wygląda niestety.

Nawet jak opracujecie najlepszą Instrukcję realia będą jakie będą.

Kto jest winny?

Niestety rynek który takich "specjalistów" nie weryfikuje

A dlaczego ?

Bo większość budujących nie stać, po prostu nie stać na budowanie własnego domu i szukają wszędzie oszczędności

W innym wątku, po wtopie pierwszego wykonawcy szuka kolejnego i odrzuca z pełną premedytacją ofert bo wydają się za drogie.

Nie raz dostawałem odpowiedź, że "zaplanowałem wydatek nie przykracające kwoty X" A tu nawet w g.... Dru... wychodzi Xrazy 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Wspolczesne ramy sa tak sztywne ze nie tzreba mocowac po trzy kotwy z kazdej strony. A okna drewniane powinno sie mocowac jak dawniej - po dwie na bokach i koniec [tak samo aluminiowe] ....

Sztywne? Ale pewnie nie przykładałeś poziomicy do nowych okien. Są też bardzo często krzywe (odchyłki po 0,5-1mm ale są) i jeśli nie kotwą/mocowaniem to czym to wyprostujesz?

A jak zechce się jeszcze później krzywić - będzie miało łatwiej jeśli tego mocowania zabraknie. A potem kto będzie winny za pękające przy oknie tynki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... coraz czesciej cwanych inwestorow [mam takiego co idealnie wyprodukowane okna reklamuje - sil mi nie starcza do donosi do derekcji ze nie widze 'wad" tych okien....

Niestety takich jest coraz więcej.

Dlatego bardzo ważnym jest spisywanie w umowie rzeczy mających bezpośredni wpływ na wymiary i funkcje okien, sposobu ich montażu. Wychodzą z założenia, że nie mamy czasu, kasy by szlajać się z nimi po sądach by dowieść swojej racji. Wielokrotnie zmieniają koncepcje a najgorzej gdy okna są już wyprodukowane a im się koncepcja ogrzewania zmieniła mająca wpływ na wysokość wykonanych okien

Tutaj urażeni wypisują jak to wykonawca popełnił błąd i coś nie wyszło ale spróbuj cokolwiek złego napisać i Inwestorze to Ciebie zlinczują, nie znając się, nie znając sytuacji od razu biorą stronę Inwestora choć on okazuje się winny tym błędom

Dla wszystkich wykonawców.

W Waszym interesie jest zawrzeć w umowie czy załączniku do umowy wszystkich ważnych informacji jak i po zamontowaniu okien mieć spisany protokół odbioru. Chrońcie własne tyłki przed coraz częściej pojawiającymi się cwaniakami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikt wazny [a w zasadzie bardzo wazny] - poniekad masz 1005 racje - przesztywnienie to problem - ale wytlumacz to innym - ja w ogole uwazam ze na bokach dwie kotwy wystarcza i jedna na dole [nie zawsze] jedna na gorze. Wspolczesne ramy sa tak sztywne ze nie tzreba mocowac po trzy kotwy z kazdej strony. A okna drewniane powinno sie mocowac jak dawniej - po dwie na bokach i koniec [tak samo aluminiowe] - ale wytlumacz to innym - nie da rady - glowa w mur - moze mnie wesprzyj i podeslij swoje przemyslenia oficjalnie - istrukcja sie rodzi w bolach wielkich

 

W instrukcji RAL na która się często powołujemy jest też inny przykład montażu na śruby

Piony - 25 cm od zewnętrznego naroża i 70 cm w pionie a poziom?

Tu szok dla wielu.

jedna śruba w połowie szerokości, jak jest słupek to w odległości 15 cm od słupka i tylko z jednej strony, z lewej czy z prawej, nie ma sytuacji gdzie mocowanie jest po obu stronach słupka

A co Wy teraz proponujecie ?

15 cm od każdego naroża pion i poziom, maks 70 cm miedzy mocowaniami, słupki 15 cm z lewej i z prawej i nagle okazuje się, że w świetle Waszych opracowań okno 150/150 dwuskrzydłowe powinno mieć na poziomie dolnym i górnym po 4 mocowania, boki po 3 w sumie 14 punktów mocowania bez rozgraniczenia z jakiego materiału wykonane jest okno i czy mocowane jest na kotwy czy dyble czy śruby

Od razu CI powiem że okno tak zamocowane na dyble rozwali się w ciągu kilku lat, naroża będę pękać jak skorupki jajek

 

A co do wysyłania przemyśleń - po co pisać skoro i tak tego nie uwzględnicie ?

Pamiętam jak już emerytowany KM był inspektorem od stolarki na prywatnej inwestycji. Jedyne do czego się "przyczepił" to do tego, że doły HSów i balkonów z zewnątrz zostały przeze mnie uszczelnione aluminiową taśmą butylową.

- Panie, powinna być folia paroprzepuszczalna a ja na to

- Panie, sam Pan napisał Instrukcję montażu ITB gdzie doły w takiej sytuacji mają być wykonane materiałem szczelnym, wręcz zalecacie EPD

I co o tym sądzić ?

Edytowane przez nikt ważny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie 8 ? Dla okna 150x150 masz 3 bok. 3 drugi bok. 3 góra, i co najmniej jedna a zgodnie z zaleceniami 3 => w sumie 12 szt :) i wyjdzie drożej jak zakup JB-D i o wiele drożej jak zakup Knesela

Już choćby z tego powodu system AD bez sensu

 

Pisz prawdę bez przekłamań. 14 kotew bocznych po 2,5 zł, + 3 podpory okienne po 25 zł, + 4,5mb taśmy rozprężnej po 6 zł co czyni 137 zł za wszystkie elementy AD do osadzenia okna 150 x 150 w warstwie ocieplenia. Robocizna jest prosta, bo po ustawieniu okna na podporach, potrzeba je tylko przesunąć w warstwę ocieplenia i przymocować dyblami do muru. Taka robocizna to 15 zł za mb ramy czyli dodatkowo 90 zł i okno jest już wyrobione na gotowo z zewnatrz. Jeżeli okno 150 x 150 kosztuje 200 zł, to faktycznie koszt elementów w technologii AD wyniesie 70%. Ale gdzie takich okien szukać? Ostatnio był montaż okien trzyszybowych 120 x 190 w ramie 85 po 700 zł, do których poszło po 2 podpory i 13 kotew bocznych, co razem z taśmą rozprężną uczyniło sumę 112,5 zł i dało 16% ceny okna brutto. A jaki jest koszt stalowych mostków termicznych w systemie JB-D? Po ile jest robocizna? A gdzie jeszcze wykończanie okna z zewnątrz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikt wazny [a w zasadzie bardzo wazny] - poniekad masz 1005 racje - przesztywnienie to problem - ale wytlumacz to innym - ja w ogole uwazam ze na bokach dwie kotwy wystarcza i jedna na dole [nie zawsze] jedna na gorze. Wspolczesne ramy sa tak sztywne ze nie tzreba mocowac po trzy kotwy z kazdej strony. A okna drewniane powinno sie mocowac jak dawniej - po dwie na bokach i koniec [tak samo aluminiowe] - ale wytlumacz to innym - nie da rady - glowa w mur - moze mnie wesprzyj i podeslij swoje przemyslenia oficjalnie - istrukcja sie rodzi w bolach wielkich

 

W technologii AD okna są osadzone w warstwie ocieplenia tylko pływająco. Swobodnie spoczywają na podporach i są przymocowane kotwami do muru nośnego na całym obwodzie ramy co 50cm. Jest gęściej i stabilniej, bo kotwy są podatne na wydłużenie ramy i nie przenoszą ciepła bo są izolatorami. Na całym obwodzie rama też jest zwiazana z murem nośnym pianą PUR z racji skosów w styro. Z zewnątrz rama jest uszczelniona taśmą rozprężną, a od wewnątrz folią w płynie i listwą dylatacyjną z uszczelką. Wszędzie jest szczelnie i podatnie na wydłuzenie ramy okiennej. Masz zarzuty do tego montażu, to napisz ale konkretnie bez wulgaryzmów. Ta instrukcja rodziła się w codziennej praktyce i bez bólu wielkiego, bo jest prosta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...