Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Pisz prawdę bez przekłamań. 14 kotew bocznych po 2,5 zł, + 3 podpory okienne po 25 zł, + 4,5mb taśmy rozprężnej po 6 zł co czyni 137 zł za wszystkie elementy AD do osadzenia okna 150 x 150 w warstwie ocieplenia. ......ciach

.......Ostatnio był montaż okien trzyszybowych 120 x 190 w ramie 85 po 700 zł, do których poszło po 2 podpory i 13 kotew bocznych.......ciach...

Powiedz precyzyjnie: po ile i jakie kotwy umieszczasz na każdym odcinku ościeżnicy w obu zacytowanych przypadkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ciągle nie rozumiem tych co mając wentylację grawitacyjną rezygnują z nawiewników
też tego nie pojmuję, pół biedy jeśli w zwyczaju jest ciągle trzymanie okien rozszczelnionych, robię to u teściów, każde skrzydło poluzowane :bash: ale to nie jest idealne rozwiązanie.

Higrosterowalny nawiewnik był by lepszy.

 

Przy stacjonarnym przewodzeniu ciepła, wybranie temperatur może być z grubsza dowolne, oczywiście nie -70 czy +70.

U mnie w symulacjach jest -18 i +21. do porównywania tego samego okna w tych samych warunkach jest ok.

I tak dostaje się wartości U i heat flow .. czyli U wybranego odcinka i przeliczenie na Heat flux czyli m2 wybranej powierzchni.

Dobre do wyliczania sumarycznie okna .. np Frame jest 0,9 W/m2K a Edge (szyba ) jest 0,6 W/m2 i stąd takie kikuty szyb ...

Jeśli mam wartość Frame i Edge to znając jeszcze powierzchnię udziału szyby i ramy

np 60% szyby przy oknie 3 m2 1,8 m2 szyba 1,2 rama i mnożąc to razy Heat flux i sumując = Uw

 

Heat flux czy Heat flow niestety to wyniki zawierające w sobie mostek termiczny, jego wartość trzeba wyłuskać z tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

malux20 - zakładając, że masz ok 25 mb obwodu to:

- montaż w licu ściany bez ocieplonego węgarka - 12,5 Wh razy różnica temperatur

- montaż w licu ściany z ocieplonym węgarkiem - 4,75 Wh razy różnica temperatur

- montaż w ociepleniu - 0 Wh razy różnica temperatur.....czyli i tak zero :)

Czy to się zwróci ? Nigdy

 

Jak Ty to liczysz? Bo według mnie to wychodzi dla 4 okien po 6 mb ramy

- montaż w licu ściany bez ocieplonego węgarka ( 1,2 mb dół z parapetem x 4 - 157 kWh rocznie przy różnicy temperatur muru 34,6*C

- montaż w licu ściany z ocieplonym węgarkiem (4,8 mb boki + góra x 4 - 92 kWh rocznie przy różnicy temperatur muru 19,1*C

Razem to 249 kWh rocznie strat ciepła dla 4 okien po 6mb ramy. To są Twoje wielkości Psi i różnica temperatur muru wg czołgisty.

Nie ma tam grubości ocieplenia, a wielkość termicznego mostka ościeży zależy tylko od niego. Czy to się zwróci? Kiedyś na pewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

węgarek poprawia o około 0,02 W/mK to nie jest dużo i mało taki szczegół który można bez ksztowo rozwiązać.

 

Jeżeli bez węgarka Psi=0,19W/mK, to z węgarkiem Psi=0,17W/mK tylko dla jakiej grubości ocieplenia?

Dla 4 okien osadzonych z licem muru nośnego po 6 mb ramy, roczne straty ciepła to: 158 kWh (dół z parapetem) + 312 kWh = 470 kWh

Nie jest tam policzone przepompowanie ciepła z muru do ramy, co ma miejsce przy coraz grubszym ociepleniu. Czy opłaca się osadzać okna w ociepleniu?

To pokazują tylko zdjęcia termowizyjne. Na pewno tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]288295[/ATTACH] mur referencyjny i jego parametry co do strat ciepła.

[ATTACH=CONFIG]288296[/ATTACH] tu skrajny przypadek osadzenie od wewnątrz na murze.

[ATTACH=CONFIG]288297[/ATTACH] na skraju muru

[ATTACH=CONFIG]288298[/ATTACH] na skraju z węgarem.

[ATTACH=CONFIG]288299[/ATTACH] w izolacji bez węgara

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W izolacji węgar.jpg zestawienie wszystkich wartości mostka termicznego.

Czyli jednak sporo stawiając okno na murze 0,11W/mk to nie mało.

Mur ceglany jak by się kto pytał i 20cm izolacji.

 

Zasięg "mostka termicznego jest pokryty w każdym przypadku, ponieważ aby tak było izotermy muszą układać się równolegle. W przypadku osadzenia w izolacji same końcówki już są równoległe ... może te 3-5cm dłuższy mur .. ale ogólne straty już bardzo nikłe.

 

Jeszcze bym poparzył na wyniki ramy .. dopiero skrajny przypadek okno od wewnątrz zmienia pogarsza parametry ramy.

To właśnie ściana i jej nie osłonięcie ...robi mostek montażowy.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Ty mnie tu nie pouczaj bo jesteś tylko montarzystą który czyta ulotki....

 

Wybacz, ale jesteśmy w dziale "OKNA" i w kontekście tego bardziej przemawia do mnie wiedza "tylko montażysty czytającego ulotki" niż symulacje przeszkleń z komputera (przeszkleń, a nie okien jak ktoś słusznie zauwazył).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ty to liczysz? Bo według mnie to wychodzi dla 4 okien po 6 mb ramy

- montaż w licu ściany bez ocieplonego węgarka ( 1,2 mb dół z parapetem x 4 - 157 kWh rocznie przy różnicy temperatur muru 34,6*C

- montaż w licu ściany z ocieplonym węgarkiem (4,8 mb boki + góra x 4 - 92 kWh rocznie przy różnicy temperatur muru 19,1*C

Razem to 249 kWh rocznie strat ciepła dla 4 okien po 6mb ramy. To są Twoje wielkości Psi i różnica temperatur muru wg czołgisty.

Nie ma tam grubości ocieplenia, a wielkość termicznego mostka ościeży zależy tylko od niego. Czy to się zwróci? Kiedyś na pewno.

 

nikt -mam 55mb montażu

 

czyli według tych wyliczen teoretycznie zaoszczędzę 345 kwh- nieżle ho ho 100zł w czystym prądzie

przy mojej powietrznej pompie i jej copie 2,5 to roczna oszczędność 40 zł ho ho ho

a jakie vbędą oszczędności jak 9 cm ramę wysunę w połowie o 4,5 cm bez dodatkowych kosztów?

 

pewnie z 20 z ł przy kosztach idących w tysiące

brawo

Edytowane przez malux20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

malux20 Od samego początku mówię tu prawdę. Montaż w ociepleniu stosowany jest nie dlatego że daje jakiś korzyści finansowe - bo nie daje.

Są specyficzne budowy gdzie wyliczając montaż w ociepleniu faktycznie wychodzi czas zwroty wydanej kasy po 20-30 latach. Na pewno nie przy pompie ciepła, węglu, gazie - chyba że Putin ceny podniesie horrendalnie.

Klienci którzy u mnie decydują się na MOWO mają prostą argumentację - nie chcę by parapet zewnętrzny był głębszy od wewnętrznego, nie chcę okien cofniętych w elewacji jak w bunkrze oraz ci co mają ściany 3W oraz ci włąśnie którym w OZC wyszło że 20-25 latach im się zbilansują koszty i oszczędności

Jak kogoś stać i nie patrzy na zbilansowanie się wydatków to dlaczego mu bronić ?

Gorsze jest co innego, że tak mało ekip wogóle potrafi tak montować co akurat dla mnie jest zaletą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, ale jesteśmy w dziale "OKNA" i w kontekście tego bardziej przemawia do mnie wiedza "tylko montażysty czytającego ulotki" niż symulacje przeszkleń z komputera (przeszkleń, a nie okien jak ktoś słusznie zauwazył)
Tu akurat jesteś zabawny w tej swojej wypowiedzi, jakie masz przeszklenia ? jest rama, kawałek muru i szyby ... dla każdej powierzchni jest wyliczone U ... dla powierzchni P0 jest U wyliczone idealne bez żadnego okna nad, teraz im dalej od ideału tym tym większy jest mostek termiczny, co jest podkreślone.

Jak Ty to nazywasz przeszkleniem a nie oknem, to pokaż mi jak się inaczej liczy takie sprawy ? bo dobrze wiem jak .. nieudolnie poprzez

dane "producentów" i liczenie powierzchni ramy na piechotę ...czy udziału szyby i liczenie mostków z katalogu

 

http://www.obud.pl/fundamenty,art,7036,,przenikalnosc_cieplna_i_wspolczynnik_uw_w_oknach?PHPSESSID=e5e2be5917ab07b7429f18cb8a5a2fc8

Edge to u mnie szyba, frame wiadomo, P0 ściana im dalej wyniki ściany od wymiany ciepła 1D tym większy mostek termiczny.

Edge, jest liczone od ponad uszczelki do końca .. i idealnie powinno być Ug 0,6 a jest 0,63 ..czyli minimalnie odzywa się ramka między szybowa ... ale tu jest ciepła raz ..

widać po izotermach i wykresie kolorowym ze jest wszędzie równa temperatura.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt ważny ale wg mnie bardzo dobrym montażystą, z wiedzą z spoza zakresu montażu

nie mniej nie można przy mostkach termicznych brać jednego uninwersalnego przykładu ...

a i wartość mostka przy ciepłej ościeżnicy jest marginalna .. i montaż w murze tj licu jest ok..

a przenoszenie w tym wypadku w izolację .. nic nie daje ..

węgarek poprawia o około 0,02 W/mK to nie jest dużo i mało taki szczegół który można bez ksztowo rozwiązać.

 

sam siebie dla Kolegi Finladnia zacytuję ... bo nie wiem ... Kolega Finlandia zawsze jawił mi się bardzo pozytywnie

to nie wiem czemu wyrwał już sprawę wyjaśnioną.

 

oto chodziło, żeby rozwiać wątpliwości co do montażu okna, okna na -5 i jak pisałem między 5-6 to miejsce na prototypy i inne szalone wynalazki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty mnie tu nie pouczaj bo jesteś tylko montarzystą który czyta ulotki. Nie czytaj ulotek bo Cie taki ST będzie za nos wodził ..

[ATTACH=CONFIG]288182[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]288183[/ATTACH]

Zmiana ramki z alu na tworzywo to różnica 0,05 W/mK czyli pięćsetnych wata na stopień na 1mb ramy ...

Policz do końca, aby Ci co nie wiedzą, dowiedzieli się ile ciepła ucieka im przez przeciętne okno 1,2m x 1,7m dwuskrzydłowe.

Wg moich obliczeń wychodzi 36 kWh strat ciepła rocznie. Czy opłaca się ciepła ramka? Na pewno, bo zwrot kosztów jest już w 2 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaki typ okna na jakim profilu ... jaka szyba .. mogę coś przeliczyć na profilu B92 brugmann

W licu bez węgarka to jest 0,11 W/mK + zimna ramka 0,05 W/mK.

Ale to jeszcze nic i tak jest cała przestrzeń pod oknem wypełniona dobrą izolacją o lambdzie 0,03 W/mK

http://www.floriancentrum.com.pl/site_media/storage/images/2012-01/porady.jpg jedno i drugie fatalne a nie dobre .. toż to nie mostek wychodzi tylko most ...

taki montaż to szkoda nawet słów ..

http://www.darnat.pl/oferta/parapety-zewnetrzne/ też przypływ geniuszu ... w montażu. "niżej prezentujemy jak nie powinno się montować parapetu pod oknem.

http://www.forum.oknonet.pl/viewtopic.php?f=1&t=13891 ciepły montaż :rotfl:

http://oknotest.pl/images/obrazy-abc-art/cieply-parapet-Illbruck-rysunek-montazowy.jpg szkoda że nie lewituje w powietrzu to okno ..

jak by nie można było przynajmniej na pierwszą

 

http://4.bp.blogspot.com/-9p6FPj_dv7M/ThboRNohGsI/AAAAAAAAJtE/L42hmiKM_aU/s1600/embed.php-3.jpg nie wiem :bash:

Ludzie to ludzie będą biadolić że to marne straty itp .. ale czasu im nie szkoda na produkowanie takich rys...

http://jstatic.asmira.com/photo/29/355129/album/28130000_224.jpg to powinno czekac kazde okno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merkava, ja nie wiem jakie ty ziolo palisz, ale cos innego niz ja - za cholere nie rozumiem ;)

Wez poprawke na maluczkich i zacznij gadac jak czlowiek - jasno i zrozumiale. Co jest nie tak, a co dobrze. I jesli masz jakies pomysly dla tradycyjnych okien/ram to bardzo prosze, bo jedna z niewielu rzeczy z ktorymi sie zgadzam (raczej moja ladniejsza polowa) z ST to ze ma byc "sznyt i smak". W zwiazku z tym pakiet w XPS traktuje jako ciekawostke. Na przyszlosc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie zrobić węgar i nakryć wtedy parapetem... tak tak wiem nie ma o co zaczepić tego...

detalu

 

http://www.wiegand-info.de/sites/default/files/image/seiteninhalt/passiv-fenster-holzbau.gif sam detal przy ramie .. nie patrz na ściany bo szkielet ..

Ale właśnie przykład węgara pod okiennego ..

 

http://www.fordaq.com/fordaq/images/news/ihb/61253341312533412537426925334130253342692533413235383235253342253744.gif

jest i z murem ..

 

http://www.wiegand-info.de/einbau

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...