Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

to by było Wam jeszcze łatwiej deliberować o startach - przyjrzyjcie się dokładnie zdjęciom z realnego montażu

wnioski? A sami wyciągnijcie przy przyjmowaniu do obliczeń realną temperaturę kotwy

Nadmienię, że przy montażu parapetów przestrzeń między listwą podparapetową a murem zostanie także dokładnie wypełniona pianą

Jareko, z przytoczonych tutaj zdjęć, wynika, że Ty nie rozumiesz co to jest mostek termiczny. Jm bardziej tą konsolę ocieplisz, tym ona więcej ciepła przekaże do ramy. Zrozum, tu chodzi o łącznik stalowy między murem a ramą okienną. Jeżeli ten łącznik ocieplisz 50cm styropianu, to nie zmienisz stalowego połączenia ciepłego muru +20*C ze środkiem ramy okiennej +11*C. Tam przepływa ciepło, a nie przez styropian. Tego ciepła nie jest dużo, 2,2 Wata na metr ramy,ale jest. Na zdjęciu pokazałeś konsolę dolną, ocieploną, więc straty do muru są minimalne, ale pokaż kotwy boczne, czy są tak osłonięte jak dolne? Obawiam się, że nie mają żadnej osłony i są 2cm przed murem elewacyjnym. Ale tych strat ja nie liczę, to sa straty dodatkowe. Mnie chodzi o straty przepływu ciepła z muru do ramy okiennej. Rama okienna jest wystawiona na temperatury zewnętrzne, a nie kotwy, one tylko przenoszą ciepło 200 x szybciej od tworzywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ależ ja nie neguję przewodnictwa ciepła przez stal - tylko zakładane jest ciągle, że kotwa ma temperaturę zewnętrzną

Poza tym, czy nie czas zmienić temat i przejść do sedna jak prawidłowo wykonać MONTAŻ w warstwie ocieplenia?

Jareko, kotwa ma temperaturę na jednym końcu +20*C, a na drugim +11*C. Ja nigdzie nie pisałem, że ona ma temperaturę zewnętrzną. To teraz zastanów się jak osadzić okno w warstwie ocieplenia, aby nie było strat ciągłych, w wielkości 64kWh na jedno okno, na sezon grzewczy. Jak to zrobić żeby było lepiej, niż osadzenie z licem muru ze stratami 58kWh na jedno okno na sezon grzewczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ble ble ble płyta ci się zacieła

niech już inni z Twoją głupotą walczą

skupmy się nad tym jak taki montaż wykonać prawidłowo - nawet gdy zamiast kotwy zastosujesz witki wierzbowe ;)

Jareko, to jest bardzo proste. Jeżeli stal zastąpisz mocnym tworzywem, (są tworzywa węglowe kilka razy mocniejsze od stali), to współczynnik przewodności cieplnej 58 zamienisz na 0,3. Ciepło będzie rozchodzić się 193 x wolniej. Zamiast 64 kWh strat, będziesz miał 0,33 kWh, na jedno okno 2m2 na sezon grzewczy. Nawet jak montaż będzie słaby, to nigdy nie przekroczy 0,5kWh na rok. Spokojnie będzież mógł wystawić CERTYFIKAT na taki montaż i nikt nie podważy jego wiarygodności. Masz spokojny sen, bo to co robisz w tej chwili, nie jest zgodne z tym co mówisz. A prawnie czasy przychodzą coraz gorsze, odpowiedzialność coraz większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maron, przedstawiłem Ci swój tok myślenia, strat ciepła osadzenia okna w warstwie ocieplenia, a Ty mi w odpowiedzi pokazujesz dom szkieletowy.

Jest to bardzo trudna rozmowa.

Nie pisałem tego do Ciebie. Chciałem pokazać tylko różne rozwiązania montażu okien, a przy okazji są tam policzone mostki termiczne. Gdybyś uważnie czytał to na 86 stronie znalazłbyś montaż okna w ścianie z silikatów. Ile te Twoje kotwy kosztują i może wrzuć kilka zdjęć jak wyglądają? Ile są droższe od tych tanich stalowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisałem tego do Ciebie. Chciałem pokazać tylko różne rozwiązania montażu okien, a przy okazji są tam policzone mostki termiczne. Gdybyś uważnie czytał to na 86 stronie znalazłbyś montaż okna w ścianie z silikatów. Ile te Twoje kotwy kosztują i może wrzuć kilka zdjęć jak wyglądają? Ile są droższe od tych tanich stalowych?

Maron, ja nie chcę się reklamować, jeżeli Cię to interesuje to wejdź na stronę internetową "podpory okienne". Tam wszystko znajdziesz, natomiast to Twoje przekierowanie na montaż w warstwie ocieplenia na konsolach Fentech, nic nie wnosi do ciepłego osadzenia okien. Tam nie ma żadnego rozwiązania termoizolacyjnego. Tam są pomysły stalowe i tylko stalowe. Pytanie Jareko; jak to zrobić dobrze z użyciem stali, to tak jak danie małpie brzytwę z ostrzeżeniem, że możesz się skaleczyć. Z resztą wyliczenie strat montażu okien w warstwie ocieplenia na kątownikach stalowych przez J-J, na 10 groszy na sezon grzewczy świadczy o lekceważeniu tego problemu. To osadzenie 10 okien na elementach z tworzywa, generuje 10kWh strat tj. 5 zł. Tylko są to złotówki a nie grosze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ty dalej chrzanisz.

Ja jestem pewny tego co robię, nie obawiam się kamery termowizyjnej bo wiem, że montaż przeprowadzany jest prawidłowo

A dalej opowiadaj sobie co tylko chcesz i o mnie się nie martw, o mnie się nie martw, ja sobie radę dam - cytując słowa pewnej piosenki :)

Jareko, z takim "prawidłowym" a zimnym montażem, na razie radę sobie dajesz. Ale ty nie możesz wystawić CERTYFIKATU, a w dzisiejszych czasach powinieneś. Bajerując o ciepłym montażu, a robiąc zimny, mocno ryzykujesz. Tym bardziej, że jest on gorszy od montażu z licem muru. Piosenka " o mnie się nie martw" szybko się kończy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maron, ja nie chcę się reklamować, jeżeli Cię to interesuje to wejdź na stronę internetową "podpory okienne". Tam wszystko znajdziesz, natomiast to Twoje przekierowanie na montaż w warstwie ocieplenia na konsolach Fentech, nic nie wnosi do ciepłego osadzenia okien. Tam nie ma żadnego rozwiązania termoizolacyjnego. Tam są pomysły stalowe i tylko stalowe. Pytanie Jareko; jak to zrobić dobrze z użyciem stali, to tak jak danie małpie brzytwę z ostrzeżeniem, że możesz się skaleczyć. Z resztą wyliczenie strat montażu okien w warstwie ocieplenia na kątownikach stalowych przez J-J, na 10 groszy na sezon grzewczy świadczy o lekceważeniu tego problemu. To osadzenie 10 okien na elementach z tworzywa, generuje 10kWh strat tj. 5 zł. Tylko są to złotówki a nie grosze.

 

te 5 zł na sezon to od okna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DPO, Kopernik zanim się przebił z prawdą, też był tępiony za sianie herezji. Ja ze stalą mam do czynienia całe życie. Podnieś kawałek stali gołą ręką na mrozie, długo jej nie utrzymasz. To samo zrób z tworzywem i pomyśl.

 

Ja wszystko rozumiem i prosze Cie zrob ten eksperyment w rekawiczce :) Caly czas to samo ? O to wlasnie idzie ze ty nie uwzgledniasz ocieplenia i innych czynnikow i rozpatrujesz "naga" stal, a tu problem zlozony jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te 5 zł na sezon to od okna?

Malwino, to jest na 10 okien z CERTYFIKATEM, nie jest dużo ale jest, bo tak wynika z obliczeń. Nie wciskam kitu jak J-J o stratach 10 groszy dla 8 okien, ale uważam że osadzenie okien w systemie stalowym JB-D to już rozbój w biały dzień. 643kWh strat dla 10 okien, z gadaniem pustym o stratach zerowych, jest możliwe tylko dzisiaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wszystko rozumiem i prosze Cie zrob ten eksperyment w rekawiczce :) Caly czas to samo ? O to wlasnie idzie ze ty nie uwzgledniasz ocieplenia i innych czynnikow i rozpatrujesz "naga" stal, a tu problem zlozony jest.

DPO, jeżeli problem jest złożony, to trzeba go wyjaśnić na drodze obliczeń, a nie pisać na gębę, że go nie ma. Stal przewodzi ciepło 193 x szybciej od tworzywa. Jeżeli zrobisz to doświadczenie w rękawiczce, to mniej ciepła się zmarnuje na rękę a więcej przepłynie z końca do końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wszystko rozumiem i prosze Cie zrob ten eksperyment w rekawiczce :) Caly czas to samo ? O to wlasnie idzie ze ty nie uwzgledniasz ocieplenia i innych czynnikow i rozpatrujesz "naga" stal, a tu problem zlozony jest.

Może dla zobrazowania sytuacji pozwolę sobie zamieścić szkic:

mostki_cieplne.jpg

Otóż Krzysztof uparcie twierdzi, że przy montażu okna występuje mostek typu A. Tymczasem wystarczy dodać przed kotwą niewielkiej grubości ocieplenie ("rękawiczkę") by uzyskać to co przedstawia szkic B, dla którego wyliczone straty ciepła będą wielokrotnie mniejsze. Natomiast w rzeczywistości (w bardzo dużym uproszczeniu) przy montażu w warstwie ocieplenia będziemy mieli do czynienia z sytuacją przedstawioną na szkicu C a tam straty ciepła będą diametralnie inne niż dla sytuacji A.

Rysunki są trochę schrzanione ale nie chce mi się poprawiać. Na rys. C powinna być inna kolejność warstw - od zewnątrz styropian, później okno PVC, dalej stal. No i do tego za stalą w rzeczywistości dochodzi jeszcze ściana, tynk, itp.

Edytowane przez bwojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dla zobrazowania sytuacji pozwolę sobie zamieścić szkic:

[ATTACH=CONFIG]84015[/ATTACH]

Otóż Krzysztof uparcie twierdzi, że przy montażu okna występuje mostek typu A. Tymczasem wystarczy dodać przed kotwą niewielkiej grubości ocieplenie ("rękawiczkę") by uzyskać to co przedstawia szkic B, dla którego wyliczone straty ciepła będą wielokrotnie mniejsze. Natomiast w rzeczywistości (w bardzo dużym uproszczeniu) przy montażu w warstwie ocieplenia będziemy mieli do czynienia z sytuacją przedstawioną na szkicu C a tam straty ciepła będą diametralnie inne niż dla sytuacji A. Rysunki są trochę schrzanione ale nie chce mi się poprawiać. Na rys. C powinna być inna kolejność warstw - od zewnątrz styropian, później okno PVC, dalej stal. No i do tego za stalą w rzeczywistości dochodzi jeszcze ściana, tynk, itp.

Wojtek, rysunek jest dobry, ale nie ma tam najważniejszego, muru z którego to ciepło płynie. Wskaż mur, bo widzę tylko ramę PCV, styropian i łącznik stalowy w którym to ciepło ma biec, ale skąd ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek, rysunek jest dobry, ale nie ma tam najważniejszego, muru z którego to ciepło płynie. Wskaż mur, bo widzę tylko ramę PCV, styropian i łącznik stalowy w którym to ciepło ma biec, ale skąd ?

Mur to tylko kolejna warstwa izolacji (napisałem o tym). Wymiana ciepła odbywa się od wnętrza domu na zewnątrz. Można powiedzieć: od powietrza wewnątrz do powietrza na dworze. I droga ucieczki ciepła wiedzie przez farbę na ścianie, tynk, fragment muru, kotwę stalową, ramę okna i warstwę ocieplenia przykrywającą ramę. Ty liczysz to tak, jakby kotwa łączyła odcinkiem o długości 3cm powietrze wewnątrz pomieszczenia z powietrzem na zewnątrz a pomijasz zupełnie wszystkie dodatkowe warstwy. Stąd te twoje wyimaginowane, ogromne straty ciepła na kotwie stalowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mur to tylko kolejna warstwa izolacji (napisałem o tym). Wymiana ciepła odbywa się od wnętrza domu na zewnątrz. Można powiedzieć: od powietrza wewnątrz do powietrza na dworze. I droga ucieczki ciepła wiedzie przez farbę na ścianie, tynk, fragment muru, kotwę stalową, ramę okna i warstwę ocieplenia przykrywającą ramę. Ty liczysz to tak, jakby kotwa łączyła odcinkiem o długości 3cm powietrze wewnątrz pomieszczenia z powietrzem na zewnątrz a pomijasz zupełnie wszystkie dodatkowe warstwy. Stąd te twoje wyimaginowane, ogromne straty ciepła na kotwie stalowej.

Wojtek, na Twoim rysunku nie widzę muru. Kotwa stalowa jest, rama okienna jest, styropian jest, muru nie ma. Wskaż mur, to będziemy rozmawiać dalej. Napisałeś, że ciepło przechodzi przez fragment muru, kotwę stalową do ramy, a narysowałeś ten opis bez muru. Wskaż ten mur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...