Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Właśnie doczytalem na stronie Gebauera że nie montują okien w warstwie ocieplenia jeżeli ściana nośna wymurowana jest z Porothermu bo rzekomo kotwy się obluzowują :jawdrop:

 

http://www.gebauer.com.pl/pl/okna-energooszczedne

 

Czytam i czytam to forum i nie natknąłm sie na ten problem w przypadku ceramiki.

 

Ktoś może coś wie na ten temat???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

................. Zostaje 17cm - takiego styropianu nie ma ;-(

Styro 17 cm kupisz bez problemu, cena jest taka sama jak np.15 czy 20 bo kupuje się go na m3. Grubości dostępne w sprzedaży to od 1cm do 25 cm (można zamówić także grubszy, ale tylko jak kupisz cały "blok").

A co do montażu to wytłumaczył Ci jareko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie doczytalem na stronie Gebauera że nie montują okien w warstwie ocieplenia jeżeli ściana nośna wymurowana jest z Porothermu bo rzekomo kotwy się obluzowują :jawdrop:

 

http://www.gebauer.com.pl/pl/okna-energooszczedne

 

Czytam i czytam to forum i nie natknąłm sie na ten problem w przypadku ceramiki.

 

Ktoś może coś wie na ten temat???

Hmmm - czyżby nie znali systemu JB-D lub Knelsen /Fentech. Do montażu w ścianie z pustaka ceramicznego dostępne są dodatkowe elementy np.ALW w JB-D lub W-SCH w Knelsen /Fentech.

Więcej info na stronach:

- FENTECH

- OKNOTEST

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ponad półrocznym (a może i więcej) czytaniu tego wątku zamówiłem okna z montażem w warstwie ocieplenia. Mimo moich wątpliwości co do opłacalności "termicznej" decyzja padła również ze względu na bardzo grubą warstwę ocieplenia (25cm). Zdecydowałem się na montaż "hybrydowy" ;-) Wszystkie okna sięgające podłogi (a mam ich trochę) będą posadowione na szerszym fundamencie i na systemowych poszerzeniach, dzięki temu nie będzie konieczny montaż JB-D. Okna te są nie otwierane więc nie będą konieczne specjalistyczne kotwy a zwykłe "blaszki" do standardowego montażu okien. Spora oszczędność i bezwzględna stabilność okien na fundamencie. Pozostałe okna JB-D. Folie paroszczelne od środka. Muruję z silikatów więc o mocowanie tak czy inaczej się nie martwię. Montaż na wiosnę więc opowiem później jak wyszło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)Uff.. wracasz mi wiarę w rozsądek budujących :)

Warto było rozmawiać, bo wybrałeś wg mnie rozwiązanie optymalne, które bym pewnie zastosował u siebie (gdybym budował w podobnej technologii).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jareko pewnie i masz rację ale kto to może wiedzieć tak do końca. Firma obiecała mi, że zrobią to porządnie i jakoś im ufam. Teoretycznie parcie wiatru powinno wywoływać jedynie siły dopychające okno do wnętrza domu więc te blaszki powinny dać radę. Okna zamówione umowa podpisana. Szast prast ;-) Niniejszym chciałbym też podziękować tutaj szczególnie Tobie jareko za nieocenioną pomoc i fachową radę. Jak kiedyś nad morze przez Szczecin bedziesz jechał masz u mnie grilla z flaszką zapewnionego ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba było wcześniej powiedzieć, byłem dwa tygodnie temu u klienta w Goleniowie i nudziłem się wieczorem :( a tak... flaszeczka dobra rzecz :) zwłaszcza gdy butelczyna szronem pokryta :)

Ale mimo wszystko upierałbym się byś do tych fiksów dodał choć przy górnych narożach coś solidniejszego od standardowej kotwy lub dał ich dwa razy gęściej niż normalnie - to nic na tym etapie Ciebie nie kosztuje a pewniejsze jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba było wcześniej powiedzieć, byłem dwa tygodnie temu u klienta w Goleniowie i ....

 

Dobrze wiedziec ze sie pojawiasz na zachodzie :) jak bede juz na tym etapie to poprosze Cie o rozklad jazdy i zaprosze na flaszke (spije Cie i wynegocjuje mocny rabacik ;), bo cos samemu sie boje okien robic - niby czytam i czytam ale ciagle wiem za malo:(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jareko, spójrz jak przebiegają linie izoterm w programie SAT, wokół kotwy metalowej, które montujesz w systemie osadzenia okien JB-D. Jest to typowy mostek termiczny, który spycha izotermy w kierunku zewnętrznej części ramy okiennej, i przewodzi ciepło z ocieplonego muru nośnego do jej środka. Na nic są Twoje zapewnienia i zdjęcia, że dokładnie ocieplasz kotwy. One są w 20cm styropianie, i dokładanie dodatkowych warstw, niewiele zmieni ich przebieg. Strata ciepła jest na drodze stalowego mostka termicznego, więc wmawianie inwestorom, dodatkowej pracy i staranności wykonania ocieplenia kotew, jest czystą Twoją demagogią. Przewodność cieplna stali jest blisko 200 X większa od tworzywa, więc minimalizowanie jej wpływu, jest błędem, który świadomie popełniasz. Pokazujesz jak osadzać okna dobrze, ale nie skutecznie. Koszty energii coraz większe, domy oszczędniejsze, więc i osadzenie okien w warstwie ocieplenia, musi być prostsze i cieplejsze. Nowy Rok, to nowe wyzwania. Czekam na rewelacyjne Twoje pomysła.

http://img842.imageshack.us/img842/957/80297209.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam czy zastanawial się ktos nad takim montażem okna w warstwie ocieplenia? czy to ma sens energetyczny? takie rozwiązanie jest solidne i proste w wykonaniu oraz bardzo szczelne, drewno do wykonania oscieznicy musi byc dobrej jakosci, suche oraz dobrze zainpregnowane oraz zaizolowane...

mocowanie w warstwie.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem się z takim rozwiązaniem i uważam je za poprawne (można dyskutować na temat rodzaju i sposobu umieszczenia folii). Nie wiem tylko czy koszt prawidłowego wykonania montażu w technologii i stopień skomplikowania uzasadnia rezygnację ze sprawdzonego JB-D.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KRAWEDZIAK 80X60 SOSNA 5,31zł/mb brutto + plaskowniki i katowniki metalowe 30zl na okno więc duuuuzo taniej niz inne systemy. W tym systemie nic nie jest skomplikowane bo montuje sie okno tak samo jak w licu muru, najpierw montujemy drewniana oscieznice po czym instalujemy okno za pomoca zwyklych kotew. Mamy pewnie zamocowane okno, gotowe pewne uszczelnienie oscieza okna i mniej pracochlonna obrobke okna od wewnatrz. Pytanie jak to się ma w praktyce?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewno dostaniesz w postaci przygotowanych, pociętych, skręconych i zaimpregnowanych elemtów?

Fajnie, tylko chyba nie policzyłeś pracy potrzebnej na te czynności. Oczywiście Ty możesz to zrobić sam, bo nie licz, że montażyści będą Cię chcieli wyręczyć.

Ja niestety jako "organizator" takiej zabawy muszę kalkulować każdy etap pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam czy zastanawial się ktos nad takim montażem okna w warstwie ocieplenia? czy to ma sens energetyczny? takie rozwiązanie jest solidne i proste w wykonaniu oraz bardzo szczelne, drewno do wykonania oscieznicy musi byc dobrej jakosci, suche oraz dobrze zainpregnowane oraz zaizolowane...

 

To jest sposób powszechnie stosowany w budownictwie pasywnym, więc sens ma na pewno. Na Warsztatach Montazowych na Torwarze był to jeden z prezentowanych sposobów zamocowanie okna w warstwie ocieplenia. Tyle, że krawędziak użyto tylko do postawienia okna - pozostałe boki mocowane były kotwami - to też ma sens. pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KRAWEDZIAK 80X60 SOSNA 5,31zł/mb brutto + plaskowniki i katowniki metalowe 30zl na okno więc duuuuzo taniej niz inne systemy.

 

 

Musisz uwzglednic koszty przytwierdzenia do sciany opisanej konstrukcji .Biorąc pod uwagę robociznę i koszt elementów łaczacych kraweziaki ze ścianą jest to znacznie droższe niż sie wydaje. Krawędziak należy przytwierdzić do ściany wkrętem ( dyblem, śrubą ) , mocowanym prostopadle do płaszczyzny ściany. Przy ścianie np z porotermu musisz zastosować kotwy chemiczne . Jeżeli okna są bardzo ciężkie to trzeba przewierecać ściane na wylot . Reasumując musisz dobrze skarkulować ile to finanie będzie kosztowało. Ale jak masz czas i wykonasz to samodzielnie to pewenie wyjdzie taniej niż inne gotowe systemy.

Od zewnatrz najrozsądniej bedzie zastosować taśmę rozprężną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz uwzglednic koszty przytwierdzenia do sciany opisanej konstrukcji .Biorąc pod uwagę robociznę i koszt elementów łaczacych kraweziaki ze ścianą jest to znacznie droższe niż sie wydaje. Krawędziak należy przytwierdzić do ściany wkrętem ( dyblem, śrubą ) , mocowanym prostopadle do płaszczyzny ściany. Przy ścianie np z porotermu musisz zastosować kotwy chemiczne .

 

Jeżeli nawet byłaby konieczność kotew chemicznych, to co najwyżej w dolnej podporze. Elementy pionowe i górny nie przenoszą już takich obciążeń, więc wystarczą zapewne zwykłe dyble, a nawet i większe kołki rozporowe. Moim zdaniem jest to bardzo ciekawy sposób montazu okien w warstwie ocieplenia i warto by było opisać go szerzej.. pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...