Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Samodzielny montaż klimatyzacji w mieszkaniu


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 78
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam.

Zainstalowałem do tej pory dwie takie klimy. Obie to Desy 3,5KW.

Pierwsza była w moim mieszkaniu około 36 m2 w 2006 roku . Działa bezawaryjnie do tej pory.[odpukać :)] Kupiłem ją nową bez gwarancji ale się nie zawiodłem.

Tego lata temat klimatyzacji dojrzał u mojej mamy:). Znowu wybór padł na Desę[1316 zł z dostawą }. w niedzielę 18/07/10 było uruchomienie - z sukcesem :).

Tu link do filmiku z instalacji:

Co można o tych klimatyzatorach napisać , spełniają swoją podstawową funkcję . Przyjemnie schładzają i osuszają mieszkanie. Można wypocząć i się dobrze wyspać co nie jest takie łatwe bez klimy na ostatnich piętrach w blokach z wystawami zachodnim i południowymi. Jeżeli chodzi o jakość plastików to jest słaba chociaż w tej kupionej w tym roku dopracowano kilka elementów. ale nie może się to równać np z oglądanym przeze mnie klimatyzatorem Fuji. Hałas też jest większy niż u wspominanej marki ale nie dokuczliwy. Należy się liczyć z tym że może brakować jakiś śrubki albo może być nie dokręcona . Czasami trzeba coś podłożyć żeby blaszka nie brzęczała itp itd. Dla profesjonalistów to mogą być bardzo wkurzające wady.Jechać np kilkadziesiąt kilometrów żeby dokręcić śrubkę albo dogiąć blaszkę ale dla amatora to pestka:) Podchodząc zdroworozsądkowo do tematu polecam tego typu klimatyzację . Z materiałami pomocniczymi koszt tej montowanej w tym roku zamknął się kwotą 1430 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItajcie bardziej zaawansowani.

Przymierzam sie do samodzielnego montażu klimatyzacji w domu i mam pytanie:

1. Czy rurki w otulinach między jednostką wewnętrzną i zewnętrzna mogę ułożyć pod tynkiem tzn wykuć rowki, zogipsować i pomalować

2. Czy jednostka wewnętrzna może być usytuowana nad telewizorem

3. Czy jednostka zewnętrzna ( u mnie na tarasie ) musi mieć jakiś okapnik chroniący przed deszczem, słońcem, śniegiem itp

4. W którym momencie sprawdzić szczelność połączeń. Wyczytałem, że po odkręceniu zawory cieczowego i równoczesnym przyciśnięciu zaworu serwisowego cały układ jest napełniony. Czy w tym momencie zamykamy na chwile zawór cieczowy i spokojnie sprawdzamy szczelność czy należy jeszcze przed tym odkręcić zawór gozowy. Są różne motody o których wyczytałem i stąd moją wątpliwość.

Pozdrawiam i z góry dzieki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 Można aczkowiek nie polecam. Te rurki posiadają znaczące różnice temperatur i bardzo mozliwe że warstwa tynku w tym miejscu będzie wizualnie widoczna.

Ad.2 Może być nad dowolnym urządzeniem. Jednak są przypadki kiedy taka jednostka "pluje" (lub kapie) wodą - należy to wkalkulować w ryzyko uszkodzenia telewizora.

Ad.3 Taki bonus - może się przydać - w tym sezonie jedną jednostkę poprawiałem na ścianie jak zaspa ze śniegu ją urwała. Co prawda żaden daszek i tak by nie uchronił.

Ad4. Czym chcesz sprawdzać ta szczelność? Zawór gazowy odcina tylko część ssącą sprężarki od instalacji, a cieczowy odcina część tłoczącą ze skraplaczem (w nim jest freon) od instalacji. W zasadzie tego zaworu gazowego nie musisz ruszać przy badaniu szczelności, jeśli instalacja będzie szczelna to możesz sprawdzić jeszcze szczelnośc tej jednostki zewn. po odkręceniu tego zaworu, ale szanse że akurat tam będzie defekt są znikome. Dlatego właściwie nie ma znaczenia co zrobisz z tym zaworem. Proponuję jedynie stopniowe uzupełnianie kolejnych części instalacji. Najpierw instalacja a potem część ssąca sprężarki, choć mozna to zrobić od razu jako całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buszując po internecie trafiłem na fajne filmy na temat montażu i demontażu klimatyzacji.

Filmy chyba po hiszpańsku ale zdjęcia są tak dobrej jakości że przy minimalnej znajomości tematu mogą być bardzo pomocne. A może zajdzie się jakiś hobbysta klimatyk ze znajomością hiszpańskiego i zrobi nam tłumaczenie:)

Edytowane przez Stentor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w życiu, zawsze są różne zdania.

Wszystko zależy od zawartości portfela inwestora.

Jeden dziubie na budowie sam-- po pracy- bo nie ma gotówki na robocizne.

Drugi bierze fachowców i sam wszystkiego pilnuje.

Trzeci płaci za kompleksowe wykonanie i skupia się na zarabianiu na can cały bałagan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym cos wam dorzucic ,,,poniewarz mieszkam na poddaszu to w mieszkaniu mam ok 30 stopni ...poczytalem troche o tych splitach ze serwis ,pompy prorzniowe azot i te inne pierdoly i pomyslalem jak wiekszosc ...Trzeba fachowca...Kupilem sobie klime z netu 3,5 KW za 1599zl i wtedy juz mialem problem bo nikt nie chcial mi ja zalorzyc poniewaz ci cwaniacy maja juz swoje klimy ,,ale to nic kupilem przewody z izolacja pociagnelem sam ...laik by to zrobil zatrzymalem sie na zarabianiu koncowek bo nie mialem kielicharki no wiec na tym etapie moja praca sie skonczyla ...Wkoncu przyjechal fachowiec zarobil koncowki podpiol przewody zajelo to mu jakies 30 minut kazal zejsc z dachu waczyc k ime i klima dziala 250zl nie urzyl nic co by mogl zurzyc czynnik byl w jednostce zewnetrznej ,,przedmuchal przewody wypuscil powietrze ......dzieciak by to podlaczyl tylko trzeba znac podstawowa wiedze a wiedza kosztuje prawda ...wiec nie wiem czy spie....yl robote czy to dla nich to jest norma ale parownik schladza mi powietrze do ok 8st przy nadmuchu czyli jest dobrze na dworzu jest 32st ja mam23st >>wydaje mi sie ze trzeba im patrzec na rece tym FACHOWCOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy jakiej temperaturze w pomieszczeniu 8 st to w nawiewie to zasadniczo dobrze ciśnienie powinno być dobre zawory w jednostce zewnętrznej są wilgotne czy zaszronione ??? No taka za takie pieniądze to zrobił to w miarę przyzwoicie też inskasuję takie stawki za uruchomienie od 200-300 zl zależy od odległości
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to się tylko tak wydaje montaż klimy to tak 800 - 2000 zł. Dlaczego już wyjaśniam montaż jednostki zewnętrznej ( może być ciężki - budynki izolowane po 20 cm styropianu na ścianie i trzeba na tym powiesić 50 kg czasami trzeba cały dzień kombinowac jak to zamocować 2. wyskość - wynajęcie podnośnika ) i dalej trzeba odprowadzić skropliny z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej ( uwielbiam jak idąc chodnikiem kapią mi na głowę skropliny z klimatyzatora) no i koszt materiałów + kasa na zapewnienie gwarancji jest niestety tak że importerzy przerzucają gwarancję na instalatora - dostajemy cześci ale robociznę i dojazd musimy sami zagwarantować a to też koszty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy jakiej temperaturze w pomieszczeniu 8 st to w nawiewie to zasadniczo dobrze ciśnienie powinno być dobre zawory w jednostce zewnętrznej są wilgotne czy zaszronione ??? No taka za takie pieniądze to zrobił to w miarę przyzwoicie też inskasuję takie stawki za uruchomienie od 200-300 zl zależy od odległości

 

Odpowiadam ci zawory sa wilgotne kapie z nich woda a temperatura na zewnatrz to 27st ale ja bylo 32 to schlodzilo mi do 9,1 dalej mi sie nie chcialo patrzec klima byla ustawiona na22st ja chcecie wiedziec jaka to maszyna to prosze samsung forte aq12 n agregat chodzi cicho jest na dachu a split terzfajnie dziaa P.S ....da tego goscia co mu sie moja ortografia nie podoba............. jak cos mi sie nie podoba to tego nie kupuje lub tego nie czytam a juz w rzadnym przypadku mam na tyle kultury ze takich zeczy nie komentuje JASNO SIE WYRAZILEM>>>>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadam ci zawory sa wilgotne kapie z nich woda a temperatura na zewnatrz to 27st ale ja bylo 32 to schlodzilo mi do 9,1 dalej mi sie nie chcialo patrzec klima byla ustawiona na22st ja chcecie wiedziec jaka to maszyna to prosze samsung forte aq12 n agregat chodzi cicho jest na dachu a split terzfajnie dziaa P.S ....da tego goscia co mu sie moja ortografia nie podoba............. jak cos mi sie nie podoba to tego nie kupuje lub tego nie czytam a juz w rzadnym przypadku mam na tyle kultury ze takich zeczy nie komentuje JASNO SIE WYRAZILEM>>>>

 

A ha jak na dworzu bylo 32 to ja w mieszkaniu mialem 24 dodam ze parownik jest powieszony nad dzwiami a termometr jest w drugim pokoju po miedzy tymi pokojami nie ma drzwi tam gdzie dmucha powietrze, jest zimniej pokoje sa male i niskie ele efekt jest....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mowisz ze podlaczenie to ogolny koszt 800 2000zl tylko ze widzisz w moim miescie jak dzwonilem i pytalem o podlaczenie to pierwsze pytanie firma czy prywatne mieszkanie bo jak prywatne mieszkanie to nie mam czasu... druga sprawa gdzie pan kupywal ta klime bo jak w necie to nie ma gwarancji...ale jak dzwonilem ..prosze pana ja chce samsunga o ...tego ... to zawsze dostawalem pytanie ...dlaczego wlasnie samsung my mamy dla pana klime......cos tu smierdzi ...a jezeli chodzi o gwarancje to po kilku dniach pszyszla poleconym z przypietym paragonem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego instalator nie może sprzedać urządzenia ????? Wiekszość zajmuje się nie tylko montażem ale też dystrybucją urządzeń na tym też się zarabia i z tego też się żyje. Czy instalator proponując urządzenie wyrządził Ci jakąś krzywdę ????

 

Nie mam nic przeciwko sprzedazy tych urzadzen ale jezeli firma zaklada znajomej klime ktora kosztuje 998zl i to jest do samodzielnego montazu wiec nic nie potrzebuja oprocz wiertarki i kilku kolkow,kasuja za wszystko1650zl to wydaje mi sie ze troche duzo ,,po drugie klima nawet nie ma nazwy moze czesci sa kompatybilne i przez 2 lata ma gwarancje a potem ...wszyscy sie na nia wypna...Kupujac samsunga kierowalem sie przedewszystkim dostepem do czesci zamiennych tak jak np pilot bo bez niego nie mozna nic ustawiac ...wiec wciskanie takich padel jest tylko oplacalne dla montujacego a jezei chodzi o gwarancje to nie sadze ze ktos bedzie biegal naprawiac za darmo po tym jak zainstaluje klime jak sie cos popsuje to musze to zdemontowac i wysac do serwisu celem usuniecia wady ,z pralka czy telewizorem moze to dziala ale z klima nie..?.a taki fachowiec moze firme zamknac i gwarancji juz nie bedziesz mial prawda...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ładnie ją skasowali a na jakiej wysokości montaż ??? może chociaż drabinę musieli podstawić. A co do zamykania firm to usterkę gwarancyjną zgłaszasz u importera urządzeń i to on wysyła do Ciebie instalatora u mnie tak to się odbywało. Gość dzwonił do mnie ja mu kazałem wysłać zgłoszenie usterki i się jechało naprawiać jeśli oczywiście było jakieś uszkodzenie bo zazwyczaj to ktoś z rurkami potrafił walczyć i braki czynnika się uzupełniało a to gwarancji nie podlega akurat jeśli się oczywiście stwierdzi ze była jakaś walka z klimatyzatorem, zwykle się poprostu uzupełnia bo i tak gość mówi że on się nawet nie dotknął do tego a na rurkach widać ewidentne slady walki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ładnie ją skasowali a na jakiej wysokości montaż ??? może chociaż drabinę musieli podstawić. A co do zamykania firm to usterkę gwarancyjną zgłaszasz u importera urządzeń i to on wysyła do Ciebie instalatora u mnie tak to się odbywało. Gość dzwonił do mnie ja mu kazałem wysłać zgłoszenie usterki i się jechało naprawiać jeśli oczywiście było jakieś uszkodzenie bo zazwyczaj to ktoś z rurkami potrafił walczyć i braki czynnika się uzupełniało a to gwarancji nie podlega akurat jeśli się oczywiście stwierdzi ze była jakaś walka z klimatyzatorem, zwykle się poprostu uzupełnia bo i tak gość mówi że on się nawet nie dotknął do tego a na rurkach widać ewidentne slady walki.

 

Potrzebowali drabine bo to kiosk ruch ale sie nie narobili... powiedz mi przyjacielu kilka rad bo nie moge sie doczytac w instrukcji a od goscia tez nie moglem sie dowiedziec,,,ile takie klimy dzialaja przecietnie czy w takich domowych instalacjach do 5metrow uzycie pompy prozniowej jest potrzebne czy ta pompa jest potrzebna do nabicia klienta w proznie.... wez pod uwage ze ten instalator pytal mnie gdzie lerzaly rurki ..rurki jak przyszly to byly zabezpieczone izolacja a ja jak je zalozylem to dodatkowo je zagiolem i owinalem izolacja ...pojecie wilgoci jest dla mnie pojeciem wzglednym ... nie bede sie klocil z fachowcem i jeszcze jedno pytanie ....funkcja grzania do jakiej temperatury ja moge grzac chodzi o temperatury ujemne bo wiadomo rze sprerzara morze zamarznac czy lepiej w zime ja opatulic folia i niech sobie czeka do wiosny ewentualnie od czasu do czasu ja wlaczyc przy dodatnich teperaturach:stirthepot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety pompa jest potrzebna - próżnia jest konieczna bo inaczej zniszczysz sprężarkę. Ile działają to trudno okresilić ładnych parę latek napewno tak jak w zasadzie lodówka. Przy tanich klimatyzatorach to zazwyczaj 0 w lepszych modelach -5 stC sprężarce na mrozie nic się nie stanie opatulac jej nie trzeba może sobie spokojnie czekać do winosny. A co do rurek to instalator miał rację sprężarce nie tylko wilgoć zagraża ale też wszystkie inne zanieczyszczenia i ma rację że o to zapytał do montażu zawsze należy rurki zabezpieczyć przed wilgocią i zanieczyszczeniami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety pompa jest potrzebna - próżnia jest konieczna bo inaczej zniszczysz sprężarkę. Ile działają to trudno okresilić ładnych parę latek napewno tak jak w zasadzie lodówka. Przy tanich klimatyzatorach to zazwyczaj 0 w lepszych modelach -5 stC sprężarce na mrozie nic się nie stanie opatulac jej nie trzeba może sobie spokojnie czekać do winosny. A co do rurek to instalator miał rację sprężarce nie tylko wilgoć zagraża ale też wszystkie inne zanieczyszczenia i ma rację że o to zapytał do montażu zawsze należy rurki zabezpieczyć przed wilgocią i zanieczyszczeniami.

 

no tak ale jest tam filtr ktorego trzeba co jakis czas wymieniac i on wlasnie ma na celu wylapanietych brudow i wody.... jak czesto i czy trzeba spuszczac ten czynnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...