Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jaka wentylacja gdy sąsiedzi palą węglem i dymią?


Recommended Posts

Proszę o poradę w następującej kwestii:

 

Ruszam z budową domu jednorodzinnego. Pierwotnie chciałem zainstalować wentylację mechaniczną - nie ze względu na oszczędności (których jak wyliczyłem raczej nie będzie) ale ze względu na powietrze w domu i brak uczucia "duchoty" w zamkniętych pomieszczeniach. Okazało się jednak że wszyscy sąsiedzi (najbliższe domy w odległości 10 metrów) palą węglem niskiej jakości z domieszką śmieci - efektem jest czarny i śmierdzący dym wydobywający się z ich kominów, który jest też często obecny na mojej działce. Sąsiedzi są niereformowalni i nie ma szans aby zmienili ogrzewanie na gazowe.

 

W tej sytuacji obawiam się, że czerpnia powietrza może zwyczajnie zaciągnąć taki dym (jeśli akurat wiatr go zawieje w jej kierunku) i do domu dostanie się brzydki zapach, ale co najgorsze różne substancje trujące, m.in. tlenek węgla.

Oczywiście przy wentylacji grawitacyjnej oknami również może dostawać się ten dym, ale dostanie się go dużo mniej (ze względu na rozproszenie dymu na zewnątrz) niż gdyby czerpnia zaciągnęła główną smugę dymu.

 

Czy moje rozumowanie jest właściwe i czy naprawdę nie ma żadnego sposobu, aby mimo to mieć świeże powietrze w domu? Otwieranie okien i wietrzenie nie jest takie proste gdy w pokoju śpią małe dzieci, a na zewnątrz jest minus 20... A nawiewniki nic nie poprawią, gdy w kominie nie ma ciągu, zwłaszcza latem w pomieszczeniach na poddaszu...

 

Czy ktoś z was był w podobnej sytuacji? Tyle się pisze o zaletach wentylacji mechanicznej, ale nigdzie nie spotkałem się z takim problemem a w naszym kraju, gdzie ludzie oszczędzają na wszystkim, nawet za cenę zdrowia, jest to sytuacja baaardzo częsta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 90
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Tlenek wegla w spalinach to najmniejszy problem

 

1 jest go niewiele jeżeli spalamy z odpowienią ilością powietrza do spalania

2 jest szkodliwy powyżej - pewnych stężeń i to nie przez właściwości trujące

3 Na zewnątrz budynków nie stanowi żadnego zagrożenia.

 

Wracając do problemu przy wentylacji mechanicznej możesz decydować kiedy działa na 100 % gdy jest korzystny wiatr i spaliny sąsiadów są nieszkodliwe

lub 0% gdy przesadzą z ilością śmieci, przy wentylacji grawitacyjnej nie masz na to wpływu. Ja mam Wentylację mechaniczną i sam decyduję kiedy wentylować a kiedy nie.

 

Montować warto dla komfortu a oszczędności potem wzmagają uczucie komfortu

 

Piotr

Edytowane przez Piotr G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, tylko u mnie ze względu na usytuowanie sąsiadów kierunek wiatru nie ma większego znaczenia, w sezonie grzewczym dym po prostu jest w pobliżu stale...

 

Zastanawiam się więc, czy przy stałej obecności dymu na zewnątrz lepiej sprawdzi się wentylacja mechaniczna z jakimiś dobrymi filtrami czy grawitacyjna z nawiewnikami, która ma tę zaletę, że jeśli już to wciągnie powietrze z dymem rozproszonym a nie np. główną smugę jak może to zrobić czerpnia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale chyba nie masz tak, że dymy od sąsiadów zasnuwają całą okolice, na długie tygodnie, no nie? Poza tym czerpni nie musisz umieszczać na wysokości komina sąsiada spokojnie możesz dać niżej i wtedy zminimalizujesz zaciąganie dymu, który i tak ma lecieć do góry,a nie szukać zakamuflowanej czerpni ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Potwierdzę juz cytowana tu opinię: przy wentylacji grawitacyjnej smrodek wejdzie do domu zawsze. Przy mechanicznej z rekuperatorm możemy decydować, czy przy danym kierunku wiatru - od czy do sąsiada wentylujemy czy nie.

 

Filtry węglowe - można stosować, ale proponowałbym fizeline z dodatkiem węgla aktywnego. Nie ma niestety żadnej gwarancji, że część zapachów mimo wszystko nie wejdzie do budynku.

 

Opcja: zgłaszać w gminie, straży miejskiej itp uciążliwość sąsiadów. Powoli dochodzimy do normalności - na zachodzie takie smrodzenie jest niedopuszczalne, więc może i u nas powoli ludzie zaczna normalnieć....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój dom ma 200 m 2 powierzchni podłóg i 5 mieszkańców, w tym pies i kot, poza domem przebywamy 9 godzin dziennie. Latem mam otwarte okna. Twierdzę, że przy mojej kubaturze wystarcza włączenie wentylacji 2-3 godziny dziennie. W domu nie mam ani zaduchu ani zaparowanych szyb. Gdybym zimą zostawiła włączony rekuperator to po przyjściu mogłabym nie wejść do domu z powodu smrodu palonych śmieci. Rekuperator smrody z zewnątrz wciąga do domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z dymem kominowym da sie latwo rozwiazac, instalujac czerpnie nisko nad ziemia. Zauwazcie, ze rzadko kiedy czarne kleby unosza sie tuz nad ziemie, a raczej w wiekszosci przypadkow leca wysoko, do nieba.

 

Ja mam powazniejszy problem, bo u mnie wentylacja zaciaga smrod wylewanego przez sasiadow szamba:( To jest dopiero masakra... I nie pomaga wybiorcze wlaczanie/wylaczanie wentylatorow, bo wystarczy kilka sekund, chwilowa zmiana kierunku wiatru i w domu smierdzi jak na gnojowisku...:(

 

pozdro,

mp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tyle dobrego, ze u mnie troche sie boja i "transfer" idzie raczej noca. Na podworku jeszce mozna posiedziec przy grillu w cywilizowanych warunkach, ale wieczorny spacer juz raczej odpada...

 

Jeszcze mam takie szczescie, ze wiatry wieja w przeciwna strone niz moj dom. Od grudnia tylko raz wentylacja zaciagnela syfu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...