Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komentarze do Tatarakowego Dziennika


Recommended Posts

Co do domu i projektu (choć założenia macie dokładnie odwrotne do naszych, ale postaram się napisać co mido głowy przychodzi):

- gdzie jest w tym domu kotłownia i jakies pomieszczenie gospodarcze - to pomieszczenie 12?

- czym macie zamiar ogrzewać dom?

- kuchnię w tym projekcie można bez problemu otworzyć;

- pomieszczenia (szczególnie sypialnie 8 i 10) wydają się bardzo małe - jaką mają powierzchnię? wydaje mi się, że na gabinet się nadają, ale na sypialnie czy pokój dla dziecka to już są zbyt małe;

- macie jakieś założenia graniczne co do powierzchni domu?

- taras wolałabym z większym połączeniem z salonem niż z sypialniami;

- czy pomieszczenie nr 4 to spiżarnia? - w takim razie spiżarnia z oknem od południowej strony to chyba nie najlepszy pomysł, będzie w niej gorąco jak w piekle;

- jaką powierzchnię ma wiatrołap? - jesli małą to rozważyłabym powiększenie go kosztem pomieszczenia, które teraz jest garażem.

 

A w ogóle to radziałabym może poszukanie domu, który z założenia nie ma garażu w bryle , skoro z niego zrezygnowaliście - takie domy maja zazwyczaj rozsądniej zaplanowany układ pomiszczeń niż wówczas kiedy zastępujemy sami garaż pokojem.

 

Co do wiaty garażowej jestem zdecydowanie za opcją za budynkiem (też tak będzie u nas), moim zdaniem wiata przed budynkiem totalnie psułaby widok, schowana z tyłu nie kłuje w oczy, jedyny mankament to konieczność zrobienia dłuższego wjazdu. Poza tym wiata z przodu blokowałaby zupełnie dostęp do dalszej części działki - a jakby np. przyjechali znajomi 5 samochodami i chcieli zaparkować na działce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dobra rzuciłam sobie okiem na wielkości pomieszczeń w projekcie, więc dopisuję:

- wiatołap wydaje się mieć wielkość jak najbardziej ok:)

- pokój 8 moim zdabniem może być tylko gabinetem - na sypialnię się nie nadaje;

- pozostałe pokoje mogą spełniać funcje sypalni w tym rozmiarze, ale może być ciasno jeśli chce si ę wstawić jakąś większą ilość szaf, a chyba będzie to konieczne, bo nie macie nigdzie pomiesczenia na garderobę?

To tyle na szybki.

I oglądajcie projekty - jest dużo ciekawycj projektów domów parterowych, może znajdziecie coś bardziej odpowiadajacego Waszym potrzebom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myszonik, dzięki za konstruktywny głos:)

 

Kotłownia z pom.gosp. to nr 12 - ma 8,4 m2. Zamierzamy je powiększyć kosztem "garażu".

Stawiamy na ogrzewanie gazowe lub pompa ciepła (żadnego węgla, popiołu itp! never again!), myślę, że zmieści się w 12 razem z pralnią.

Otwarcie kuchni już konsultowałam i wiem, że jest możliwe :)

Pokój nr 8 - ma 10,1 m2 i to ma być mój gabinet.

Pokój 10 - ma 14,1 m2 i to ma być nasza sypialnia - potrzebuję tu miejsca na łóżko i jakąś sporą szafę - wychodzi mi, że powinno się zmieścić, ale to będę jeszcze analizować. Dzięki za zwrócenie uwagi.

 

Z nr 8 nie będzie wyjścia na taras ale zwykłe okno. Wyjście będzie tylko z salonu (mówiłam, że dużo drobnych zmian nam chodzi po głowie, to jedna z nich). Ale zasadniczo taras będzie przeznaczony tylko na jakąś szybką kawkę, bo w ogrodzie przed domem zamierzamy zbudować większą zacienioną altankę (na południowym tarasie i tak byłoby ciężko wytrzymać przy takiej pogodzie jak obecnie).

Spiżarnia będzie na bank z drugiej strony kuchni, czyli przez ścianę z wiatrołapem.

Wiatrołap ma 5,7 m2 - moim zdaniem wystarczy :)

 

Przeglądałam dość długo projekty bez garażu, ale z 4 pokojami plus salonem. Wszystkie miały bardziej rozrośnięte bryły (jakieś L-ki itp) i poudziwniane dachy - kosze, koszyczki, łamańce... Nie bardzo to widzę. W tym projekcie dach i tak trzeba by podnieść o 5 stopni, ale to chyba mniejszy problem niż całkowite przeprojektowywanie.

 

Dzięki za argumenty na rzecz wiaty z tyłu. O tych gościach nie pomyślałam, a to dość ważne, bo ulica jest wąska i parkowanie na niej mogłoby być ryzykowne :)

 

Jakiej długości wyjdzie u Was podjazd? Bo u nas w wariancie "wiata za domem" - uwaga, proszę się czegoś przytrzymać - ... ponad 40 metrów! :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że jest pomysł altany od innej strony niż południowa, szczerze w ogóle nie rozumiem upiodobania do południowych tarasów, przecież tam się przez większa część lata wytrzymac nie da...

Ja celowo i z premedytacją mam taras od strony północno - zachodniej (bardziej północnej) i od północno wschodniej większość kluczowych pomieszczeń, ale ja nienawidzę w większych dawkach ani słońca ani gorąca...

Wjazdu będzie u nas jakieś 20 parę metrów - działka nie jest duża:)

Jeżeli nie planujecie żadnych kotłów na paliwa stałe to taka kotłownia wraz z pomieszczeniem gospodarczym na pewno wystarczy (my mamy chyba około 8 metrów kwadratowych i planuję tam umieścić kocioł gazowy i pralnię:), na garty typu sprzęty czyszczące i inne mam jeszcze inne pomieszczenia gospodarcze.

Pomyślcie może jednak o projekcie indywidualnym - jak się dobrze poszuka to można go zrobić za niewiele więcej niż kosztuje projekt typowy + adaptacje (u was trochę będzie przeróbek nawet konstrukcyjnych skoro podnosicie dach), a zawsze będzie skrojony na miarę - i wówczas możecie naprawdę idealnie dostosować dom do Waszych potrzeb...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że jest pomysł altany od innej strony niż południowa, szczerze w ogóle nie rozumiem upiodobania do południowych tarasów, przecież tam się przez większa część lata wytrzymac nie da...

Ja celowo i z premedytacją mam taras od strony północno - zachodniej (bardziej północnej) i od północno wschodniej większość kluczowych pomieszczeń, ale ja nienawidzę w większych dawkach ani słońca ani gorąca...

 

Pomyślcie może jednak o projekcie indywidualnym - jak się dobrze poszuka to można go zrobić za niewiele więcej niż kosztuje projekt typowy + adaptacje (u was trochę będzie przeróbek nawet konstrukcyjnych skoro podnosicie dach), a zawsze będzie skrojony na miarę - i wówczas możecie naprawdę idealnie dostosować dom do Waszych potrzeb...

 

Szczerze mówiąc, to altana będzie od południa, ale ma być mocno zacieniona przez roślinność. Ja jestem jednak ciepłolubna. Moja mama ma taras od północy i jeszcze się nie zdarzyło, żeby mi na nim nogi nie zmarzły:)

 

Co do projektu indywidualnego, to mam nadzieję spotkać się niedługo z architektką zapoznaną przez forum. Może mi coś podpowie lub zaproponuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My doceniamy teraz taras od północy. No może taras to zbyt duużo powiedziane :D

W każdym bądź razie cieszymy się że nie bedziemy mieli tarasu od południa. I tyle jeśli chodzi o moje podpowiedzi. Na rozkładzie powierzchni nie znam się kompletnie. Przy szukaniu projektu kierowałam się tym co chcę miec i tak mam. Do wymagających nie należę wiec w projekcie wiekszy udział miał mąż :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego chcesz zrezygnować z garażu w bryle, skoro jest on "wymarzony"? Dlatego, że trudno Wam znaleźć taki odpowiedni projekt czy z innych względów? Myszonik ma rację, że domy bez garażu w bryle są z zasady bardziej "ustawne" jeśli chodzi o rozmieszczenie pomieszczeń. Natomiast garaż w bryle jest dość wygodnym rozwiązaniem i chyba wychodzi taniej niż garaż wolnostojący. Fakt, powoduje że dom się rozrasta, ale coś za coś.

Małą łazienkę też powiększycie kosztem garażu? Na razie jest to praktycznie tylko ubikacja i to dość mała.

Podoba mi się salon, 31 m2 to całkiem fajna duża przestrzeń, chociaż wolałabym z większym wejściem na taras. ;)

Wejście do pomieszczenia gospodarczego/kotłowni można by przenieść do korytarza, by nie przechodzić przez gabinet zrobiony z garażu.

Jeśli macie dużo zmian może faktycznie się zastanowić nad indywidualnym?

My mamy taras od zachodu, ale też będziemy mieć zacienioną altankę w ogrodzie.:)

Nasz podjazd ma dł. ok. 7 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysko, a mnie zależy, żeby pomieszczenia dzienne były jak najlepiej nasłonecznione, więc salon musowo od południa. Trudno robić salon z jednej strony domu, a taras z drugiej. Do siedzenia będzie ta zacieniona altanka. Taras bardziej pro forma. Mała łazienka też zostanie powiększona do przyzwoitych rozmiarów (wc, umywalka plus prysznic). Mój mąż cały czas uważa, że mamy jeszcze czas, a ja głównie szperam i szukam :/

 

 

Ellik, do rezygnacji z garażu w bryla zmusza mnie układ stron świata: jeśli chcę mieć maksymalną liczbę pomieszczeń z eskpozycją południową, to nie mogę poświęcić tej południowej ściany na wjazd do garażu - inaczej musiałabym mieć dom o długości ponad 20 metrów, a raczej by mi się taki jamnik nie spodobał:( Te małe okna w salonie pociągnięmy aż do podłogi i zrobimy jeszcze jedno wyjście tędy - z tym że nie będzie ono prowadziło na taras, tylko przez ogród do altanki.

Co do wejścia do pom. gosp. - dokładnie o tym myślimy :)

 

Nie wiem, szczerze mówiąc, czy to jest duży zakres zmian. Muszę pogadać z fachowcem. Bo może faktycznie słuszniej będzie robić projekt indywidualny?

 

Mnie jeszcze niepokoi ten wystajacy daszek nad wejściem, oparty na dwóch kolumienkach. Z pewnością ładnie się prezentuje widziany od frontu, ale nie jestem pewna, jak będzie wyglądać z boku... A każdy pokonujący ten dłuuugi podjazd będzie miał okazję ponapawać się jego widokiem. hmmmm Jak myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile wpisów, tyle opinii , więc teraz trzymaj się i zastanawiaj się nad tym co inni napiszą :)

 

1.My zdecydowaliśmy, że nie będziemy w zimie biegać do garażu po śniegu.

2. Z tyłu garażu mamy kotłownię, więc tym bardziej nie będziemy biegać.

3. Tak nam się podoba.

4. Przeczytaj wątek "czego bym nie zrobił/ła " nazwa wątku coś w tym stylu - ciekawy :)

 

Projekt fajowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile wpisów, tyle opinii , więc teraz trzymaj się i zastanawiaj się nad tym co inni napiszą :)

 

1.My zdecydowaliśmy, że nie będziemy w zimie biegać do garażu po śniegu.

2. Z tyłu garażu mamy kotłownię, więc tym bardziej nie będziemy biegać.

3. Tak nam się podoba.

4. Przeczytaj wątek "czego bym nie zrobił/ła " nazwa wątku coś w tym stylu - ciekawy :)

 

Projekt fajowy :)

 

Hej :)

Bieganie do garażu mnie tak nie przeraża, bo jak już raz wyciągnę zakupy z bagażnika, to w sumie podróże na tej trasie odbywam tylko w celu wsiądnięcia do auta, żeby gdzieś pojechać. Ale z kotłownią - szczególnie jeśli kocioł węglowy lub podobny - to macie rację. Ja muszę teraz przejść parę metrów podwórka, żeby się do niej dostać i to jest porażka:(

 

Lecę szukać tego wątku, który rekomendujesz. I dzięki za ciepłe słowo o projekcie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gratuluję umowy przedwstepnej a co do wydatków to jak będziecie na poziomie -10.000 zł to wbijecie pierwszą łopatę :)

 

Naprawdę optymistyczne założenie:)

A wracając do tematu Tararak masz jeszcze trochę czasu na poszukiwanie projektów.

Ja wczoraj z ciekawości polookałam trochę na projekty parterowe i przeważają (przy takiej powierzchni, jaką zakładacie) projekty z 3 pokojami (oprócz salonu), czyli wtedy faktycznie w grę wchodzi rozwiązanie z przerobieniem garażu na gabinet.

Ja tam jestem zdecydowaną przeciwniczką garażu w bryle domu... to tak na pociechę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj z ciekawości polookałam trochę na projekty parterowe i przeważają (przy takiej powierzchni, jaką zakładacie) projekty z 3 pokojami (oprócz salonu), czyli wtedy faktycznie w grę wchodzi rozwiązanie z przerobieniem garażu na gabinet.

Ja tam jestem zdecydowaną przeciwniczką garażu w bryle domu... to tak na pociechę:)

 

Też wczoraj wertowałam internet :) i mam ciągle takie same wnioski. jak już jest coś odpowiedniej wielkości, to z salonem od tyłu albo w kształcie L a nawet U. Czyli odpada:(

Ale nie tracę ducha.

 

Ja w zasadzie nie mam doświadczeń z garażem w bryle, ale czytałam, że wychodzi taniej niż budowa wolnostojącego (chociaż kurka wodna i tak trzeba coś postawić na tę kosiarkę, widły itp. Już mieszkam w domku z ogródkiem pięć lat, więc wiem, że mało miejsca to nie zajmuje i byle gdzie się nie wepchnie) i tak mi się widzi, że chyba jest wygodnie.

 

A dlaczego Ty jesteś przeciwna? Tak z ciekawości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy i najważniejszy argument to taki, że mało widziałam domów, w których ten garaż w bryle mnie nie razi wizualnie - siłą rzeczy musi wypadać na elewacji frontowej i jesli naprawdę nie jest jakoś super fajnie wkomponowany to psuje widok frontu domu. Tak niereprezentacyjne pomieszczenie wole mieć ukryte w mniej widocznym miejscu niż wyeksponowane na foncie - w wielu projektach jeszcze ten garaż jest wysunięty przed dom... zgroza, normalnie garaż ważniejszy od domu...

Po drugie ja słyszałam wręcz przeciwne opinie, że wypada drożej od wolnostojącego, ale to pewnie ile osób tyle opinii - każda sroczka swój ogonek chwali.

Po trzecie garaż, aby był wygodny w bryle musi być naprawdę duzy - trzeba choćby zaplanować odpowiednie przejścia z garażu do domu - co za tym idzie przestrzeń na otwieranie drzwi i wygodne przejście jednocześnie z już stojącym w garażu zaparkowanym samochodem.

Po kolejne, choć wiem, że to głupie, miałabym wrażenie, że w domu odpalam samochód i sobie kopcę spalinami do wnętrza domu - tak wiem ten argument jest od rzeczy, ale to może dlatego, że w domu z garażem w bryle nigdy nie mieszkałam - tzn. w rodzinnym był w podziemu, ale mało wykorzystywany i za czasów mojego dzieciństwa - ja wtedy nie prowadziłam.

Co do wad garażu wolnostojącego zdaję sobie sprawę, ale jakoś się z nimi pogodziłam i wolę to rozwiązanie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć

jak zobaczyłam liste proponowanych zmian w projekcie to mi szczeka opadła, po pierwsze architekt w projekcie Ci wszystko narysuje ale czy da się to tak zbudować to już nie koniecznie (sprawdziłam w praktyce niestety), ogólnie o dobrego architekta też trudno, po trzecie za każdą dużą zmiane cena 500zł (sama policz)

jeśli czujesz że to jest tem projekt i żaden inny (w którymś momencie ma sie tą pewność) to poszukaj architekta który zrobi Ci na jego bazie projekt indywidualny, tak napisałam tak, a jestem generalnie przeciwnikiem indywidualnych projektów:)

 

co do twoich zmian to na moje oko garaż ma ściany nośne wiec ich przestawianie nie wchodzi w grę ewentualnie przesuniecie drzwi, przestawianie komina jest ryzykowne ze wzgledu na układ więźby dachowej a garaż po za bryłą budynku przy montażu okien i drzwi ma wyższy 22%vat

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tatarak, pogadajcie z architektem odnośnie tych zmian, które chcecie wprowadzić. Nie wiem czy to dużo zmian czy malo, mi wydaje się dużo, ale może nie mam wcale racji :) Tutaj masz cennik przykładowych zmian w projektach przy adaptacji:

http://www.pik.pl/cennik.html W jakiś sposób orientacyjnie będziesz wiedzieć ile te zmiany mogą kosztować. Oczywiście to chyba i tak zależy od architekta. Policzcie zmiany i zobaczycie ile to wszystko wyjdzie, bo może się okazać, że za niewiele większą kasę będziecie mieć projekt indywidualny.

Odradzam okno w kuchni na południe. Z resztą jeśli zrobisz w kuchni 2 okna ograniczysz sobie powierzchnię ścian a tym samym miejsca na szafki albo inne sprzęty.

Pomyśl już teraz jak umeblujesz pokoje w sensie ustawienia mebli - co gdzie - to też pod kątem wprowadzania dodatkowych okien.

Pomysł z powiększeniem okien salonowych i drugim wyjściem do ogrodu - fajny.

Co do zmian łazienek - nie wiem jak to wygląda wymiarowo, ale weź pod uwagę, że masz tam jeszcze komin i przy takich zmianach też chyba trzeba będzie go przesunąć.

Wiesz, ile osób tyle opinii....a to będzie Wasz dom ;)

 

PS: Kurczeeee..co ja robię źle, że czcionka w moich postach jest tak...upakowana???

Edytowane przez ellik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie do zaproponowanych zmian w projekcie.

1. wiatrołap jest OK. Przesunięcie drzwi to moim zdaniem bardzo dobry pomysł, nie będą przeszkadzały i ograniczały powierzchni watrołapu;

2. korytarz bez zmian;

3. cod o kuchni otwartych na salon jestem przeciwniczką, ale to znów na zasadzie de gustibus.., okna od południowej strony na pewno bym nie dawała, po pierwsze dodatkowo będzie nagrzewać kuchnię, która zwyczajowo nagrzewania nie potrzebuje, a po wtóre ograniczy Tobie możlwości aranżacji wnętrza, za duż okien, za mało pełnych ścian to murowane kłopoty z logicznym i pratycznym ustawieniem wszystkiego w kuchni - ja się drugiego okna w mojej kuchi pozbyłam bez żalu..;

4. przeniesienie spiżarni jak najbardziej popieram;

5. podobają mi się te pomysły bardzo;

6., 7., bez uwag;

8. jeśli faktycznie masz do upchnięcia duzy ksiegozbiór (a takowe jak wiemy z czasem maja tendencję do rozrastania) to może być problem - obawiam się, że w salonie czy korytarzach nie będziesz miała zbyt wiele miejsca na ustawianie regałów na książki;

9. wypuścić Juniora na taras jak najbardziej popieram;;

10. ja też zawsze marzyłam o wyłącznie własnej łazience i był to priorytet - musiałam ją mieć i mam - jeśli da się radę tak wykonać zafundujcie sobie tę odrobinę luksusu:)

punkty dalsze: pomysł obrócenia łazienek moim zdaniem ciekawy i chyba bez problemów mozliwy do zrealizowania - chyba, że jakieś kominy czy inne ustrojostwa staną temu na przeszkodzie, myślę, że mała łazienka, która ma mieć pełen program użytkowy dla juniora musi zostać w tym celu powiękoszona..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...