Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

odwierty pionowe - ile i jakie długie?


mymysteryy

Recommended Posts

Po rozmowie z kilkoma firmami oferującymi pompy ciepła zdecydowaliśmy się na dolne źródło z pionowymi odwiertami. Ustalono, że potrzebne będzie ok. 240m takich odwiertów (pompa 12 kW), z tym, że jedna firma proponuje np. 6 x 40 m, a inna 3x 80m.

Jakie są za i przeciw pierwszego bądź drugiego rozwiązania?

Z góry dzięki za opinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 453
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

...zdecydowanie drugie lepsze....

przyjmuje się, że pierwsze 10 m odwiertu jest mało efektywne (powinno być pominięte w obliczeniach)

Gdyby takie założenie było prawdziwe, to nie miałyby racji bytu poziome wymienniki dolnego źródła PCi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

...cyt..."...Trzeba pamiętać o tym, że górna część kolektora w zasadzie nie pracuje, ocenia się, że jest to jakieś 10 metrów..." "Jak dobierać dolne źródła pomp ciepła" Marek Żelkowski 2010.03.08

 

kolektor poziomy ma o wiele większą powierzchnię wymiany ciepła i dlatego działa na takich małych głębokościach, chociaż na pewno słyszałeś o przypadkach "zamarznięcia" kolektora poziomego co potwierdza niestabilność temperatury gruntu na małych głębokościach.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyjmuje się, że pierwsze 10 m odwiertu jest mało efektywne (powinno być pominięte w obliczeniach)

Też się z tym nie zgodzę, bo np. klimaw ma odwierty o głębokości 10m i kolektor bardzo dobrze mu działa. Dodatkowo dużo kolektorów pionowych jest za krótkich (oj ta cena) i pracuje na wręcz ujemnych temperaturach - dla nich nawet to +1 wiosną na 2m to bardzo dużo. Wtedy teorie o wysokich temperaturach pracy kolektorów pionowych można między bajki włożyć. Co do zamarzania to zamarzaja kolektory za krótkie, obojętnie poziome czy pionowe. Jednak wracając do tematu wybrałbym albo odwierty nie wymagające papierologii może 30m ;-) ?, albo tańsze, albo wreszcie jeśli cena jest taka sama to głębsze. 3x80 da większe opory przepływu i będą wymagały rury pe40. Kolektory 40m można zrobić na rurach PE32, które są tańsze i mniej glikolu zmieszczą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnie, że powstał taki temat. Zadzwonił do mnie pewien instalator (autoryzowany przez Grundfosa) i przedstawił ofertę......całkiem sensowną. Sensowna była zwłaszcza cena odwiertu bo za 300m ze studzienką/rozdzielaczem/tym lepszym glikolem/kolektorami) 22tys pln!!!! Taniocha

 

ale do rzeczy:

Na wstępie powiedział, że dysponuje specjalistyczną wiertnicą do PC i robi odwierty po 30m (czyli u mnie 10!!!). Mówił, że takie odwierty szybciej się regenerują od słońca i jakichś płynących źródeł wody. Na pytanie skąd wie, że takie źródło nie zniknie za 5lat usłyszałem, ze to niemożliwe bo są zawsze (mniejsze/większe ale są). Coś mówił, że Jego firma jako jedna z nielicznych ma wiedzę o tego typu odwiertach itd.

 

 

Robi mnie w konia bo nie ma konkretnej wiertnicy (np. 100m) czy faktycznie jest to możliwe ??

Gość jest na stronie Grundfosa jako autoryzowany instalator (pewnie po szkoleniu za 2tys każdy może)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno pytanie wt. odwiertów. Będzie mi je robił kumpel zgodnie z moim życzeniem więc mam wolną rękę :)

 

co wiem

- 4x 100m

- sondy gotowe "na wymiar" Aspol

- droższy glikol (jakiś tam....nie pamiętam nazwy)

- studzienka, rozdzielacze z rotametrami .....poza budynkiem

- odcinek studzienka-kotłownia izolowany termicznie

 

 

 

czego nie wiem

- grubość ścianek sondy.....3mm czy 3.7mm

- czym i czy w ogóle wypełniać przestrzeń wokół sondy. Jedni mówią, że bentonit (czy jakoś tak) jest dobry a inni, że tego się nie robi bo tamuje on przepływ wód regenerujących glebę wokoło kolektora

 

 

gdybyście mieli jakieś propozycje to będę wdzięczny za wszelkie uwagi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

droższy glikol - glikole są dwa: 1) propylenowy - nie trujący o gorszych parametrach - bardziej lepki i 2) etylenowy jak do chłodnic samoichodowych - trujący - ale za to daje mniejsze opory w niskich temperaturach. Wybieraj nie ten lepszy bo droższy, tyko biorąc pod uwagę parametry i szkodliwość

studzienka, rozdzielacze z rotametrami .....poza budynkiem - jesteś pewien ? Będziesz tam zaglądał, czy nie cieknie i czy są dobre przepływy ? Czy rury i rotametry dają małe opory przy wymaganym przepływie ? Przy sekcjach 200m PE40 ?

odcinek studzienka-kotłownia izolowany termicznie - po co ? Czy jest w pobliżu jakichś budowli którym mógłby zaszkodzić ? Jeśli nie, to nie ma sensu izolować.

Co do reszty, to niestety też nie wiem :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

odwierty gotowe. Trzeba przyznać, że ciężka to była robota. Z planowanych 4 jednakowych otworów po 85mb zrobiły się 4 ....... każdy inny :) (75-95m) Nie ma to dla mnie znaczenia bo i tak będzie studnia z rozdzielaczami i rotametrami ale teraz rozumiem czemu to taka kasa. Spędzili u mnie cały tydzień i stracili jeden nowiutki gryzer.

 

Ekipa "bezobsługowa"......pokazałem chłopakom miejsca na dziury i tyle. Co ciekawsze jednego dnia wpadłem po ich pracy na budowę i zobaczyłem, że lekko zachlapali mi dachówkę!!! Rano przyjechałem zwrócić im uwagę ale wiertacze już siedzieli na dachu z wiadrem wody i szczotką :) :) (widział ktoś wiertcza na dachu??)

 

Jednym słowem odwierty mam a umowy na pompę jeszcze nie :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

mi do domu 200 m2 wykonawca zaproponował 4 odwierty po ok. 55 metrów, przy czym zaznaczył, że te bliżej studzienki postarają się zrobić trochę dłuższe, a te bardziej oddalone nieco krótsze tak, żeby długość sondy w każdym przypadku była w miarę jednakowa.

 

czy rotametry przy rozdzielaczach są potrzebne? Wykonawca zapewniał mnie, że przy niedużych różnicach długości odwiertów to dodatkowy niepotrzebny wydatek.

 

a co do izolacji na odcinku studzienka - dom, to tak sobie myślę, że celowe jest wykonanie izolacji tylko przy domu tak, żeby nie przemrozić fundamentów.

 

 

czy ktokolwiek z Was bawił się w załatwianie pozwoleń na odwierty? Czy warto zawracać sobie tym głowę?

(znajomy nie załatwiał, a PC u niego działa już 5 lat i na razie nikt się nie czepia...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a powinien Ci zaproponować długość kolektorów dobraną do mocy pompy a nie powierzchni budynku.....

 

ufam, że pośrednio tak właśnie się stało, bo moc PC została dobrana do powierzchni budynku (oczywiście z uwzględnieniem średniego zapotrzebowania na ciepło na 1 m2 i szacowanego zapotrzebowania na CWU)

 

//oczywiście nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, ale tak sobie myślę, że dobieranie długości odwiertów w zależności wyłącznie od PC, to chyba nie jest zbyt dobra strategia?

bo ciepło "dostępne" w DZ powinno odpowiadać mniej więcej zapotrzebowaniu na ciepło w domu, a zadaniem PC jest tylko przekazać to ciepło z jednego miejsca do drugiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym przemarzaniem to wydaje mi się, że jeśli umieścimy fundamenty odpowiednio głęboko (ok.1 m pod ziemią) to ich temperatura będzie wynosiła średnio ok. 5 - 8 C. Jeśli przepuścimy w jednym miejscu nie zaizolowaną rurę w której temperatura wynosiła będzie ok. -2 C , to może mam te fundamenty w tym miejscu wysadzić, a ewentualne efekty zobaczymy na ścianie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"tadekx" Napisał

 

 

 

"a co do izolacji na odcinku studzienka - dom, to tak sobie myślę, że celowe jest wykonanie izolacji tylko przy domu tak, żeby nie przemrozić fundamentów."

 

 

Ja własnie wałkuje ten temat....Rok temu "profesjonalna " firma mi tego nie zrobiła.Dzis wyczytałęm ,że powinno sie to zrobić na conajmniej 1 lub 2 m od fundamentu. To info ze strony hubomag i http://www.aspol.com.pl/index.php?option=com_acatalog&view=showItem&id=372&cid=352&Itemid=56&lang=pl

Ja teraz zaizolowałbym cały odcinek pomiędzy studzienką a fundamentem i dokładnie zaizolował wejście do budynku

Edytowane przez MN68
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...
przyjmuje się, że pierwsze 10 m odwiertu jest mało efektywne (powinno być pominięte w obliczeniach) więc w pierwszej opcji masz ok 180 m efektywnej długości kolektora a w drugim 210 m
A wiesz dlaczego tak się przyjmuje i czy na pewno w każdym przypadku?

Czy 18 odwiertów po 10m każdy wg Ciebie będzie miało zerową wydajność ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...