Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mędzisz ale widać tak już twoja natura.Ok.Policzyliśmy i wychodzi nam ,że solary są w stosunku rocznym nieopłacalne.Według ciebie rezygnujemy z fajnego luksusu i wybieramy inne alternatywne źródło.Tak panie li???W okresach bardzo długiego gorącego lata podpieramy się w/w źródłem alternatywnym i oszczędności mamy jak pan li prawi.ech.Zakładam ,że idąc dalej dogrzewamy se CWU np PG,PC,kominkiem z PŁW.Rachunki mamy prawie za fri...grosze .Czy zdrowy rozsadek gdzieś panu panie li się ukrył??? Edytowane przez niktspecjalny
.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 295
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No właśnie Liwko - trzeba policzyć. Cały czas sugerujesz się twoją instalacją do domu 120m2. Przy 220m2 nie oszukujmy się ale pompa ciepła i DZ kosztują krocie i 50 tyś to mi nawet na najtańszy zestaw nie starczy.

Problemem nie jest dla mnie palenie drewnem, więc różnica nigdy się nie zwróci, bo jednak najtańsze jest drewno. Latem specjalnie odpalać kocioł, aby nagrzać wodę też nie ma sensu, więc obstaję przy solarach i w razie poważnej niepogodny przy najtańszym piecu gazowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 tyś? ludzie opanujcie się.

 

Dalej dalej ....rozwiń.Oczywiście odp. dotyczy solarów???Puściłeś farfocla i zamilkłeś.Pierwszy człon topiku to :Solary i opłacalność.Tak z pełną odpowiedzialnością mówię.Solary nawet teraz się opłacają to bardzo miłe rozwiązanie choćby lato miało trwać 2 miesiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko zrozum jedno, bo do ciebie nie dociera. Duży dom piętrowy na DUŻE wymagania. Co ja może do 220m2 wstawię PC 9kW i będę wmawiał żonie, że za tydzień będę miał w domu 21oC.

Może i w twoim przypadku taka pompa daje radę, ale żeby 2 razy większy nagrzać z jak najmniejszym udziałem I taryfy to już na bank nie wyrobi. Większa pompa to już większe pieniądze, większy pobór prądu a i kolektor DZ też chyba musi być większy - tak czy nie?

Jesteś biegły w PC zrób symulacje kompleksowego ogrzewania CO i CWU dla tak dużego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko zrozum jedno, bo do ciebie nie dociera. Duży dom piętrowy na DUŻE wymagania. Co ja może do 220m2 wstawię PC 9kW i będę wmawiał żonie, że za tydzień będę miał w domu 21oC.

Może i w twoim przypadku taka pompa daje radę, ale żeby 2 razy większy nagrzać z jak najmniejszym udziałem I taryfy to już na bank nie wyrobi. Większa pompa to już większe pieniądze, większy pobór prądu a i kolektor DZ też chyba musi być większy - tak czy nie?

Jesteś biegły w PC zrób symulacje kompleksowego ogrzewania CO i CWU dla tak dużego domu.

 

Nie obliczy ci tego.Nie za dużo od niego wymagasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczy, obliczy... tylko chodzi mi o fakt, że do dużego domu PC wcale nie będzie taka tania. Sama PC to nie są aż takie astronomiczne koszty. Problemem póki co na dzień dzisiejszy jest DZ, które się dobiera odpowiednio do mocy PC i zapotrzebowania domu.

Niestety duży dom to duże potrzeby. Na duże potrzeby tej energii z czegoś trzeba "ukraść". Dlatego przy większych PC stosuje się większe odwierty a tu niestety firma każe sobie płacić za każdy mb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczy, obliczy... tylko chodzi mi o fakt, że do dużego domu PC wcale nie będzie taka tania. Sama PC to nie są aż takie astronomiczne koszty. Problemem póki co na dzień dzisiejszy jest DZ, które się dobiera odpowiednio do mocy PC i zapotrzebowania domu.

Niestety duży dom to duże potrzeby. Na duże potrzeby tej energii z czegoś trzeba "ukraść". Dlatego przy większych PC stosuje się większe odwierty a tu niestety firma każe sobie płacić za każdy mb.

 

Przejdź z pytaniem na temat PC. Tu i tak już jest za dużo bałaganu.

Postaram ci się to policzyć.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczy, obliczy... tylko chodzi mi o fakt, że do dużego domu PC wcale nie będzie taka tania. Sama PC to nie są aż takie astronomiczne koszty. Problemem póki co na dzień dzisiejszy jest DZ, które się dobiera odpowiednio do mocy PC i zapotrzebowania domu.

Niestety duży dom to duże potrzeby. Na duże potrzeby tej energii z czegoś trzeba "ukraść". Dlatego przy większych PC stosuje się większe odwierty a tu niestety firma każe sobie płacić za każdy mb.

 

Bufon nie obliczył.Wiedziałem ,a ty go tak broniłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to całoroczne zużycie energii to przyjmij nawet pesymistycznie że uzyskasz tylko 50% z solarów, choć 60%nie jest wynikiem nie do uzyskania.

Zakładając uzysk kolektora płaskiego na poziomie ok 530kWh/m2 to wylicz sobie jaką musi twój zestaw posiadać powierzchnię czynną i znajdź taki zestaw, który spełni wymagania. Ja bym zastosował 2 płyty po 2,3 m2 lub 3 po 1,8m2.

Koszt takiego systemu ok 9tyś.

 

Nie wypowiadam się na temat próżniówek, bo z nimi styczności w realu poza targami nie miałem. Tam wg danych katalogowych uzysk jest na poziomie 730kwh/m2 ale cena tych kolektorów jeszcze trochę powala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ogrzewania wody rocznie zużywam 5500kWh energii. Jakie muszę mieć kolektory aby wytworzyć tyle energii i mniej więcej jaki jest koszt takiej instalacji solarnej.

 

Aby mieć pokrycie w okolicach 70-80%, moim zdaniem potrzebujesz np.: 2 x CPC 30 Star azzurro (6m^2 pow. czynnej) oraz zbiornik Aqua 490 lub 2 x CPC 21 Star azzuro (7m^2 pow. czynnej) z takim samym zbiornikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mpoplaw - liczyłeś może przypadkiem ile energii dostarczy ten układ za 19tyś zł? Czy piszesz po to by zaraz polecić PC?

 

Spokojnie może sobie zestaw złożyć, który da mu oszczędności (na dzień dzisiejszy) w okolicach 800-900zł na rok za cenę tego tańszego. Zapytaj kolegę Rapczyna, bo mi się już kłócić nie chce i ciągle przekonywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo jak byś miał 2 zwoje na mózgu więcej niż kalafior to byś się domyślił o co biega, choć pompiarzom trudno cokolwiek przetłumaczyć.

 

Myślę, że ostatni raz się wypowiem na temat solarów:

 

1) Jeszcze nie wyprodukowano takiego zestawu kolektorów słonecznych, który by w naszym klimacie działał przez cały rok z jednakową mocą.

2) Z pkt pierwszego od razu wynika, iż solary są dodatkiem pozwalającym obniżyć koszty przygotowania CWU a nie jedynym i słusznym źródłem ciepłej wody, bo w Polsce to nierealne.

3) Osobiście uważam, iż zastosowanie zbiornika 700l kompletnie mija się z celem, gdyż całe oszczędności zjedzą straty ciepła na zbiorniku.

4) Ponieważ jak już wspomniałem nie mamy równomiernego (w miesiącach) nasłonecznienia, więc uzysk energetyczny kolektorów w 80% przypada na ciepłe miesiące.

5) Dlatego proponowałem zestaw za maks 9tyś z 300l zbiornikiem, który w miesiącach ciepłych pozwoli przy takim zapotrzebowaniu na ciepłą wodę w ok 95% ją zapewnić. Pozostały okres to dodatkowe źródło grzania: gaz, kopciuch, kominek etc.

 

Reasumując zestaw za 19tyś wyprodukuje tyle ciepła ile użytkownik potrzebuje na cały rok, ale tylko w gorących miesiącach, czyli uśredniając latem będą zajebiste nadwyżki - trudno to sobie wydedukować?

 

Co do czytania ze zrozumieniem panie mpoplaw - to pisałem o zestawie złożonym z kolektorów płaskich, bo osobiście uważam że próżniowe choć większych uzysków przegrywają drastycznie cenowo.

 

Co do profesorków to znów problem czytania ze zrozumieniem i wypisywanie wybiórczych informacji przez pompiarzy:

1) Zobacz datę publikacji

2) Porównaj zapotrzebowania na energię tych 2 przypadków

3) Podstaw dzisiejsze ceny paliw

4) Przelicz...

 

Dobrze, że nie znalazłem publikacji sprzed 10 laty, bo to by dopiero były porównania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...