Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 295
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Liwko - czy ty mnie kuźwa masz za idiotę - nie wiem co to jest CWU?

Ja piszę o zużyciu ciepłej wody nie ogólnie.

Całkowite zużycie wody zimnej mamy na poziomie 17m3 na miesiąc. 9-10 zimnej reszta ciepłej.

Zdziwiony? Zacznij gotować na dwie rodziny, pozmywać naczynia, przynajmniej raz w tygodniu podłogi na mokro(w dużym domu), cała rodzina do kąpieli, mam siostrę niepełnosprawną, 1-2 automaty dziennie to norma...

Podlewanie ogródka to już inny licznik.

 

Ja wiem że można inaczej. U mnie we firmie też jest jeden gościu co zużywa na rodzinę 1,5m3 wody miesięcznie. Resztę szczegółów sobie i wam pozwolę oszczędzić....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po huk je kupiłeś?????By teraz biadolić ,że są do dupy??????????Sprzedaj je i nie pitol bo tu nie miejsce i czas na to.Szkoda mi ciebie .....kupiłem i są do dupy.matko córko.

To i tak lepsze podejście niż "kupiłem PCi, jest do dupy, ale przecież się nie przyznam, że popełniłem błąd i będę innym tłumaczyć, że PCi jest świetna i w ogóle".

Edytowane przez KrzysztofLis2
poprawka cytowania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i tak lepsze podejście niż "kupiłem PCi, jest do dupy, ale przecież się nie przyznam, że popełniłem błąd i będę innym tłumaczyć, że PCi jest świetna i w ogóle".

 

Podobnie jak z solarami i wszelkiej innej maści produktami, wszystko zależy od ceny. Nie zmienia to jednak faktu że Polska to nie Hiszpania, u nas trzeba jeszcze mieć czym grzać CO i w pozostałym czasie CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Liwko, piszesz, że branża nie idzie w dyskusję. Jasne bo te dyskusje czasami prowadzą do nikąd a na nie trzeba by życie stracić.

Wiesz dobrze, że jestem z branży i moje spojrzenie może być nie co zmanierowane. Ale wiesz dobrze, że się na tym jak i na innych forach nie reklamuję, więc wydaje mi się mogę zabrać glos.

Przede wszystkim trzeba wyraźnie zdefiniować pojęcie opłacalności

Jak wiesz, co dla jednych jest opłacalne dla innych nie i co do tego nie ma wątpliwości.

Jak wiesz instalacji solarnych nie montuje się tylko na nowych budynkach ale w przeważającej większości w już istniejących, gdzie jest już jakaś instalacja Cieplej Wody Użytkowej (CWU). Jeżeli instalacja Centralnego Ogrzewania (CO) jest na węgiel, miał, drewno – ogólnie na paliwo stałe to latem aby wykąpać się niestety trzeba ją zagrzać, czyli rozpalić w piecu (kominku). Czynnikiem decydującym przy założeniu instalacji solarnej jest w tym przypadku nie opłacalność a wygoda. No dobrze, powiesz czemu od razu nie wymienić kotła na Pompę Ciepła (PC). Raz ze względów finansowych bo co by tu nie mówić kolektory kosztują o wiele mniej niż pompa a czasami nie ma możliwości wykonania dolnego wymiennika. Podobnie dzieje się z użytkownikami oleju opałowego, ale tu masz rację trzeba wziąć ołówek i trzeba zrobić kalkulację nie tylko na dzisiaj ale również w przyszłość (wzrost ceny oleju). Jest też grupa osób, która wybiega trochę w przyszłość i wie, że ceny nośników energii będą o wiele większe jak przejdą na emeryturę gdzie na kolektory w chwili obecnej to jeszcze ich stać. Jest też grupa, nazywam ich EKO dla których czystość otaczającego powietrza ma pierwszorzędne znaczenie, można w chwili obecnej się z nich śmiać ale podejrzewam, że za pięć lat nie będzie nam do śmiechu. I nasza świadomość w dbałości o nasze najbliższe otoczenie będzie normą. Jeszcze inna grupa inwestorów ma takie zdanie, że ruskim nie będą płacić za gaz, co i czasami tu ma wyraz, ot chociażby nasz kolega yaiba83 anty-niemiec z którym się całkowicie zgadzam. Jest też i grupa jak kiedyś sam ją nazwałeś szpanerów mając tyle kasy to nie problem i patrząc na piękną dużą chałupę zazdrościmy im tego, też byśmy tak chcieli mieć. I na nic tłumaczenie ,że na pewno nie, ja bo zazdrość jest cechą ludzką każdego.

Można jeszcze by tu parę przykładów ale pewnie zrobiło by się nudnie.

Jak widzisz aspektów wyboru kolektorów jest wiele, te powyżej robione bez ołówka bo się złamał. Czy te wszystkie inne aspekty wyboru należy potępiać w czambuł, bo kalkulacja z ołówkiem jest jedynie słuszna?

Myślę, że jeżeli by Tobie wybudowali pod nosem elektrownię węglową a Ty byś miał możliwość wpłynięcia na to ile mniej węgla się tam spali jeżeli odbiorcy założą kolektory to zdanie odwraca się o 180 stopni a podejrzewam, że i PC były bite w czambuł.

Jeżeli postawić osiedle gdzie wszyscy mają PC to dopiero oszczędnie i ekologicznie i czysto a przy elektrowni niech inni mają syf i się trują.

I tak można by jeszcze długo.

Kończąc, opłacalność ma wiele twarzy i to trzeba też brać też pod uwagę.

Pozdrawiam.

Witold

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka postów wyżej napisałem że tych co już się wybudowali i mają piece na paliwo stałe i chcą mieć solary dla wygody mogę jeszcze zrozumieć choć często przy nie dużym zużyciu 1-2 osoby lepiej by było grzać tę wodę zwyczajnie prądem. Mając dwie taryfy to nawet dla 3 osób by nie było problemem. Jeżeli ktoś jest podłączony do gazu to musiałby mieć bardzo duże zużycie CWU by mu się to opłacało.

Nigdy nigdzie nie napisałem że należy zmieniać już istniejący system ale wielokrotnie pisałem że przed podjęciem budowy warto trochę poczytać i podjąć dobrą decyzję. Dla mnie łączenie czegokolwiek+solary w nowo budowanych domach w 99% przypadków nie ma nic wspólnego z opłacalnością a przecież o tym tu dyskutujemy. Wszyscy wszędzie piszą jakie to PC drogie a potem budują kotłownie, kominy, składy na opał, czasami piwnice i montują solary bo mówią że tak jest taniej! Albo mówią że pompa nie dogrzeje i że jest droga w utrzymaniu, i że serwis pewnie drogi trzeba go co roku robić, i że glikol trzeba wymieniać , i że diabeł w środku siedzi itd, itd. Trzeba ludzi uświadamiać, pomagać, pomóc policzyć. Dla jednego takie rozwiązanie będzie dobre, dla drugiego inne ale nie potrafiłbym sprzedawać solarów ludziom i wciskać i kit w większości przypadków, nie umiałbym im spojrzeć w oczy. Co innego jak ktoś powie że chce je tylko dla komfortu latem i nie interesują go żadne wyliczenia to ok, jego cyrk, jego małpy.

Kończę dyskusję na ten temat. Będę odnosił się tylko do konkretnych przypadków i pomagał w podjęciu decyzji jeszcze przed zakupem a najlepiej przed budową.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Będę odnosił się tylko do konkretnych przypadków i pomagał w podjęciu decyzji jeszcze przed zakupem a najlepiej przed budową.

Pzdr

No to myślę, że nie mogłem trafić lepiej.

Co prawda budynek już stoi od dwóch lat i na początku myślałem o PC. Z kotłowni porobiłem przepusty przez fundamenty dla rur do dolnego wymiennika. Instalację w razie co przerobić to dla mnie nie problem. Instalacja jest opomiarowana, więc wiem ile zużywam ciepła w sezonie grzewczym a jest to ok. 40 GJ. Dół podłogówka, góra grzejniki nie co przewymiarowane. Zbiornik na ciepłą wodę 600 litrów, rodzina 5 osób (4 dorosłe i wnusio). W sumie jest tego 130m2. Instalacja 3 fazy doprowadzona do kotłowni. Ponieważ teraz palę drewnem w kozie to czasem żona się wkurza jak trochę dymu uleci. I jednak muszę się liczyć, że prędzej czy później zmiana sposobu ogrzewania mnie czeka a znając upierdliwość jednak prędzej. W ubiegłym sezonie spaliłem ok. 11m3 drewna za kwotę 1540zł. obecnie będzie chyba podobnie.

Myślę, że jest to konkretny przypadek (mój a nie jakiś wirtualny) więc proszę pomóż mi podjąć decyzję.

pozdrawiam, wdzięczny z pomoc.

Witold

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.......... Co innego jak ktoś powie że chce je tylko dla komfortu latem i nie interesują go żadne wyliczenia to ok, jego cyrk, jego małpy.

Kończę dyskusję na ten temat. Będę odnosił się tylko do konkretnych przypadków i pomagał w podjęciu decyzji jeszcze przed zakupem a najlepiej przed budową.

Pzdr

 

No nareszcie.Ale długo kazałeś czekać. Załóż oddzielny topik np pod tytułem już tu znanym

 

"Ja liwko pomogę ,doradzę czy zakup solarów w 21 wieku to opłacalna inwestycja."itp..nie zapominając o dopisku.......dotyczy to nowych inwestorów ,którzy stoją przed takim dylematem.Zostaw w spokoju tych którzy mają solary i po swojemu się z nich cieszą i spokojnie czekają aż minie okres gwarancyjny i trzeba będzie je znacznie drożej serwisować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a próbowałeś przeczytać co ja tam w tym linku napisałem ?? tam masz wszystko szczegółowo wyjaśnione

 

PS na dachu mam już założone uchwyty pod solar, tylko czy jest sens ci wskazać wątek w którym pisze po co to zrobiłem ?? pewnie tez go nie przeczytasz a od razu zmieszasz mnie z błotem bo łatwiej od razu osądzić niż spróbować zrozumieć

 

 

Skoro można nie na temat to i ja skorzystam.Jak napisałem,że zużywam 5m3 gazu na dobę to larum.Jak napisałem ,że mam smolucha (KZPŁW) i PG i solary to jestem głupek itp,że inwestycja nie trafiona,beznadziejna itd.Tłumacząc ,że taki "układ pozyskiwania ciepła"u mnie trwa to też lipa,syf ....bo mądrale inaczej twierdza ,że kasa wydana niepotrzebnie itd.To co mam ku.....a teraz zrobić by sprostać takim jak pan li czy pan eniu???Mam pól chałupy zrujnować po to by zmienić proces ogrzewania domu i CO i CWU.Napisać i dokładnie wyliczyć po to by jeden jak i drugi pan oznajmili ogółowi ,że i tak w domu mam wszystko do dupy.W pewnym momencie swojego życia .. nazwę go "budowlanego" człowiek staje przed bardzo ważną próbą ..co zrobić by w domku panował spokój a nie chaos,by wszystkie elementy były odpowiednio dobrane i dopasowane.Gdzie byli panowie Li i eniu jak zaczynałem budowanie upragnionego domku???Gdzie???Dlaczego wtedy nikt nie rozprawiał tak jak tu i teraz nad zasadnością wkomponowania w domek solarow,KZPŁW,PC,PG,pieca akumulacyjnego,pieców-kotłów na inne paliwa stale itp.Odezwie się taki jeden z drugim i myśli ,że tych biedaków co wpier.... kasę na darmo ....co uszczęśliwią???Nie!!! zdołują po to by pokazać ,że im się udało,że dostąpili takiego nagłego olśnienia by nawracać ludzi by nie popełniali błędów.Pytam o jakich ludzi oni walczą???Pitolenie ,że ja mam PC i ,że solary to lipa dla inwestorów z dłuższym stażem jest żenujące i nie na miejscu ,miast pokazać lub przynajmniej spróbować wskazać sposób na wyjście z tego dola a nie za każdym razem stawiać na piedestał swoje superowskie osiągnięcia.Mam taki układ w domu i kur...nie wiem jak go zmienić.Jak się nasłucham tych mistrzów to mam ochotę kupić c4 pizdn....i mieć ze łba.Ale czy to jest wyjście............???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co yaiba83 pisał to on jeszcze nie ma solarów, a poza tym skoro panie nikt temat brzmi... to próbujemy tu opisać ich opłacalność lub nie, więc co cię dziwi że część z nas po nich jedzie a część chwali? Zdołowałeś się? Mamy tu tylko pisać tak by tyś był zadowolony i broń Boże się nie obraził. Jeżeli jesteś użytkownikiem to opisz tu zalety jak i wady solarów i czy według ciebie opłaca się w nie inwestować czy lepiej grzać grzałką. Napisz coś o tych co mają domy i o tych co chcą się dopiero budować. Poradź i jednym i drugim kiedy warto a kiedy nie warto pchać się w panele. O tym pisz a nie o mojej PC. Ja na szczęście nie posłuchałem doradców ode mnie z "wioski" tylko czytałem to forum kilka lat przed budową. Skora ja czytałem to i pewnie wielu innych zanim się zacznie budować zbiera wszelkie informacje od tęgich głów FM. Nigdy nie pisałem że nie popełniłem błędów, błędy zawsze się zdarzą szczególnie gdy budujesz pierwszy dom ale po to się czyta by tych błędów było jak najmniej.

Skoro yaiba83 ma tak duże zużycie CWU to może i przy gazie mu się to opłacać ale sam o tym pisząc tylko potwierdził że wyjątek potwierdza regułę. W większości przypadków to chybiona inwestycja.

także panie nikt, nie obrażaj się tylko pisz na temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co yaiba83 pisał to on jeszcze nie ma solarów, a poza tym skoro panie nikt temat brzmi... to próbujemy tu opisać ich opłacalność lub nie, więc co cię dziwi że część z nas po nich jedzie a część chwali? Zdołowałeś się? Mamy tu tylko pisać tak by tyś był zadowolony i broń Boże się nie obraził. Jeżeli jesteś użytkownikiem to opisz tu zalety jak i wady solarów i czy według ciebie opłaca się w nie inwestować czy lepiej grzać grzałką. Napisz coś o tych co mają domy i o tych co chcą się dopiero budować. Poradź i jednym i drugim kiedy warto a kiedy nie warto pchać się w panele. O tym pisz a nie o mojej PC. Ja na szczęście nie posłuchałem doradców ode mnie z "wioski" tylko czytałem to forum kilka lat przed budową. Skora ja czytałem to i pewnie wielu innych zanim się zacznie budować zbiera wszelkie informacje od tęgich głów FM. Nigdy nie pisałem że nie popełniłem błędów, błędy zawsze się zdarzą szczególnie gdy budujesz pierwszy dom ale po to się czyta by tych błędów było jak najmniej.

Skoro yaiba83 ma tak duże zużycie CWU to może i przy gazie mu się to opłacać ale sam o tym pisząc tylko potwierdził że wyjątek potwierdza regułę. W większości przypadków to chybiona inwestycja.

także panie nikt, nie obrażaj się tylko pisz na temat.

 

 

Ok bo to do niczego nie prowadzi a topik rzeczywiście o czym innym.

 

Mam w domu solary firmy Hewalex.Próżniowo rurowe.Gdy budowałem dom teściowa powiedziała mi ,że dołoży się do tej inwestycji.Dużo czytałem ,że basen można wspomagać ,że w lecie można mieć komfort w zużyciu cieplej wody bez wspomagania się PG,że nawet jak lato będzie mało słoneczne to inwestycja i tak będzie trafiona,że można kumulować ciepło z solarów w dodatkowym ZCWU,że będą dotacje tylko dotknąć,że można się dzielić z sąsiadem ciepłą wodą i na tym zarabiać,że solary w zimie będą grzały CO,podłogówkę,CWU choćby miało to trwać od czasu do czasu,że serwis jest nie drogi,że można opcjonalnie mieć podgrzewanie wjazdu na posesji,że gdy na dworze jest parno a słońce za chmurami to i tak ZCWU także odbiera ciepło,że solary zwrócą się za około 6-ść lat(wcześniej opisano to w topikach),że wreszcie są łatwe w montażu i nie trzeba przy tym wielkich mecyi z podłączeniem(kopania dołów,rowów,podłączania dodatkowych urządzeń itp.

 

Wychodząc na przeciw panu li by tak jak to sugeruje ostrzec tych którzy stoją przed decyzją czy solary się opłacają czy nie powiem ,że dla tych którzy je posiadają ,opłacalność ich jest w stopniu umiarkowanym.Dla przyszłych inwestorów gdy są w ich gminach dotowane także w stopniu umiarkowanym inwestycja jest opłacalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy przypadek powinno się rozpatrywać indywidualnie. Nie można pisać że
Dla przyszłych inwestorów gdy są w ich gminach dotowane także w stopniu umiarkowanym inwestycja jest opłacalna.
bo dla jednych będzie to opłacalne a dla inny nie. Nie można tego generalizować. Przyszłym inwestorom trzeba liczyć nie tylko solary ale cały system CO i CWU bo tak należy to rozpatrywać bo tak jak to już wiele razy pisałem solary są tylko dodatkiem do czegoś bez czego się nie obędziemy. Pytanie co to będzie? Pytanie czy bezobsługowe, pytanie ile będzie kosztować przygotowanie CWU przez dany system, przewidywane zużycie CWU? Nie chwalmy tylko dlatego że coś sami posiadamy ale piszmy jak dzisiaj byśmy to i owo wykonali. Czytają to przecież ludzie którzy co dopiero myślą o budowie i im należy się wiedza poparta liczbami i własnym doświadczeniem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy przypadek powinno się rozpatrywać indywidualnie. Nie można pisać że bo dla jednych będzie to opłacalne a dla inny nie. Nie można tego generalizować. Przyszłym inwestorom trzeba liczyć nie tylko solary ale cały system CO i CWU bo tak należy to rozpatrywać bo tak jak to już wiele razy pisałem solary są tylko dodatkiem do czegoś bez czego się nie obędziemy. Pytanie co to będzie? Pytanie czy bezobsługowe, pytanie ile będzie kosztować przygotowanie CWU przez dany system, przewidywane zużycie CWU? Nie chwalmy tylko dlatego że coś sami posiadamy ale piszmy jak dzisiaj byśmy to i owo wykonali. Czytają to przecież ludzie którzy co dopiero myślą o budowie i im należy się wiedza poparta liczbami i własnym doświadczeniem.

 

Nijak nie wiem jak ci dogodzić.Przecież napisałem ,że solary można wykorzystywać na wiele sposób.Niech przyszły inwestor wyciąga wnioski niech pyta co to pan "X" z nimi robi w domciu.Jeśli nawet dam tu na FM pewne moje wyliczenia to wiesz co z tym zrobisz???li??? Zanegujesz to ,przebarwisz i odniesiesz się do ...teraz to chyba już porzekadła.."

 

Nie można pisać że bo dla jednych będzie to opłacalne a dla inny nie. Nie można tego generalizować. Przyszłym inwestorom trzeba liczyć nie tylko solary ale cały system CO i CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy przypadek powinno się rozpatrywać indywidualnie. Nie można pisać że bo dla jednych będzie to opłacalne a dla inny nie. Nie można tego generalizować. Przyszłym inwestorom trzeba liczyć nie tylko solary ale cały system CO i CWU bo tak należy to rozpatrywać bo tak jak to już wiele razy pisałem solary są tylko dodatkiem do czegoś bez czego się nie obędziemy. Pytanie co to będzie? Pytanie czy bezobsługowe, pytanie ile będzie kosztować przygotowanie CWU przez dany system, przewidywane zużycie CWU? Nie chwalmy tylko dlatego że coś sami posiadamy ale piszmy jak dzisiaj byśmy to i owo wykonali. Czytają to przecież ludzie którzy co dopiero myślą o budowie i im należy się wiedza poparta liczbami i własnym doświadczeniem.

a może jeśli ktoś posiaa jakiś układ z solarami to opisze dokłanie ile wydał co pośiada jakie koszta tęperatura m2 domu poprostu pełna analiza podam taki przykła 4 miesiące temu demontowałem gostkowi 2 płaskie kolektory kture odkupiłem za śmieszne pieniądze i on mi nawija jaki to szajs bo tylko przez okres letni daja rade badziewie i wogule kicha niechciało misię gostka przekonywać no bo karzdy wie najlepiej i ze dach jego miał około 23-26 stopni o godzinie 13 jusz były lekko przycienione no ale solary to szajs a innamu właśnie te sprzedałem załorzyłem i zadowolony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...