Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

mpoplaw - jak dobrze poszukasz w moich poprzednich postach to tam już tłumaczyłem dlaczego, może nie pomijam, ale ten koszt jest zdecydowanie mniejszy. Nie chce mi się już po raz kolejny pisać.

 

Jakbyś nie był taki mądrala i czytał uważnie to byś się doczytał 50 w pesymistycznym przypadku do nawet 60 jak chcesz liczyć kompletny uzysk (może nie idealnie ciepłą wodę, ale to co piec będzie mniej dogrzewał).

 

Jakie straty? - pomyśl logicznie czym różni się zbiornik 300l od 1600l, dla ciebie pewnie niczym. Dla mnie podstawowa różnica pomiędzy nimi to wysokość i średnica, co za tym idzie? Większa powierzchnia oddawania ciepła. Pomimo tego, iż zbiornik jest izolowany to i tak przez piankę zawsze cosik ucieknie. Większa powierzchnia dla mnie równa się większa strata do otoczenia. Chyba, że będziesz porównywał 300l nieocieplone z 1600l ocieplonego ale chyba nikt głupi nie jest i nie odważy się na takie porównanie.

 

Na innym forum był koleś co do 300l zbiornika podłączył jeszcze 1000l bufora CO i się dziwił, że jego pompa ciepła teoretycznie (wg wyliczeń) powinna wygrzać zbiorniki w ok 6 - 8 godzin. Po 12 godzinach miał kiepską połowę z tego co powinno być. Powód? Część mocy pompy była na bieżąco zużywana przez straty zbiornika 1000l i choć z 300l nie było problemu tysiącowi nie dawała rady. Pytanie DLACZEGO??????

Dla mnie odpowiedź jest jasna - czekam na twoje uzasadnienie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 295
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Bo jak byś miał 2 zwoje na mózgu więcej niż kalafior to byś się domyślił o co biega, choć pompiarzom trudno cokolwiek przetłumaczyć.

 

Myślę, że ostatni raz się wypowiem na temat solarów:

 

1) Jeszcze nie wyprodukowano takiego zestawu kolektorów słonecznych, który by w naszym klimacie działał przez cały rok z jednakową mocą.

2) Z pkt pierwszego od razu wynika, iż solary są dodatkiem pozwalającym obniżyć koszty przygotowania CWU a nie jedynym i słusznym źródłem ciepłej wody, bo w Polsce to nierealne.

3) Osobiście uważam, iż zastosowanie zbiornika 700l kompletnie mija się z celem, gdyż całe oszczędności zjedzą straty ciepła na zbiorniku.

4) Ponieważ jak już wspomniałem nie mamy równomiernego (w miesiącach) nasłonecznienia, więc uzysk energetyczny kolektorów w 80% przypada na ciepłe miesiące.

5) Dlatego proponowałem zestaw za maks 9tyś z 300l zbiornikiem, który w miesiącach ciepłych pozwoli przy takim zapotrzebowaniu na ciepłą wodę w ok 95% ją zapewnić. Pozostały okres to dodatkowe źródło grzania: gaz, kopciuch, kominek etc.

 

Reasumując zestaw za 19tyś wyprodukuje tyle ciepła ile użytkownik potrzebuje na cały rok, ale tylko w gorących miesiącach, czyli uśredniając latem będą zajebiste nadwyżki - trudno to sobie wydedukować?

 

Co do czytania ze zrozumieniem panie mpoplaw - to pisałem o zestawie złożonym z kolektorów płaskich, bo osobiście uważam że próżniowe choć większych uzysków przegrywają drastycznie cenowo.

 

Co do profesorków to znów problem czytania ze zrozumieniem i wypisywanie wybiórczych informacji przez pompiarzy:

1) Zobacz datę publikacji

2) Porównaj zapotrzebowania na energię tych 2 przypadków

3) Podstaw dzisiejsze ceny paliw

4) Przelicz...

 

Dobrze, że nie znalazłem publikacji sprzed 10 laty, bo to by dopiero były porównania...

 

Komu ty to tłumaczysz.Taki miły się dla nich zrobiłeś a te manekiny znowu swoje.Chciałeś im ulec w konfrontacji PC a solary???Matko córko nie poddawaj się choćby mnie jastszomb nazywał trollem zawsze będę za solarami i wszystkim będę im je polecał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie, planuję 1600L bufor do kotła, który będzie tez miał wężownice od solara

 

z łaski swojej to jest forum budowlane, a nie serwis randkowy, czy jakaś czateria, swoje bajki o 60% wydajności zachowaj sobie dla naiwnych przedszkolaków które łykają wszystko od razu bez krztyny krytycyzmu, pokaż w realnym świecie na konkretnym przykładzie jak to rachunki za CWU spadły o 60% na solarze za 8 tyś

 

moje panele od 2 miesięcy nie dały nic konkretnego, a patrząc wstecz na zeszłą zimę mogę się już teraz założyć że dopiero w marcu coś się tam pojawi, może przyjedziesz do mnie przy jakiejś okazji i wytłumaczysz moim panelom że powinny coś dawać bo zgodnie z twoim teoretyzowaniem coś powinno tam przecież być

 

co do zbiorników, przy takiej samej ilości energii straty będą identyczne bez względu na rozmiar dzięki zjawisku inwersji temperatur, mówiąc naukowo, strata ciepła dla większego zbiornika nie rośnie liniowo tylko logarytmicznie, a jeśli solar da mi więcej za darmo to sobie to zgromadzę i nie będzie mi żal jak to ciepełko się zmarnuje, to i tak lepiej niż od razu puścić w gwizdek nadmiar energii

 

bajki o 60% wydajności zachowaj sobie dla naiwnych przedszkolaków które łykają wszystko od razu bez krztyny krytycyzmu, pokaż w realnym świecie na konkretnym przykładzie jak to rachunki za CWU spadły o 60% na solarze za 8 tyś

 

a jak ci to wytłumaczyć skoro masz solary i ci nie pracują.Masz mebel na dachu?Po jasnego juhasa je kupiłeś i zamontowałeś??????Po to by doszukiwać się tu na FM słuszności czy solar czy PC czy inne źródło?????Zdemontuj je i ciesz się chwilą ,że popełniłeś kardynalny błąd przy ich zakupie.Zainstaluj bardziej intratny system i ciesz się ,że płacisz małe rachunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak ci to wytłumaczyć skoro masz solary i ci nie pracują.Masz mebel na dachu?Po jasnego juhasa je kupiłeś i zamontowałeś??????Po to by doszukiwać się tu na FM słuszności czy solar czy PC czy inne źródło?????Zdemontuj je i ciesz się chwilą ,że popełniłeś kardynalny błąd przy ich zakupie.Zainstaluj bardziej intratny system i ciesz się ,że płacisz małe rachunki.

Skoro nie potrafisz tego wytłumaczyć, to po co w ogóle piszesz?

Potwierdzam w pełni to co napisał mpoplaw. Też mam zamontowane kolektory słoneczne - 2 panele płaskie. U mnie mają one niewielki sens, bo miesięczny koszt przygotowania ciepłej wody nie przekracza u mnie 20zł (mam pompę ciepła). Dlaczego je zamontowałem? Chociażby po to, aby móc wyrobić sobie na ich temat własne zdanie. Jest to istotne, bo zajmuję się zawodowo budownictwem energooszczędnym. Trudno byłoby mi przekonać moich klientów do konkretnych rozwiązań, gdybym ich nie znał z praktyki. U mnie koszt kolektorów słonecznych wraz z montażem pokryła dotacja. Mogę więc napisać, że mam je za darmo.

Być może za jakiś czas je zdemontuję i sprzedam po okazyjnej cenie komuś, u kogo ich zastosowanie będzie miało większy sens (np. komuś, kto do tego przygotowania ciepłej wody używa kotła na paliwo stałe - pozwoli mu to na kilkumiesięczny odpoczynek od "przyjemności" podtrzymywania "domowego ogniska").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie potrafisz tego wytłumaczyć, to po co w ogóle piszesz?

Potwierdzam w pełni to co napisał mpoplaw. Też mam zamontowane kolektory słoneczne - 2 panele płaskie. U mnie mają one niewielki sens, bo miesięczny koszt przygotowania ciepłej wody nie przekracza u mnie 20zł (mam pompę ciepła). Dlaczego je zamontowałem? Chociażby po to, aby móc wyrobić sobie na ich temat własne zdanie. Jest to istotne, bo zajmuję się zawodowo budownictwem energooszczędnym. Trudno byłoby mi przekonać moich klientów do konkretnych rozwiązań, gdybym ich nie znał z praktyki. U mnie koszt kolektorów słonecznych wraz z montażem pokryła dotacja. Mogę więc napisać, że mam je za darmo.

Być może za jakiś czas je zdemontuję i sprzedam po okazyjnej cenie komuś, u kogo ich zastosowanie będzie miało większy sens (np. komuś, kto do tego przygotowania ciepłej wody używa kotła na paliwo stałe - pozwoli mu to na kilkumiesięczny odpoczynek od "przyjemności" podtrzymywania "domowego ogniska").

 

 

 

w lecie jak na dworze +50 stC grzeje centralne w pomieszczeniu gdzie jest pralnia.Gacie mi schną szybciej.To jest jasne co napisałem?

 

 

A czytałeś co pisałem na temat solarów????Kurna tłumaczyłem. i jestem za solarami próżniowo-rurowymi.Trzy miesiące a nawet cztery w ciągu roku to zysk nie mały,Jak napisałem ,że mam je za fri tak prawie jak ty ze swoją dotacją ,to wielkie halo bo po co mi one jak i tak są do dupy w porównaniu do PC.Kto tu troluje....Zamontowałeś solary dla klienta rozumie.Wszystko tak robisz???KZPŁW na fali to montujesz kominki.PG nowej generacji z super elektroniką to go kupujesz,piec -śmieciuch na wszystko to go kupujesz by sprostać potencjalnemu klientowi?To ma większy sens???????????????

 

bo zajmuję się zawodowo budownictwem energooszczędnym.

Jakie zrobisz zestawienie w ogólnym zarysie jakie źródło pozyskiwania energii jest energo-oszczędne.??Słucham.

Edytowane przez niktspecjalny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w lecie jak na dworze +50 stC grzeje centralne w pomieszczeniu gdzie jest pralnia.Gacie mi schną szybciej.To jest jasne co napisałem?

Też mam podobne rozwiązania - podgrzewacz ciepłej wody używam do zasilania grzejnika-suszarki w łazience. Podgrzewacz ten współpracuje z pompą ciepła, ale także z kolektorami słonecznymi. Latem będę ten grzejnik prawdopodobnie wyłączał, ale zostaje jeszcze wiosna i jesień, kiedy trochę tego taniego ciepła ze słońca wykorzystam :).

A czytałeś co pisałem na temat solarów????Kurna tłumaczyłem. i jestem za solarami próżniowo-rurowymi.Trzy miesiące a nawet cztery w ciągu roku to zysk nie mały,Jak napisałem ,że mam je za fri tak prawie jak ty ze swoją dotacją ,to wielkie halo bo po co mi one jak i tak są do dupy w porównaniu do PC.Kto tu troluje....

Nie jestem Twoim fanem i pewnie wszystkich Twoich postów nie czytałem. Owszem kolektory próżniowe mozna wykorzystywać przez dłuższy okres w roku, ale czy rzeczywiście tak wielkie ilości ciepła w tym okresie wyprodukują? Tak się składa, że w zimie panują nie tylko niskie temperatury (granicą stosowania kolektorów płaskich jest róznica temperatur pomiędzy absorberem i powietrzem zewnętrznym rzędu 40-50K - przy tej różnicy ilość traconej energii równoważy ilość energii pozyskanej ze słońca, przy kolektorach próżniowych różnica ta może być znacznie większa), ale także dzień jest znacznie krótszy, słońce jest bardzo nisko nad horyzontem i przez większość dnia występuje zamglenie lub zachmurzenie. Do tego dochodzi śnieg leżący na kolektorach (wiem, można je regularnie odśnieżać, tylko czy warto?). W takich warunkach ilość dostarczonej przez kolektory energii jest minimalna. Masz może ciepłomierz, który pokazuje ilość wyprodukowanej przez kolektory słoneczne energii w poszczególnych miesiącach? On pokazałby całą prawdę.

Zamontowałeś solary dla klienta rozumie.Wszystko tak robisz???KZPŁW na fali to montujesz kominki.PG nowej generacji z super elektroniką to go kupujesz,piec -śmieciuch na wszystko to go kupujesz by sprostać potencjalnemu klientowi?To ma większy sens???????????????

 

Jakie zrobisz zestawienie w ogólnym zarysie jakie źródło pozyskiwania energii jest energo-oszczędne.??Słucham.

Zamontowałem kolektory u siebie, z powodów, o których pisałem wcześniej.

Klientowi potrafię, chociażby na podstawie własnego doświadczenia, pokazać, czy takie rozwiązanie będzie dla niego korzystne. Niekiedy jest to dobre rozwiązanie, np. tam, gdzie dużo więcej cwu zużywa się latem (np. ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty).

Nie wszystkie rozwiązania są sensowne w budynkach energooszczędnych, którymi się głównie zajmuję.

Zestawienie zrobię przy innej okazji ;), i to raczej w wątku o domach energooszczędnych, a nie tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mpoplaw - ty chyba naprawdę próbujesz gwiazdorzyć wśród niewiedzących, a Liwko ino przyklaskuje...

 

Wzór na obliczanie strat ciepła zbiorników:

http://upload.wikimedia.org/math/8/3/1/8317f8100e930a1bede21f3e4026884d.png

 

gdzie:

 

* P - moc całkowita potrzebna do skompensowania strat ciepła [W]

* tu - temperatura utrzymania medium [°C]

* ta - minimalna temperatura otoczenia [°C]

* λ - współczynnik przewodności cieplnej izolacji termicznej [W/mK]

* A - powierzchnia zbiornika [m²]

* d - zalecana grubość izolacji [m]

* E - współczynnik bezpieczeństwa (wg rekomendacji np. 1,28 dla przewodów samoregulujących, 1,36 dla przewodów sektorowych)

 

Źródło wikipedia...

 

Dla naprawdę ograniczonych wartość ułamka jest tym większa im większa wartość licznika i odwrotnie proporcjonalna do mianownika.

 

Co z tego wynika? Jeżeli weźmiemy 2 zbiorniki o takiej samej izolacji, więc mianownik się nam nie zmieni, zatem wartość ułamka będzie zależna od licznika.

Jak będziesz miał większy zbiornik to i będziesz miał większą powierzchnię czyli nasze A, zatem P dla dużego zbiornika będzie większe.

 

Tak trudno to pojąć???

 

A że się już wkurzyłem to na dobitkę proszę szanownych forumowiczów o wpisanie do googla lub innej przeglądarki hasło "inwersja temperarut" i zobaczcie o czym koleś pisze.

 

Dodatkowo przeczytaj jeszcze raz co napisałeś:

co do zbiorników, przy takiej samej ilości energii straty będą identyczne bez względu na rozmiar dzięki zjawisku inwersji temperatur, mówiąc naukowo, strata ciepła dla większego zbiornika nie rośnie liniowo tylko logarytmicznie...

Łosiu jeden gdyby nawet tak było to zmiana liniowa to np taka:

1,2,3,4,5...

logarytmincza

1,10,100,1000

Ty masz świadomość jakich ty pojęć używasz? Piszesz wierutne bzdury i tylko niedouczeni ci przyklaskując... Bez obrazy, ale na stek bzdur musiałem zareagować.

 

Co do gwizdka dlatego zaproponowałem mniejszy zestaw, ale dalsze tłumaczenie to już widzę że nie ma najmniejszego sensu, bo zaraz mi udowodnicie jak życie seksualne mrówek wpływa na pozyskiwanie energii...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mpoplaw - ty chyba naprawdę próbujesz gwiazdorzyć wśród niewiedzących, a Liwko ino przyklaskuje...

 

Wzór na obliczanie strat ciepła zbiorników:

http://upload.wikimedia.org/math/8/3/1/8317f8100e930a1bede21f3e4026884d.png

 

gdzie:

 

* P - moc całkowita potrzebna do skompensowania strat ciepła [W]

* tu - temperatura utrzymania medium [°C]

* ta - minimalna temperatura otoczenia [°C]

* λ - współczynnik przewodności cieplnej izolacji termicznej [W/mK]

* A - powierzchnia zbiornika [m²]

* d - zalecana grubość izolacji [m]

* E - współczynnik bezpieczeństwa (wg rekomendacji np. 1,28 dla przewodów samoregulujących, 1,36 dla przewodów sektorowych)

 

Źródło wikipedia...

 

Dla naprawdę ograniczonych wartość ułamka jest tym większa im większa wartość licznika i odwrotnie proporcjonalna do mianownika.

 

Co z tego wynika? Jeżeli weźmiemy 2 zbiorniki o takiej samej izolacji, więc mianownik się nam nie zmieni, zatem wartość ułamka będzie zależna od licznika.

Jak będziesz miał większy zbiornik to i będziesz miał większą powierzchnię czyli nasze A, zatem P dla dużego zbiornika będzie większe.

 

Tak trudno to pojąć???

 

A że się już wkurzyłem to na dobitkę proszę szanownych forumowiczów o wpisanie do googla lub innej przeglądarki hasło "inwersja temperarut" i zobaczcie o czym koleś pisze.

 

Dodatkowo przeczytaj jeszcze raz co napisałeś:

 

Łosiu jeden gdyby nawet tak było to zmiana liniowa to np taka:

1,2,3,4,5...

logarytmincza

1,10,100,1000

Ty masz świadomość jakich ty pojęć używasz? Piszesz wierutne bzdury i tylko niedouczeni ci przyklaskując... Bez obrazy, ale na stek bzdur musiałem zareagować.

 

Co do gwizdka dlatego zaproponowałem mniejszy zestaw, ale dalsze tłumaczenie to już widzę że nie ma najmniejszego sensu, bo zaraz mi udowodnicie jak życie seksualne mrówek wpływa na pozyskiwanie energii...

 

Pozdrawiam

 

dlaczego nie okrzykniemy ich trollami?Przecież to jest na miejscu tak komuś przypierniczyć.

 

Zamontowałem kolektory u siebie, z powodów, o których pisałem wcześniej.

 

To ja sobie nie mogę zamontować solarów z powodów ,które jasno przedstawiłem????Panów od PC pogięło.

 

Nie jestem Twoim fanem i pewnie wszystkich Twoich postów nie czytałem. Owszem kolektory próżniowe mozna wykorzystywać przez dłuższy okres w roku,

 

Nie bądź nim i ich nie czytaj twoja wola we wolnym kraju żyjesz, bo mi to tika, ale bądź obiektywny w tym co piszą o PC i solarach...Kur....obiektywny...nie nakręcony.

 

Opiszę wkrótce moje solary i ich działanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem Twoim fanem i pewnie wszystkich Twoich postów nie czytałem. Owszem kolektory próżniowe mozna wykorzystywać przez dłuższy okres w roku, ale czy rzeczywiście tak wielkie ilości ciepła w tym okresie wyprodukują?

 

HenoK Czy my czasem dyskusji nie sprowadzamy do "produkcji brojlerów"?Żeby dyskutować trzeba się czymś podpierać w wątku.Skoro mam w domu KZPŁW,PG i solary i wszystko działa systemem zgodnym ze sztuką to wytłumacz mi czy według ciebie solary mi się opłacają czy nie?Zapewne nie będziesz wiedział bo moje solarki to dopełniacz w całym tym systemie.Do..peł..niacz.Przykładowo.Jeśli na dworze jest -20 stC i świeci piękne słonko a solary mam wpięte w oba układy(CO i CWU) to mam zysk jednodniowy czy nie?.Wyprodukowałem energie cieplną dzięki nim czy nie? Podłogę mam ciepłą czy nie?ZCWU 350 l osiągną temp.min 45 stC czy nie?Zadziałało to bezobsługowo czy nie?Co dało odebranie jednodniowe tej energii mojemu systemowi wiesz czy nie?Pozostawiły ciepły układ tak jak i CO i CWU i teraz by to w 100% wykorzystać a na niebie nie mam już mojego dawcy włączam KZPŁW.Jak myślisz czy rozpalenie w nim dzięki jednodniowej pracy solarów pomogło mu w czymś?Jeśli nie wiesz to ci podpowiem .Zużyłem mniej paliwa by optymalnie wszedł na "obroty"Więc pytam.Czy solar w tym przypadku mi się opłaca?Mam siąść z długopisem i kartką i podać do wiadomości publicznej obliczenia które wyraźnie wskazują ,że w skali roku solar się mi sprawdził czy nie?Dla mnie sprawdził się.Bo dał ciepło mojemu domowi i zasobnikowi ciepłej wody.

 

zapomniałem dodać.PG jest alternatywnym źródłem pozyskiwania energii u mnie w domu na równi z KZPŁW czyli jest słonko w zimie..... solar współpracuje z KZPŁW. lub solar plus PG. Opłaca mi się go teraz demontować tak jak ty w niedalekiej przyszłości chcesz zrobić czy nie?

Edytowane przez niktspecjalny
.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W afekcie strzeliłem gafę i widzę, że już nie zdążyłem poprawić.

 

Naturalnie pomyliłem zmiany logarytmiczne z wykładniczymi to odszczekuje i przepraszam. Nie boję się przyznać do błędu.

 

Co do bufora 1000l po pierwsze nie widzę żadnego wzoru, chyba że znów jestem przemęczony.

Wykresy przedstawiają ładowanie, spadki napięć tylko dla jednego zbiornika.

Aby móc się cokolwiek wypowiedzieć trzeba by było zobaczyć porównanie 2 pomiarów z 2 różnych zbiorników.

 

Póki co tamten gościu wali ocieplenia niemiłosiernie wiele na te swoje 1000l....

Edytowane przez yaiba83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja mama zawsze mówiła: nie dyskutuj z głupkami, bo cię najpierw zniżą do swojego poziomu a potem pokonają doświadczeniem... no i poległem, mówię pass

 

mpoplaw - zajrzyj na stronę firmy Sonergo - ich płaskie kolektory nawet dzisiaj działają, może nie tak efektywnie jakbyśmy sobie życzyli, ale już działają. Niech się wypowiedzą użytkownicy jak działają próżniówki przy takiej pogodzie....

Powiedz mi jakiej firmy i model masz ty te twoje kolektory, skoro nie działają?

Mam wrażenie, że chyba jakieś z wątku "tymi ręcami robionymi" czy "kolektor za 1500"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem gdzie ty mieszkasz ale ja od prawie 3 miesięcy nie widziałem słońca, a moje panele w praktyce zapadły w sen zimowy i mając na uwadze zeszłą zimę obudzą się najpewniej dopiero w marcu

 

reasumując te słoneczne dni w zimie to tylko pobożne życzenia

 

 

Skoro z przemęczenia masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem to może najpierw się wyśpij a potem przeczytaj raz jeszcze jakie bzdury żeś tutaj powypisywał, a potem użyj opcji edytuj swoje posty i skasuj te brednie

 

Taki dziwek jesteś.Do cytowania się przypir...sz a sam walisz długie teksty takie troszku bez sensu.Weź sprzedaj tą ziemiankę wyjdź na balkon jak go masz lub taras i popatrz uczciwie jak tam u ciebie w górze.Jak masz chmury to se strzel jednego i czekaj aż ci słonko wyjdzie i zagrzeje wodę.Weź kartkę i długopis boś mądry trolek rysuj oszczędności płynące z solara gdy słonko wyjrzy za chmur nawet na kilka godzin.W marcu jak w garncu ..czekaj może się doczekasz ...a tak w ogóle to jak się już modlisz to się módl tyle z ciebie pożytku.Takiś sam jak i oni.fachowiec od oszczędzania.....admin chyba był po jednym głębszym jak to zaakceptował.Ile chcesz za swoje solary??????może je odkupię jak ci nie potrzebne.ładuj cenę i dochodzimy do konsensusu.

 

serdecznie pozdrawiam.

Edytowane przez niktspecjalny
.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja mama zawsze mówiła: nie dyskutuj z głupkami, bo cię najpierw zniżą do swojego poziomu a potem pokonają doświadczeniem... no i poległem, mówię pass

 

mpoplaw - zajrzyj na stronę firmy Sonergo - ich płaskie kolektory nawet dzisiaj działają, może nie tak efektywnie jakbyśmy sobie życzyli, ale już działają. Niech się wypowiedzą użytkownicy jak działają próżniówki przy takiej pogodzie....

Powiedz mi jakiej firmy i model masz ty te twoje kolektory, skoro nie działają?

Mam wrażenie, że chyba jakieś z wątku "tymi ręcami robionymi" czy "kolektor za 1500"

 

Nie denerwuj się bo się spocisz.Emocje z używania solara zostaw jemu i tak mu wszystko jedno .Słońca ni ma to se grzeje czym innym.My mając solary sie z nich cieszymy .

Wiesz co yaiba83 już niedługo wejdą w życie ziemne "kumulatory"Napierdzielimy energii cieplnej ze słonka schowamy pod ziemią i potem jak "słoik borowików w occie" w zimie sobie to odbierzemy ze smakiem.

Edytowane przez niktspecjalny
.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i znowu nie wiem o czym ty mówisz, na tej stronie co podlinkowałeś jest wykres który pokazuje że po całym dniu pracy kolektorów z tem +10 zrobiło się +12, normalnie uzyski nie z tej ziemi, a CWU tak gorąca że można ręce poparzyć :lol2:

 

Dwa stopnie mówisz? a co z pracą pompki w tym czasie? ile za to trzeba zapłacić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

PS2 kolega Rapczyn zaproponował zestaw 2X30 rur żeby pokryć do 80% zapotrzebowania na CWU, i dokładnie taki zestaw znalazłem na allegro, coś mi sie widzi że yaiba83 ma wybitne problemy z rozumieniem czytanego tekstu

 

Łączna ilość rur w obu kolektorach to 28szt. Powierzchnia czynna to 2x 3m^2.

Rura rurze nierówna.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...