Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kociol na eko-groszek,pelet


walerianczyk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 43
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Do tłokowego dodam model OPAL firmy Sekom, kocioł jest na rynku od 2000roku, na forum użytkuje go m.in. użytkownik Bryndal czy Mickoz, zobacz wątek "kotły na miał z podajnikiem tłokowym, ile zużywają miału"

 

Kocioł był badany na ekogroszku oraz próbnie na pellet. Istotnie przy samym pellet sprawność maleje, moc max również.

Tłok OPAL jest jednak należycie zabezpieczony przed cofką ognia i żaru do kosza, co jednak umożliwia bezpieczne spalanie pellet. Opał płonący na palniku żeliwnym z dodanymi dyszami powietrza wtórnego nie ma kontaktu fizycznego z opałem znajdującym się w koszu. Dbają o to dwa systemy, jeden separujący dawkę opału w koszu zasypowym wykonany z elastycznego materiału trudnopalnego oraz drugi od strony paleniska w postaci otwieranej stalowo-żeliwnej rozety zabezpieczającej kosz przed cofką żaru.

Spalanie pellet jest w tej konstrukcji bezpieczne, choć nie polecam samodzielnego spalania. Sprawność spada, podobnie jak moc.

 

Bardzo dobrze wychodzi jednak współspalanie ekogroszku czy dobrego miału węglowego z pellet lub ziarnem owsa. Zawartość pellet czy ziarna owsa do max.40%.

Zachowana zostaje sprawność, a jakość dopalenia węgla jest wyższa jak przy spalaniu samodzielnym ekogroszku, długość wypalania zasypu kosza nie zmiania się w stosunku do samego paliwa węglowego.

 

 

 

Napiszę Ci jednak ważną kwestię:

Każdy podajnik tłokowy na rynku, niezależnie od producenta ma gorszą charakterystykę spalania od podajników ślimakowych.

Tłok ma sinusoidalna charakterystykę pracy, podawana jest większa dawka w większych odstępach, zaraz po podaniu nowej porcji musi ona odgazować i odpalić się, może to się wiązać z lekkim dymieniem a w przypadku słabszego paliwa z sadzami. Jak Ci to nie przeszkadza, to ok.

 

Tłok ma następujące zalety:

- mocny mechanizm podający (nie zrywają się żadne zawleczki, blokada tłóka w dobrej konstrukcji pilnowana jest elektroniką zamiast zrywalna zawleczką)

- w dobrej konstrukcji wyższy poziom zabezpieczenia kosza przed cofką jak w ślimaku (separacja)

- można stosowac ekogroszek, miał lub współspalać te paliwa ze sobą lub z pellet czy ziarnem owsa.

 

Tłok ma następujące wady:

- mniejszy kosz zasypowy od ślimaka

- sinusoidlana charakterystyka pracy (może zadymić), przeszkadzac to może szczególnie w domach z oknami dachowymi. Dla poprawy jakości spalania stosuje się ceramikę w komorze spalania oraz dysze powietrza wtórnego

- tłoka znacznie trudniej zaprogramować, szczególnie dla trybu LATO. Po już 10letnich doświadczeniach skłaniam się do opinii, że najlepszym rozwiązaniem sterowania dla tłoka jest tzw algorytm przejścia w modyfikowanym sterowaniu klasycznym. Program dla tłoka musi mieć ponadto podział stanu podtrzymania na 3główne parametry tj. przerwę nadmuchu, długość pracy nadmuchu i tzw krotność określającą, co które dmuchnięcie tłoka ma dosunąć paliwo, aby przy pracy na niskim odbiorze mocy nie doszło do wygaszenia kotła.

 

Jak zamierzasz korzystać z kotła latem do grzania bojlera, raczej szukaj nowej generacji palników ślimakowych. Tłoka ciężko wysterować dla samego bojlera.

 

Co jest obecnie podobnego do tłoka na rynku:

podajniki ślimakowe II-ej generacji typu Brucer/Ekoenergia, spalają paliwa miałowe oraz groszki 0-31,5mm, także współspalają pellet czy ziarno owsa.

plusem jest duży zasyp kosza, łatwiejsze sterowanie takim kotłem, szczególnie w trybie LATO. Sterowania są adaptacyjne (kolorowa PUMA czy eCoal) lub z solidnym algorytmem PID (np. RT09pid).

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierz dwa które ci najbardziej odpowiadaja i złotowka w łapę. Rzuc moneta i bedziesz wiedział. A tak naprawde to w zasadzie wiekszość dostepnych na rynku kotłów automatycznych jest przyzwoitej jakości. Trzeba tylko odpowiednio wykonać kotłownię, kupić dobry opał odpowiednio do opału ustawić sterownie i bedzie działać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...