Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich,

 

Ponieważ przymierzam się do budowy domu, to bardzo dużo ostatnio czytam o energooszczędnych metodach ogrzewania zarówno CO jak i CWU.

Pozwoliłem sobie założyć nowy temat ponieważ nie mogę nigdzie znaleźć praktycznych porad i dyskusji na temat systemu działającego na zasadzie ISOMAX.

Generalnie idea jest bardzo prosta, wydaje się również, że system może być wykonany bardzo niskim nakładem finansowym. Polega to na tym aby między izolację a dachówkę włożyć rurkę wypełnioną czynnikiem w obiegu zamkniętym, który będzie zbierał ciepło z powierzchni dachu.

 

Ponieważ budowę chcę prowadzić możliwie jak najbardziej systemem gospodarczym, to wydaje mi się że zastosowanie takiego rozwiązania może być bardzo opłacalne.

Napotkałem jednak na magiczny brak informacji w internecie o tym rozwiązaniu. Być może znajdą się forumowicze, który mogą udzielić praktycznych porad jak to zrealizować.

Nie wiem jakich użyć rurek, jakiego czynnika itp.

Wspomniana wyżej firma opisuje, że z takiego uzwojenia można w lecie wyciągnąć nawet 85st.C w lecie. Czy w takim wypadku rurka ALUplex się sprawdzi z czynnikiem w postaci Glikolu.

W gwoli informacji pragnę zaznaczyć, że planuję dom parterowy w kształcie L z dachem pod kątem 30st. dach na większej części zwrócony będzie idealnie na południe, zatem myślałem o dwóch pętlach, jednej w połaci skierowanej na południe a drugiej w połaci skierowanej na zachów, z niezależnym sterowaniem dla każdej z pętli. Chciałbym wykonać instalację, która będzie pracowała całorocznie, podłączonej do zbiornika akumulacyjnego o pojemności ok 2000 l.

 

Jeśli ktoś ma materiały lub wiedzę, które mogłyby pomóc w realizacji tego projektu to bardzo proszę o podzielenie się nimi.

 

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów i ludzi dobrej woli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Ostatnio zetknąłem się z podobnym rozwiązaniem, o którym mówisz. Mianowicie chodzi o dom pasywny, tzw. "zero energii". Ciepło pobierane jest ze słońca i z ziemi (też do ogrzewania wody) Na dachu instaluje się pętle rurek wypełnione substancją, którą jest ERGOLIT (dobrze przewodzi ciepło, zimą nie zamarza). I takie same rurki instaluje się w ścianach. Ogólnie dom jest tak szczelny jak termos. Dobra wentylacja jest jednak w takim wypadku konieczna, ale z tego co pamiętam to cały system jest z nią połączony i wymiana powietrza następuje automatycznie. Wszystkie obiegi ciepła się sprawnie przenikają. Rozwiązanie nowatorskie, ale bardzo przyszłościowe. Pierwszy taki dom powstał gdzieś na Mazurach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kowal666 planuję podobny system u siebie. Czarna blacha na dachu , rurki alupex ułożone pomiędzy łatami . Dojście rurą 25mm rozdzielacz na 3 lub 2 meandry i na górze drugi rozdzielacz zbiorczy, duże naczynie przeponowe , pompa do CO , duuuży bufor 1500 -2000l , w buforze wbudowany zbiornik z KEGów po piwie do przepływowego grzania CWU. Woda w buforze na jednym obiegu z kotłem CO na drewno, węgiel, odpady. Kuchnia kaflowa z podkową też podpięta do bufora. TANIO , a może być bardzo skuteczne i tanie. Podstawa to zrobienie dobrego taniego i dużego bufora z tego co na złomie znajdziesz.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez K160
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...