Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

siemka all

Jezeli powtórzyłem temat to moze ktos mnie skieruje we wlasciwe miejsce.

Chodzi mi o to, ze w planach miałem ogrzewanie domu kominkiem DGP a do otrzymania ciepłej wody zastosować przepływowe podgrzewacze wody. Teraz słyszałem znowu opinie ze podgrzewacze sa strasznie energo żerne czyli kaso-żerne :( .

Czy kominek z płaszczem wodnym mozna takze wykorzystac do tego zeby grzac wode?

Oczekuje na jakieś sugestie w tej sprawie, doświadczenia i porady itd, moze myśle w złym kierunku?

 

pozdro... all

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/14461-ogrzewanie-wk%C5%82-kominkowym-z-p%C5%82aszczem-wodnym/
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 63
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

moim zdaniem wszystko zalezy od nastawienia mi nie bardzo chcialo sie robic dwie instalacje tzn do rozprowadzania powietrza i CO i robie tylko jedna a mianowicie kominek z plaszczem ktorym ogdrzeje i CO i CWU (taka mam przynajmniej nadizeje) natomiast gdzies w ostatnich postach byla wypowiedz osoby ktora ma w dmou kominek z DGP i wentylacje mechaniczna i powietrze z zewnatrz pobrane przechodzi przaz kominem i cieple trafia do pomieszczen a latem nie przechodzi przez kominek i trafia bezposrednio nie wiem jak to zdaje egzamin poza tym prze DGP podobno dosc mocna brudza sie sciany przy wywiewach no i raczej jest kiepska akumulacja ciepla w takim systemie ale jest to moje zdanie
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/14461-ogrzewanie-wk%C5%82-kominkowym-z-p%C5%82aszczem-wodnym/#findComment-231740
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie DGP i wodne to są dwa różne systemy grzewcze i nie tylko pod względem technicznym. W wodnym ogrzewaniu centralnym ważnym źródłem odczuwania ciepła jest promieniowanie (od grzejników lub od podłogi przy podłogówce). Bardziej również nagrzewają się ściany i meble (też pochłaniają promieniowanie, nagrzewają się i same promieniują). Natomiast przy DGP elementy pomieszczenia pozostają zimniejsze niż powietrze. Zwykle też ruch powietrza jest większy. Ja wolę ten pierwszy system - promieniujący. W pracy mam ogrzewanie ciepłym powietrzem (super nowoczesny system, hamerykański, spełnia wszystkie normy, itd.) i jakoś nie czuję się tam za dobrze. Temperatura jest dość wysoka - 24 stopnie, a jakoś tak chłodem czuć.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/14461-ogrzewanie-wk%C5%82-kominkowym-z-p%C5%82aszczem-wodnym/#findComment-232146
Udostępnij na innych stronach

Ja byłem wielkim zwollenikiem tego typu ogrzewania do czasu kiedy zobaczylem to na zywo jak to wszystko wyglada i funkcjonuje. To jest jedna wielka kotlownia w pokoju. Trzeba w tedy codziennie w tym palic i nie jest prawda ze wystarczy nalozyc drewna raz na 8-10 godz. aby trzymalo odpowiednia temperature. a co jak sie wyjezdza na kilka dni np do rodziny czy na ferie? wiec kominek Ok ale jako drugie źrodlo np obok gazowego.

Koszt calego kominka razem z montazem wyceniono mi na 1o kzl do tego obudowa i jej montaz wiec razem ok 15 kzl

Wiec jak to przemyslalem to stwierdzilem ze to nie ma sensu jak sie czlowiek liczy z kasa, chyba ze nie to mozna sobie jako ciekawostke zamontowac.

Ostatecznie ja stwierdzilem ze wole kupic lepszy piec gazowy tzn kondensacyjny + zwykly kominek z DGP i mysle ze wybralem slusznie. Okaze sie w przyszlym roku jak to wszystko bedzie dzialalo.

Pozdrawiam

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/14461-ogrzewanie-wk%C5%82-kominkowym-z-p%C5%82aszczem-wodnym/#findComment-232233
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Kotłownia w pokoju? Przecież ten kominek z płaszczem niczym takim nie różni sie od zwykłego, a przy tym nie ma kurzu, jakis dziwnych kanałów powietrznych, wylotów z których ciągle wieje...

Kotłownia z kotłem gazowym(u mnie) jest w piwnicy.

Piszesz,że trzeba stale palić w kominku.... a przy DGP nie???

Częstotliwość dokładania zależy też od wymiarów kominka .

Jeśli traktujesz kominek jako jedyn źródło ciepła, to oczywiście że trzeba palić, ale większość ze szczęśliwych posiadaczy kominka ma drugie żródło w postaci kotła, który jest "sprzężony" elektroniką z kominkiem i załącza się gdy temperatura wody ogrzewanej kominkiem spada do okreslonej temperatury (właśnie wtedy, gdy wyjezdżamy na parę dni).

Danka

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/14461-ogrzewanie-wk%C5%82-kominkowym-z-p%C5%82aszczem-wodnym/#findComment-269644
Udostępnij na innych stronach

Własnie konczymy drugi sezon uzywania kominka z plaszczem wodnym. W naszym duzym domu bylo to rozwiązanie najlepsze i zdalo egzamin na 5. :p Kominek jest jako drugie ogrzewanie, wspomagajace CO. gazowe.

Ci ktorzy chcą mieć non-stop pedantyczny porządek w salonie powinni w ogóle zrezygnowac z kominka. :p

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/14461-ogrzewanie-wk%C5%82-kominkowym-z-p%C5%82aszczem-wodnym/#findComment-269690
Udostępnij na innych stronach

Ja tez się bardzo zastanawiałem nad kominkiem z płaszczem, ale koszty zakupu i instalacji mnie zniechęciły.

Nie mam wątpliwości, że da się to podłączyć do CO, CWU - będzie dogrzewało. Natomiast ilość i rodzaj zabezpieczeń mnie zniechęca.

Wszystko ładnie jak jest zasilanie - są czujniki, elektrozawory, mieszacze, elektronika sterująca. Jak nie ma prądu to wszystko to przestaje działać i ...wielkie bum - chata w kawałkach. Zadne UPSy i generatory mnie nie interesują - nie chcę być niewolnikiem tej technologii (nie ma prądu piec gazowy nie działa, a kominek cały czas grzeje wodę). Koszt na zebezpieczenie tego wszystkiego jest zbyt duży do zysków. Wolę zbudować prosty kominek i ciepłe powietrze ogrzeje mi dół domu.

 

Co do kotłowni w salonie - to nawet gorzej - trzeba przecierz doprowadzić kanalizację, wodę, naczynie wzbiorcze. itd - ODPADA!!!

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/14461-ogrzewanie-wk%C5%82-kominkowym-z-p%C5%82aszczem-wodnym/#findComment-269693
Udostępnij na innych stronach

Rysiu, litości. Toz mowię, ze mamy go 2 lata. Sklerozę mam. :lol: Ale napewno jest to napisane na forum w ktorymś wątku o kominkach z plaszczem wodnym lub w moim dzienniku. K0minek kupowalismy razem z kotłem Buderusa i ze wszystkimi szpejami, tak więc utargowalismy niezły rabat.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/14461-ogrzewanie-wk%C5%82-kominkowym-z-p%C5%82aszczem-wodnym/#findComment-269717
Udostępnij na innych stronach

Majka,

mój post nie był złośliwy - szukam kogoś kto dokładnie mi powie ile całość go naprawdę kosztowała. Szukałem na forum - jakoś nie znalazłem:)

Ciekaw jestem na ile naprawdę się to zwraca i w jakim czasie?

Ja mam/będę ogrzewał gazem ziemnym a kominek jest jako coś na dokładke.

Czy musiałaś komin wykładać rurą czy jest zwykły?

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/14461-ogrzewanie-wk%C5%82-kominkowym-z-p%C5%82aszczem-wodnym/#findComment-269730
Udostępnij na innych stronach

Rysiu, wiem, ale dokladnych kosztow juz nie pamietam. Mogę powiedziec mniej-więcej. za calość razem z kotłem żeliwnym Buderusa zaplacilismy ok. 18tys. zlotych. W naszym domu kominek mieści sie dokladnie nad kotłem, ktory jest w piwnicy. tak więc podłaczenie /wszelkie rurki, pompki, wymiennik ciepla itp/ nie bylo skomplikowane. jedynie naczynie wzbiorcze jest powyzej kominka w salonie. Kominek jeszcze nie obudowalismy, wygląda jak "nowoczesna instalacja" z muzeum sztuki :D

Czekamy na doplyw kasy, bo marzy mi sie obudowa kamienna.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/14461-ogrzewanie-wk%C5%82-kominkowym-z-p%C5%82aszczem-wodnym/#findComment-269745
Udostępnij na innych stronach

Majka - ja nie mam piwnicy, a kotłownia jest w drugiej częsci domu. Dla mnie doprowadzenie wody (zasilania) do kominka nie jest problemem, ale odpływ z naczynia wzbiorczego jest wyzwaniem. Rozmawiałem w paru miejscach czy nie mogę tego przenieść wszystkiego do kotłowni - okazuje się, że nie (choć tak do końca nie mam przekonania - nasi wykonawcy jak czegoś nie robili do tej pory, to mówią, że się nie da).

 

 

A inni forumowicze - czy coś możecie powiedzieć coś o kosztach kominka/instalacji? :D

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/14461-ogrzewanie-wk%C5%82-kominkowym-z-p%C5%82aszczem-wodnym/#findComment-269768
Udostępnij na innych stronach

Majka,

mój post nie był złośliwy - szukam kogoś kto dokładnie mi powie ile całość go naprawdę kosztowała. Szukałem na forum - jakoś nie znalazłem:)

Ciekaw jestem na ile naprawdę się to zwraca i w jakim czasie?

Ja mam/będę ogrzewał gazem ziemnym a kominek jest jako coś na dokładke.

Czy musiałaś komin wykładać rurą czy jest zwykły?

 

montowałem w grudniu 2003

kominek Makroterm 6200 (po upuście) z dodatkową pompą do CWU

materiał do podlączenia 490zł robocizna 500 (wykonana prawie 2x bo przesuwałem o 10 cm)

co do naczynia wzbiorczego to bez problemu mozesz zamontowac w kotłowni chodzi tylko o to by było wyżej od kominka (chyba wiesz dlaczego) brakiem zasilania nie masz sie co przejmowac (właśnie po to jest to naczynie by nie było bum, a nie po to by sobie tylko wisiało)

 

co do zwrotu kosztów to jestem pewny w 100% ze w moim przypadku to ustrojstwo zwroci sie w 4 lata przy rekreacyjnym paleniu, czyli gdy jestem w domu to pale w kominku (tak czy siak bym to robil bez wzgledu jaki byl by to kominek) gdy mnie nie ma CO i CWU przejmuje kociołek gazowy.

pozdro

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/14461-ogrzewanie-wk%C5%82-kominkowym-z-p%C5%82aszczem-wodnym/#findComment-269940
Udostępnij na innych stronach

rysio:

robie rozliczeniem z fiskusem i dzis wpadla mi faktura z makrotermu, za kominek i wszystkie pierdoly zaplacilem 6800 PLN + 1000 za jakies dodatkowe rzeczy + robocizna, a wiec kominek z plaszczem wodnym wyniosl mnie 7800 PLN

co do tego BUMMMM jak braknie pradu to raczej nie powinienes nic pisac ..... sasiadowi wylaczyli prad podczas jakis tam robot elektrycznych, kominek rozpalony na maxa (tez makroterma 18KW a ja mam 24 KW) zagotowalo wode 3 razy ale nic sie stalo, wymienialo elegancko wode na zimna a goraca szla w kanalizacje .....

 

Majka:

obudowalem swoj kominek kamieniem, wyglada pieknie:) (to jest moje zdanie, niekoniecznie "sterylnych" :) )niedlugo zdjecia w stopce

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/14461-ogrzewanie-wk%C5%82-kominkowym-z-p%C5%82aszczem-wodnym/#findComment-269956
Udostępnij na innych stronach

obudowalem swoj kominek kamieniem, wyglada pieknie:) (to jest moje zdanie, niekoniecznie "sterylnych" :) )niedlugo zdjecia w stopce

 

mozesz podeslac zdjecie tej obudowy??

wlasnie sam jestem na tym etapie

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/14461-ogrzewanie-wk%C5%82-kominkowym-z-p%C5%82aszczem-wodnym/#findComment-269960
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...