Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

CWU - tak, czy nie - o to jest pytanie.


tomek_glw

Recommended Posts

Witam,

 

Niedługo rusza budowa i jestem już w 100% zdecydowany na PC do C.O. Rozważam kilka propozycji, m.in nibe (ktoś ma?)

Zastanawiam się natomiast nad przygotowaniem CWU.

 

1. wariant - to zrobić to za pomocą PC (dwufunkcyjna z zasobnikiem)

2. wariant - solary.

 

Ad 1. zalety - prosta, kompleksowa budowa instalacji grzewczej - wszystko na PC.

 

wady - cena PC ok 6000pln wyższa (w przypadku nibe), w porównaniu do pompy tylko do CO. Niebezpieczeństwo zaniżenia parametrów dolnego źródła przez ciągłą pracę i brak przerwy na regenerację.

 

Ad 2. Solary - przy aktualnym dofinansowaniu 45% - cenowo wyjdą podobnie - ok 6000pln, pokryją ok 50-60% zapotrzebowania rocznego - reszta dogrzana ogrzewaczem przepływowym na prąd - wg kalkulacji - kosztowo wychodzi bardzo podobnie jak przy PC. Grunt spokojnie regeneruje się przez te parę miesięcy.

 

 

Co polecacie?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

A czy może ktoś ma jakieś spostrzeżenia i doświadczenia w zakresie degradacji parametrów dolnego źródła przez ciągłą całoroczną eksploatację i brak przerwy na jego regenerację? Czy faktycznie tracimy trochę COP po którymś sezonie z rzędu czy to tylko zabobon? I jak to ew. wygląda dzieląc na kolektoy poziome i pionowe?

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mnie to nurtuje.... Czy ta regeneracja jest taka niezbędna? Byłam zdecydowana na samą pompę-naczytał się człowiek i zaczynają się wątpliwości.... I tak z większością kluczowych problemów i wyborów. Może lepiej nic nie czytać i uwierzyć we własną intuicję???? Edytowane przez Moni 69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama pompa - moim zdaniem jak najbardziej tak!

Ja jestem już zdecydowany. Muszę tylko jeszcze podjąć decyzję, czy chcę kolektor pionowy czy poziomy. Mam dużą działkę, sporo gliny, dość wilgotno, więc oba rodzaje wchodzą w grę. Będzie więc to zależało od kosztów dolnego źródła. Firmy montujące jakoś dziwnie zachęcają do pionowych, mówiąc że koszty podobne. Ja obawiam się jednak szkód górniczych.

Do zastanowienia jest jeszcze kwestia podgrzewania cwu - tutaj właśnie nie jestem pewien, czy w lecie nie byłoby warto pojechać na kolektorach - właśnie ze względu na możliwy spadek zdatności dolnego źródła.

Przy czym nie opłacalna jest inwestycja w pompę i kolektory równocześnie. Ja raczej myślę o najprostszej pompie bez cwu (jest tańsza o parę tys. - mniej więcej połowę wartości kolektorów na które jest 45% dofinansowania - czyli wychodzi podobnie).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnego problemu z regeneracją dolnego źródła nie ma, niektórzy bzdury wypisują, nie wiem czego się naczytali....

DZ poziome regeneruje się bardzo szybko, w czerwcu, lipcu jest przeważnie około 15C na 1,8m przy ciągłym korzystaniu z c.w.u. z pompy ciepła. Przy pionowym jest gorzej latem, lepiej za to zimą.

Druga sprawa - każda "glikolowa" pompa ciepła, z wbudowanym zasobnikiem czy też bez, może podgrzewać c.w.u. więc nie rozumiem Waszych dylematów???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PCi latem do podgrzania ciepłej wody potrzebuje około 1-1,5h pracy na dobę więc nie ma żadnych szans na wychłodzenie DZ. Uważam, że jak pompa to bezsensem jest zakładanie solarów. Woda jest ciepła przez cały rok i nie trzeba jej niczym dogrzewać. Podgrzanie ciepłej wody to wydatek 20-30zł miesięcznie, a przy solarach też zupełnie nie jest za darmo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę tylko jeszcze podjąć decyzję, czy chcę kolektor pionowy czy poziomy. Mam dużą działkę, sporo gliny, dość wilgotno,

Jeśli masz dużo miejsca i jak piszesz bardzo dobre warunki gruntowe, to nie ma się nad czym zastanawiać i należy wybrać kolektor poziomy. Koszty muszą być o wiele mniejsze, bo koparka jest duuuzo tańsza i bardziej pospolita od urządzeń wiertniczych. Firmy zalecając i proponując pionowy dbają o swoją kieszeń, gdyż lepiej jest coś sprzedać za 20kzł niż za 8kzł... Jednak nie wiem jakiego rodzaju szkody górnicze mogą się u Ciebie przytrafić i który z kolektorów będzie bardziej na nie podatny, ja tych problemów na szczęście nie miałem.

Jak pisał wihajster każda pc może podgrzewać cwu (no może za wyjątkiem bezpośredniego parowania ?). Wystarczy kupić i zamontować sterowany zawór trójdrożny za około 300-500zł i już. Będzie on przełączał przepływ wody grzewczej na podłogówkę lub na zasobnik cwu. Oczywiście sterownik pc musi umieć go obsłużyć, ale nie sądzę, żeby jakikolwiek tego nie umiał (choć lepiej sprawdzić). Problem regeneracji kolektora przy cwu jest mitem. Ziemia na wiosnę bardzo szybko się regeneruje, nawet gdy się grzeje jeszcze dom, a co dopiero cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzmy wydajność PCi i solarów do podgrzania ciepłej wody

1. PCi = 100% zapotrzebowania

2. Solary. Połowa roku to noc, więc już jest 50%, do tego dni pochmurne i deszczowe i wychodzi raptem jakieś 30%

CWU z solarów będzie pewne tylko w dni słoneczne i to na wiosnę i latem. Trzeba je czymś wspomagać. Przy PCi taki problem nie występuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...