Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Stulatek Kubelków


kubel30

Recommended Posts

Jeżeli gospodarze uważają że drewno na schodach nie jest ani sosną ani modrzewiem oraz na podstawie zamieszczonych zdjęć (świerk i jodła odpadają bo mają białe drewno) to stawiam na schody z drewna daglezjowego . Niemieccy leśnicy byli praktyczni i myśleli ekonomicznie . Daglezja jest drzewem szybko rosnącym o cennym drewnie . Stąd ten gatunek drzewa na Pomorzu i w dawnych Prusach Wschodnich .

Drewno daglezji (Polska nazwa Jedlica) ma bardzo ładny rysunek daje się polerować. Drzewiarze uciekają przed daglezją , bo jest trudna w obróbce (wymaga ostrych narzędzi) – jest twarda i łatwo się wyłupuje . Wbicie gwoździa to problem. Drewno jedlicy przewyższa jakością drewno sosny , jodły i świerka i jest bardzo trwałe. Jest od nich również o wiele bardziej dekoracyjne. Żółtawy biel, różowo brązowa twardziel ciemniejąca na powietrzu. Drewno daglezjowe po zamontowaniu w mieszkaniu ma przyjemny żywiczny zapach ,,lasu” , który zanika po około 5 latach . Delikatna różnica w kolorze drewna daglezjowego i modrzewiowego jest łatwiejsza do uchwycenia, gdy określa się ją przez porównanie. Wtedy łatwo dostrzec różnicę między kolorem brązowym o odcieniu kakaowym (Md) a brązowym o odcieniu różowawym (Dg). Szerokość bielu ok. 1/5 promienia.

Przewody żywiczne małe, występują pojedynczo albo są zgrupowane po dwa.

Przewody żywiczne Md i Dg są zdecydowanie mniejsze niż u So czy Św. Są też mniej liczne.

W drewnie Md i Dg, w szczególnych warunkach, może powstać znaczna liczba przewodów, większa niż u Św.

Słoje roczne są nieraz bardzo szerokie, z dużym udziałem drewna późnego. Tak wyraźnie szerokie drewno można spotkać jedynie w drewnie daglezjowym, oczywiście pomijając twardzicę ? wadę drewna. Przejście drewna wczesnego w późne jest łagodne, ale może być również gwałtowne. Często można na powierzchni przekroju poprzecznego u Dg zaobserwować sąsiadujące ze sobą przyrosty roczne o różnym przejściu.

Drewno średnio ciężkie i średnio miękkie nie różni się twardością i ciężarem od drewna Md, ale jest zdecydowanie cięższe i twardsze od drewna Jd, So i Św.

So – sosna

Md – modrzew

Dg – daglezja

Św – świerk

Jd- jodła

 

P.S.

Daglezja pochodzi z Ameryki Północnej . Dla polskiego kołatka często mylonego z kornikiem jest takim samym przysmakiem jak rodzime gatunki drewna.

Edytowane przez Kuna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

:jawdrop: wow niezły wykład, pouczający , dzięki Kuna za zaangażowanie . Daglezja czy modrzew (bo inne trudno brać pod uwagę) faktycznie jest trudne do obrobienia o czym może świadczyć mój koszmar zwany schodami. Ale jak patrzę na nie to wiem ,że warto choć wcześniej czasem myślałam inaczej. Jak tylko powstanie sufit na korytarzu i trochę ogarniemy panujący bałagan zabieram się za lakierowanie. Chciałam to zrobić szybciej,ale mąż wybił mi to z głowy i czekam na koniec końców .... tylko go nie widać:o .

 

Mania witam , tak tak wiem co tam myślisz, wpadaj częściej :yes:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjdzie czas, to schody sobie wylakierujesz... :) wiem, że chciałoby się wcześniej, szybciej i już :hug: ale... właśnie, zawsze to pokichane ALE... :/ sama po sobie widzę, że czym więcej się u mnie dzieje, tym wcześniej chciałabym końca doczekać. U mnie się niestety nie da wcześniej, szybciej i już...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

leżę i kwiczę :) moje krzesła z moim stołem :yes: pięęęęęknie!! :yes: utwierdziłam się w przekonaniu, że to właściwy wybór.

Mam coś co pasuje do tej fotki

 

łazienka

 

TADAM :wiggle:

 

http://img848.imageshack.us/img848/6084/kristianseptimiuskrogh.jpg

 

 

Ja tylko widzę rozchlapującą się wodę na podłodze ;) Swoją drogą - jaka piękna posadzka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :hug: zaraz przeglądam.

I z dobrych wieści - bo to ,że wróciłam wcześniej do moich dzieci a one mnie olały i wybrały podwórko to się nie wypowiem - jest to ,że przekonałam męża do budowy własnej wyspy kuchennej , a raczej stołu roboczego. Za wzór posłuży nam ta inspiracja, bo to że kuchnia mi się podoba to nie muszę pisać.

 

a408e08f946dabb29195bf81f1801f9e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje drzwi :yes:

a klamki do białych drzwi pokazywała ostatnio kicikici http://forum.muratordom.pl/showthread.php?155569-Nie-ma-jak-w-domu-poszukiwania-wn%C4%99trza.../page44

nie czarna, ale z czarnymi elementami, może coś takiego przypadnie Ci do gustu.

A pisałaś gdzieś skąd te drzwi? Pewnie tak, ale wtedy nie miałam fazy na białe i nie zwróciłam uwagi ;/ Pol-skone?

 

a jeszcze taką klamkę mam http://www.irma.pl/pl/klamka-drzwiowa-retro-lidia-72wc-xl.html

Edytowane przez zosik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ba ja nawet wiem ile one kosztują ... są piękne... ale tnę koszta , szukam tańszych zamienników . Teraz muszę kupić pięć, na górę będę potrzebować czterech a wiecie co jest najzabawniejsze w tych moich drzwiach? -są takie same jak te które były oryginalne po zakupie domu. Na szczęście są w stodole, trochę zniszczone , ale myślę, że odnowię je na górę. Zawsze to drewno a nie jakiś mdf czy cuś. Ten model najbardziej mi się podobał, do nich są regulowane ościeżnice więc powinno to wyglądać ładnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...