Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

OSB zamiast wylewki?


Magus

Recommended Posts

Na plyte betonowa (zelbet albo chudziak na gruncie)

 

zamiast styro+wylewka

zrobic : 2-3cm pasku (dla wyrownania nierownosci plyty bet.)+styro+grube plyty OSB laczone na pioro wpust

 

co o tym sadzicie?

Według mnie jest to możliwe, jak również na keramzycie a także ułozenie na pasmach pianki poliuretanowej. Pytanie tylko co na tych płytach będzie leżało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo to zastanawiam sie nad takim rozwiazaniem bo zostalo mi to podane, jako cieplejsza alternatywa dla wylewki betonowej.

Sam nie jestem przekonany do konca, pytam wiec o opinie.

 

Na to by poszly panele.

 

Miałem taką podłogę u siebie. Na płyty kanałowe wysypałem wysuszony przesiany piasek, na to styropian eps 100, na wierzch płyta wiórowa-krawędź 2 płyt skręcony pod spodem deską dla otrzymania równego połączenia. Na to poszły panele - żadnych kłopotów z tym nie miałem. To była sypialnia na piętrze w starym domu kostce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam część paneli położonych na 2 sklejonych i skręconych ze sobą płytach OSB. Nie pamietam dokładnie ich grubości ale załóżmy że to 2 płyty po 8 mm co daje w sumie 16 mm grubości. To są najlepsze podłogi w moim domu. Gdybym teraz robiła to zastanawiałabym się czy całej podłogi nie wykończyć w ten sposób.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam część paneli położonych na 2 sklejonych i skręconych ze sobą płytach OSB. Nie pamietam dokładnie ich grubości ale załóżmy że to 2 płyty po 8 mm co daje w sumie 16 mm grubości. To są najlepsze podłogi w moim domu. Gdybym teraz robiła to zastanawiałabym się czy całej podłogi nie wykończyć w ten sposób.

 

Dlaczego sa najlepsze?

W czym sa lepsze od innych?

I jakie jeszcze masz (aby miec pelnie porownania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli miałbyś układać płyty - układaj dwie warstwy (warstwy ułożóne krzyżowo w stosunku do siebie) skręcone ze sobą. Konstrukcja taka jest samonośna i dzięki krzyżowemu ułożeniu nie odkształca się (jak to opisał parkietkomlex). Całość jest cieplejsza i lepiej tłumi dzwięki uderzeniowe niż podłogi na jastrychu cementowym..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego mądrzy ludzie wymyślili wylewki samopoziomujące dające gładkie i równe powierzchnie....Ja bym się nie pchał w OSB

 

Nie jestem zwolennikiem OSB, jak na razie, ale ...

Jaki jest koszt samopoziomujacej wylewki? Widzialem wiele wylewek, ktore takie mialy byc, a jednak malo komu sie to udaje :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem zwolennikiem OSB, jak na razie, ale ...

Jaki jest koszt samopoziomujacej wylewki? Widzialem wiele wylewek, ktore takie mialy byc, a jednak malo komu sie to udaje :/

 

Do najłatwiejszych to zadanie nie należy. Jest wiele detali na które trzeba zwracać uwagę przy "samopoziomkach" aby wyszło dobrze.Zastosuj się do moich wskazówek czyli przyklej listwy do tynkowania na podlodze w poziomie lub ze spadkami jeśli masz kratkę. Następnego dnia wylej Topcem i zaciągaj po listwach do ułożonych płaszczyzn, całość zakryj folią aby woda nie odparowała zbyt szybko. Kolejny dzien to usunięcie listew i uzupełnienie po nich szczelin. Póżniej czekasz 4-5 dni i jedziesz dalej. Topcem pronto nie jest masą samopoziomującą, ja go kupuje za ok 23 zł za worek. Są to produkty Mapei

 

PS: jeśli masz dylatacje to koniecznie je przenieś !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na niekorzysc OSB jest cena :/ W cenie wylewki 5cm mam co najwyzej 15mm OSB (liczac nawet robocizne wlasna).

 

5cm wylewka cementowa. Okres wyczekiwania na położenie paneli około 4-5 miesięcy a może i dłużej. Maksymalna wilgotność resztkowa wylewki pod panele pływająco 1,8CM%. Płyty OSB jako suchy podkład pod panele dają pewność szybkiego układania podłogi. Układałem płyty wiórowe 22mm na pióro-wpust (wpust-wypust), oczywiście łączenie klejone D3. Płyty ułożone na fermacelu a pod nim folia. Płyty układane na cegłę. Na płyty położono panele drewniane trójwarstwowe pływająco. W 1996 łączone na pióro-wpust (wpust -wypust) klejem D3. Płyty wiórowe ułożone diagonalnie (po przekątnej).

Podłoga wykonana dla butiku odzieżowego w Monachium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5cm wylewka cementowa. Okres wyczekiwania na położenie paneli około 4-5 miesięcy a może i dłużej. Maksymalna wilgotność resztkowa wylewki pod panele pływająco 1,8CM%. Płyty OSB jako suchy podkład pod panele dają pewność szybkiego układania podłogi. Układałem płyty wiórowe 22mm na pióro-wpust (wpust-wypust), oczywiście łączenie klejone D3. Płyty ułożone na fermacelu a pod nim folia. Płyty układane na cegłę. Na płyty położono panele drewniane trójwarstwowe pływająco. W 1996 łączone na pióro-wpust (wpust -wypust) klejem D3. Płyty wiórowe ułożone diagonalnie (po przekątnej).

Podłoga wykonana dla butiku odzieżowego w Monachium.

Płyty Fermacell mają wyższą gęstość i są znacznie stabilniejsze od styropianu, jednak przekłada się to na współczynnik przewodzenia ciepła. Między Fermacellem a styropianem występuje blisko 10-krotna różnica na niekorzyść tego pierwszego, a podłoga pytającego jest na gruncie.

W zaleceniach producentów paneli układanych na folii podawana jest dopuszczalna wartość wilgotności posadzki 3%. Jeśli posadzka będzie wykonana z cementu CEM I z niskim udziałem wody zarobowej, to zalecaną wilgotność może osiągnąć już po miesiącu. A posadzka betonowa jest trwałym i sprawdzonym podłożem pod podłogę. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna z firm, ktore zapytalem o czas schniecia wylewki odpowiadzala, ze miesiac, do calkowitego wyschnieca. Niestety nie wiem jak to sie przeklada na % wilgotnosci ...

 

Parkietkomplex,

 

Kiedy na posadzke betonowa mozna klasc wykonczenie z drewna naturalnego? Czy sa jakies gatunki, ktorych nie trzeba lakierowac? Mowiac szczerze to mnie odstrecza od podlog drewnianych (parkiet, barlinek, itp) - po ich polozeniu trzeba je i tak zalakierowac i traci sie kontakt z drewnem, a mnie sie marzy naturalna i ciepla w dotyku podloga ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna z firm, ktore zapytalem o czas schniecia wylewki odpowiadzala, ze miesiac, do calkowitego wyschnieca. Niestety nie wiem jak to sie przeklada na % wilgotnosci ...

 

Parkietkomplex,

 

Kiedy na posadzke betonowa mozna klasc wykonczenie z drewna naturalnego? Czy sa jakies gatunki, ktorych nie trzeba lakierowac? Mowiac szczerze to mnie odstrecza od podlog drewnianych (parkiet, barlinek, itp) - po ich polozeniu trzeba je i tak zalakierowac i traci sie kontakt z drewnem, a mnie sie marzy naturalna i ciepla w dotyku podloga ...

W wytycznych ITB czy wytycznych branżowych zaleca się maksymalną wilgotność posadzki betonowej pod klejone okładziny drewniane wielkości do 3% wagosuszarkowo lub 2%CM. Jednak wyniki tych pomiarów należy odpowiednio skorygować, biorąc pod uwagę grubość i jakość betonu posadzki, grubość okładziny drewnianej oraz rodzaj jej powłoki. Tak więc same wartości cyfrowe nie dają pewności działania. Więcej na mojej www w poradach w temacie posadzki. Jeśli będziesz chciał to mogę pomóc w zakresie oceny wilgotności i przydatności posadzki do montażu podłogi z drewna.

Dla zachowania naturalności powierzchni drewnianej podłogi należy ją zaolejować. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Parkietkomplex,

 

Tak mi jescze przyszlo do glowy.

Mam na dzialce 4 modrzewie - jedno sie przewrocilo (140cm obwod), dwa dalsze musze sciac (obwody 140 i 110). Tak sie zastanawialem czy by nie pociac pni na "plasterki" i nie zrobic z nich podlogi.

 

Czy to wogole ma sens? Jaka musialaby byc obrobka i przypuszczalny koszt takiej podlogi? Moze chociaz na wykonczenie tarasu sie nada?

Edytowane przez Magus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...