Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Posty do Anuli


Recommended Posts

 

Monia, mylisz wilgotność względną z bezwzględną. Jeśli weźmiesz to powietrze o wilgotności 87% i temperaturze -15 i ogrzejesz je do +20, to będziesz miała... bardzo sucho.

 

 

Ale rozmawialiśmy tu o wilgotności powietrza obecnie na dworzu, przy tych właśnie minusowych temperaturach

To co się dzieje z ogrzanym powietrzem to już inny temat

 

Co do odzysku wilgoci z rekuperatora ...

Tak myślałam że to wilgotność na wylocie. Pytanie jak to powietrze z wylotu nasyca parą wodną powietrze w domu i jaka wilgotność jest na wysokości np kanapy kilka metrów od tego wylotu. Ja mierzę wilgotność tu gdzie przebywam. Nie siedzę przy grzejniku na którym wisi ręcznik i jest tam 90% :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tylko jak nie ma czego odzyskać, to i rekuperator sam z siebie wilgoci nie wyprodukuje.

No właśnie - skąd ją wziąć? Ja też mam z obrotowym wymiennikiem ciepła i co... Już zaczęłam kombinować czy nie mam czegoś spieprzonego w tynkach (gipsowe), że mi zabierają całą wilgoć z domu - możliwe by to było?

 

Asia - sufity z płyty g-k. Ja wiem, że to standard, ale nie wiem czy aż tak....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S.?

mój mąż taki wybrał

 

S czyli nasza firma montująca. Robili nam Ci sami. Chodziło mi o to, czy sami załatwialiście i wybieraliście reku czy skaven. Czy ten Wasz mieli w swojej ofercie?

 

Nastraszyliście mnie trochę tymi wpisami o niskim poziomie wilgotności. Zobaczymy, co u nas będzie, jak wszystko ruszy. Anula, Madeleine i inni, kiedy pierwszy raz uruchamialiście rekuperator?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spirea, nasza wspólna firma montowała Enerventa po raz pierwszy w życiu właśnie u nas, my przyszliśmy do nich ze ściśle sprecyzowanymi oczekiwaniami i wybranym modelem. Co zresztą było widać, że pewnych rzeczy nie wiedzieli. Powiem tak - jestem zadowolona, że akurat trafiło na enervent, bo to fińska produkcja - i przystosowana do fińskich warunków pogodowych, czyli niskich temperatur. Podobnie nie ma problemu zamarzania rekuperatora.

W sumie dopłaty za obrotowy wymiennik ciepła - w stosunku do rekuperatorów z krzyżowym - było może tysiąc, może dwa tysiące - na całości zamówienia. Dużo - niedużo, bez bicia powiem, że wzięliśmy ten model zupełnie z innych względów, obrotowy wymiennik ciepła był wartością dodaną.

 

Ale rozmawialiśmy tu o wilgotności powietrza obecnie na dworzu, przy tych właśnie minusowych temperaturach

To co się dzieje z ogrzanym powietrzem to już inny temat

 

Co do odzysku wilgoci z rekuperatora ...

Tak myślałam że to wilgotność na wylocie. Pytanie jak to powietrze z wylotu nasyca parą wodną powietrze w domu i jaka wilgotność jest na wysokości np kanapy kilka metrów od tego wylotu. Ja mierzę wilgotność tu gdzie przebywam. Nie siedzę przy grzejniku na którym wisi ręcznik i jest tam 90% :lol:

Monia, poczytaj sobie o wilgotności względnej i bezwzględnej, ok?

 

Wilgotność względna – stosunek ciśnienia cząstkowego pary wodnej zawartej w powietrzu do ciśnienia nasycenia, określającego maksymalne ciśnienie cząstkowe pary wodnej w danej temperaturze.

Wilgotność bezwzględna - zawartość pary wodnej w powietrzu, w jednostce objętości równej 1m³, wyrażona w gramach [g/m³].

 

 

 

Im cieplej, tym powietrze jest w stanie być bardziej nasycone parą wodną. Czyli powietrze o -15 stopniach, nasycone prawie do 100%, po ogrzaniu się o te 30 stopni jest w stanie przyjąć dużo więcej pary wodnej, a zatem jego wilgotność względna (a taką się posługujemy tutaj) bardzo mocno się obniża. Dlatego Twoje stwierdzenie o wysokiej wilgotności powietrza w zimie jest co najmniej nieprecyzyjne.

 

Żeby nie było niedomówień - każdy rekuperator odzyskuje wilgoć.

Jeden lepiej, drugie gorzej.

Tylko jak nie ma czego odzyskać, to i rekuperator sam z siebie wilgoci nie wyprodukuje.

No chyba nie zawsze - przy wymienniku krzyżowym powietrze wchodzące i wychodzące się nie miesza, w jaki sposób miałoby to działać?

 

Wilgotność na wylocie rekuperatora jest miarodajna, bo oznacza właśnie średnią wilgotność z całego domu. W zależności od tego, gdzie postawię higrometr, czy bliżej grzejącego, czy przy suficie, gdzie jest gorąco - zwłaszcza, jeśli działa kominek, czy właśnie na kanapie - mam różne pomiary, od 40 do 70%.

 

Ale rekuperator nie wyprodukuje wilgoci z niczego, on co najwyżej nie dopuści, aby opuściła dom. Więc chyba po prostu musicie nawilżać pomieszczenia, obawiam się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madeleine - nie chce mi się teraz przeszukiwać wątku rekuperacyjnego, ale jest dokładnie tak jak napisałem.

Co więcej - my staliśmy (całkiem niedawno, kiedy trzeba było zdecydować czy kupujemy reku teraz za niższą cenę, czy później za wyższą) przed wyborem zakupu krzyżowego lub z wymiennikiem obrotowym i po zapytaniu różnych ludzi stanęło na tym że pomimo różnych konstrukcji, dla nas parametry są podobne.

Plusem obrotowego jest to że nie zamarza i w większości konstrukcji na nagrzewnicę wtórną, minusem jest to że ma niższą sprawność.

No nic - pożyjemy, zobaczymy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziewczyny !

Wydaje mi się, że macie problem ze szczelnością domów i z tego powodu powstają problemy z zbyt małą wilgotnością w pomieszczeniach.

Czy po zakończeniu budowy, był w Waszych domach robiony test szczelności przez wykonawcę ? Z tego co pamiętam z Waszych dzienników, to chyba żadna z Was o tym nie pisała.

To zjawisko, nie powinno występować szczególnie w pierwszym roku użytkowania budynku, gdyż jeszcze powinna wychodzić do wewnątrz wilgoć budowlana.

Ponadto dostateczną ilość wilgoci powinnyście generować kąpielą, gotowaniem, kwiatkami - podlewaniem itd.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anula !

I taki stan w domu Twojej babci to była norma.

Ty masz dom nowy. Teoretycznie szczelny, dobrze ocieplony, pierwszy rok eksploatacji, a więc, woda budowlana, ta ze ścian, podłogi, powinna w pierwszym roku powodować, że wilgotność powietrza jest duża. Teoretycznie powinnaś go suszyć - mocno wentylować.

Trudno jest na odległość radzić, ale pierwsze co mi przychodzi do głowy, to zmniejsz ilość wymienianego powietrza przez WM - reku. Ustaw go tak aby wymieniał 1/3 kubatury na godzinę.

Może takie ustawienie pomoże.

 

Pozdrawiam.

 

PS. Z forum się nie wypisuj, bo gdzie znajdziesz takie fajne, stare, dobre, problemy do rozwiązania ?

Chcesz mieć nowe ?

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez krzysztof5426
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze mam nieszczelny dom. Ale jak to mozliwe? Czy wtedy przy -25 st nie byloby zimno???

A nie jest.\

Mam tego serdecznie dosc. Trzy nawilzacze chodza non stop i dupa.

Nie wiem co zrobic, aby rozwiklac te zagadke.

Jutro wzywam ludzi od okien, niech przeswietla i wyreuluja kazde okno.

Wg mnie mam dobrze zaizolowany dom. Cos tu na prawde nie gra, czy tynki moga tak chlonac wode???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...