Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Co sądzicie o deskowaniu dachu i obiciu papą przed pokryciem docelowym -dachówką?


budujemydomonet.pl

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 56
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Gość Konto usunięte_12*
W dwuspadowym przestrzeni między krokwiami nie z wentylujesz otworami na strychu , trzeba ciąć kalenicę. Domorośli " fachofcy " różne rzeczy wymyślają . Jan.

 

Poczytaj Mistrzu Janie zimowe wpisy tych, którym tacy "fachowcy" zapatrzeni w nowinki wykonali dla wentylacji TYLKO szczeliny w kalenicy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam na forum, że folie paroprzepuszczalne nie przepuszczaja pary z każdej strony jednakowo - trzeba zwracać uwagę na to jaką stroną kładzie się taką folię na dach

 

Skoro ktoś tak pisze to pisze totalne bzdury. Strona folii nie ma żadnego znaczenia! Folia wysoko paroprzepuszczalna przepuszcza parę wodną w obu kierunkach jednakowo a wodę w żadnym (do pewnej wysokości słupa cieczy). Poprawna wentylacja połaci polega na wykonaniu drożnej szczeliny wentylacyjnej z wlotem w okolicach okapu i wylotem w kalenicy! Stosowanie otworów wentylacyjnych w ścianach szczytowych (o ile jest to w ogóle możliwe) ma sens gdy ich wielkość jest odpowiednio dobrana w zależności od długości budynku. Małe otwory nie spełniają swojego zadania ze względu na opory przepływu zwane dławieniem. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Stosowanie otworów wentylacyjnych w ścianach szczytowych (o ile jest to w ogóle możliwe) ma sens gdy ich wielkość jest odpowiednio dobrana w zależności od długości budynku. Małe otwory nie spełniają swojego zadania ze względu na opory przepływu zwane dławieniem. Pozdrawiam.

 

W pełni się z Panem zgadzam - nie wystarczą BYLE JAKIE otworki! Nawet w małym domku z dachem dwuspadowym te okienka w ścianach szczytowych powinny mieć co najmniej 20x30 cm plus szczeliny pod kalenicą.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Konto usunięte_12*
poprawka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro ktoś tak pisze to pisze totalne bzdury. Strona folii nie ma żadnego znaczenia! Folia wysoko paroprzepuszczalna przepuszcza parę wodną w obu kierunkach jednakowo a wodę w żadnym (do pewnej wysokości słupa cieczy).

 

czy to oznacza, że w czasie dni deszczowych wełna chłonie parę wodną z zewnątrz? Czy to znacznie obniża jej parametry izolacyjne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak to jest na zasadzie wyrównania stężeń. Następnie w trakcie pogodnego dnia gdy słońce nagrzeje dach szczególnie z ciemnej blachodachówki ta para wodna przesunie się w stronę chłodniejszych pomieszczeń i w skrajnych warunkach (nasycenie) może wykroplić się na folii paroizolacyjnej (dach +40*~50*C pomieszczenie +25*~30*C). Będą to jednak niewielkie ilości kondensatu. Para wodna jako gaz nie zmienia izolacyjności wełny mineralnej (szklanej). Te parametry zostają pogorszone przez kondensat. Takie zagrożenie występuje zimą przy dużych różnicach temperatur +20*C wewnątrz i np. -20*C zewnątrz. Dlatego tak istotną sprawą jest skuteczna wentylacja pokrycia dachowego. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też! Uszczelki z gąbki przy okapie, narożąch i kalenicy to porażka dachu pokrytego blachodachówką. Dach pokryty imitacją dachówki powinien być wykonany tak jak kryty dachówką! Wróblówka przy okapie oraz taśmy pod gąsiory na narożach i kalenicy oraz blaszany gąsior montowany na łacie. Już jakaś firma produkuje elementy wentylacyjne do wstawienia pasujące praktycznie do każdej blachodachówki. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie będą deski i papa (podkładowa termozgrzewalna z SBSem, przystosowana do mocowania mechanicznego). Pojawił się natomiast problem logistyczny. Ekipa umówiona jest na za tydzień a dachówkę producent może dostarczyć dopiero w połowie września. Wstępnie uzgodniłem więc, że wykonane zostanie deskowanie papowanie, kontrłaty, łaty, obróbki i rynny natomiast reszta po miesiącu. Czy mam się martwić o łaty i kontrłaty (impregnowane zanurzeniowo) wystawione na słońce,deszcz i wiatr przez 1 miesiąc ? Papie to chyba nic się nie stanie mimo że to tylko podkładowa, w końcu ma jednak posypkę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Czy mam się martwić o łaty i kontrłaty (impregnowane zanurzeniowo) wystawione na słońce,deszcz i wiatr przez 1 miesiąc

 

Na impregnacie powinno być napisane, czy jest WYMYWALNY czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*

Jeśli wymywalny, to po kiego licha było wydawać "kasę"? Bez impregnatu wyszłoby na to samo. A przecież nie tylko o robale chodzi ale o grzyby i pleśń w mokrych porach roku (gdy jest tam wilgoć z powietrza i ciepło, a już zajrzeć niestety się nie da!).

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wymywalny, to po kiego licha było wydawać "kasę"?

 

Nie zakładałem, że będę miał problem z dachówką.

 

A przecież nie tylko o robale chodzi ale o grzyby i pleśń w mokrych porach roku (gdy jest tam wilgoć z powietrza i ciepło, a już zajrzeć niestety się nie da!)

Dach jest wentylowany, a łaty i kontrłaty są przykryte dachówką, która co prawda nie jest szczelna, ale też i nie jest dziurawa jak sito. Zobaczymy jaka będzie pogoda. Jest jeszcze możliwość ponownej impregnacji po ułożeniu łat i kontrłat jakimś impregnatem niewymywalnym (np. Boramon C30)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie myśl o "sznurkowaniu" (może jeszcze sznurkiem do snopowiązałek;)? Jeśli już, to tylko miękki drut ocynkowany nie grubszy niż fi 0,5 mm. A jeśli się tak obawiasz wilgoci z powietrza w szczelinie wentylacyjnej pod deskowaniem, no to daj jeszcze tę folię wysokoparoprzepuszczalną pomiędzy tą wełną a tą drucianą "wyplatanką", i będzie SUPER:wiggle:

 

Pozdr.

 

Ja szczelinę wentylacyjną wymuszę sietką igielitowaną taką jak na płoty, łatwo się ją przychwycić gwózdkami do krokwi.Zostanie położona na istniejącej foli wysokoparoprzepuszczalnej. Nad tym deski i papa. Otwory wentylacyjne wykonam w ścianach szczytowych (muszą być takie duze?) bo obawiam się szczelności pod gąsiorami położonymi nad połaciami:jedna 20stopni druga połąć 65stopni. mam też dylemat i tutaj pytanie do fachowców? okap na połąci 20stopni wystaje na 140cm , nie za dużo? korci mnie by go skrócić o jakieś 30 cm Krokwie 10* 14 cm połozone co 95cm. Jestem za deskowaniem i papą. Jakie są wasze opinie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o wilgoć która może się zebrać w warstwie ocieplenia dachu, bo pomimo prawidłowego zamontowania folii paroizolacyjnej zawsze może się pojawić jakieś mikrorozszczelnienie i tą drogą wilgoć z domu (kąpieli, prania, gotowania, oddychania itp. - która zawsze w domu jest pomimo wentylacji pomieszczeń) będzie się zbierać w wełnie. Montując folię paroprzepuszczalną nad wełną umożliwia się odparowanie tej wilgoci na zewnątrz. Montując nad wełną papę wilgoć ta nie odparuje - bo, jak sam Pan pisze, papa jest szczelna. W tym przypadku szczelność papy nie jest zaletą , lepsza jest jednak folia paroprzepuszczalna, bo nie przepuszcza z zewnątrz kropli deszczu, natomiast przepuszcza parę wodną z wnętrza domu.

Oczywiście można zamontować papę - ale chyba samemu, ja nie zleciłabym tego żadnej firmie bo nie jestem pewna czy wystarczająco zadbaliby o wentylację dachu.

 

to nie tak! jak jest papa to musi być deskowanie a więc i dwie szczeliny wentylujące nad deskowaniem i papą ( pod dachówka) i pod deskowaniem między dechami i wełną mineralną z wylotem w kalenicy i tamtędy wilgoć zostanie usunęta. Ewentualnie otworami wentylacyjnymi w scianach szczytowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, pytam doświadczonych Forumowiczów o to, czy warto deskować dach i obijać papą, a dopiero po np. dwóch latach zakładać docelowe pokrycie np. dachówkę? Czy to bardzo "przedroży" koszt dachu? Czy może zaraz pokrycie docelowe. Cena za przygotowanie i postawienie konstrukcji dachu+odeskowanie dachu i obicie papą to 32 zł netto/m2. [email protected]

 

a ja tak zrobilem, deski szanowalem przez cala budowe a potem odeskowalem pokrylem 2x papa (tylko pamietaj o rozcieciu papy w szczycie dachu) no i dachowka tez od razu, nie odczuwam powiewow wiatrow i mysle, ze jest to tez dobra izolacja, a mieszkam juz dwa lata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...