Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jaki piec gazowy będzie najlepszy?


raas

Recommended Posts

Witam

Malutki domek 110 m2 z poddaszem użytkowym. Z BK 24 cm + 16cm styropian. Podpiwniczony ,piwnice izolowane styrodurem 10cm (nieogrzewane) W stropie piwnic 10 cm styropian.W podłodze poddasza 10 cm styropianu.Dach docieplony 35 cm wełną. Wszędzie będzie ogrzewanie podłogowe. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.Planuję system ogrzewania za pomocą pieca gazowego (gaz miejski) wspomaganego przez solar i kominek z płaszczem wodnym. Chciałbym to połączyć z buforem około 600 może 800 litrów. I tutaj mam pytanie - skoro piec będzie podgrzewał wodę w buforze a bufor przez wężownicę będzie ogrzewał też cwu ,to jaki zastosować piec? Pierwotnie miał to być piec gazowy kondensacyjny około 20 kW dwufunkcyjny ale miał grzać niskotemperaturowo podłogówkęa wyższą temp zbiornik z cwu. Hmm powoli tracę orientację w gąszczu typów i rodzajów pieców. Jak to ugryżć? Poradźcie proszę.

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro piec będzie podgrzewał wodę w buforze a bufor przez wężownicę będzie ogrzewał też cwu ,to jaki zastosować piec?

 

czy będzie zasobnik CWU ? bo jeżeli tak szkoda koleją wężownicę wciskać w układ kocioł - bufor - zasobnik jedna wężownica za dużo.

Na ukladzie kocioł - zasobnik są mniejsze straty chyba że w tym buforze ma być grzana CWU przepływowo wtedy warto pomyśleć z buforze np. CAPITO z wysokowydajną wężownicą do przepływowego grzania CWU (drogie rozwiązanie ale dobre)

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze

Zasobnik cwu miał pierwotnie być ale w układzie z buforem miała go zastąpić wężownica w buforze. Czy zrezygnować Twoim zdaniem z bufora?Ale jak w takim razie zaprzęc do pracy solara i kominek z płaszczem wodnym?

Hmm a może nie warto za fest kombinować (można przekombinować) .Chciałbym chyba jak każdy żeby było praktycznie i maksymalnie oszczędnie z rachunkami.

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykła wężownica w zwykłym buforze nie da rady nagrzać komfortowo CWU do tego nie słyszałem o wężownicach emaliowanych wewnątrz rdza jest przekleństwem tego rozwiązania. Woda z wodociągu jest natleniona i korozja idzie aż chrupie. Wspomniane rozwiązanie CAPITO to wężownice miedziane dodatkowo z lamelami dla zwiększenia powierzchni wymiany.

 

Jeżeli planujesz dużo palić w kominku (wielu planuje ale potem różnie bywa) to bufor jest niezbędny - można pomyśleć o zasobniku CWU w buforze - dwupłaszczowe

 

Jeżeli palenie w kominku będzie sporadycze w niedzielę i przy większej okazji lepiej bufor sobie odpuścić - i tak jak napisałeś zasobnik kolektory i to wszystko

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ mpoplaw

Dzięki za odpowiedź ,ja właśnie po przeczytaniu tematu z podanego przez Ciebie linka pomyślałem o zastosowaniu bufora. Chciałbym zastosować kominek z płaszczem jako alternatywę dla gazu (w przypadku np braku gazu- lub w przypadku braku kasy na gaz :) ) No i wtedy pomyślałem że jeśli kominek i kociołek gazowy to czemu nie solar i razem to spiąć buforem. A cwu z wężownicy jak na rysunku w poście adam_mk. Ale skoro twierdzisz że najlepiej byłoby sam kociołek i zasobnik cwu to muszę to jeszcze raz przemyśleć.

Może faktycznie kasa wydana na solar i bufor będzie się długo zwracała.

Jeszcze jedno pytanie : jak kominek i kociołek gazowy zastosować razem ?

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS jeśli się upierasz przy buforze to na tym forum są opisane takie zbiorniki z miedzianą wężownicą do przepływowego grzania CWU które już wielokrotnie zostały sprawdzone w działaniu, i wbrew temu co pisze PiotrG dają radę grzać przepływowo CWU w bardzo zadowalającym komforcie

 

Po co ta wycieczka do mnie ?

 

Podałem rozwiązanie z wężownicą miedzianą bo tanie bufory nie mają takich rozwiązań - czytaj ze zrozumieniem.

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie wszyscy użytkownicy mają czas chęć i potrzebę majstarkować i samemu budować bufory - trzeba przyjąć że są inni ludzie którzy mają inne potrzeby.

 

Nie zmuszaj wszystkich do Twoich jedynie słusznych rozwiazań - już kilka osób Tobie pisało chwl się, ciesz się - ale nie uważaj że Twoje (Wasze) rozwiązania są jednynie słysznymi

 

Proszę Ciebie skończ z osobistymi wycieczkami w moją stronę rzeczowe argumenty proszę

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...