Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komentarze do Buńki4 i Tokio II


Recommended Posts

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 216
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Bardzo podoba mi się Wasz dom, gratuluję. Z małżonką wybraliśmy ten sam projekt, do rozpoczęcia budowy mamy jeszcze trochę czasu, dlatego też chciałbym wykorzystać ten okres na planowanie. Podobają mi się rozwiązania w Waszej kotłowni, i mam przy okazji taką prośbę, czy mógłbyś udostępnić schemat całej instalacji co i cwu już po wszystkich modyfikacjach. Mam jeszcze kilka pytań; Czy zastosowane rozwiązania w kotłowni sprawdzają się ?. Czy koszty ogrzewania domu są takie jak na stronie Lipińskich ?. Jakie są koszty postawienia takiej instalacji kotłowej ?. Mój adres [email protected]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

nie znalazłam żadnych informacji z czego zrobione są stopnie na schody i podest. Jeśli można proszę wskazówki. Jak z perspektywy czasu zapatrujecie się na podłogę z płyt gresowych?

 

Stopnie i podest na zabiegu są zrobione z drewna bukowego - nie używamy kapci ani butów do chodzenia po domu więc trudno powiedzieć jakiej jest twardości bo i tak nie ma co wycierać stopni. Niestety w podeście zrobiła nam się szczelina - najwyraźniej był słabo sklejony, a drewno niedosuszone. Generalnie z wykonawców stopni nie byliśmy zadowoleni i szybko panom podziękowaliśmy. Podstopnie to zwykłe rygipsy pomalowane farbą Dulux do kuchni (zmywalna) - też na razie nie widać śladów eksploatacji.

 

Co do podłogi z gresu - super - szybko się nagrzewa od podłogówki, nie widać brudu, można zamieść, zmyć, dzieciaki wylewają na nią płyny przeróżnej postaci i nie ma plam, nic się nie rozłazi, nie ściera, upadały różne przedmioty, tłukły się naczynia, słoiki ... i tez nie ma śladów, a skądinąd wiem, że podłogi z paneli lub deski już takie dobre w utrzymaniu nie są (panele są na górze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podoba mi się Wasz dom, gratuluję. Z małżonką wybraliśmy ten sam projekt, do rozpoczęcia budowy mamy jeszcze trochę czasu, dlatego też chciałbym wykorzystać ten okres na planowanie. Podobają mi się rozwiązania w Waszej kotłowni, i mam przy okazji taką prośbę, czy mógłbyś udostępnić schemat całej instalacji co i cwu już po wszystkich modyfikacjach. Mam jeszcze kilka pytań; Czy zastosowane rozwiązania w kotłowni sprawdzają się ?. Czy koszty ogrzewania domu są takie jak na stronie Lipińskich ?. Jakie są koszty postawienia takiej instalacji kotłowej ?. Mój adres [email protected]

 

Kominek z płaszczem sprawdza się - ale grzejemy tylko cwu, bo generalnie nie było takiej potrzeby aby wspierać specjalnie piec gazowy do ogrzewania co, parę razy było to przełączane, grało, cała elektronika i hydraulika działają automatycznie, ale co i tak idzie w większości wypadków z gazu.

Chyba najbardziej jesteśmy zadowoleni z pieca Viessmana, bo rzeczywiście kasa w niego wrzucona pewnie już się zwróciła no i z dogrzewania cwu przez kominek (paliłem wczoraj, kominek zagrzał 300l bufor do 70o i teraz "zimna" cwu ma 50-60o więc piec gazowy nie ma co podgrzewać:) ).

Nie robiłem jakiegoś zbiorczego kosztorysu tylko na kotłownię - wszystkie pozycje są uwzględnione w kosztorysie, jaki wystawiliśmy na muratora, automatykę robiłem sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 4 weeks później...
Widzę, że forum umiera, a szkoda :-/

 

Nie umiera, odpisałem (wiem, dopiero) co do ekipy.

Mam inny problem oprócz braku czasu: nie wiem dlaczego większość czytelników naszego dziennika pisze pytania o sprawy techniczne na prywatną skrzynkę, a można by na forum.

 

Przy okazji pozdrawiam wszystkich i Szczęśliwego Nowego Roku!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

 

Niestety nie będę oryginalny i na wstępie pozwolę sobie pogratulować Wam budowy.

Oczywiście Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku.

 

Mam kilka pytań na temat dokonanych wyborów zainstalowanych w Waszym domu urządzeń.

1) Jakiej średnicy rurki dawałeś do podłogówki i skąd taki wybór?

2) Dlaczego akurat ten piec gazowy i czy obecnie dokonałbyś innego wyboru?

3) Tak samo j/w tylko dotyczy kominka.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny dom, gratuluję.

 

drejku jakbyś tu kiedyś zajrzał to również mam kilka pytań do Ciebie. Nie dalej jak trzy posty do tyłu pisałeś że jesteś zadowolony z kominka. Ja u siebie planuje podobny kominek i ciekawi mnie czy nie przegrzewa Ci się salon jak w nim palisz? Na schemacie hydrauliki jaki zamieściłeś w dzienniku nie widzę podmieszania zimnej wody na powrocie (wlocie) do kominka i tutaj następne pytanie czy nic tam Ci się w tym kominku nie poci kapie czy inne cuda? Niektórzy dają, że to niby zabezpieczenie przed za zimnym powrotem.

 

Może to będzie wyglądało, że sporo chce "zmałpować" od was ale żonie też podobają się szklane drzwi do łazienki i już ją przekonałem, że nie będzie komfortu prywatności, że wszystko będzie widać na zewnątrz a tu u was fajnie wyglądają. Myślałem o daniu jakiegoś światła od środka na drzwi ale może nie jest to potrzebne. Jak takie drzwi sprawdzają się tak w realu bo w sklepach to oczywiście zachwalają?

 

Te LEDy własnej roboty przy schodach to normalnie mistrzostwo świata. Chyba się nie obrazisz jak to akurat "zmałpuje"? :confused:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Niestety nie będę oryginalny i na wstępie pozwolę sobie pogratulować Wam budowy.

Oczywiście Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku.

 

Mam kilka pytań na temat dokonanych wyborów zainstalowanych w Waszym domu urządzeń.

1) Jakiej średnicy rurki dawałeś do podłogówki i skąd taki wybór?

2) Dlaczego akurat ten piec gazowy i czy obecnie dokonałbyś innego wyboru?

3) Tak samo j/w tylko dotyczy kominka.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam

Marek

 

Wybór prawie zawsze był trudny i poprzedzony wielogodzinnym przeszukiwaniem internetu i rozmowami z "fachowcami" w salonach. Potem pozytywne oceny dzieliłem przez pół i jeśli coś było super to szukałem minusów, bo każdy fachowiec, szczególnie ten który ma coś sprzedać zachwala swoje rozwiązania, więc generalnie można to między bajki włożyć.

1) średnica rurek do podłogówki - absolutnie standardowe PEXy, ale nie najtańsze bo ostatnio w PL pojawiło się wiele chińszczyzny i produktów np. z Czech, których jakość bywa delikatnie mówiąc nienajlepsza (takie tańsze rury kupiłem do odprowadzania wody z rynien - były bardzo tanie, ale do wavina to przepaść).

 

2) Argumentacja jak powyżej, brałem pod uwagę Urlich, Vailant, Viess kondensaty i piec pulsacyjny - drogie przy zakupie, tanie w eksploatacji. Przy zakupie w firmie kompletu tzn.: piec, zasobnik, naczynia, armatura podłączeniowa pieca (jak się okazuje czasem króćców podłączeniowych do pieca nie ma w komplecie, a potrafią kosztować). Tylko w Marel w Krakowie (Viessman) siad ze mną ich człowiek, omówiliśmy moje pomysły, przeprojektowałem sobie to, sprawdziliśmy, zainstalowali piec i 7m rury spalinowej - pełen profesjonalizm. Piec sprawuje się dobrze, bez problemów (odpukać).

 

3) Oczytałem się na forach o kominkach, a ze dom miał być ciepły, to nie brałem pod uwagę kominka który ma grzać dom, bo przy DGP to byśmy się uwędzili. Bez kominka standardowa temp. bez grzania to ok 23oC, przy kominku z płaszczem wodnym, gdzie większość energii cieplnej jest odbierana na grzanie wody (300L + 60 w kominku) tem w salonie potrafi skoczyć do 26oC (zima) więc da się żyć. Hajduk sprawuje się dobrze, są dobre opinie więc liczę że parę lat wytrzyma, a do tego w tamtym czasie jedynie Hajduk i Lechma miały drzwi narożne bez szprota czy jak to się tam nazywa.

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

Z zapartym tchem przeczytałam Twój dziennik ;) Super efekt!

Mam pytanie-jak sprawuje się rekuperacja w zimie? Jak walczycie z suchym powietrzem?

Pozdrawiam

 

Rekuperator to rewelacja - odzysk ciepła to jedno, ale doceniamy go teraz szczególnie za to, że jak wyjdziemy na zewnątrz, albo otworzymy drzwi to bucha smród powietrza, które jak wiecie w Krakowie i okolicach nadaje się chyba tylko do impregnacji materiałów od grzybów ;)

Teraz co trzy miesiące wymieniamy filtry i jest na nich naprawdę syf - zresztą próbka jest w dzienniku. Wiem, że przynajmniej w domu mam czystsze powietrze, my jak my, ale dla dzieciaków to zaprocentuje w przyszłości.

Nawet jakbym miał zrezygnować z wykończenia jednej łazienki to pewnie i tak wygrałby rekuperator (niestety jakość ma swoją cenę).

Moim zdaniem nie ma się co zastanawiać - o reku dyskutowałem tez na innych forach i widać, że jest wielu przeciwników, szczególnie kominiarzy, tylko żadny z nich nie ma reku, a kominiarze tracą dodatkową robotę przy przewodach wentylacyjnych, więc po co im to (czasem jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę :( )

 

Co do suchego powietrza - można się przyzwyczaić, albo na grzejnikach na górze zawiesić naczynia kamionkowe z wodą, ale wole czyste i suche powietrze niż wilgotniejsze i zanieczyszczone całą tablicą Mendelejewa. Rzekomo pojawiły się już nawilżacze do reku.

 

 

:D

Edytowane przez drejku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny dom, gratuluję.

 

drejku jakbyś tu kiedyś zajrzał to również mam kilka pytań do Ciebie. Nie dalej jak trzy posty do tyłu pisałeś że jesteś zadowolony z kominka. Ja u siebie planuje podobny kominek i ciekawi mnie czy nie przegrzewa Ci się salon jak w nim palisz? Na schemacie hydrauliki jaki zamieściłeś w dzienniku nie widzę podmieszania zimnej wody na powrocie (wlocie) do kominka i tutaj następne pytanie czy nic tam Ci się w tym kominku nie poci kapie czy inne cuda? Niektórzy dają, że to niby zabezpieczenie przed za zimnym powrotem.

 

Może to będzie wyglądało, że sporo chce "zmałpować" od was ale żonie też podobają się szklane drzwi do łazienki i już ją przekonałem, że nie będzie komfortu prywatności, że wszystko będzie widać na zewnątrz a tu u was fajnie wyglądają. Myślałem o daniu jakiegoś światła od środka na drzwi ale może nie jest to potrzebne. Jak takie drzwi sprawdzają się tak w realu bo w sklepach to oczywiście zachwalają?

 

Te LEDy własnej roboty przy schodach to normalnie mistrzostwo świata. Chyba się nie obrazisz jak to akurat "zmałpuje"? :confused:

 

Pozdrawiam

 

Dzięki za miłe słowa :D

 

Co do kominka: wiesz co, wczesniej przez ponad rok nie miliśmy obudowy i kominek się nie pocił, najzimniejsza woda jest jak się w nim długo nie pali, ale wtedy w kominku woda w płaszczu ma temperaturę pokojową(!) natomiast w zbiorniku, przez to, że jest tam wężownica, przez którą płynie zimna woda jako wlot na zasobnik cwu, to temperatura w zimie (przy długim niepaleniu) potrafi spaść do ok 15 stopni (tem zimnej wody to ok 7stopni), bo przepływ przez ta wężownicę jest niewielki, jedynie rano i wieczorem kiedy zużywa się najwięcej cwu - to chyba logiczne - dlatego zbiornik wychładza się powoli, bo nie ma ciągłego przepływu zimnej wody przez wezownicę.

Skoro woda w kominku ma temp pokojową (lub trochę niższą jak dodamy to co wieje z rury zasilającej zimnym powietrzem z zewnątrz) to kominek nie może się pocić, u siebie tego nie widziałem. Sterownik włącza pompę przetaczającą wodę między opłaszczem i zbiornikiem dopiero przy 35oC, więc nawet jak tam jest 15o w zbiorniuk to bardzo szybko robi się 20, a potem powoli wzrasta. Obudowa jest ciepła więc nawet jakby coś chciało sie skraplać to nie zdarzy bo wyparuje ;)

Reasumując nie widzę problemu i nie słyszałem o czymś takim, może jeśli nie ma sterownika i kominek na stałe jest połączony ze zbiornikiem to takie zjawisko występuje.

 

Szklane drzwi - fajna spraw, ale wiele osób się myli i chce przez nie wychodzić z domu ;) Nic nie widać, tylko jakiś cień, ale kobiecych kształtów niestety nie da się odgadnąć :(

Z tyłu na suficie mam dwa oczka z niebieskimi ledami, dlatego daje to ładniejszy efekt - zresztą to też jest w dzienniku.

 

A za ledy dziękuję, może będę miał motywację aby skończyć te na zabieg schodów bo mi się już nie chce (szlifowanie plexy to nie jest przyjemna rzecz, szczególnie takiej grubej, ale pare stów w kieszeni do mnie przemawia - mam za to wiertarkę stołową :D:D:D).

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Drejku!

Tak- reku to rewelacja - całkowicie się zgadzam. Moi dwaj sąsiedzi zawzięcie palili sklejką, którą zwozili całymi ciężarówkami. Ciągle się wypierali, że oni tylko węglem, a gęsty, cuchnący dym nie wychodził do góry tylko leciał nam prosto w okna. Noż nie dało się wyjść z domu przez ten smród i zadymiemienie! Codziennie (dopóki nie zrobiliśmy z sąsiadami "porzadku") dziękowaliśmy sobie, że mamy reku, bo czerpnia z tyłu domu zasysała świeże powietrze, choć nasze filtry wyglądały identycznie jak Twoje.

Poza tym kiedy piekę hurtowe ilości placków ziemniaczanych, a zapach pomimo okapu i tak roznosi się po całym domu, to funkcja wietrzenia jest niezastąpiona!

Pzdr!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Drejku!

Tak- reku to rewelacja - całkowicie się zgadzam. Moi dwaj sąsiedzi zawzięcie palili sklejką, którą zwozili całymi ciężarówkami. Ciągle się wypierali, że oni tylko węglem, a gęsty, cuchnący dym nie wychodził do góry tylko leciał nam prosto w okna. Noż nie dało się wyjść z domu przez ten smród i zadymiemienie! Codziennie (dopóki nie zrobiliśmy z sąsiadami "porzadku") dziękowaliśmy sobie, że mamy reku, bo czerpnia z tyłu domu zasysała świeże powietrze, choć nasze filtry wyglądały identycznie jak Twoje.

Poza tym kiedy piekę hurtowe ilości placków ziemniaczanych, a zapach pomimo okapu i tak roznosi się po całym domu, to funkcja wietrzenia jest niezastąpiona!

Pzdr!

 

Dzięki za poparcie :)

A wogóle kupiłem na alegro 1mb tkaniny filtracyjnej klasy F5 za jakieś śmieszne pieniądze i po prostym zszyciu za 20,- mam 6 kompletów filtrów, więc możemy wymieniać co 3mc, zamiast oryginalnych filtrów są tylko stalowe ramki z drutu nierdzewnego :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Mówisz, że Czeskie rzeczy nie są dobre? Ja już byłem zdecydowany na czeski wkład kominkowy, o taki

[ATTACH=CONFIG]163549[/ATTACH]

a tak to muszę jeszcze to przemyśleć.

 

Nie no, bez przesady, nie chciałem obrazić Czechów, taki przypadek miałem z rurami kanalizacyjnymi i podobne historie opowiadał mój hydraulik.

Jest wiele świetnych rzeczy z Czech np. Czeszki ;), piwo, a nawet niezłej jakości samochody.

 

PS. Co to za producent, nie widziałem u nas takich koników z dodatkową osłonką szyby od wewnątrz - praktyczny pomysł, szczególnie jak się przewracają w środku kłody grubego drewna to mały strach może czasem paść ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.......................PS. Co to za producent, nie widziałem u nas takich koników z dodatkową osłonką szyby od wewnątrz - praktyczny pomysł, szczególnie jak się przewracają w środku kłody grubego drewna to mały strach może czasem paść ;)

 

Producent to BEF, kominek trochę droższy od Hajduka ale to może przez unoszoną szybę. No i trochę "słabszy" ale to akurat mi pasuje bo w innych postach ciągle straszą przegrzanymi salonami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) średnica rurek do podłogówki - absolutnie standardowe PEXy, ale nie najtańsze bo ostatnio w PL pojawiło się wiele chińszczyzny i produktów np. z Czech, których jakość bywa delikatnie mówiąc nienajlepsza (takie tańsze rury kupiłem do odprowadzania wody z rynien - były bardzo tanie, ale do wavina to przepaść).

 

Wieki epodziękowania za odpowiedź!!!

 

Mam jeszcze kila pyatń, więc pozwolę sobie na kontynuację.

 

1) Nie dotarło do mnie Twije sformuowanie - firma wavin - producent rurek do podłogówki - czyżby coś nie tak było z tym producentem i nie powinienem brać ich pod uwagę?

 

2) Podobnie jak większość budujących i jednocześnie szukających oszczędności zastanawaim się nad samodzielnym wykonaniem insztalacji elektrycznej.

Stąd kolejne moje pytanie. Opracowałem sobie schemat elektryczny, czy byłbyć na tyel upszejmy i wyraził swpja opinię na jgo temet (jako automatyk z całą pewnością masz większe pojęcie na ten temat aniżeli ja). Schmat po Twojej aprobacie wyślę na priv.

 

3) Czy mógłbyć mi przesłać ostateczną wersję schematy ogrzewania jakie masz u siebie?

3.1) Czy masz jeszcze namiary na gościa z Krakowa. Ja jaestem z Dąbrowy G. Zakładam że w dzisiejszych czasach 60km nie stanowi problemu, więc mógłbym skożystać z usługi sprawdzonego źródła.

4) Jeśli to nie tajemnica, prosze abyś podał koszty ogrzewania w tym sezonie (przynajmniej przedizał).

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...