Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie podłogowe + radiatory + CWU na jednym x (funkcyjnym) piecu gazowym


ebinx

Recommended Posts

Zdecydowanie chcemy przy użyciu jednego pieca/kotła gazowego uzyskać Ciepłą Wodę Użytkową (CWU)+ gorącą wodę w grzejnikach/radiatorach + ciepłą wodę do ogrzewania podłogowego. Będziemy mieli jedną łazienkę sąsiadującą z pomieszczeniem w którym będzie piec, kuchnia (a konkretnie zlewozmywak) jest oddalona od pieca 7.5 metra. Ogrzewanie podłogowe na części 'dziennej'- wiatrołap, przedpokój/hol/lobby, salon, kuchnia, pralnia, ogrzewanie konkwekcyjne/radiatorami w sypialniach + prawdopodobnie wiszący grzejnik w łazience. Mamy komin, możemy poprowadzić rurę z powietrzem z zewnątrz do kotłowni. Wszystko to jest na jednym poziomie- parterze. Do ogrzania jest w sumie 120m2, w czym do ogrzania konwekcyjnego-radiatorami 40m2. Nie przewidujemy w przyszłości łączenia tego układu z pompą ciepła czy kolektorami słonecznymi, ale być może, (jeśli to ma ekonomiczne uzasadnienie i jest proste/niezawodne w działaniu a tego jeszcze nie wiemy) chcielibyśmy przygotować taki system do podpięcia go do kominka z płaszczem wodnym.

 

Chciałbym prosić o pomoc w wyborze konkretnych rozwiązań tj. głównie odpowiedzi na pytanie o piec.

Jaki piec? Jednofunkycjny z podgrzewaczem/boilerem (a może zasobnikiem warstwowym), czy dwufunkcyjny/przypływowy. Dodam, że od ponad pięciu lat używamy rozwiązania z kondensacyjnym piecem z podgrzewaczem i osobiście nie jestem z niego zadowolony, bo gdy ciepłej wody braknie to muszę czekać aż się nagrzeje, zdarza się to rzadko i dlatego nie widzę sensu kupowania większego zbiornika podgrzewacza, bo uważam, że mało ekonomiczne jest podgrzewanie dodatkowych 100/200 litrów wody codziennie po to żeby ‘być krytym’ na tak rzadkie okazje. Wolałbym mieć wodę użytkową podgrzewaną tylko wtedy, kiedy jej potrzebuję a nie podgrzewaną i gromadzoną ‘na zapas’- który jeśli nie wykorzystany, to się zmarnuje. Więc jaki piec? Czy takie rozwiązanie- http://www.piece.pl/image/zdjecia_new/kotly_schemat_1.jpg czy może takie: http://www.piece.pl/image/zdjecia_new/kotly_schemat_3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przedstawił pan 2 piece z odmiennym podejściem do podgrzewania wody 1 sposób polega na podgrzewanie wody w zasobniku zewnętrznym który posiada wężownicę za pomocą której jest podgrzewana woda c.u.w i w tej opcji można zastosować zbiornik 2 wężownico-wy gdzie jedna z wężownic dolna jest opcjonalnie podłączona do solarów.

Natomiast drugie rozwiązanie polega na podgrzewaniu wody przez piec w wewnętrznym zbiorniku warstwowym co to oznacza jest to sposób podgrzewania wody w zasobniku przez przepuszczanie jej przez wymiennik ciepła gdzie jest podgrzewana do czasu aż cała woda z zasobnika nie zostanie podgrzana w takiej opcji nie ma możliwości podgrzania w przyszłości wody ani przez układ solarny ani przez kominek z płaszczem wodnym.Więc jeżeli rozpatruje pan w przyszłości czy to solary czy kominek z płaszczem wodnym to pierwszy sposób jest najwłaściwszy w kwestii doradzenia układu grzewczego mogę doradzić proszę o kontakt na mejla: [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...