Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Taras marzeń


art12345

Recommended Posts

Polecane wszech i wobec drewno egzotyczne niestety po dwóch latach nabiera barw polskiego krajowego produktu, no chyba że dwa razy w roku będziemy malować super drogimi olejami.

Chciałbym uprzedzić że jednorazowy koszt olejowania to około 1200 PLN. A aby ładnie trzymać kolor należy robić to dwukrotnie, mówię to na swoim przykładzie. Od ponad 10 lat w ogrodzie stoi stół wykonany z drewna sosnowego, który systematycznie zabezpieczam Drewnochronem i do dnia dzisiejszego ma ładną barwę i żyje !!

 

Myślę że nasza dotychczasowa niewiedza dotycząca drewna egzotycznego pozwala na to iz płacimy kosmiczne kwoty.

Osobiście dziś wykonałbym taras z desek sosnowych ryflowanych i zabezpieczał polskim specyfikiem. Zaleta jest taka że sosna ma mniejszy skurcz liniowy , który w moim przypadku wynosi 10 procent, co powoduje iz powstają ogromne naprężenia i jest kłopot ze śrubami, .NA powierzchnię około 70 metrów zużyłem ponad 1500 sztuk.

Kto chce zobaczyć zapraszam na

http://www.archideko.pl/panoramy/tarasy/taras-01/panorama.html, to jest panorama którą dałem do serwisu .

 

Następnym razem napiszę jak czyścić powierzchnię pod tarasem (jest to konieczne ) i coś o parasolach, no może dodam coś o kuchni na tarasie.

A wszystko własne doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 64
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Zastanawiam się z czego zrobic taras żeby w przyszłości jak najmniej sie napracować? Drewno egzotyczne? Zbyt pracochłonne a Twoje doświadczenia jedynie utwierdziły mnie w tym przekonaniu.

A tak na marginesie fajne zdjątko :-)))

 

By to ładnie wyglądało trzeba się troszkę wysilić, ale zwracam uwagę na koszty budowy i eksploatacji. W szale budowy łatwo wydać 1 tys lub 2 na olej, ale gdy widzisz potrzebę nieustającego odnawiania!! jest jeszce jedna sprawa. RYflowane deski oczywiście mają zagłebienia, i jeśli chcesz odświeżyć szlifowaniem, nie ma problemy z górną częścia, ale nie do zrobienia są rowki, czyli reasumując, używałem szczotki ryżowej (na kiju, płynu do mycia i dużo wody) ładnie schodzi nalot, ale już wybarwienia się nie uzyskuje. Zresztą , po dwóch latach taras jest obłożony meblami, siedzeniami, więc ten kolor przestaje mieć znaczenie.

 

Co do chodzenia boso, wyłącznie chodzę boso po tarasie, o to chodzi. Jeśli się wybierze ładne deski (należy zrobić to osobiście) to nie będzie problemu. Mi przywieźli deski w takim stanie że połowę od razu reklamowałem, bardzo zwichrowane, z zadziorami, robaczywe, tj. twierdzili ze to normalne w Bangkirai (mnóstwo drobnych , jakby kornikowych otworków) ale za taką kasę trzeba wymagać super materiału. Kupowałem w Dombalu w Warszawie, sam pojechałem i po przerzuceniu 3 pakietów , udało się skompletować materiał..

 

Są jeszcze dwie ważne sprawy. Sprzątanie pod tarasem. Wymyśliłem sobie mycie wodą , z węża, sprawdza, się , da się wypłukać liście, nasionka z drzew obok. Na taki taras trzeba założyć cały dzień, łącznie z myciem powierzchni.

 

Odkręcam jedną deskę ze środka by mieć dostęp do wszystkich części, no i lejemy pod różnymi kątami, ważne by było to naprawdę dużo wody.

 

Materiał z którego zrobisz taras nie likwiduje nakładu pracy, ale można wykonać w jakichś rozsądnych kosztach.Tak naprawdę z tarasu korzysta się głównie do suszenia prania i do kilku imprez rocznie, powiedzmy nie przekracza 10.

W ciągu roku jak teraz , lało cały czas , lub są ekstremalne temperatury, zmierzyłem , deski nagrzewają się do niemal 80 stopni!! zero relaksu, ale za to można pięknie spać.

 

Jest dodatkowy plus z tego jednak, izoluje dach od słońca i w domu , w pokojach górnych jest lżej o kilka stopni..

http://www.archideko.pl/panoramy/meble/warszawa/willowhouse/salon-1_Malborska/panorama.html

a tu dałem panoramę z meblami na naprawdę luksusowy tarasik. Jeśli są z tworzywa sztucznego , to są na wiele lat.

 

Jeśli macie jakieś pytania , piszcie proszę , tyle co wiem napiszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna sprawa, którą należy od razu zaplanować przy budowie. Chodzi o osłonę przed słońcem. Parasole nie wchodzą w grę, gdyż mają ogromne obciążniki, a z tym trzeba uważać na takim tarasie. Pozostają rozpinane na słupkach , już mam plan jak to zrobić, tym bardziej że z tarasu bardzo przyjemnie się korzysta gdy lekko pada deszcz, wtedy czujemy się wyróżnieni komfortem.

 

ja rozpinam takie żagle kupione w sklepie Jysk, sprawdziły się w zeszłym roku, ale są trójkątne , więc gdy jest więcej osób , trzeba kombinować układ.

 

Do tego zdarza się , że na noc nie zwiniemy po imprezie zadaszenia no i jest sobie taka burza na przykład. Tu mogą być dwie szkoły. Pierwsza taka że nasz żagiel wytrzyma wszystko, a druga, że spokojnie się odrywa, odpina i spada sobie gdzieś obok domu.

 

Przetrenowałem obie wersje, ale przy tej pierwszej cały czas się martwiłem czy aby na pewno. Przy drugiej, totalny spokój. Co ma polecieć, poleci.:wave::wave::wave:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Trochę mnie przerażasz, ale tak jak napisałeś w temacie to spełnienie marzenia bo jakoś nie pasi mi taras z kwadratowych ceramicznych płytek. Taras w trakcie roboty. Może mąż miał racje, ze nie opłaca się drewno egzotyczne a ja nie chciałam sosny - stanęło na modrzewiu. Nadzieją jest u mnie zadaszenie i zdecydowanie mniejsza powierzchnia. Masz piękny taras...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Trochę mnie przerażasz, ale tak jak napisałeś w temacie to spełnienie marzenia bo jakoś nie pasi mi taras z kwadratowych ceramicznych płytek. Taras w trakcie roboty. Może mąż miał racje, ze nie opłaca się drewno egzotyczne a ja nie chciałam sosny - stanęło na modrzewiu. Nadzieją jest u mnie zadaszenie i zdecydowanie mniejsza powierzchnia. Masz piękny taras...

 

pozdrawiam

 

Dziękuję, projekt domu był wykonany z wykorzystaniem słońca, las jest tuż obok, na pozostałej części mogą stać kolektory słoneczne.

Modrzew jest piękny, pytanie czym to konserwować. Drewnochron się sprawdził, na wszelki wypadek proponuję zrobić próbę kolorystyczna na odpadzie.

 

Szczęśliwy mąż, że mógł postawić na swoim !!! Ważne jest towarzystwo na ten taras, oby nie było drewniane, dobrze gdy czasem egzotyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy szykowałem budowę , troszkę pooglądałem różnych realizacji. Zawodowo jestem związany z branżą wykończenia wnętrz, i nawet w zasobach mam wiele świetnych przykładów, niestety większość nie jest z Polski.

 

Generalny jesteśmy 20 , może 30 lat wstecz pod względem designu, ale mam propozycję , wpisywać tu , ciekawe realizacje , podkreślam , realizacje z Polski.

 

Aby zacząć ten wątek (niestety) dam kilka propozycji nie z tego świata. Jedną propozycję na realizację sesji. Jutro o tym napiszę. HA!!! absolutny hit, kompletna ekstrawagancja

http://www.mapa.studiopasja.pl/pano_flash_sianow/pano_4/panorama.html

tu robiłem realizację , w rezerwacie Rosiczki (krwiożercza roślinka). Podczas zdjęć, wyobraziłem sobie , że piję filiżankę espresso, podaną na stoliczku z białym obrusem, do tego piękne meble i oczywiście w pięknym towarzystwie. Zero rozmów, tylko wsłuchanie się w przyrodę.

 

Poddam może kilka propozycji mebli. Jak zagłosujecie, i Murator sie zgodzi, może zrobimy sesję i to opublikujemy tutaj.

By tym się rozkoszować już dziś, polecam , włączyć dźwięk, wcisnąć pierwszą ikonkę z prawej strony ( full screen), i myszką wciskając lewey przycisk sobie popatrzeć.

Mam Nadzieję, że TEN wyjątkowy taras dotrze do Was. Tak , bo to jest taras na bagnie . Proszę zwrócić uwagę na podłoże.

Do miłego !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Myślę, że te 20, 30 lat to nie tylko w designu nas opóźniło. Tak jest chyba ze wszystkim. Ze względu na swój zawód od lat jeżdżę po świecie i mam okazje to i owo podpatrzeć. Jest jednak nadzieja, ciągle idziemy do przodu ...

To co proponujesz może być ciekawe, jestem absolutnie za. Rezerwat Rosiczki piękniasty.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alternatywą dla drewna egzotycznego są kompozyty WPC, nie mają drzazg, nie trzeba ich olejować.

Prawda jest taka, że ceny drewna egzotycznego idą w góre i kompozyty są już w tym sezonie tańsze.

No chyba, że to musi być drewno...

 

P.S. Tarasik bajeczny

 

Oj, nie upieram się przy drewnie, jestem ciekaw tego materiału za lat kilka lub kilkadziesiąt, drewno wiem jak zreperować , ale z tworzywem zawsze zachodz problem pęknięcia , zmiany itd.

 

Ceny które widziałem , w żaden sposób nie zachęcały do budowy. Jednkl myśłę że kompozyty powinny być tańsze.

 

Otoczenie ma wpływ największe, zobaczcie ten taras na bagnach, magia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alternatywą dla drewna egzotycznego są kompozyty WPC, nie mają drzazg, nie trzeba ich olejować.

Prawda jest taka, że ceny drewna egzotycznego idą w góre i kompozyty są już w tym sezonie tańsze.

No chyba, że to musi być drewno...

 

P.S. Tarasik bajeczny

 

 

A mam prośbę o jakieś zdjęcie w zbliżeniu , jak wygląda powierzchnia tarasu z tworzywa,po 10 lub 15 latach użytkowania?? W reklamie wszystko nowe i piękne. Drewno każdy z autopsji zna iw ie czego się spodziewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna sprawa, którą należy od razu zaplanować przy budowie. Chodzi o osłonę przed słońcem. Parasole nie wchodzą w grę, gdyż mają ogromne obciążniki, a z tym trzeba uważać na takim tarasie. Pozostają rozpinane na słupkach , już mam plan jak to zrobić, tym bardziej że z tarasu bardzo przyjemnie się korzysta gdy lekko pada deszcz, wtedy czujemy się wyróżnieni komfortem.

 

ja rozpinam takie żagle kupione w sklepie Jysk, sprawdziły się w zeszłym roku, ale są trójkątne , więc gdy jest więcej osób , trzeba kombinować układ.

 

Do tego zdarza się , że na noc nie zwiniemy po imprezie zadaszenia no i jest sobie taka burza na przykład. Tu mogą być dwie szkoły. Pierwsza taka że nasz żagiel wytrzyma wszystko, a druga, że spokojnie się odrywa, odpina i spada sobie gdzieś obok domu.

 

Przetrenowałem obie wersje, ale przy tej pierwszej cały czas się martwiłem czy aby na pewno. Przy drugiej, totalny spokój. Co ma polecieć, poleci.:wave::wave::wave:

 

Jeżeli ktoś nie ma czasu zbierać zadaszenie po imprezie polecam zwykłe markizy, które zwija się za pomocą korby w kilka sekund.

Producenci krajowi maja kosmiczne ceny, ale u importera można kupić w bardzo przyzwoitej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie kompozytów to też chętnie zobaczyłabym zdjecie po kilku latach użytkowania.

W sklepie są strasznie podobne do drewna a ich wytrzymałość chyba nieporównywalna.

 

Markizy są do wykorzystania w niektórych miejscach, proszę zobaczyć odległości i ogólną kompozycję otoczenia

http://www.archideko.pl/panoramy/tarasy/taras-01/panorama.html

Markizy tutaj nie byłyby bardzo romantic, raczej coś na kształt porozpinanych żagli.

 

Markizy są z pewnością praktyczne, a przy okazji ponawiam prośbę do tych osób z tego forum które budują tarasy kompozytowe, o zdjęcia po wieloletnim używaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście dziś wykonałbym taras z desek sosnowych ryflowanych i zabezpieczał polskim specyfikiem.

O jakim polskim specyfiku piszesz ? Jaki preparat proponujesz jako zabezpieczenie deski sosnowej (pomijając impregnację w autoklawach) pod kątem korozji biologicznej ? Sosna na zewnątrz na tarasie o olbrzymim gradiencie temperatur i jej impregnacja ? Trudny temat tak mi się zdaje.

 

Kto chce zobaczyć zapraszam na

http://www.archideko.pl/panoramy/tarasy/taras-01/panorama.html, to jest panorama którą dałem do serwisu .

Rozumiem, że to drewno to bangkirai.. jakim preparatem olejowałeś ?

Mam jeszcze pytanie natury technicznej - w jaki sposób wykonujesz panoramę 3D ?

 

Markizy są z pewnością praktyczne, a przy okazji ponawiam prośbę do tych osób z tego forum które budują tarasy kompozytowe, o zdjęcia po wieloletnim używaniu.

Z tymi tarasami kompozytowymi musisz się przypomnieć za 20 lat raczej. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, na zdjęcia tarasów z kompozytów po kilku latach użytkowania należy jeszcze trochę poczekać. Kompozyty wpc są na rynku dopiero od 2007 roku

czytałem dokłądnie skłąd ,,oleju '' to tam jest raczej wszsytko za wyjątkiem oleju, pomalował mi się paznokieć u nogi (malowałem na bosaka) ślad nie zmył się wogóle, dopiero zeszło razem ze wzrostem paznokcia , czyli jakieś 2 misiące, puszki już wyrzuciłem, ale niemiecka firma , POTWORNIE droga.

 

Moje doświadczenie opieram na stosowaniu Drewnochronu przez ponad 10 lat na stole ogrodowym , którego nie chowam na zimę i pięknie się trzyma.

A kilka lat nie malowałem , zapomniałem z 3 razy, więc na logikę jeśli stół dobrze wytrzymuje to i taras MUSI. Jedynie należy zadbac o dobre podstawki, te które ja stosowałem BUZON świetnie dopracowane, wydają się być wieczne. Stół maił problem tylko na styku nóg z podłożem (trawa) tam podciągał wilgoć, jestem przekonany że ten Drewnochron sprawdzi się. Proszę pamiętać, koszt jednego olejowania tym niemieckim specyfikiem na ten taras ponad 1200 PLN !!!

 

szokujące .

Kompozyty n apewno badali poprzez silne naświetlanie lampami , tak jak się bada lakiery na samochodach.

Budujący tarasy może coś wyciągnąć o dostawców ???

 

 

Jeśli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście, uważam że do każdej deski najlepszy jest OSMO Laerche. (niemiecki producent)

 

Niestety, strasznie drogi, bardzo gęsty i przez to trudny w nanoszeniu na deski.

 

Jednak mimo tych dwóch podstawowych wad sądzę że warto go zastosować ponieważ jest wydajny (1l starcza na 10-12 m2 dwóch warstw przy sumiennym wcieraniu). Poza tym świetnie kryje deskę i wystarczy stosować go raz w roku. Stosowanie go raz w roku oczywiście nie sprawi, że taras będzie cały czas posiadał tą samą barwę co zaraz po wybudowaniu, ale skutecznie spowolni proces patynowania.

 

Ale wciąż jedna puszka 2,5l - ok 350 zł brutto...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...