Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Taras marzeń


art12345

Recommended Posts

Jakoś sama osobiście nie potrafię się przekonać do drewna. Wydaje mi się że nie jest to materiał na nasz klimat. Bo co z tego że może super wyglądać i że da się o nie zadbać, jak trzeba na to poświecić dużo czasu i pieniędzy (gdzie w dzisiejszych czasach brakuje jednego i drugiego). Podobnie mają się chyba płytki ceramiczne, chociaż tutaj moim zdaniem wypada to ciut lepiej, bo można zapłacić trochę więcej, kupić lepsze płytki, położyć i przez dłuższy czas się nimi nie zajmować. Najmniej wiem w tym temacie o kamieniu, a wydaje mi się on bardzo ciekawą propozycją, bo najlepiej znosi klimat?? Poprawcie mnie jeśli źle piszę ; ). Edytowane przez Amandzia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 64
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

No niestety drewno wymaga czasu i pielegnacji. Ale tylko ono jedno ma tą zaletę, której nie da ani kamień ani płytki: naturalne ciepło, można na nim siedzieć, chodzić boso. Wprost nieocenione gdy się ma małe dzieci. Właśnie tego zaznałem, gdy w sobotę zmontowałem część tarasu dreewnianego: dziecko od razu mogło się na nim bawić, nie musiałem się martwić w podkładanie kocyków, pilnowanie, żeby nie złapało wilka;), a i mi było przyjemnie boso chodzić po deskach. Do tego miękkie, że dziecko głowy raczej nie rozbije. Jednym słowem coś za coś: w moim przypadku warto poświęcić czas dla osiągnięcia takich zalet. Żeby nie było, że jestem jakimś fanatykiem drewna, to powiem, że na podłogach mam panele;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, drewno jest cieplejszym materiałem niż granit. Ale ja np. chodzę na taras tylko latem i nawet wtedy nie boso. Kamień też się nagrzewa w słońcu, więc można nawet boso w ciepłe dni. Zasadnicza kwestia trwałości tkwi jednak w sposobie układania na gruncie oraz w tym, że granit nie zgnije.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równiez przymierzam się do budowy tarasu, a właściwie pokrycia istniejącego tarasu z płytek ceramicznych drewnem.

Wymyśliłem sobie drewno Massaranduba - zna ktoś może? (egzotyczne).

Wymyśliłem także, by taras zrobić z elementów, które można na koniec sezonu zdemontować i chronić przez zimę przed desczem i śniegiem. Po prostu poszczególne elementy które tworzyć będą podesty zamierzam mocowac do istniejącego tarasu, a potem odkręcać. Oczywiście elementy będą ze sobą poskręcane, lub zespolone w inny sposób.

 

Deska sosnowa jakoś mnie nie przekonuje, ale może to uprzedzenia...?

Co do wkrętów to napewno będę nawiercał najpierw a potem robił chyba wkrętami spax - pracowałem już nimi i komfort pracy jest doskonały. Łepek jest nie krzyżakowy a w kształcie gwiazdy lub 6-cio kąta co daje nieporównywalną siłę i zmniejsza ryzyko zniszczenia łepka.

 

Pytanie tylko: czy zwykła wkrętarka akumulatorowa 14V da radę? Czy raczej wkrętarka z udarem? Kolega, który ma doświadczenie w tych pracach mówi, że udar jest konieczny, bo przy twardym drewnie będą trudności z dociągenim wkrętów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równiez przymierzam się do budowy tarasu, a właściwie pokrycia istniejącego tarasu z płytek ceramicznych drewnem.

Wymyśliłem sobie drewno Massaranduba - zna ktoś może? (egzotyczne).

Wymyśliłem także, by taras zrobić z elementów, które można na koniec sezonu zdemontować i chronić przez zimę przed desczem i śniegiem. Po prostu poszczególne elementy które tworzyć będą podesty zamierzam mocowac do istniejącego tarasu, a potem odkręcać. Oczywiście elementy będą ze sobą poskręcane, lub zespolone w inny sposób.

 

Deska sosnowa jakoś mnie nie przekonuje, ale może to uprzedzenia...?

Co do wkrętów to napewno będę nawiercał najpierw a potem robił chyba wkrętami spax - pracowałem już nimi i komfort pracy jest doskonały. Łepek jest nie krzyżakowy a w kształcie gwiazdy lub 6-cio kąta co daje nieporównywalną siłę i zmniejsza ryzyko zniszczenia łepka.

 

Pytanie tylko: czy zwykła wkrętarka akumulatorowa 14V da radę? Czy raczej wkrętarka z udarem? Kolega, który ma doświadczenie w tych pracach mówi, że udar jest konieczny, bo przy twardym drewnie będą trudności z dociągenim wkrętów.

 

kolega blechert nigdy chyba nie mial doczynienia z massarandubą :)

nie zadna wkretarka nie da rady..nawiercic musisz porzadna wiertarka..i wkrecac musisz porzadna wiertarka..ja na massarandube specjalnie kupilem boscha z wymiennym borkopem zwykly-sds ..i dopiero to dalo rade walczylem ..chyba z 5 cioma wkretarkami..4-10 wkretow z wierceniem i akumulator...itd itd....to bez sensu..ja mam takie doswiadczenia z massaranduba..polecam konkretna wiertarke..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś sama osobiście nie potrafię się przekonać do drewna. Wydaje mi się że nie jest to materiał na nasz klimat. Bo co z tego że może super wyglądać i że da się o nie zadbać, jak trzeba na to poświecić dużo czasu i pieniędzy (gdzie w dzisiejszych czasach brakuje jednego i drugiego). Podobnie mają się chyba płytki ceramiczne, chociaż tutaj moim zdaniem wypada to ciut lepiej, bo można zapłacić trochę więcej, kupić lepsze płytki, położyć i przez dłuższy czas się nimi nie zajmować. Najmniej wiem w tym temacie o kamieniu, a wydaje mi się on bardzo ciekawą propozycją, bo najlepiej znosi klimat?? Poprawcie mnie jeśli źle piszę ; ).

Amandzia a ile razy w tygodniu bedziesz myc te kafelki..a ile razy zajmujesz sie w ciagu roku tarasem drewnianym ..plytki myjesz zawsze ..taras drewniany zamiesc raz na czas a w roku zajmujesz sie słownie 2x w roku..policz wode plyny..czas..i komfort...ciekawe ..co ci wyjdzie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ghost34 - nawiercanie jest ważne i oczywiste jeśli deki mają nie popękać. A co do Spaxa. Na wkręty do drewna mówi się szpaksy ale ma to nie wiele wspólnego z oryginalnymi Spaxami, które mają specjalny, ułatwiający wkręcanie gwint plus powłokę też ułatwiającą wkręcanie. No i super twardość stali. A co za tym idzie ich cena jest wysoka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
Jakoś sama osobiście nie potrafię się przekonać do drewna. Wydaje mi się że nie jest to materiał na nasz klimat. Bo co z tego że może super wyglądać i że da się o nie zadbać, jak trzeba na to poświecić dużo czasu i pieniędzy (gdzie w dzisiejszych czasach brakuje jednego i drugiego). Podobnie mają się chyba płytki ceramiczne, chociaż tutaj moim zdaniem wypada to ciut lepiej, bo można zapłacić trochę więcej, kupić lepsze płytki, położyć i przez dłuższy czas się nimi nie zajmować. Najmniej wiem w tym temacie o kamieniu, a wydaje mi się on bardzo ciekawą propozycją, bo najlepiej znosi klimat?? Poprawcie mnie jeśli źle piszę ; ).

 

Masz w tym sporo racji. Z powodów klimatycznych , nie odrzucam płytek. Drewno jeśli jest intensywnie eksploatowne to żyje.

 

Po moim doświadczeniu z drewnem na tarasie, płytki są napradę dobrą propozycją, wizualną, komfortu, , użytecznośici i ekonomii,:lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
  • 5 weeks później...

...pitolisz bo Cię nie stać :)

Nie na darmo w ofercie rynkowej jest egzotyk bo sosna czy modrzew wygląda poprostu mniej atrakcyjnie a dodatkowo jest o wiele bardziej twardsze a więc wytrzymalsze.

Popatrz sobie kiedyś na podłogi wewnętrze z egzotyków versus dąb, jesion czy sosna. Efekt jest powalający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...pitolisz bo Cię nie stać :)

Nie na darmo w ofercie rynkowej jest egzotyk bo sosna czy modrzew wygląda poprostu mniej atrakcyjnie a dodatkowo jest o wiele bardziej twardsze a więc wytrzymalsze.

Popatrz sobie kiedyś na podłogi wewnętrze z egzotyków versus dąb, jesion czy sosna. Efekt jest powalający.

HMM modrzew wlasciwie pielegnowany i z regularnoscia wytrzyma spokojnie okolo 25-30 lat..znam ludzi ktorym sosna tyle wytrzymala..co do twardosci vs wytrzymałości (i ceny) to tez nie tak do konca..np takie ipe lapacho (strasznie drogi w tarasie)..jest barrrdzzoo twardy ale czy wytrzymalszy..nieee...ma tendencje do tego iz zamiast odkształcen po uderzeniu poprostu peka..optymalnym jest na taras modrzew czy bangikarai nic w nadmiarze niezaleznie od ceny stałych korzysci nie przynosi..piszę jako praktyk..najlepiej jak to juz kochanowski wydumał złoty środek:) Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no polowę domu mam w egzotyku ale żeby o modrzewie powiedzieć że jest gorszy to chyba grzech

ja uważam że nawet sosna może wiele lat służyć

jedno ale w kraju 97% ludzi mówi że dba regularnie o drewno [oczywiście u nich regularność oznacza jak zapuścili to się zabierali pielęgnacji-jakiej pielęgnacji przecież to reanimacja a nie pielęgnacja]]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Jak najbardziej zabezpieczać. Od kilku lat używamy niemieckiej lazury Remmers. Osmo też bardzo dobre jednak do deski modrzewiowej nieco za drogie.

Remmers to koszt ok 230 zł 5L. Wydajność ok 0,1-0,2 L m2 - licząc powierzchnię wierzchnią tarasu.

Wzornik kolorów

 

Witam

Ale mi namotaliście w głowie. Teraz już nic nie wiem. Czym w końcu zabezpieczyć mój modrzew?

 

pozdrawiam

Edytowane przez D*om*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...
Jak najbardziej zabezpieczać. Od kilku lat używamy niemieckiej lazury Remmers. Osmo też bardzo dobre jednak do deski modrzewiowej nieco za drogie.

Remmers to koszt ok 230 zł 5L. Wydajność ok 0,1-0,2 L m2 - licząc powierzchnię wierzchnią tarasu.

Wzornik kolorów

 

no cóż za wątpliwości !!!:sleep:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...