Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Schody dębowe czy jesionowe?


rakomax

Recommended Posts

Z materiałem na schody to wygląda tak że z naszych rodzimych drzew nadaje się tylko dąb i jesion. Niższa cena schodów jesionowych wynika z tego że dąb ma wiele mankamentów takich jak biel, pęknięcia w procesie suszenia co siłą rzeczy doprowadza do tego że lwia część ląduje w piecu.

 

Buk w ostateczności.. okropnie reaguje na wachana temperatur. Także jak komuś nie przeszkadzają popękane schody to śmiało ;)

Edytowane przez fuldrew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
  • Odpowiedzi 64
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja wybrałem jesion. Materiał na schody (15 schodów i 15 cokołów + 2m2 podest) kosztował mnie 2000 + lakier, kleje, pianki. Razem 3000.

Schody można na wymiar kupić w internecie (ja w Sępólnie Krajeńskim) około 350/m2 (4cm grubości). Montowałem w sumie około dwóch dni (sam i pierwszy raz w życiu), W mojej okolicy za same stopnie stolarze chcieli 320zł (1m) bez robocizny, Jeśli kupimy to w dużych zakładach produkujących drewno klejone to sam materiał wyjdzie wam 3 razy taniej.

Pozdrawiam Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli są to schody samonośne to owszem projekt można rysować ze dwa dni. Ja okładałem betonowe schody. Mnie projektowanie wyszło z dzień czasu w Sketchupie razem z dokładnym wymierzeniem schodów. Jeśli stolarz sam robi sobie klejonkę, to wierzę, że może to być drogo. Ale jeśli znajdziemy stolarza który kupi klejonkę a tylko weźmie kasę za montaż to wyjdzie nam dużo taniej. Tylko, że stolarz woli zarobić i na klejonce i na montażu. To samo miałem z parapetami z jesionu: za 1m bieżacy w Pcimiu dałem około 100zł a w mojej okolicy 320. Z tym, że jakość klejonki z Sępólna o niebo lepsza niż ta z Pcimia (w Pcimiu to taki lokalny stolarz). Kupowałem też lite deski podłogowe jesionowe z małego warsztatu stolarskiego w okolicy Koła. I z mojego doświadczenia rada: kupujcie z zakładu, który ma dobry park maszynowy i robi tego dużo. Będzie taniej i lepiej.

Jeśli są to proste schody to z powodzeniem można zrobić to samemu w okolicy 3000zł (u mnie chemia firmy Bona (lakiery itp.) + specjalne kołki fischera). Jeśli ktoś chce schody samonośne, gięte, itp. to samemu raczej będzie ciężko.

Pozdrawiam Adam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli są to schody samonośne to owszem projekt można rysować ze dwa dni. Ja okładałem betonowe schody. Mnie projektowanie wyszło z dzień czasu w Sketchupie razem z dokładnym wymierzeniem schodów.

 

Co jest do projektowania przy okładaniu schodow betonowych?

Też mam takie schody i proces zamawiania polegał po prostu na zdjęciu wymiarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...