Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja odgromowa- budynek gospodarczy


Recommended Posts

Projektant zaproponował aby od zbrojenia fundamentów wyciągnąć bednarkę i do niej podłączyć przewód neutralny w pierwszej tablicy bezpiecznikowej. Tutaj się całkowicie zgadzam. Jednak na rogach budynku ma być również bednarka 4*35 i do niej ma być podłączona instalacja odgromowa. Czy takie połączenie jest dopuszczalne? Co się stanie w momencie uderzenia pioruna? Mam swoia teorie na ten temat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idea wszelakich połączeń wyrównawczych jest taka, że owe kilka kV pojawi się wszędzie równocześnie. Obrazowo mówiąc, cały budynek "podskoczy" o tych kilka kV. Ale wewnątrz nigdzie nie pojawi się taka różnica potencjałów (teoretycznie, bo praktycznie dochodzą jeszcze zależności czasowe, które rzecz potrafią trochę zepsuć), w każdym razie efekt ma być dokładnie taki sam, jak z wróblem siedzącym na linii 110kV. Siedzi sobie, sam jest na owym potencjale 110kV względem ziemi i tyle.

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o jakich mocach mówimy, ale jeśli planujesz kilka podrozdzielnic to warto dołożyć dodatkowy przewód (6-10-16mm2) którymi połączysz PE wspomnianych rozdzielnic z szyną wyrównawczą.

O ile jest taka możliwość puść ten dodatkowy przewód jak najkrótszą trasą i niekoniecznie identyczną jak kable zasilające poszczególne rozdzielnice.

Szczególnie dotyczy to skrzynek zasilających elektronikę (alarm, rtv, lan).

 

Staraj się unikać równoległego prowadzenia przewodów i instalacji odgromowej. Dotyczy to zwłaszcza narożników budynków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moce niewielkie jednak budynek będzie zasilany przewodem 4*35 lub 4*50 Al z powodu odległości od licznika około 80m. Najbliższa rozdzielnica będzie tuż przy bednarce najdalsza 14m dalej a może zrobić wyprowadzenie dla PE drugie tam po tych 14m ?

IMG_0058.jpg

IMG_0059.jpg

Edytowane przez bascom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc na zdjęciu widzę bardzo niewiele, bo jest właściwie nieczytelne. Widzę tam bardzo rozległą instalację, sądząc po jej gabarytach mógłby to być budynek wielorodzinny, biurowiec średniej wielkości, w ostateczności jednorodzinny domek, którego inwestor dał się bardzo mocno naciągnąć elektrykowi. Budynku gospodarczego nie jestem w stanie się tam doszukać, bo opisy są nieczytelne.

 

Ale pomińmy zdjęcia. Pisałeś o 80metrowej linii i zabezpieczeniach 25A.

Pierwszy z brzegu kalkulator z netu:

 

http://www.elfro.pl/FAQ/Obliczaniespadkównapięć.aspx

 

 

I liczymy: dla zakładanego prądu 20A spadek na 80 metrach aluminiowej linii 25mm2 wynosi 3,66V

Oczywiście możesz dać tam 35mm2, zyskasz na tym cały wolt. Albo inaczej licząc: 0,4% Dając 50mm2 zyskujesz jeszcze pół wolta... Warto?

 

Piszesz wcześniej o małych mocach, potem po podnoszeniu wartości zabezpieczeń przedlicznikowych, więc niechtam, liczymy dla 30A:

- dla 25mm2 - 5,5V

- dla 35mm2 - 3,9V

- dla 50mm2 - 2,75V

 

J.

Edytowane przez Jarek.P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście spadki niewielkie jednak już tego nie zmienię pozostanie minimum 4*35mm to już i tak jest dobrze w porównaniu z tym iż z początku miało być 4*10mm Cu propozycja Al wyszła od projektanta. Tak więc mam tablice podłączoną do zbrojenia oraz instalację odgromową podłączona do zbrojenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...