Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

niepłacone alimenty


Recommended Posts

mój brat od kilku miesięcy nie płaci alimentów. Nie chcę się rozpisywać co i jak, bo to idiota jakich mało. Wiem, że jego byla żona dostaje pieniądze z funduszu alimentacyjnego. Co dalej? W jaki sposób fundusz odbierze od niego te pieniądze? W którym momencie komornik może zająć wynagrodzenie moje lub rodziców?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Była dziewczyna mojego chłopaka uważa że jej dziecko jest jego synem. Chłopiec ma już cztery lata, a w akcie urodzenia jest wpisany zupełnie ktoś inny. Czy ma ona prawo ściągać alimenty bez ustalenia ojcostwa? Bo niestety badania nie były robione. Proszę o odpowiedź
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agnieszko to zależy od prężności komornika.Co roku wystawia on zaświadczenie do MOPSu o nieściągalności alimentów i co roku Twoja szwagierka musi na specjalnym druku wskazywać dane najbliższej rodziny swojego byłego męża,czyli jeśli komornik takie dane posiada to tylko kwestia czasu.Jednak,jeśli Twój brat pracuje/ma dochody lub posiada jakieś "dobra"-komornik będzie starał się położyć łapę najpierw na nich.Niestety to w gestii Twojej siostry jest wyczaić czy posiada on dodatkowe np.dochody i zgłosić to komornikowi :bash:

ankadario- alimenty płaci ten,który przysposobił dziecko tzn.ten,który jest wpisany w akcie urodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swojego nic nie ma. Z wszelkich "dóbr" rodzice go odpisali. I nie chodziło im o uniknięcie płacenia alimentów tylko o zabezpieczenie swojego domu, do którego pierwotnie brat był dopisany. Po to, żeby go nie przegrał lub ktoś nie zabrał za długi. Brat dostał już wezwanie z MOPS-u, że ma się stawić z dwoma dokumentami tożsamości (pewnie zabranie prawka). Ma firmę, ale prawie zero obrotów. Pieniądze, które dostaje rozpieprza na laski. Czy komornik może najpierw zająć wnagrodzenie moje lub rodziców czy najpierw zamknąć go w więzieniu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agnieszko, z moich doświadczeń wynika,że komornik raczej będzie starał się ściągnąć kasę z bogu ducha winnych ludzi niż wziąć gnoja za kudły i wsadzić do pudła.Komornikowi chodzi o odzyskanie długu a nie o zemstę w formie darmowego żywienia darmozjada:(

 

NIe byłabym tego taka pewna

 

Dlaczego?

Nie ma tytułu do egzekucji przeciwko osobie trzeciej (a taką w sprawie póki co jest i mama i siostra dłużnika alimentacyjnego), chyba, że wskutek niealimentacji ojca dziecko - reprezentowane przez matkę wystąpi np. przeciwko dziadkom.

Faktem jest, że często komornicy idą na łatwiznę, dokonują zajęcia i sobie egzekwują, wychodząc z założenia, że najwyżej ludzie będą składać skargi na ich czynności, ale nie jest to działanie zgodne z przepisami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O matko.

Agnieszkakusi, spokojnie, w żadnym razie komornik niczego nie wyegzekwuje od Ciebie ani Twoich rodziców...

Aby komornik mógł prowadzić egzekucję musi mieć tytuł wykonawczy przeciwko określonej osobie (w sprawach alimentacyjnych najczęściej wyrok sądu lub ugoda zawarta przed sądem zaopatrzone w sądową klauzulę wykonalności), komornik ma tytuł wykonawczy przeciwko bratu i tylko z jego majątku może prowadzić egzekucję.

W określonych przypadkach komornik może zająć mienie nie będące własnością dłużnika, a będące w jego władaniu, ale ponieważ nic takiego nie zaszło i raczej w Waszym przypadku nie zajdzie, w razie czego przysługuje skarga na czynności komornika (w razie uchybień formalnych czynności) lub powództwo przeciwegzekucyjne (w razie bezpodstawnego skierowania egzekucji do majątku osoby trzeciej).

Co do waszej odpowiedzialności za zobowiązania alimentacyjne brata to może się ona sprowadzać jedynie do tzw. dalszego obowiązku alimentacyjnego - w skrócie jeżeli osoba w pierwszej kolejności obowiązana do łożenia na utrzymanie nie czyni tego to można wystąpić z powództwem przeciwko dalszym krewnym zobowiązanym do alimentacji, ale to wymaga odrębnego postępowania przed sądem, więc nie stanie się bez Waszej wiedzy.

A i tak na marginesie komornik nie wsadza ludzi do więzienia... jest to możliwe tylko na podstawie prawomocnego wyroku sądu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest dosc prosta...

 

Jesli byla zona pobiera aliemnty z funduszu to on musi to oddac. Jesli tego nie zrobi fundusz wytoczy jemu postepowanie komornicze. Jesli komornik nie bedzie mogl skutecznie dokonac egzekucji umozy postepowanie a wtedy fundusz moze zrobic mu sprawe sadowa o unikanie placenia alimentow. Moze to dla niego skonczyc sie nawet i krotka wizyta w wiezieniu .. Jesli brat to golas i nie ma nic wspolnego z Waszym majatkiem smialo sie nie przejmowac tym ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agnieszko , bo jest takie prawo

znalazłam tyle

 

Art. 129.

§ 1. Obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wsętępnymi, a wstępnych

przed rodzeństwem; jeżeli jest kilku zsętpnych lub wstępnych - obciaża

bliższych stopniem przed dalszymi.

 

§ 2. Krewnych w tym samym stopniu obciąża obowiązek alimentacyjny w

czciach odpowiadających ich możliwościom zarobkowym i majątkowym.

 

Art. 132.

Obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero

wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie

jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas

potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z

nadmiernymi trudnościami.

 

 

Tylko na co zwracać trzeba uwagę:

Dziadkowie solidarnie mają płacic na dziecko, czyli jeśli bratowa pozwie Twoich rodziców, to w sadzie można przytoczyć ten artykuł (129 § 2) i wyegzekwować alimenty takze od jej rodziców.

Wiem to głupie (choć w tym przypadku na Waszą korzyść) , ale tak to dziala

 

a przepisy to kodeks rodzinny i opiekuńczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kodeks jest przestarzaly i nie uwzgeldnial tego ze powstal fundusz aliemntacyjny...

 

Jesli pobiera z funduszu to automatycznie zadluza Twojego brata ..

 

Inaczej byloby gdyby przestala pobierac z funduszu i wniosla o zmiane osoby placacej alimenty.

Wtedy to co przytoczyla Malka ma mozliwosc zaistnienia....

 

Moj znajomy przerobil to w calej rosciaglosci bo matka dziecka bardziej chciala zabezpieczyc siebie alimentami niz dziecko...

 

Ale nic nie wywojowala :)

 

Wiec glowa do gory...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo jest podobno taki przepis, że jeśli ojciec nie zapewni alimentów to jeśli nie mają z czego ściągnąć to ściągaja z dziadków i rodzeństwa.

 

Nie ma takiego przepisu...

To co cytuje poniżej malka jak najbardziej am zastosowanie, ale po wytoczeniu osobnego powództwa przeciwko dziadkom, a nie "z automatu" i na podstawie tytułu wykonawczego przeciwko bratu.

Więc na razie spokojnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz bratu, że jeśli nie będzie spłacał zadłużenia alimentacyjnego to nawet na emeryturze czy rencie jak tylko dostanie jakieś środki to mu część zabiorą, a do tego czasu odsetki mu tak zarosną że będzie skończony.

Co do egzekucji to ty jako siostra i rodzice możecie spać spokojnie nikt za grzechy brata nie powinien odpowiadać, po to jest fundusz alimentacyjny który wypłaca alimenty wierzycielom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co cytuje poniżej malka jak najbardziej am zastosowanie, ale po wytoczeniu osobnego powództwa przeciwko dziadkom, a nie "z automatu" i na podstawie tytułu wykonawczego przeciwko bratu.

Więc na razie spokojnie...

 

Wydawało mi się to oczywiste, dlatego nie zaznaczyłam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...