Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam garaż, w którym w zimie woda zamarza, ale blaszana, brązowa nieocieplona brama garażu jest skierowana na południe - działa jak solar powietrzny, w lecie gorąco w garażu że nie da się wytrzymać. Czy da się jakoś zwiększyć skuteczność tego 'garażowego' solara, żeby i w zimie było w środku cieplej? Wolałbym nie malować bramy na czarno od zewnątrz, ale może pokrycie czymś od wewnątrz pomoże? Ponoć zwykła biała farba z dwutlenkiem tytanu może poprawić oddawanie ciepła do wewnątrz przez wypromieniowanie? Czy raczej przymocować aluminiowe użebrowanie dla wymiany konwekcyjnej?

A może wyciąć w blasze okna i wstawić 'plexę' kanałową - niech promieniowanie słońca wpada do środka i grzeje bezpośrednio wnętrze?

No i jeszcze jakby można jakoś zmniejszać grzanie w lecie ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja propozycja, to zamienić tę bramę garażową w powietrzny kolektor słoneczny.

 

Czyli:

1) ocieplić ją czymś,

2) zamontować ocieplenie w odległości powiedzmy 5 cm od blachy, na jakichś dystansach (byle nie poziomych listewkach),

3) w górnej i dolnej części ocieplenia wykonać otwory, które na lato będą zamykane.

 

Tym sposobem latem jesteś odizolowany od gorącej blachy, a zimą ciepła blacha podgrzewa powietrze, które opuszcza "kolektor" przez górne otwory, na jego miejsce zaciągane jest zimne znad podłogi przez dolne otwory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'zimą ciepła blacha podgrzewa powietrze, które opuszcza "kolektor" przez górne otwory, na jego miejsce zaciągane jest zimne znad podłogi przez dolne otwory'

Tak działa przy słonecznej pogodzie. Ale w nocy, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niższa w garażu, będzie zaciągać ciepłe z góry i wyrzucać ochłodzone dołem. Nie chcę się bawić w żadną automatykę zasłaniania i otwierania przepustów. Ma być bezobsługowe. Da się jakoś zablokować przepływ w dół prostym w wykonaniu zaworem jednokierunkowym? Np. folia zwisająca na pionowych otworach tak żeby się odchylała przy korzystnym kierunku przepływu a przysysała przy niekorzystnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...