Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

zawór mieszający czterodrożny


andrzej-br

Recommended Posts

witam

Na początek małe wyjaśnienie że szukałem wszędzie w necie coś na ten temat i nie znalazłem owszem o zaworach mieszających jest dość sporo ale tego co mnie interesuje nie spotkałem a mianowicie chodzi o :

1) zawór 4d jak działa w stosunku do obiegu grawitacyjnego

na wyjściu z kotła jest pompka oraz zawór różnicowy , w tej chwili nie mam zaworu 4d i gdy braknie prądu idzie wszystko ładnie w grawitacji ,co się stanie jak do układu zostanie wstawiony zawór 4d czy też to tak pójdzie?

2 ) zawór 4 d jest zazwyczaj na wyjściu z kotła potem jest pompka itd .OK ale czy pompka nie zrobi podciśnienia tak że do obiegu c.o będzie brana woda z powrotu?

w jaki sposób ciepła woda dotrze do powrotu aby podgrzać kocioł skoro będzie zasysana przez pompkę

3) czy są jeszcze jakieś inne sposoby na to aby c.o działało w grawitacji ( oczywiście podczas awarii czy zaniku prądu) a normalnie szła pompka itd. ale żeby ograniczyć temperaturę wyjścia / za ciepło w domu / a zarazem podwyższyć temperaturę powrotu . U mnie na ściankach pieca robi się smoła / sadza a szczególnie w miejscu gdzie powrót jest podłączony do kotła bo jest za niska temperatura, gdy ją podniosę w domu za ciepło nie idzie wytrzymać..

za podpowiedzi dziękuję i pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat jest zły. Dziwię się że kolega Puławiak tak się nim zachwyca, może to ironia której nie zauważyłem??? Po co przekombinowywać - http://www.luskar.pl/imp/kotly/prezentacja_zawor.html

Kolegę Puławiaka pozdrawiam - zadowolony klient Plamiak.

 

ten schemat nie zadziała przy grawitacji automatycznie - a schemat kolegi Andrzeja zadziała automatycznie. Chyba żeby zastosować do zawotu 4D siłownik który przy braku zasilania nastawi zawór bez podmieszania

 

Piotr

Edytowane przez Piotr G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kol. plamiak jeżeli jest coś w nim złego to to opisz chętnie poczytam może się mylę w moim myśleniu , same napisanie jest zły niczego mi nie tłumaczy.:-(

kol.Piotr .G. a są takie siłowniki i w jakiej cenie? oraz czy zawór 4D nawet przy nastawieniu na bez mieszania jest w stanie przepuścić obieg grawitacyjny?

mnie chodzi o prosty bezproblemowy automatyczny sposób przejścia w razie braku czy zaniku prądu z 4d i pompki na grawitację , nigdzie takiej konfiguracji jak ja zrobiłem nie widziałem ani nie mam jej założonej, ja się po prostu pytam fachowców i tych co już coś niecoś kombinowali w podobnych układach. jeżeli są jakieś prostsze mądrzejsze chętnie zobaczę ,, człowiek uczy się całe życie"

pozdrawiam i dziękuje za uwagi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat jest zły. Dziwię się że kolega Puławiak tak się nim zachwyca, może to ironia której nie zauważyłem??? Po co przekombinowywać - http://www.luskar.pl/imp/kotly/prezentacja_zawor.html

Kolegę Puławiaka pozdrawiam - zadowolony klient Plamiak.

 

Chodziło mi o rozwiązanie z zaworem strefowym rozwiązanie jest dobre i w takim wypadku praca zaworu będzie poprawna i poprawna bedzie praca układu grwaitacyjnego, tylko na tym schemacie należy poprawić podłaczenie samego zaworu 4D bo jest troche skopane.

Kolegę Plamiaka - również pozdrawiam bardzo serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

co do podłączenia samego 4d to fakt jest to na schemacie źle narysowane i przyznaje się do błędu ale myślę że idzie się zorientować o co mi chodziło.

co do zaworu strefowego bo nawet o takim nie słyszałem to szukałem na necie i już wiem o co biega, podobna zasada działania co elektrozaworu ale tu jest pies pogrzebany bo o ile wszystkie trójniki , zawory , śrubunki itd do samego podłączenia czy to zaworu strefowego czy elektrozaworu są i to w umiarkowanej cenie to te właśnie zawory są nie za tanie a tym bardziej nie znalazłem zaworu sferycznego na 2" bo tam mam 2" rurę stalową , a dając przejście na 1" to zdławię grawitację :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kol.Piotr .G. a są takie siłowniki i w jakiej cenie? oraz czy zawór 4D nawet przy nastawieniu na bez mieszania jest w stanie przepuścić obieg grawitacyjny?

 

nie wiem czy są takie siłowniki nawet jeżeli są to potrzebny jast jeszcze jakieś sterowanie bo do czterodrogowych zaworów napewno nie ma siłowników dwupołożeniowych otw-zam.

Zawór 4D teoretycznie przy ustawieniu bez zmieszania powinien pociągnąć.

 

Zastanów się czy nie wyjdzie taniej kupić UPS dla podtrzymania zasilania - zamiast kombinować i przewymiarowywać instalację (2")

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...