Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ukryte koszty powietrzna PCi c.w.u.?


Kolores

Recommended Posts

Witam.

Jestem na etapie wyboru urządzenia jak w temacie. Po rozmowach z przedstawicielami kilku firm wszystko wyglądało pięknie - stawiamy i działa, bezobsługowo i oszczędnie. Pytałem wszystkich także czy wskazana jest okresowa dezynfekcja i czyszczenie parownika (jak klimatyzacja) - większość odpowiadała że ależ skąd (ale wyczuwałem niepewność w głosie), tylko jeden powiedział wprost: inni tego nie mówią, ale należy robić raz do roku przegląd baniaka, grzałki, agregatu i dezynfekcję/czyszczenie lamelek. Koszt 300-500 PLN brutto. Lepiej to robić regularnie, żeby nie uniknąć b. kosztownych napraw po kilku latach.

Pytanie do użytkowników tych urządzeń: jakie są wasze doświadczenia i czy przypadkiem w kartach gwarancyjnych 'drobnym druczkiem' nie zawarto klauzuli o utracie gwarancji bez regularnych przeglądów?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie są wasze doświadczenia i czy przypadkiem w kartach gwarancyjnych 'drobnym druczkiem' nie zawarto klauzuli o utracie gwarancji bez regularnych przeglądów?Pozdrawiam

a na ile dają tą gwarancję? jak na 1-3 lata to daj se spokój. Ja miałem na 1 rok. Żadnych przeglądów. Działa 3 lata. Nic nie czyszczone i nie widać grzyba na wymienniku.

 

Ciekaw jestem jak wygląda taki "przegląd" za 300-500 złociszy- szczególnie baniaka?. Chyba jak nazwa wskazuje-popatrzy i zainkasuje.

Bez obrazy - do lodówki też mas serwisanta?

Edytowane przez mery26
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że na serwisie i materiałach eksploatacyjnych najlepiej się zarabia. Chciałbym tego uniknąć. Dlatego pytam. Lodówkę sam sobie odmrażam i myję gdy widzę, że trzeba. Ale czy mogę sam bezbłędnie ocenić, że kiedy należy wymienić anodę magnezową lub wyczyścić lamelki i bez ryzyka uszkodzeń samemu wykonać te czynności? Jestem zdecydowany na PCi ale nie chcę być 'mądry po szkodzie'.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo zbiornik z nierdzewki. Anodę możesz sam sprawdzić na oko. Co jakiś czas np. co rok możesz przeczyścić zciągając z niej gluty i wyszorować szczotką drucianą, Jeśli będzie wyglądała na bardzo ponadgryzaną to wymienić. Z tego się nie strzela, więc precyzja oceny jest zbędna. Anoda musi mieć odpowiednią powierzchnię styku z wodą. Lamelki też możesz ocnić wizualnie czy są zasyfione, czy nie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie dotyczyło PCi powietrze/woda do CWU.

Moim zdaniem jest uzasadnione, jeśli powietrze „przepuszczone” przez PCi jest „kierowane” do domu, bo w takim przypadku „podpada” to pod klimatyzację.

 

Natomiast co do konieczności „okresowych” i odpłatnych wymogów „przeglądów” zasobnika CWU – podzielam zdanie przedpiszących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

mery26 rozumiem ze skoro się wypowiadasz to użytkujesz powietrzna pc, w związku z powyższym mam kilka pytań:

1. od kiedy ją użytkujesz, jakie są faktyczne koszty użytkowania?

2. jak twoja pc sprawowała się tej zimy gdy mrozy sięgały -25C i czy jeśli było ok to czy przewymiarowałeć swoją pc w stosunku do wymiarów domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad.1. od września 2007 zużycie od 70 max. do 100 kWh/m-c

ad.2. to jest podgrzewacz cwu-klasyczny, co tu można przewymiarować? Ma zasobnik 270 i i starcza dla 2+2 (bez wanny). Zimą pracował na powietrzy o temp. ok. 0 st.C (tyle było w garażu przy -26 na zewnątrz). Zużył ok 10-15 kWh/m-c więcej niż w okresie letnim. Jednak latem zużycie ciepłej wody jest większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...