Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czyli wszystko się zgadza jeśli porównujesz czeski z Komoran [wielu pisze tu o "czechu" - nie ma takiego węgla - są czeskie z Ledvic, Komoran itp. - tylko to coś mówi]:

 

29 MJ/22MJ = 1,318 x 21,5 kg = 28,3 kg

 

Żeby policzyć koszty wystarczy wspomóc się moim rankingiem i podstawić ceny w których dana osoba ma konkretny węgiel - wtedy wyjdzie cena za GJ i własny ranking każdego liczącego.

 

a przeliczając na PLN

wesoła z lokalnego składu 790 zł/tona

21,5kg x 0,79zł = 16,98 zł/doba

 

czeski Komorany 450 zł/tona

28kg x 0,45zł = 12,60 zł/doba

 

4,38 zł dziennie taniej czeskim, w skali miesiąca 135,78 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a przeliczając na PLN

wesoła z lokalnego składu 790 zł/tona

21,5kg x 0,79zł = 16,98 zł/doba

 

czeski Komorany 450 zł/tona

28kg x 0,45zł = 12,60 zł/doba

 

4,38 zł dziennie taniej czeskim, w skali miesiąca 135,78 zł

 

Czyli się nie opłaca, bo za te 135zł musisz 2x częściej czyścić piec i kotłownie. 2-3 razy więcej popiołu w koszu --> a cena za śmieci jeszcze w najbliższym czasie idzie w górę. Dodatkowe miejsce na węgiel. Częstsze załadunki itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli się nie opłaca, bo za te 135zł musisz 2x częściej czyścić piec i kotłownie. 2-3 razy więcej popiołu w koszu --> a cena za śmieci jeszcze w najbliższym czasie idzie w górę. Dodatkowe miejsce na węgiel. Częstsze załadunki itp.

 

no coś w tym jest, ale popiołu 2-3 razy wiecej ???

jeśli chodzi o objętośc to faktycznie jest tego więcej, bo jeśli chodzi o wagę to troszkę wiecej jest z czeskiego.

częstsze załadunki, to wychodzi 200kg w miesiącu więcej czeskiego czyli nie całe 2 załadunki więcej w miesiącu :)

 

 

Jeśli chodzi o moje zdanie, to się waham :)

dzisiaj rano wrzuciłem próbkę z kareny, zobaczę co z tego wyjdzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wczoraj pali się u mnie Bobrek z Bytomia 29MJ/kg. Kupiłem tylko 6 worków na próbę. Specjalnie zostawiłem takie same ustawienia jak na Chwałowicach 28MJ/kg.

Co mogę powiedzieć o beberku? Tak jak się kiedyś spiekał, to spieka się nadal. W popielniku produkcja koksu.

Albo mój kocioł i retorta go nie trawi, albo po prostu taki spiekający się eko.

Kaloryczny chyba jest, bo tak na oko mniej go ubyło, ale te spieki i cena. Raczej nie polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blaste, Ty albo coś źle z tym węglem robiłeś, albo dostałeś nie ten węgiel. Może warunki zewnętrzne mocno się różniły .Próbowałem u siebie i Ledvic, i Komoran. Zużycie Ledvic = Wesoła razy 1,6. Czech ma 2 razy więcej popiołu z kilograma, wiec będzie go 3-krotnie więcej. Zużycie Komorana - Wesoła razy 1,45. Czech ma 3 razy więcej popiołu z kilograma, więc będzie go przeszło pięciokrotnie więcej. Finansowo - jak się komuś chce, to zaoszczędzi na Komoranie ze 6 dych miesięcznie, na Ledvicach ze 3. Żeby już dokładnym być, to jakąś część tych oszczędności zeżrą dłużej pracujące silnik reduktora i dmuchawa. No to za 150 - 200 PLN-ów w skali roku nie chce mi się drugie tyle robić i sprawdzać, czy producent kotła pisze w DTR-ce o wilgoci i siarce tylko na wszelki wypadek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety z Bobrkiem próbowałem w tym roku już 2 razy i obie próby nieudane.Chociaż KWSA i dilerzy zapewniali, że już nie ma problemu ze spiekami. Właściwie to ostatnim przyzwoitym eko na KWSA są Piekary, no ale 7 stówek w hurcie + 4 do 5 dni stania pod kopalnią za 26 MJ - to jest bez sensu. Ostatnio z czystej ciekawości zapytałem kilku wozaków, za ile pojadą na Piekary. Średnio 8 dych do tony. Czyli luzem w hurcie wyszłoby mnie 780 PLN za tonę. Paranoja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zyzolek

 

może mniej podawania ,a więcej "wiatru"?

 

Więcej wiatru, większe spieki i więcej koksu.

Mniej wiatru, mniejsze spieki, mniej koksu, ale więcej sadzy.

W zeszłym sezonie przećwiczyłem to na 2 tonach tego boberka. W tym roku jest to samo. Na szczęście kupiłem tylko 6 worków.

Bobrek to eko raczej dla cierpliwych i bardzo doświadczonych palaczy.

Zobacz komentarz Suspensera przy boberku. Potwierdzam.

Edytowane przez zyzolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zyzolek

 

Z tego co piszesz to jest tak źle i tak nie dobrze.

Jaka to będzie przyszłość jak coraz gorzej z tymi węglami.

Jak maiłbym teraz stanąć przed wyborem kotła to naprawdę grubo bym się zastanawiał czy wchodzić w węgiel.

O ile dobrze rozumie to nie spalony koks jest wynikiem nie dotlenienia chyba że się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zyzolek

 

Z tego co piszesz to jest tak źle i tak nie dobrze.

Jaka to będzie przyszłość jak coraz gorzej z tymi węglami.

Jak maiłbym teraz stanąć przed wyborem kotła to naprawdę grubo bym się zastanawiał czy wchodzić w węgiel.

O ile dobrze rozumie to nie spalony koks jest wynikiem nie dotlenienia chyba że się mylę.

 

Nie wiem, nie jestem ekspertem, ale to jedyny węgiel z jakim mam problem w moim kotle.

Ustawiam tzw kompromis miedzy produkcją spieków, koksu i sadzy.

Ale poza węglem z Bytomia, są też inne. Każdy może coś wybrać dla siebie.

Dlatego przed zakupem większej ilości na sezon warto przetestować to i owo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blaste, Ty albo coś źle z tym węglem robiłeś, albo dostałeś nie ten węgiel. Może warunki zewnętrzne mocno się różniły .Próbowałem u siebie i Ledvic, i Komoran. Zużycie Ledvic = Wesoła razy 1,6. Czech ma 2 razy więcej popiołu z kilograma, wiec będzie go 3-krotnie więcej. Zużycie Komorana - Wesoła razy 1,45. Czech ma 3 razy więcej popiołu z kilograma, więc będzie go przeszło pięciokrotnie więcej. Finansowo - jak się komuś chce, to zaoszczędzi na Komoranie ze 6 dych miesięcznie, na Ledvicach ze 3. Żeby już dokładnym być, to jakąś część tych oszczędności zeżrą dłużej pracujące silnik reduktora i dmuchawa. No to za 150 - 200 PLN-ów w skali roku nie chce mi się drugie tyle robić i sprawdzać, czy producent kotła pisze w DTR-ce o wilgoci i siarce tylko na wszelki wypadek.

 

warunki zewnętrzne były bardzo podobne.

zgodze się ze z czecha jest więcej popiołu ale objętościowo, bo patrząc na wagę to nie ma tak wielkiej różnicy.

no ale zgadza się, że silniki, reduktory i inne bardziej dostają po du... przy czeskim groszku,

aaa no i więcej syfu i kurzu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a przeliczając na PLN

wesoła z lokalnego składu 790 zł/tona

21,5kg x 0,79zł = 16,98 zł/doba

 

czeski Komorany 450 zł/tona

28kg x 0,45zł = 12,60 zł/doba

 

4,38 zł dziennie taniej czeskim, w skali miesiąca 135,78 zł

 

To chyba ceny luzem ?

 

Przy Komoranach jak już koledzy napisali więcej trzeba składować, nosić [popiołu i węgla], pyli przy wsypywaniu, bardziej brudzi wymiennik więc i czyścić kocioł trzeba częściej, no i "w gratisie" ma 3 razy więcej siarki.

 

Wywozu popiołu nie ma co liczyć jako koszt, bo od Lipca i tak za wywóz śmieci liczyć będą od osoby lub metrażu, a nie od ilości generowanych śmieci - taka to nowa myśl ekologiczna :eek:

 

 

To fakt, że można Komorany jeszcze taniej ściągnąć zbierając się z sąsiadami i biorąc całą patelnię w Czechach i wtedy ekonomicznie jest nie do przebicia, ale ja się z nim na pewno paprał nie będę bo stać mnie na trochę droższy węgiel a miejsca nie mam zbyt wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Marcu 2012 to był inny węgiel - kup teraz i pokaż jaki będzie popiół ;)

 

Jaki masz palnik i sterownik ?

Kociolek Elektromet kwp 25 , sterownik R- 501 , podajnik slimakowy , retorta.

Co rozumiesz przez slowa inny wegiel?

Bo nie bardzo chce mi sie wierzyc ze ty z twoja wiedza dajesz sie lapac na wersje o innych scianach itp.

Pamietasz moze 4 lata temu na Kazimierz jkuliusz bylo wstrzymane wydobycie ok miesiaca ,( jakas awaria . pozar nie pamietam) , a na skladach nadal oferowali Kazimierza - Juliusza twierdzac ze nowa dostawa:cool:

Obawiam sie ze z Wesola bedzie to samo tzn zostanie "wchlonieta " przez pazernych mecenasow weglowych , ktorzy beda chcieli zrobic z klientow idiotow.

Oczywiscie do tego przyczynia sie rowniez sama kopalnia , ktora nie proboje chronic towaru ( pakowanie wegla ) , a jak juz daje w o fercie sort typu

5-20mm to w momencie jak sie sezon konczy:D

 

Co do Bobrka to co roku w marcu zamawiam wieksza ilosc ( dla siebie i znajomych ) i jak narazie jest ok ( chodzi o kalorycznosc).

 

Popiol pokazalem zyzolkowi nie zeby sie chwalic tylko po to zeby pokazac ze nawet takie Eko jak Bobrek mozna spalic wydaje mi sie z nawet fajnym efektem.

 

Wszystko zalezy od ustawien. Bo nie ma takich samyc budynkow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...