Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dla użytkowników DEFRO DUO 15 KW z dmuchawą WPA 117. Podaję nastawy dla KWK Kazimierz-Juliusz sort 5-25,

Ogrzewanie w trybie dom

czas podawania 8s

przerwa podawania 69s

histereza 2 stopnie

temperatura zadana 55 stopni

temperatura załączania pomp 56 stopni

pompa grundfos ustawiona na pierwszym biegu

nadmuch 35%

przesłona otwarta na 1/3

dyfer przymknięty na 10% (komin 13m)

temperatura w pomieszczeniach 22-23 stopnie

 

informacje dodatkowe:

piwnica - anemostat

instalacja miedź + PEX

grzejniki krzemowo aluminiowe

łazienki dodatkowo podłogówka + suszarki

CWU 350l kospel pompa wyłączona temp. 48 stopni

sterowanie grzejników Herz-mini

Ważne. Sprawdzić uszczelnienie retorty.

 

KWK Kazimierz-Juliusz to idealny węgiel dla tego pieca!!!!

1. trzyma kopczyk

2. 0 spieków

3. bardzo mało popiołu (około12 litrów na tydzień)

4. mało sadzy

5. jest miękki i nawet większe bryłki nie zrywają zawleczki w przeciwieństwie do twardych węgli

 

Ważne jeśli nie najważniejsze Panowie zwróćcie uwagę na temperaturę załączania pomp, uważam że jest to jeden z najważniejszych parametrów ustawienia pieca. Użytkuję defro trzeci sezon i uważam, że to bardzo ekonomiczny kocioł, prawie bezobsługowy. Jedyny problem to dobór groszku i parametrów. Wiem ile czasu trzeba spędzić na odpowiednim wyregulowaniu pieca. Niestety jeśli budynek jest wychłodzony parametry mogą się zmienić ale na szczęście

dotyczy tylko czasu podawania. 10s

i przerwy podawania 62s,

pozostałe parametry pozostają bez zmian

np. przez trzy doby w zależności od stopnia wychłodzenia potem przechodzimy do nastawów powyżej, (dotyczy również dużych mrozów), to kwestia docieplenia

Raz na tydzień czyszczony (obsługa trwa około 5 minut)

 

Załączony 1 grudnia spalanie pierwszy tydzień 25-20kg/dobę

2 tydzień grudnia 18-16kg/dobę

 

Jak na tym i innym forum szukałem odpowiednich ustawień do swojego pieca to znalazłem samych bajkopisarzy, którzy defro widzieli przez szybę w sklepie :) Mam nadzieję, że pomogłem.

Edytowane przez Mesjasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tia, albo do szkiców węglem i pojawi się nagły wzrost "rysowników" :D

 

Wesoła będzie do szkicowania, a czeski to do malowania :) Składy opału przerobi się na hurtownie dla rysowników. Jesteśmy najbardziej "niepełnosprawnym" narodem na świecie, pora na kolejne naj. Najbardziej utalentowani....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla użytkowników DEFRO DUO 15 KW z dmuchawą WPA 117. Podaję nastawy dla KWK Kazimierz-Juliusz sort 5-25,

histereza 2 stopnie

temperatura zadana 55 stopni

temperatura załączania pomp 56 stopni

 

Ważne jeśli nie najważniejsze Panowie zwróćcie uwagę na temperaturę załączania pomp, uważam że jest to jeden z najważniejszych parametrów ustawienia pieca.

Coś mi tu nie gra.... dlaczego tem załączenia pomp jest wyżej od tem zadanej......???

Jesli piec dojdzie do 55 i tak zostanie to nie załączy pompy.... no chyba ze węgiel dobry duzy kopczyk i od żaru to temp podskoczy i nagrzeje kocioł.

 

A jak się ma do tego histereza.... masz 2 st, czyli po spadku o 2 st przu 53 załancza sie dmuchawa i podawanie węgla... a co pompki stoją bo poniżej 56?

 

Mam inny piec.. ale...U mnie pompy chodzą i wyłanczają sie jak sterownik pokojowy zarządzi. Albo non-stop bp grzeje, albo co określony czas bo osięgnieta temperatura w mieszkaniu. Temp załączenia pomp to 35 fabryczne i nie zmieniam, nie ma ona wpływu na pracę pieca, jedynie inny tryb pracy sterownika, pozwala po osiągnięcu temperatury w mieszkaniu zejśc z tem pieca do temp załączenia pompy.... ale ja z tego nie korzystam, mam nastawione np 45 i histereza 2, więc palnik załancza się przy 43 i dobija do 45, a pompki chodzą w zależności od tego czy jest potrzeba grzania czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak miałem jeszcze w zeszłym roku, pompa chodziła bez przerwy, problemy z tzw. kopczykiem (a w defro retorta malutka). Dzięki forumowiczom poczytałem przemyślałem i zastosowałem jest tu wielu fachowców i praktyków. W moim przypadku strzał w 10-tkę. Dzięki temu (temperatura załączania pomp wyższa od zadanej temperatury) piec szybciej dochodzi do zadanej temperatury i się wyłącza. Po dwóch minutach od wyłączenia pieca jest 57 stopni. Na grzejnikach termostaty także regulacja temperatury jest. Oszczędność opału około 5kg na dobę.

Prawdopodobnie obniżając temperaturę pieca na 45-47 stopni mógłbym w stanie zejśc do około 10 kg na dobę temperatura zewnętrzna w okolicach 0 stopni. Jednak nie polecam szkoda pieca dla kilkuset złotych na sezon. Schodząc ze spalania o jedną tonę zwrot dopiero po 10 latach, a piec do wymiany po 7 (oczywiście orientacyjnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak miałem jeszcze w zeszłym roku, pompa chodziła bez przerwy, problemy z tzw. kopczykiem (a w defro retorta malutka). Dzięki forumowiczom poczytałem przemyślałem i zastosowałem jest tu wielu fachowców i praktyków. W moim przypadku strzał w 10-tkę. Dzięki temu (temperatura załączania pomp wyższa od zadanej temperatury) piec szybciej dochodzi do zadanej temperatury i się wyłącza. Po dwóch minutach od wyłączenia pieca jest 57 stopni. Na grzejnikach termostaty także regulacja temperatury jest. Oszczędność opału około 5kg na dobę.

Prawdopodobnie obniżając temperaturę pieca na 45-47 stopni mógłbym w stanie zejśc do około 10 kg na dobę temperatura zewnętrzna w okolicach 0 stopni. Jednak nie polecam szkoda pieca dla kilkuset złotych na sezon. Schodząc ze spalania o jedną tonę zwrot dopiero po 10 latach, a piec do wymiany po 7 (oczywiście orientacyjnie).

 

Szczerze mówiąc nie rozumiem ...

 

Jak masz temperaturę pompy ustawioną wyżej niż temp pieca , to przecież pompy sie nie załączają i ciepła woda nie leci do grzejników , więc jest tak jakbyś miał WYŁĄCZONE grzejniki. Jedynie co co jakiś czas przez chwilę coś tam puścisz i sterownik znów zatrzyma pompę i znów zatrzyma dopływ.

Więc nie dziwota że Ci spalanie spadlo , bo nie grzejesz a co najwyżej lekko chwilowo podgrzewasz ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nie rozumiem ...

 

Jak masz temperaturę pompy ustawioną wyżej niż temp pieca , to przecież pompy sie nie załączają i ciepła woda nie leci do grzejników , więc jest tak jakbyś miał WYŁĄCZONE grzejniki. Jedynie co co jakiś czas przez chwilę coś tam puścisz i sterownik znów zatrzyma pompę i znów zatrzyma dopływ.

Więc nie dziwota że Ci spalanie spadlo , bo nie grzejesz a co najwyżej lekko chwilowo podgrzewasz ...

 

otóż jestem w o tyle dobrej sytuacji, że nawet gdy pompy nie działają podgrzana woda i tak jest tłoczona do góry tyle że grawitacyjnie sprawdziłem wszystkie grzejniki (temperatura w pomieszczeniach stała, podobnie w CWU do którego pompa wody jest wyłączona na stałe chyba że korzystam z rusztu awaryjnego wtedy robi za bufor), w momencie gdy temperatura spadnie o 2 stopnie załącza się piec, i dogrzewa do tych zadanych 55 i się wyłącza, następnie dochodzi do 57 (wiadomo pompa nie działa więc temperatura jeszcze rośnie) i właśnie wtedy włącza się pompa, gdy temperatura (zadana histereza 2 stopnie) osiągnie 54 pompa się wyłącza, gdy piec w dalszym ciągu będzie się wychładzał i osiągnie temperaturę 53 stopnie wejdzie w tryb praca i cykl się powtarza.

 

przepraszam że piszę trochę chaotycznie ;(

jestem bardzo zadowolony ponieważ te podpowiedzi wyczytałem właśnie na naszym forum i sprawdzają się w 100%, jeśli chodzi opodłogówkę to mam tylko w dwóch łazienkach, reszta na grzejnikach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem bardzo zadowolony ponieważ te podpowiedzi wyczytałem właśnie na naszym forum i sprawdzają się w 100%, jeśli chodzi opodłogówkę to mam tylko w dwóch łazienkach, reszta na grzejnikach

 

To ja tego nie rozumiem ...

 

Masz zrobione też grawitacyjnie , więc i tak jak masz wyłączoną pompę to idzie w grzejniki.

Więc co to za rożnica ? Tak pcha Ci ciepło pompa a tak grawitacja ...

 

Skąd ma się brać ta oszczędność ?

 

Musisz dostarczyć odpowiednią ilość ciepła do pomieszczenia aby je ogrzać do odpowiedniej temp.

Aby nie przegrzewać pomieszczenia stosuje się termostaty na grzejnikach ...

 

Kocioł nagrzewa się szybciej bo nie ma odbiornika ciepła ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja tego nie rozumiem ...

 

Masz zrobione też grawitacyjnie , więc i tak jak masz wyłączoną pompę to idzie w grzejniki.

Więc co to za rożnica ? Tak pcha Ci ciepło pompa a tak grawitacja ...

 

Skąd ma się brać ta oszczędność ?

 

Musisz dostarczyć odpowiednią ilość ciepła do pomieszczenia aby je ogrzać do odpowiedniej temp.

Aby nie przegrzewać pomieszczenia stosuje się termostaty na grzejnikach ...

 

Kocioł nagrzewa się szybciej bo nie ma odbiornika ciepła ...

 

Co to znowu za nowość. Przecież to niby działa grawitacyjnie. Więc odbiór jest cały czas, to jak nie ma odbioru jak jest. Ja mam największe oszczędności jak nie grzeję.

Opcja druga - jakoś żonie trzeba wytłumaczyć "... po co znowu idziesz do kotłowni pić piwo?" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie coś mi się nie podoba ten Pieklorz z Bartexu. Na 4 workach pakowanych teoretycznie po 25kg brakowało 5,6 kg. Na każdym jednym worze jest niedowaga. Pewie jeszcze ładują tam ze 2 kg miału do każdego worka i jest biznes. Czy to jest norma w tym chorym kraju ? Nie znam się na ekogrochu, ale coś jest na pewno nie tak. Węgielki są różnego koloru, dużo drobnicy- takiego żwirku, a nawet wielkościowo mniejszy niż żwir. Czy nie ma tu domieszki miału ? Nie wiem jak miał wygląda, ale dużo jest takiej drobnicy jak na zdjęciach poniżej.

 

http://img585.imageshack.us/img585/1561/qxp5.jpg

 

http://img209.imageshack.us/img209/2725/erhf.jpg

 

http://img34.imageshack.us/img34/9066/d33r.jpg

 

http://img21.imageshack.us/img21/7743/o7gl.jpg

 

Po 5 dniach kociołek się szybko brudzi, nie tyle co komora spalania jest brudna, a trochę pyłu jest w wyczystce i temp. spalin rośnie nawet o 40oC. Wówczas wiem, że muszę już czyścić kocioł bo wzrasta spalanie na dobę.

Popiołu nie jest dużo... szuflada z delikatną górką po 5 dniach- ale w 11 jest on tycia.

Edytowane przez pawko_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgiel pierwsza klasa, a z wagą to standard, producenci zawsze oszukują na niekorzyść, podobnie jest z dystrybutorami paliwa one też mają tolerancję, zazwyczaj tankujesz 0,96 litra zamiast 1 litra, te 0,04 litra to tzw. tolerancja błędu oczywiście na korzyść sprzedającego co przy sprzedaży (na średniej stacji około 20.000 litrów tygodniowo) daje 800 litrów do przodu do tego trzeba jeszcze doliczyć rozszerzalność cieplną i wyjdzie tego 1000 litrów tygodniowo x 5,4=5400 premii dla właściciela stacji tylko z racji tego że legalnie z zaplombowanego dystrybutora tankujesz paliwo. A kontrola jeśli ma być to informuje z wyprzedzeniem że przybędzie na kontrolę np. dystrybutora nr 8. To wersja "lajtowa" tak jest na każdej stacji, a pewnie są i stacje co robią 0,92?. Przed kontrolą przyjeżdża Pan X od legalizacji dystrybutorów ustawia tolerancję na właściwą, po kontroli znowu przestawia i wystawia fakturę.

1. szczęśliwy jest właściciel stacji

2. kontrola jest szczęśliwa (bo dostali czapeczki z napisem mobil one)

3. szczęśliwy jest pan od legalizacji dystrybutorów

A o jakości paliwa to już pisał nie będę.

 

Węgiel??? ha ha ha tak się z nas śmieją

tak samo jest w spożywce i gdzie tylko chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...