Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

ja dziś wsypałem do zasobnika Iskre z Kareny.

Wczoraj zasobnik zrobił się pusty i wsypalem tę ''Karenę''. Jak pisałem wcześniej węgiel przyszedł suchy, pierwszy raz taki mam (od innych zawsze był bardziej lub mniej mokry/wilgotny). Zasypałem go wczoraj o 15 i dzisiaj o 18 zasypałem inny, coby nie zgasło w kotle. Palił się b.dobrze i popiołu było niedużo. Niedużo to porównanie do innych groszków; z 75 kg mam przeciętnie 8-10 kg, a z tego (ciężko to obiektywnie określić bo było tylko 30 kg), to tak gdzieś będzie między 4 -6 kg (mam na myśli też 75kg). Jutro jadę po 10 worków tej iskry niebieskiej i może wezmę 5 worków tej iskry żółtej. Zapas mi się kończy; a mam do nich kilka km więc się przejadę i zobaczę tę ''firmę'' od ''podszewki.

Edytowane przez robus2000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dlaczego wszyscy sie dziwią że na brucerze są opieki? Mnie one nie opuszczają od początku przygody z tym kotlem. Nic nie mogę poradzić. Nawiew ograniczamy jak sie tylko da, do granic dymienia a i tak sie tworzą. No sie zdziwisz jak ci powiem że pożar mi od wczoraj w 20h już 40kg ruskiego grochu i stworzył bardzo ładne zlepione spieki o srednicach 5cm. Dam 400 PLN TEMU kto przyjedzie i pomorze mi pozbyć sie spiekow i ograniczy spalanie. Ja już nie mam sił.

 

Kolego a próbowałeś zniwelować spieki z nie domkniętym popielnikiem, tj, nie domykasz drzwiczek popielnika. U mnie się to sprawdza. Jak mam problem ze spiekami to nie dociskam zasuwy od drzwiczek popielnika. Przypuszczam, że masz problem z cugiem kominowym zbyt mocno ciągnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem już chyba z 5 rodzaji eko i zawsze tak samo. Mam teraz ruski i karene żółtą, ludzie pisali że sie nie spiekaja a u mnie jak na złość. Lepiej gdybym wogóle nie był uswiadomiony co to spiek, spokojniej by sie żyło :) a wszystko przez to forum :D już w d....e mam te spieki tylko niech niepożera mi 50kg /do e

 

zainstaluj RCK (regulator ciągu kominowego)

np:

http://www.kominek.org.pl/aktualnosci/artykul/zobacz/regulator-ciagu-darco.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy palił ktoś żółtym Carbon R z casto? Cena za tonę 1k zł. U mnie w okolicy Jeleniej Góry niby ekoret luzem na składzie 940zl a pseudo piekloż 890zł. Wypróbowałem oba i jest tak sobie. Nawet prowadząc piec na minimalnym nadmuchu i tzw ogniskowym płomieniu oraz malutkimi dawkami węgla są w nich spieki i popcorn. Piec swój umiem ustawić dość dobrze tak więc to nie wina palacza tylko węgla:) tak to jest na naszych składach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy palił ktoś żółtym Carbon R z casto? Cena za tonę 1k zł. U mnie w okolicy Jeleniej Góry niby ekoret luzem na składzie 940zl a pseudo piekloż 890zł. Wypróbowałem oba i jest tak sobie. Nawet prowadząc piec na minimalnym nadmuchu i tzw ogniskowym płomieniu oraz malutkimi dawkami węgla są w nich spieki i popcorn. Piec swój umiem ustawić dość dobrze tak więc to nie wina palacza tylko węgla:) tak to jest na naszych składach.

 

mauer, zamów sobie próbkę węgla ISKRA ŻÓŁTA z Kareny. Rozmawiałem z babką i podobno wożą opał do klientów z Jeleniej Góry :). Opał moim zdaniem całkiem fajny. Ja też miałem problem z polskimi groszkami w sensie spieków i koksowania. Jedyny opał, który mi się sprawdził to Ekoret ze składu JANAR z Lubania. No i ISKRA ostatnio.

Ja palę jednak Ledvicami. Daj znać jak coś to moge Ci podrzucić worek na próbę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy palił ktoś żółtym Carbon R z casto? Cena za tonę 1k zł. U mnie w okolicy Jeleniej Góry niby ekoret luzem na składzie 940zl a pseudo piekloż 890zł. Wypróbowałem oba i jest tak sobie. Nawet prowadząc piec na minimalnym nadmuchu i tzw ogniskowym płomieniu oraz malutkimi dawkami węgla są w nich spieki i popcorn. Piec swój umiem ustawić dość dobrze tak więc to nie wina palacza tylko węgla:) tak to jest na naszych składach.

 

Witam. Obok zdjęcia worka jest zdjęcie węgla luzem. Jak w naturze tez tak wygląda, to ja raczej podziękuję... Pozdrawiam - Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie robię test wpływu zabrudzenia wymiennika na osiągany SVER - dam znać gdy znacząco on spadnie [palę "Pieklorzem" z Żernickiej którego średni SVER mam wyznaczony].

 

Nie będę czyścił wymiennika aż kolejne 2 worki dadzą SVER poniżej 16 MJ/kg i wtedy podam wyniki [na razie spala się 8 worek i jest ok - wliczyłem w to poprzednio testowane Iskry i czeskie brunatne].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martinos jak ISKIERKA się pali?

 

W piątek wieczorem zapakowałem 140kg żółtej ISKRY. Worki stały kilka dni w kotłowni. Trochę podeschło. Ale w workach foliowych zdecydowanie gorzej odbywa się dosuszanie. Także ostatecznie do zbiornika trafił wilgotny węgiel.

 

Węgiel palę bez zmian ustawień w porównaniu z poprzednim węglem.

Ustawienia po kilku testach i pomocy Kobra64.

 

15/53, wiatr 6/10, osłona otwarta na 45%.

 

Czy palenie 2 różnych węgli przy tych samych ustawieniach jest jakimś wyznacznikiem? Nie wiem.

 

To co zauważyłem po tym czasie to:

- przy próbkach pisałem, że jest mniej zanieczyszczeń na ściankach. Niestety muszę to odwołać. Zanieczyszcza się tak samo. Plus z ognia lecą iskry. Wina wilgotności?

- popiół jest w formie pyłu. żadnych niedopalonych grudek itp. Ale za to jest go dużo więcej. Nie wiem czy wagowo ale objętościowo z pewnością.

- z osiąganiem temp. nie zauważyłem wiekszych zmian. Jedynie widzę, że piec jest dużo krócej w podtrzymaniu zarówno dla CO i CWU. Mówię o podtrzymaniu wynikającym z osięgnięcia zadanej temp. na sterowniku pieca a nie potrzymaniu wynikającym ze sterownika pokojowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Martinos, ta zółta iskra to mają być Chwałowice, cieplejsze od tego co dotąd paliłeś. Chociaż jeżeli wypalają się zupełnie czysto, to raczej są z lekka ochrzczone jakimś " obniżaczem spiekalności". Popróbuj obniżać nadmuch wydłużając jednocześnie przerwę. Myślę, że na początek wiatr na 5 i przerwa na 60, jak bez problemu dojdzie kilka razy do zadanej to wtedy dalsze obniżki. Długość przerwy skontroluj, obserwując wysokość kopca i popiół - pewnie trzeba będzie sekundkę w tą albo w tamtą. W zasadzie każda zmiana opału wymaga korekty ustawień pieca. Pozdrawiam - Jacek Edytowane przez kobra64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mauer, zamów sobie próbkę węgla ISKRA ŻÓŁTA z Kareny. Rozmawiałem z babką i podobno wożą opał do klientów z Jeleniej Góry :). Opał moim zdaniem całkiem fajny. Ja też miałem problem z polskimi groszkami w sensie spieków i koksowania. Jedyny opał, który mi się sprawdził to Ekoret ze składu JANAR z Lubania. No i ISKRA ostatnio.

Ja palę jednak Ledvicami. Daj znać jak coś to moge Ci podrzucić worek na próbę :)

 

to rozumiem że jesteś z okolic jeleniej:D. Czeskim też palę ale latem. W jeleniej jest jedno miejsce gdzie mają suchy ale 600 za tonę workowanego chcą a to już słabo opłacalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie za kilka dni czeka "test" miału z Kareny. Wziąłem na test miał siany (26MJ). Ciekawy jestem jak zachowa się mój piec (palnik mała Ekoenergia EPS-1 , jeśli dobrze pamiętam). Co do miału to jest trochę wilgotny. Co do worków to szkoda że są to zwykłe worki foliowe a nie z mikroperformacją , bo wtedy była by szansa na wyschnięcie lub podschnięcie , a tutaj jak opał będzie mokry to nigdy nie wyschnie :(

Tak czy owak zobaczę jak pali się miał , testu nie będzie bo mam tylko 30kg i opał będzie "wymieszany" , czyli będzie około 70kg ekogroszku ruskiego i 30 kg miału polskiego , ale coś się zaobserwuje ...

Nie ukrywam że się zainteresowałem , bo mógłbym mieć niby dobry miał z PL ekogroszku za niecałe 700zł z transportem. Mam nadziję że jakość tego miału będzie wysoka i wilgotnośc w normie i nie będzie żadnych zanieczyszczeń ...

 

Nie urywam że sam brałem opał z dwóch lokalnych składów. Dużych składów w Toruniu które sprzedają opał w gigantycznych ilościach i mają dobre opinie. Brałem luzem ruski opał za około 700zł , ale potem było dużo roboty z pakowaniem w worki polipropylenowe (przewiewne) , ale potem opał był suchutki , tyle że niestety worki te mocno syfią :(

 

Na nastepny sezon chciałbym już opał pakowany w worki foliowe (najlepiej w mikroperformacją) , ale taki ktory jest suchy i bez żadnych zanieczyszczeń ..

 

A z tym niestety tam gdzie mieszkam jest problem. Większość ma opał pod :"chmurką" i pakuje opał w worki poliproylenowe i nie wiadomo co w worku się znajdzie :(

A jeszcze nigdy nie miałem zerwanej zawleczki i chciałbym aby tak dalej pozostało ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie za kilka dni czeka "test" miału z Kareny. Wziąłem na test miał siany (26MJ). Ciekawy jestem jak zachowa się mój piec (palnik mała Ekoenergia EPS-1 , jeśli dobrze pamiętam). Co do miału to jest trochę wilgotny. Co do worków to szkoda że są to zwykłe worki foliowe a nie z mikroperformacją , bo wtedy była by szansa na wyschnięcie lub podschnięcie , a tutaj jak opał będzie mokry to nigdy nie wyschnie :(..

Zrobisz jakąś fotkę tego opału? dużo jest tam tz pyłu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to rozumiem że jesteś z okolic jeleniej:D. Czeskim też palę ale latem. W jeleniej jest jedno miejsce gdzie mają suchy ale 600 za tonę workowanego chcą a to już słabo opłacalne.

 

jestem z Gryfowa, a dokładnie z Proszówki :)

 

Palę Ledvicami kupowanymi w Czechach (Frydlant). Cena 380 zł tona za workowany i suchutki, a to już sie opłaca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz i masz :)

 

[ATTACH=CONFIG]157207[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]157208[/ATTACH]

 

To tzw "odsiewka" z produkcji ekogroszku,

 

Jest on bardziej kaloryczny , ale jest on od 0 do 5mm ..

 

Zobaczymy jak będzie się palił ...

 

w workach wygląda jak normalny miał 0-20 widzę dużo grubszych ale może to złudzenie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz i masz :)

 

[ATTACH=CONFIG]157207[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]157208[/ATTACH]

 

To tzw "odsiewka" z produkcji ekogroszku,

 

Jest on bardziej kaloryczny , ale jest on od 0 do 5mm ..

 

Zobaczymy jak będzie się palił ...

Q.cze wygląda podobnie do tego co ja teraz wsypuję. W pierwszych workach było lepsze i wyglądało jak ekogroszek a im dalej z workami to właśnie takie jak tu widać. Mniej jest jedynie tego faktycznie o granulacji 0 ale też drobnica. Moje wgląda jakby to było coś jak 5-15 lub 5-10 jeżeli takie są dostępne.

Ostatni raz dałem się nabrać u tego sprzedawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w workach wygląda jak normalny miał 0-20 widzę dużo grubszych ale może to złudzenie ;)

 

Powiem tak. Jest to drobnica. Sądzę że bryłki mają około 5-10mm max , choć znalazłem pojedyncze większe kawałki.

Więc jedynie złudzenie optyczne. Dośc blisko dałem obiektyw i wyszły "wielkie" kawałki ,a w rzeczywistości tak nie ma ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...