Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czyścisz 2 razy w roku - qrcze to może ja też w końcu wyczyszczę u siebie bo od ponad 4 lat nie czyściłem ;)

 

W TV mówili, że trzeba nawet 4 razy w roku - może przy kopciuchach, które produkują sadzę.

 

Co ile czyścicie kominy u siebie ?

Ja wyczyściłem niedawno po 2 latach ciągłego palenia retortą w kominie było ok 5litrór takiego jasnobrunatnego pyłu. Komin fi 200 z wkładem ceramicznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Balzak, a czym palisz i jaką masz temp. zadaną? No bo faktycznie sporo zarasta i chyba nie jest to suchy pył. Zrób eksperyment - wyczyść, spróbuj odrobinę uchyloną klapkę dmuchawy zostawić i porównaj. Jak różnica będzie spora, to rzeczywiście trzeba się tego dymu pozbyć, chociaż jak na podtrzymanie to wcale nie widzę go dramatycznie dużo. Jak nie, to raczej wina węgla. Pozdrawiam - Jacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opał pieklorz z kopalni bobrek pakowany w orginalne worki. Kupiłem go w sierpniu i powiem szczerze ze jak otwieram worek to widać ze jest wilgotny.

 

ale jaką masz temp. zadaną?

jak ustawiam poniżej 50st to też mi szybko zarasta mokrą sadzą, powyżej 50st jest sucha i nie osadza się tak bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opał pieklorz z kopalni bobrek pakowany w orginalne worki. Kupiłem go w sierpniu i powiem szczerze ze jak otwieram worek to widać ze jest wilgotny.

Otwieraj na zapas kilka - kilkanaście worków,żeby mogły doschnąć przed zasypem. Smolenie powinno się zmniejszyć, a i pozostałe części kociołka mniej będą cierpieć. Mokry węgiel potrafi zeżrec nawet kosz i ślimaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palisz Bobrkiem i spala Ci się ładnie, czyli dmuchasz raczej dość ostrożnie. W dodatku masz bodaj ruszt wodny zaraz nad palnikiem. Możesz mieć problem z pozbyciem się tego nalotu. Zrób test z klapką dmuchawy - najprościej coś podłożyć tak, żeby przeciwwaga cofając się po wyłączeniu dmuchawy oparła się o to tuż przed zamknięciem klapki. Po 2 - 3 dniach porównaj ilość nalotu. Jak się poprawi, to będziesz wiedział, w którą stronę masz iść. Jak nie, to może trzeba spróbować poprzestawiać nadmuch i przesłonę wentylatora - przesłonę więcej otworzyć i samą siłą nadmuchu próbować ustawić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja u siebie mam przesłonę otwartą na max i tam paliłem cały poprzedni sezon i ten także w takiej pozycji palę ..

 

Szczerze mówiąc nie rozumiem po co ograniczać ilośc powietrza ? jeśli już ograniczać to za pomoca dmuchawy (obroty) a nie poprzez dolot powietrza.

...

 

No chyba że ktoś ma jakąś gigantyczną dmuchawę której nie da się wysterować sterownikiem ...

 

Ognik PID, ale tez cobra, puma mają inne sterowanie obrotami wentylatora i dobór tego powietrza nie jest strikte liniowy.

Potrafią dobrze zejść na dolne zakresy mocy WBS6aAL, lepiej jak inne sterowania ze sterowaniem tzw fazowym.

Dlatego często na sterownikach ognik pid, cobra nie ma potrzeby zabaw klapka na boku wentyla....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palisz Bobrkiem i spala Ci się ładnie, czyli dmuchasz raczej dość ostrożnie. W dodatku masz bodaj ruszt wodny zaraz nad palnikiem. Możesz mieć problem z pozbyciem się tego nalotu. Zrób test z klapką dmuchawy - najprościej coś podłożyć tak, żeby przeciwwaga cofając się po wyłączeniu dmuchawy oparła się o to tuż przed zamknięciem klapki. Po 2 - 3 dniach porównaj ilość nalotu. Jak się poprawi, to będziesz wiedział, w którą stronę masz iść. Jak nie, to może trzeba spróbować poprzestawiać nadmuch i przesłonę wentylatora - przesłonę więcej otworzyć i samą siłą nadmuchu próbować ustawić.

 

 

Nie chciałbym zasmiecać tego tematu swoim problemem ale jeszcze napisze coś, nadmuch mam ustawiony na 23% w skali 1-100% przesłona na wentylatorze otwarta na ok 2cm, Kociołek to Defro Eko Duo Uni 19kw niestety z rusztem wodnym, miedzy rusztem a palnikiem deflektor zawieszony ale i tak z tej strony co podajnik ogień czasem wychodzi ponad ruszt i widać ze w tym miejscu robi sie większy nalot. Nie wiem czy może na to całe smolenie miały by wpływ te dysze powietrza wtórnego które są zamontoawane na palniku rynnowym,

 

Z klapką to nie wiem jak wyjdzie kombinacja bo jak kocioł w podtrzymaniu stoi to i tak mi sporo przeciąga temp. czasem potrafi dobić nawet do 72stopni więc jeszcze dopływ powietrza może spowodować jeszcze wieksze przeciągnięcia.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam palnik rynnowy, wiec ja kontroluje na jakiej długość jest żar, w tej chwili mam podawanie 8s przerwa 55s, nadmuch 23 kociołek idzie na małej mocy gdyż temp. plusowe.

 

No kopczyk, strefę żaru czy jak tam zwał. Czasem takie niewielkie zmiany potrafią pomóc, nie zmieniając zanadto żaru. A podtrzymanie jak masz ustawione, bo może to ono tak Ci temperaturę podbija?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w Nowym Roku. Zacząłem prowadzić statystyki spalania i wybierania popiołu. Węgiel to ekogroszek EKO-JET kopalnia Mysłowice Wesoła. I powiem szczerze że mam ogromnego doła, bo:

20.12.2012 godz. 19.50 - zasyp 100kg,

23.12.2012 godz. 10.15 - zasyp 50kg (zeżarło całe poprzednie 100kg) - temp. na dworze w tym okresie od -12/-10 w dzień do -16/-14 w nocy

24.12.2012 godz. 14.00 - zasyp kolejnych 50kg (zjadło całe poprzednie 50kg) - temp na dworze w ciągu tej doby od -12/-1 w dzień do -14/-12 w nocy

26.12.2012 godz. 20.15 - zasyp 100kg (zjadło całe poprzednie 50kg) - temp na dworze w tym okresie od -1/+1 w dzień do -12/-2 w nocy

30.12.2012 godz. 21.00 - zasyp 100kg (zjadło całe poprzednie 100kg) - temp na dworze w tym okresie od -5/+1 w dzień do -8/-2 w nocy

 

Piszę to ze względu na opinie czy przy takich temperaturach nie powinien mi piec spalić o wiele mniej, jakby nie patrzeć dobrego węgla 30MJ/kg, RI 0 z Wesołej.

Czy któryś z kolegów ma może na piecu sterownik RK-2006 i mozę powiedzieć coś o ustawieniach, bo jestem z lekka załamany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagoj, ktoś Cię z tymi parametrami węgla w rogi wali - Wesoła ma wartość opałową 28 - 30 MJ i spiekalność 7 do 11 RI. Ile i jakiego popiołu wyszło Ci z tych zasypów? Jaki był ogień? Jakie masz ustawienia pieca? Z tego co tam podajesz wychodzi, że w 10 dni między pierwszym a ostatnim zasypem spaliłeś 300 kg. ( 30 kg/ doba) jaką dużą chatę grzejesz, jak docieploną itp?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagoj, ktoś Cię z tymi parametrami węgla w rogi wali - Wesoła ma wartość opałową 28 - 30 MJ i spiekalność 7 do 11 RI. Ile i jakiego popiołu wyszło Ci z tych zasypów? Jaki był ogień? Jakie masz ustawienia pieca? Z tego co tam podajesz wychodzi, że w 10 dni między pierwszym a ostatnim zasypem spaliłeś 300 kg. ( 30 kg/ doba) jaką dużą chatę grzejesz, jak docieploną itp?

 

Pierwsze się zgadza - 28-30MJ, z tym że RI podają 0. Popiołu wyszło około 75kg z tym, że spieków cholernie dużo, ogień nie rewelacyjny, w ogóle zauważyłem, że jak dmuchawa nie chodzi to i na palenisku nie widać płomienia tylko mocno rozżarzone węgle z kilkoma czarnymi punktami. Do tej pory miałem z ustawieniami tak:

Praca - 40s/6s podawania

Podtrzymanie - 30s podawania co 10 minut

Wentylator - tryb automatyczny max 80% minimum 40% przy histeryzie 2st C.

Przesłona wentylatora otwarta na 2cm

Przedmuchy co 10 minut / 60s

 

Dom 162m2 - ściana patrząc od zewnątrz suporeks pełny 240x240mm, dalej dwie trójki styropianu na zakładkę, dalej suporeks połówka 12cm, dalej wełna mineralna i płyta g-k, niestety okna są totalnie nie szczelne drewniane wznoszone razem z budową w 2000 roku czyli starego typu dzielące się na dwie połówki przez które sądzę i zaryzykuję ucieka mi, a tak ze 30% ciepła (może lepiej).

 

Jaka jest zasada żeby pozbyć się spieków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom 162m2 - ściana patrząc od zewnątrz suporeks pełny 240x240mm, dalej dwie trójki styropianu na zakładkę, dalej suporeks połówka 12cm, dalej wełna mineralna i płyta g-k, niestety okna są totalnie nie szczelne drewniane wznoszone razem z budową w 2000 roku czyli starego typu dzielące się na dwie połówki przez które sądzę i zaryzykuję ucieka mi, a tak ze 30% ciepła (może lepiej).

 

Jaka jest zasada żeby pozbyć się spieków.

 

myślę że pomimo tych okien to pali się za dużo

posiadam 172m2 piętrowy domek nie ocieplony i w tunningowym kotle

górnego spalania przy węglu 22MJ na dobę idzie 30kg w domu 22,5 na zew. noc+2 dzień +5

natomiast przy paleniu KWK Wesoła którego używam tylko w mrozy ,ostatnio -8dzień noc -12

także spaliło podobnie ,także prównując przy dużo gorszej sprawności kotła(mojego) to u ciebie

spalanie powinno być ze 30% mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...